Лікування ларингіту у дітей: принципи терапії, ліки, препарати

У дітей імунна система розвинена недостатньо, тому вони набагато частіше за дорослих хворіють. Не є винятком і органи дихання, які часто схильні до виникнення ларингіту.

Що собою являє ларингіт

Ларингіт є характерним захворюванням дитячого віку, яке виникає в результаті реакції незміцнілого організму по відношенню до більшості вірусних хвороб після перенесених захворювань, при перебігу яких відбувається запальний процес голосових зв’язок та гортані (ГРВІ, грип, аденовірус).

Чим молодша хворий, тим важче симптоми ларингіту. У дорослої людини хвороба супроводжується тимчасовими незручностями, а у дітей до трьох років є ризик виникнення крупа – скорочення просвіту гортані. Для того, щоб не допустити критичного стану, потрібно бути поінформованим про перші тривожні симптоми ларингіту у дітей і вміти відповідно діяти в екстреній ситуації.

Запальний процес гортані може протікати як у гострій, так і в хронічній формі ларингіту. Його класифікують за такими формами:

 • Гіпертрофічна. Дуже часто виникає у дітей, і характеризується збільшенням слизової оболонки гортані і її гіперплазією.
 • Катаральна. Найпоширеніша форма ларингіту, що зустрічається у дітей, але вона ж є і найбільш безпечною для здоров’я дитини. Перебіг захворювання має симптоми, характерні для багатьох інфекційних хвороб дихальної системи: першіння в горлі, сухий кашель, свербіж, осиплість голосу і невисока температура. Також, при певних ситуаціях дітей може початися дихальна недостатність, зникнути голос з-за сильного набряку.
 • Дифтерійна. Ця різновид ларингіту супроводжується переходом інфекційного процесу з мигдаликів у гортань.
 • Геморагічна. Характерною вираженістю цієї форми ларингіту є утворення крововиливів у зв’язках гортані і її слизової. Геморагічна форма ларингіту відрізняється особливими ознаками: сухий кашель з сильними нападами (особливо у ранковий час), сухість оболонках рота, відчуття стороннього об’єкту в гортані, мокротиння з кров’ю. Дана форма може розвиватися в організмі дитини, тільки при наявності таких провокуючих факторів: порушень кровотворної системи, токсичної форми грипу, хвороб печінки, серця і судин.
 • Флегмонозний ларингіт виникає дуже рідко, розвиток відбувається в результаті ослаблення імунітету після отриманої травми або перенесеного важкого інфекційного захворювання. При цьому виникає ураження м’язового шару гортані, зв’язок, охрястя і підслизової. Флегмонозний ларингіт супроводжується такими симптомами: сильними больовими відчуттями при ковтанні, високою температурою, дихальною недостатністю, які одночасно запалюються лімфатичні вузли. При огляді лікарем буде виявлений запальний процес слизової з ділянками омертвіння і почервоніння гортані.
 • Ларинготрахеїт поширюється на початкові відділи трахеї.
 • Атрофічна форма. Вона практично не зустрічається у дітей, а під час протікання захворювання виникає стоншення слизової оболонки гортані.

Медична статистика свідчить, що гострий ларингіт у дітей діагностується так само часто, як і звичайне ГРЗ. Дуже часто ця хвороба протікає разом з бронхіт і трахеїт. Зокрема, дуже високий рівень ризику розвитку ларингіту у дітей мають різноманітні алергії. Під час проведення курсу лікування необхідно з обережністю вибирати лікарські засоби, не використовувати мазі на основі ефірних олій (можуть збільшувати набряклість гортані), необхідно застосовувати перевірені лікарські трави (не провокують алергічні реакції) і препарати.

Лікування ларингіту у дітей принципи терапії, ліки, препаратиДіагностика в домашніх умовах

Розвиток запалення гортані у малюків дуже часто виявляється в гострій формі і виникає абсолютно несподівано. Батьками може бути зафіксований факт зміни тембру голосу дитини, хрипота, занепад апетиту (через больових відчуттів при ковтанні), сухий кашель при ларингіті у дитини, частота або труднощі з диханням. Вночі і ближче до ранку збільшується частота кашлю, аж до нападів ядухи.

Лікування ларингіту у дітей вимагає і точного інформування про симптоми:

 • Присутність крові в області запального процесу;
 • Нежить;
 • Можлива втрата голосу або його хрипота;
 • Почервоніння і набряки слизової горла;
 • Відчуття першіння і сухості в горлі;
 • Труднощі з диханням через набряк і спазм гортані;
 • Головні болі;
 • Несуттєве підвищення температури тіла, рідко-висока температура;
 • Сильний гавкаючий кашель (спочатку сухий з поступовим переходом до виділення незначної кількості харкотиння).
 • Див. лікування сухого кашлю у дітей і дорослих

Якщо дитина захворіла, батькам можуть підказати про це такі ознаки, як неспокій, млявість, дитина стає вередливою, є кашель і виділення з носа. При подальшому розвитку ларингіту дитина може почати кричати, що буде супроводжуватися хрипким диханням, а при прослуховуванні легень можна виявити шуми і свистячі звуки. Крім того, наявність синьої шкіри на носі, підборідді і навколо рота – характерна особливість прогресування захворювання.

Лікар під час огляду дитини виявляє гіперемію слизової оболонки ротової порожнини, набряки горла і голосових зв’язок (вони ущільнені, червоні і повністю не змикаються). Хронічний ларингіт має такі основні симптоми:

 • Свербіж
 • Зміна тембру голосу, відбувається в результаті запального процесу між голосовими зв’язками і черпаловідними складками
 • Першіння в горлі
 • Охриплий голос
 • Бажання кашляти весь час
Лікування ларингіту у дітей принципи терапії, ліки, препаратиПоказання до негайного звернення до лікаря

Якщо у дитини почався ларингіт і виникли деякі ускладнення, звернутися за медичною допомогою потрібно якомога швидше в наступних випадках:

 • Порушення нормального функціонування дихальної системи. Дихання стає нерівномірним і переривчастим, може супроводжуватися задишкою. Якщо таке дихання не заважає дитині, і його поведінка без змін, в таких випадках зростає загроза розвитку асфіксії або серцево-судинної недостатності.
 • Істотне скорочення просвіту гортані, як результат наявності набряків, зокрема у дітей молодшого віку. Це явище називається помилковим крупом, і може стати причиною ускладненого дихання, аж до його зупинки.
 • Протікання ускладнених форм ларингіту у дітей (починаючи з другої ступені) вимагають обов’язкового курсу лікування в лікарняних умовах.
 • Якщо діти мають хронічні хвороби нервової системи, різноманітні алергії та інші фактори, які можуть погіршити стан дитини.
 • Навіть якщо при виниклому кашлі дитина злякалася, або малюк відчуває нестачу повітря, а температура перевищує норму не спадає більше доби, то варто негайно викликати швидку допомогу.

Під час розвитку помилкового крупа потрібно спрямувати всі прикладені зусилля на скорочення спазму і набряклість гортані, відновити нормальне дихання – перед приїздом швидкої медичної допомоги необхідно зробити лужну інгаляцію, дитина повинна перебувати у вертикальному положенні в зволоженому приміщенні. Також можна провести процедури, які допоможуть відвернути дитину – гарячі ножні ванни. Під час перебування малюка в стаціонарі, йому проведуть киснетерапії і інгаляції. Також згідно з показаннями лікаря можливе проведення гормональної терапії, і можуть бути приписані антигістамінні препарати і спазмолітики.

Провокуючі фактори

Неможливо встановити причину розвитку цього захворювання, оскільки всі діти мають індивідуальні особливості. Основне провокує вплив надає одночасна сукупність декількох факторів:

 • Простудні хвороби різного походження (грип, ГРВІ, кір тощо).
 • Переохолодження організму.
 • Алергічна реакція на різноманітні вдихувані речовини (наприклад, лакофарбові матеріали), шерсть тварин, пил. Дуже часто педіатри діагностують колективне захворювання ларингітом в сім’ях, які зовсім нещодавно заселилися в новий будинок, де був проведений ремонт та замінено меблі.
 • Стан навколишнього повітря в приміщенні, де знаходиться дитина – багато пилу, сухе гаряче повітря, прокурене приміщення, роздратування на вуглекислоти.
 • Анатомія дихальних органів (вузька носоглотка і гортань). Будь-який запальний процес органів дихальної системи провокує набряк слизової оболонки, тому у дитини гортань істотно звужується, і тим самим ускладнює прохідність повітря.
 • Рефлюкс-езофагіт, який провокує закидання шлункового соку і залишків їжі в гортань, а також попадання сторонніх тіл в даний орган.
 • Механічне пошкодження – гучний тривалу розмову, перенапруження голосових зв’язок співом і криками.

В групу ризику входять діти, які мають хронічні хвороби носоглотки, оскільки у таких пацієнтів порушено дихання через ніс і присутні стоматологічні хвороби ротової порожнини.

Лікування: загальні рекомендації

Комплексний курс лікування ларингіту на початковій стадії включає такі рекомендації:

 • Необхідно дотримання суворого постільного режиму.
 • Зменшення навантаження на голосовий апарат – дитині потрібно більше часу мовчати або розмовляти максимально рідко. Для дитини такі обмеження будуть ускладнені, але застосування цих заходів сприятиме швидкому одужанню.

Для дітей, які хворіють ларингітом, рекомендоване обмеження напружувати голосові зв’язки є дуже важливим, оскільки голосовий апарат у дитячому віці проходить стадію формування, і вплив зайвих навантажень може призвести до непоправних дефектів мови.

 • Вживання великої кількості рідини: питна вода, компоти, морси, трав’яні збори, молоко. При вживанні рідини при ларингіті є головна умова – вона повинна бути теплою і не надто солодкою. Основною метою є запобігання виникнення сухого кашлю (мокротиння розріджується), а також зменшується інтоксикація організму.
 • Кожен день вести контроль стану повітря: найбільш прийнятним варіантом є досить вологе повітря, якого можна досягти за допомогою зволожувача повітря і регулярного провітрювання дитячої кімнати, а також використовувати очисника.
 • Збалансоване харчування, доповнене вітамінами, при цьому необхідно виключати дратівливу їжу (дуже гарячу або дуже холодну, газовані напої). Вживана їжа повинна бути не тільки дієтичної і корисною для організму, але і привабливою зовні.

Використання антибіотиків

Застосування антибіотиків при лікуванні ларингіту у дітей необхідно у наступних випадках:

 • Присутність бактеріальної середовища в запальному процесі, що можна виявити тільки після проведення діагностики (лабораторні обстеження, взяття мазка зі слизової оболонки гортані);
 • Дуже часто дитячі лікарі перестраховуються, прописуючи антибіотики при звичайному ларингіті, щоб уникнути ускладнень;
 • Інтоксикація організму – слабкість, висока температура, відсутність апетиту, озноб.

Найчастіше збудником ларингіту є вірус, а не бактерії, а вірусні інфекції, як відомо, не лікують антибіотиками. Призначення антибактеріальних препаратів при ларингіті не вважається потрібною і дієвим заходом лікування (див. антибіотики при ГРВІ, застуді у дітей).

Антибіотики, які дуже часто використовують при лікуванні ларингіту:

 • Пеніциліни
 • Цефалоспорини в сиропах і ін’єкціях
 • При важких формах ларингіту використовуються макроліди

Під час прийому і після проведеного курсу лікування цими засобами призначаються пробіотики для відновлення мікрофлори кишечника.

Медикаментозна терапія

Підказати, як правильно лікувати ларингіт, підкаже лікар. Найчастіше лікування ларингіту у дітей можливо і в домашніх умовах з застосуванням медикаментів і народних засобів:

Відхаркувальні та протикашльові препарати

На сьогоднішній день, фармацевтичний ринок може запропонувати до вибору пацієнта великий асортимент таких препаратів. Однак, вибір лікарського засобу повинен здійснювати лікар-педіатр. При сильному нападоподібному кашлі, для спокійного сну дитини лікар може порадити або комбіновані протикашльові лікарські засоби (Гербион, Синекод). Коли кашель став вологим, рекомендують відхаркувальні препарати (Алтейка), а також лікарські засоби з діючою речовиною бромгексин (Бронхосан) і амброксол (Лазолван, Амбробене). Див. також: протикашльові засоби, відхаркувальні засоби.

Протиалергенні засоби

Дана група лікарських препаратів призначається для зняття набряків слизової оболонки гортані, а також як заспокійливий засіб, зокрема при поганому сні дитини (Цетрин, Зодак, Кларитин та ін).

Жарознижуючі

При важкому перебігу хвороби і високій температурі, рекомендовані жарознижуючі лікарські препарати (Парацетомол, Панадол та ін) і НПЗЗ (Ибуфен).

Засоби для місцевого використання

Таблеток для розсмоктування і аерозолів є велика різноманітність, однак необхідно пам’ятати про те, що дані засоби при ларингіті протипоказані для дітей молодше п’яти років. Також потрібно уважно спостерігати за реакцією дитини, оскільки будь-який лікарський препарат може спровокувати виникнення алергічної реакції, що погіршить стан малюка. Серед аерозолів найдієвіші – спрей Люголь, спрей Мірамістин, спрей Гексорал. Серед розсмоктуючих таблеток – Стрепсілс (до 5 років), Фарингосепт та ін. Також для полоскання горла можна використовувати сік буряка, різні лікарські травяні збори, готові розчини трав (ромашка, деревій), рідкі формами пробіотиків.

Фізіотерапевтичні заходи

Під час перебування на стаціонарі при ларингіті, згідно з показаннями може бути призначений електрофорез на гортані, УФО, УВЧ, а при порушеннях мовлення проводять заняття з логопедом, який буде коригувати дисфонію.

Інгаляції при лікуванні ларингіту

Хорошим лікувальним ефектом при ларингіті мають лужні, парові і трав’яні інгаляції при ларингіті у дітей (проводять за допомогою спеціальних приладів небулайзерів). Дієвими засобами є банки і гірчичники (при відсутності спека), але не потрібно забувати про рецепти народної медицини, яка перевірена часом.

При відсутності небулайзера при ларингіті можна проводити і звичайні парові інгаляції.

Правила проведення парових інгаляцій

Інгаляції надають комплексний вплив на дихальну систему, і є одними з кращих методів при лікуванні не тільки ларингіту, але й інших хвороб дихальних шляхів. Не рекомендовано починати інгаляції після якої-небудь фізичного навантаження дитини (повинен перебувати в спокійному стані), робити їх необхідно 2 рази на день у перервах між прийомами їжі. Дитині не можна розмовляти як під час інгаляції, так і після неї протягом півгодини, а також не можна вживати їжу і воду протягом 30 хвилин після завершення інгаляції. При проведенні процедури потрібно зробити вдих через рот, а видихнути через ніс.

Як правильно робити парову інгаляцію? Маленьких дітей тримають на руках над каструлею з гарячою водою, а старших дітей садять над лійкою. Під час проведення процедури дихання має бути рівним і спокійним. Можна використовувати будь-які розчини, якщо у дитини немає алергії на компоненти:

 • Ялівець, чайне дерево, кедр, евкаліпт.
 • Настої лікарських трав (календули, ромашки, шавлії, масло туї (при аденоїдах) і ін).
 • Сольовий розчин.

Проводити парову інгаляцію потрібно дуже уважно і обережно, так як:

 • Сильні, гарячі і пристрасні пари інгаляції можуть посилити запальний процес у гортані, тому потрібно дотримуватися оптимальної температури.
 • Необхідно спостерігати за діями дитини, щоб він не перекинув чайник з окропом або ємність з гарячою рідиною.

При призначенні лікарем декількох видів препаратів для проведення інгаляції, потрібно дотримуватись певної схеми: спочатку йдуть бронхорозширюючі препарати, по закінченню 15 хвилин відхаркувальні засоби, після відкашлювання дитини можна використовувати антисептичні та протизапальні лікарські препарати.

Інгаляції небулайзером

Найкращим засобом для проведення інгаляцій у дітей є небулайзер. Єдиним мінусом використання ультразвукових і компресорних інгаляторів є те, що не можна застосовувати ефірні масла і відвари трав, а виключно готові лікарські форми інгаляційних розчинів і мінеральну воду. Позитивні сторони використання небулайзерів:

 • Можливість проведення інгаляції у маленьких пацієнтів;
 • Високий рівень ефективності при підвищеному розбризкування вдихуваних частинок;
 • За рахунок низької температури вони безпечні для використання;
 • Зручність і практичність (інгаляція може проводитися навіть під час сну дитини).

Складові речовини розчинів для інгаляцій:

 • Мінеральна вода (Боржомі)
 • Содовий розчин
 • Ефірні масла (евкаліпта, хвої, ментолу) можуть використовуватися виключно у спеціальних інгаляторах)
 • Трав’яні відвари (ромашка, м’ята та ін)
 • Часниковий сік
 • Медикаменти – Лазолван, Синупрет, Ротолкан та інші.

Інші поради щодо лікування ларингіту

Як ще можна лікувати ларингіт у дітей? Існує кілька рекомендацій, які допоможуть уникнути негативних наслідків:

 • Необхідно спостерігати за диханням дитини при протіканні захворювання.
 • При сильному набряку горла можна прогрівати нижні кінцівки або зробити теплу воду для ванн, що в результаті підсилить кровотік ніг і зменшить набряк голосових зв’язок.
 • Також потрібно з граничною обережністю використовувати спреї для лікування маленьких дітей. Сила струменя може пошкодити стінку гортані і спровокувати її спазм. Крім того, спреї можуть викликати алергію.
 • Кілька разів в день потрібно полоскати горло трав’яними відварами.

Cтаття про лікування ларингіту у дітей також доступна російською мовою: «Лечение ларингита у детей: принципы терапии, лекарства, препараты».