Комп’ютерна томографія в дитинстві підвищує ризик раку в майбутньому

Сьогодні комп’ютерна томографія широко застосовується для діагностики захворювань і травм у дітей. Результати досліджень показують, що часте проходження КТ дітьми збільшує ризик виникнення пухлини головного мозку та лейкемії. При стандартних дозах опромінення, достатньо 2-3 обстежень дитини до 15 років і ймовірність розвитку пухлини мозку збільшується в 3 рази, ризик лейкемії підвищується в 3 рази при 5-10 обстеженнях.

Після бомбардування в Японії атомною зброєю проведені дослідження постраждалих з’ясували, що опромінення підвищує ризик виникнення онкології у дітей набагато більше, ніж у дорослих. А комп’ютерна томографія має рівень радіаційного випромінювання в 10 разів вище рентгенологічного. Тому широке застосування КТ викликає стурбованість вчених всього світу щодо його безпеки.

Проте необхідність її проведення безперечна, коли, приміром, у дитини травма головного мозку або підозра на апендицит (див. ознаки апендициту у дітей), коли стоїть питання життя. Останнє дослідження, проведене вченими у Великобританії з Університету Ньюкасла, вивчало вплив опромінення на майже 178 тисяч дітей, яким проводилось КТ обстеження з 1980 по 2002 роки.

Марк С.Пирс, доктор наук з Університету Ньюкасла повідомив на прес-конференції наступне : «Існує зв’язок між ризиком розвитку онкології у дітей і КТ обстеженням, але вона збільшує ризик раку в більш дорослому віці». Вчені вирахували, що після подібної діагностики у дітей до 10 років на 10 тисяч випадків можна очікувати 1 випадок лейкемії та 1 випадок пухлини мозку.

Ендрю Дж. Ейнштейн, фахівець з томографії д.м.н. Мед. центру Колумбійського університету в США говорить, що за останні 10 років відбулися зміни у використанні КТ, нова апаратура тепер оснащена опцією зниження дози опромінення і фахівці з томографії зважують і оптимізують дози опромінення. Тому ризики використання КТ повинні бути переоцінені. Однак, результати досліджень підтверджують, що слід з великою обережністю ставиться до цієї діагностики і по можливості уникати непотрібних педіатричних КТ обстежень.