Що робити при алергії на молоко у дітей?

Зміст:

Їжа відіграє важливу роль у нашому житті. Без нормального харчування неможлива робота жодного органу або системи нашого організму. І самий перший продукт в нашому житті, з яким ми стикається, це молоко. Молоко має унікальний склад, в ньому містяться такі компоненти як:

 • кальцій
 • калій
 • залізо
 • магній
 • мінерали
 • вітаміни

І ще багато різних макро і мікроелементів, а також жирних кислот і білків, необхідних для нормального життя і роботи нашого організму. На жаль, досить часто молоко стає не корисною їжею, а ворогом для маленьких дітей. І алергія на молоко сьогодні зустрічається у 10% дітей, які не досягли однорічного віку.

Алергія – механізм розвитку

Кілька слів про алергію, так як багато хто погано уявляють, що це за проблема, і неправильно до неї відносяться. Алергією прийнято називати відповідну реакцію імунної системи організму на вторгнення чужорідних об’єктів. У нашому випадку в цій ролі виступають молочні білки. Відомо, що у коров’ячому молоці міститься понад 25 активних білків, які можуть викликати алергічну реакцію. З них найнебезпечнішими є такі білки як:

 • Казеїн
 • Альфа-лактоглобулін
 • сироватковий Альбумін
 • Бета-лактоглобулін

Якщо розглядати їх під великим збільшенням, то можна побачити довгий ланцюжок амінокислот. Коли цей ланцюжок проникає в шлунок, а потім у кишечник, за неї приймаються ферменти, і під їх впливом білок розпадається на окремі компоненти. І вже ці компоненти організм без зусиль легко засвоює.

Проблема полягає в тому, що у маленьких дітей до моменту народження травна система не встигає повністю сформуватися. У малюка часто недостатньо ферментів, здатних зруйнувати всі білкові ланцюжки. Тому вони можуть містити декілька амінокислот, які не всмокчуться в стінки кишечника, а залишаться неперетравленими. Що негайно викличе імунна відповідь у вигляді алергічної реакції.

Існує кілька видів алергії на молочний білок, це:

 • Істинна алергія – в цьому випадку проблема полягає в нестачі ферментів із-за незрілості системи. У такої дитини алергія виникне навіть при споживанні кількох ковтків молока, так як його організм не в змозі розщепити білки.
 • Помилкова алергія (псевдоалергія) – алергічна реакція виникає не через нестачу ферментів, а у відповідь на надходження великої кількості білків. Інакше кажучи, дитина випила занадто багато молока, і його система травлення не змогла впоратися з такою кількістю важких білків.

Також розрізняють такі види як:

 • Непереносимість молочних білків
 • Непереносимість білків коров’ячого молока

Причини виникнення молочної алергії

В клінічній практиці молочна алергія може бути як реакцією організму на білки, що містяться в молоці, так і на лактозу — молочний цукор (див. лактазна недостатність). Обидва компоненти молока можуть стати провокаторами реакції імунної системи.

Організм новонародженого сприймає будь-яку суміш, виключаючи материнське молоко, як важку грубу їжу. Але іноді буває, що і материнське молоко виступає як трудноусваиваемая їжа. У цьому віці слизова оболонка всього травного тракту являє собою пухку, незрілу поверхню. Вона ще не заселена захисної мікрофлорою, і тому відкрита для проходження алергенів. Формування слизової в середньому завершується тільки в двох років життя. З цього віку шлунок і кишечник знаходить можливість протистояти проникненню патогенних організмів.

Найбільш схильні до виникнення алергії ті дітки, у яких:

 • мама сама є алергіком;
 • місце проживання і роботи мами знаходиться в несприятливих екологічних умовах (великі промислові міста, шкідливе виробництво);
 • протягом вагітності ускладнювалося стресами, загрозою викидня, була гіпоксія плоду, та інші несприятливі фактори.

Алергію на молоко у немовляти можуть спровокувати такі причини, як:

 • екологія
 • спадковий фактор
 • пристрасті в харчуванні матері
 • спосіб життя батьків
 • шкідливі звички
 • протягом вагітності
 • вік батьків, особливо матері

Симптоми і прояви молочної алергії

Молочна алергія може проявити себе в будь-якій системі організму дитини. Це пояснюється тим, що алергени не залишаються на місці, а циркулюють у системі кровообігу. Періоди загострення стану залежать від наявності у дитини стресів, схильності до простудних захворювань, частим інфекційним хворобам, і рівнем екології навколишнього середовища, в якому зростає дитина.

Поразка шкірних покривів

Шкіра є найбільшим органом нашого організму. На неї покладено відразу кілька важливих функцій: захист, терморегуляція, дихання і водний баланс. Це міцний і сильний орган, але перед алергічною реакцією клітини шкіри беззахисні. Шкірні тканини страждають так само сильно, як і травна система під час алергії на молочний білок.

Симптоми ураження шкіри виражаються наступними проявами:

 • Дитяча екзема. Це дрібні бульбашки, що локалізуються на щоках, шиї, плечах і спині. Пухирці поступово переростають у невеликі ерозії, з яких сочиться прозора рідина. Після загоєння ранки покриваються корочками з облущеними лусочками. Цей симптом виникає тільки у дітей молодше 6 міс.
 • Молочний струп (гнейс). Це своєрідна скоринка на голові малюка. З’являється струп найчастіше у дітей, яких годують сумішами або у тих малюків, яких мами догодовують з причини нестачі грудного молока. У рідкісних випадках гнейс може з’явитися і у дитини, що живе на грудному молоці, але тоді причину потрібно шукати в раціоні харчування матері.
 • Атопічний дерматит обмеженого характеру. Неприємна висип з лупиться і мокрої поверхнею, завжди супроводжується сильним свербінням. Локалізується в основному на ліктях з внутрішньої сторони і під колінами (див. лікування атопічного дерматиту у дітей).
 • Набряк Квінке. Тяжкий прояв, яке може викликати алергія на молоко. Виражається у швидко розвивається набряку слизових рота, очей, статевих органів. Може торкнутися гортань, що нерідко призводить до задухи. При появі перших симптомів набряку необхідні термінові реанімаційні заходи.
Розлади системи травлення (шлунково-кишковий тракт)

Так як кишечник і шлунок не можуть повноцінно виконувати свої функції, розлади системи травлення виражаються в першу чергу в порушенні утворення нормального калу. Найчастіше це частий рідкий кал, часом переходить в пронос. У рідкісних випадках реакція на молочний білок може стати причиною запору.

Так як організм дитини при появі речовин, визначаються ним як чужорідні, починає активно виробляти імунну відповідь, то молочні білки піддаються активній атаці виробленими антитілами. На жаль, через незрілість багатьох систем, разом з антигенами дії антитіл піддається і слизова оболонка кишечника.

Батькам слід звернути увагу на такі зміни в калі дитини як:

 • Наявність неперетравлених залишків їжі, схожих на створоженное молоко.
 • У новонароджених часті і рясні зригування (див. причини зригування у грудних), а у дітей старше 3-х місяців напади блювоти.
 • Прожилки крові в калі або позитивний аналіз на приховану кров. Поява цієї ознаки свідчить про важкою формою алергії на молочний білок у малюка.
 • Болі в животі. Атаки антитіл, при яких ушкоджуються клітини слизової оболонки, викликають у дитини сильні болі. Малюки тому стають неспокійними, примхливими, часто кричать без видимої з боку причини (див. що робити при кольках у немовляти). У цій ситуації необхідно спостереження педіатра, так як характер болю потрібно відрізняти від інших захворювань, наприклад, таких як коліки. Важливо, що цей симптом виникає в основному тільки при годуванні дитини сумішами на коров’ячому молоці або цільним молоком корови. Як показує практика, материнське молоко практично не викликає алергічну реакцію, виключаючи ті випадки, коли мама споживає заборонену їжу.
 • Після однорічного віку, якщо дитину продовжували годувати молочними продуктами, больовий синдром набуває хронічну форму. Болі виникають в області епігастрію на короткий час і швидко зникають самостійно. Згодом до них можуть приєднатися такі неприємності, як кишкова коліка, псевдо коліт, порушення перистальтики.
 • Болі, що виникають в області епігастрію, пояснюються викидом гістаміну, що виникають кожен раз при загостренні алергії. Підвищений рівень гістаміну в свою чергу викликає підвищення виробітку в шлунку соляної кислоти, що і призводить до появи цього симптому.

Крім цього, якщо алергія на молоко у немовляти тривалий час не піддається лікуванню, або терапія неефективна, може виникнути вторинна ферментна недостатність. Це виражається в зниженні вироблення ферментів підшлунковою залозою, недостатньому всмоктуванні лактози, поганому засвоєнні глютену, який міститься в злакових рослинах (див. симптоми целіакії, список безглютенових продуктів)

Патологія розвивається, пригнічуючи ріст корисних біфідобактерій, місце яких займає умовно-патогенна флора (див. як лікувати дисбактеріоз кишечника, пробіотики, аналоги Лінексу). Це такі мікроби, як:

 • ентерококи
 • стрептококи
 • кишкова паличка.

Все це може серйозно підірвати здоров’я дитини, і позначиться на його ріст і розвиток.

Збої у функціонуванні дихальної системи

Ураження органів дихання при алергії на молочний білок виникають досить рідко. Можуть бути такі прояви:

 • симптоми риніту: нежить, чхання (див. як лікувати алергічний риніт);
 • хрипи і ускладнений вдих. Цей симптом може спровокувати ларингоспазм. Тому є невідкладним станом і потребує екстреної кваліфікованої допомоги.
 • бронхіальна астма.

Діагностика захворювання

При появі перших тривожних симптомів, батькам необхідно якомога швидше звернутися до педіатра. В програму обстеження входить:

Збір анамнезу. Лікар докладно опитує батьків про наявність хронічних захворювань, перенесені хвороби, перебігу вагітності і умовах життя. Багато запитання лікаря можуть мамі здатися нескромними і недоречними. Але на них необхідно відповісти на користь вашого малюка. Довіртеся лікаря, все, що він запитує необхідно для складання точної картини розвитку хвороби дитини.

По ходу бесіди, лікар з’ясує про наявність різних проявів алергії на білок у немовляти, порушень стула, рівня надбавки ваги і анемії.

Лабораторні дослідження. Для підтвердження діагнозу і виключення наявності інших захворювань призначається ряд лабораторних аналізів. У стандартну схему входять:

 • аналіз калу на дисбактеріоз,
 • копрограма,
 • аналіз крові на імуноглобуліни IgE до білка, що міститься в коров’ячому молоці,
 • зішкріб для шкірної проби.

Ці аналізи допоможуть лікарю диференціювати алергію на молочний білок від інших хвороб і алергії на інші продукти.

Важливим завданням для лікаря є розрізнення алергії на білок від лактазной недостатності. Ця патологія виникає на фоні недостатньої вироблення ферменту лактази. Це необхідний елемент, що розщеплює лактозу на складові вуглеводи, та дозволяють їй легко всмоктуватися в кишечнику. Недолік цього ферменту призводить до затримки лактози в кишечнику, що провокує метеоризм, осмотичний тиск і діарею. Це нескладна форма хвороби, і лікується дотриманням певної дієти.

При лактазной недостатності у малюка спостерігається здуття животика, часті коліки, множинні зригування і рідкий кал. Характер стула при лактазной недостатності завжди пінистий і водянистий, колір може змінюватися до темно-зеленого. Частота випорожнень збільшується до 10 разів за добу.

Крім цього, алергія на молочний білок в переважній більшості випадків виникає у дітей до року, а до трьох років безслідно зникає. В той час, як лактазна недостатність має як вроджену, так і набуту форми. Придбана лактазна недостатність розвивається після таких захворювань як:

 • ротовірусна інфекція,
 • лямбліоз кишечника.

Обов’язковим етапом лабораторних досліджень є тест на лактазну недостатність. Це необхідне дослідження, яке полягає в особливій дієті, яка виключає продукти, що містять лактозу.

 • діток, яких годують сумішами, переводять на склади, що не містять лактозу;
 • якщо дитину годують грудьми, то мама кілька днів не споживає ні яких молочних продуктів;
 • малюкам, які їдять самі, кілька днів не дають молочних страв.

Після закінчення двох-трьох днів лікар оглядає дитину. У тому випадку, якщо немає ніяких неприємних симптомів, вважається, що у крихти лактазна недостатність. Такий висновок ґрунтується на тому факті, що для виведення з організму алергену цього терміну недостатньо. Відповідно патологічні симптоми так швидко не зникнуть.

Алергія на молоко у немовляти

Що робити при алергії на молоко у дітейДля малюка материнське молоко, це не тільки корисна їжа, це джерело необхідних корисних бактерій і всіх захисних компонентів. Молоко матері легко засвоюється організмом немовляти, так як воно містить всі необхідні ферменти для швидкого засвоєння. Дитячі лікарі наполягають на тому, що дитину, що має алергію, необхідно як можна довше не віднімати від грудей, дотримуючись відповідну дієту.

Основним правилом гіпоалергенної дієти для мами є виключення таких продуктів як:

 • вершки,
 • морозиво,
 • згущене молоко,
 • вершкове масло
 • шоколад,
 • здоба,
 • сухі молочні концентрати.

Якщо узагальнити цей перелік, то забороні підлягають всі продукти, що містять незбиране молоко або його компоненти.

Годуючій мамі необхідно суворо дотримуватися дієти в інтересах свого малюка (див. що можна їсти мамі, що годує). Якщо у малюка з’явилися ознаки алергії на молоко, матуся повинна відразу відмовитися від споживання цільного молока і замінити його кисломолочними продуктами. Це можуть бути ряжанка, сир, кисляк, кефір. У тому випадку, якщо дитині не стає легше, і наростають симптоми алергії, рекомендується повністю виключити і ці продукти. А при збільшенні стану, дитинку доведеться відірвати від грудей і перевести на особливі суміші з глибоким гідролізом білка.

Існуючу думку про те, що можна замінити коров’яче молоко козяче, в корені невірно. Козяче молоко містить білки, трохи відрізняються від білків коров’ячого молока, але вони так само можуть викликати алергію у немовлят (див. молоко для дітей до року).

Особливо необхідно відзначити важкий перебіг алергії на молочний білок у немовлят. У такій ситуації годуючої матусі необхідно відмовитися не тільки від молочних продуктів, але і від курячих яєць, риби і всіх сортів горіхів.

Особливе місце займають кисломолочні продукти. При згортанні молочний білок переходить в більш просту форму, яка легше засвоюється організмом дитини.

Тому, якщо є алергія на молоко у немовляти, слід вводити обережно прикорм у вигляді кефіру, домашнього йогурту, сиру, виготовлених з молока корови або кози. Відміну від здорових дітей складається під час введення прикорму. Перший прикорм вводиться не раніше 7 місяців, це повинен бути кефір або йогурт. Сирок можна спробувати дати малюкові не раніше 10 місяців (див. як правильно вводити прикорм дитині). А такі продукти, як яйця і риба тільки після рочки.

Приготувати сирок самостійно. Для цього змішують склянку молока зі столовою ложкою сметани, залишають закваситься при кімнатній температурі. Потім на водяній бані суміш нагрівають. Коли сирок починає відділятися від сироватки, його знімають ложкою або все зливають через марлю, віджимають і сирок готовий. Зберігається він у холодильнику не більше доби.

Алергія на молочний білок у малюка на штучному вигодовуванні

Так як в переважній більшості дитячі суміші виготовляються на основі коров’ячого молока, то матусі слід проконсультуватися з педіатром, і підібрати суміш – гідролізат. Перші 6 місяців життя дитини краще не ризикувати. Тільки після півроку можна спробувати потроху вводити звичайну суміш. Якщо немає ні яких неприємних проявів, то можна потроху перевести малюка на звичайну суміш.

Але спостерігати за його станом все одно потрібно дуже уважно, щоб вчасно помітити тривожні симптоми і вжити заходів.

Гідролізатні суміші – це особливе харчування, при виготовленні якого білки розщеплюються до рівня дипептидов. Ці елементи організм малюка може легко засвоювати. Крім цього, такі суміші повністю звільнені від лактози. Найбільш відомі суміші – це Фрисопеп АС, Пептикейт, Нутрилон Пепті ТСЦ, Vivonex, Critacare, Хіпп ГА 1 і 2 ГА, Нутрілак ГА.

Алергія на молоко у дитини від року і старше

В переважній більшості випадків після повного формування травної та ферментної систем, алергія на молочний білок проходить сама. Але поки у малюка з’являються симптоми цього захворювання, молочні продукти краще в раціон дитини не включати. Тим більше, що коров’яче молоко можна замінити рослинною різновидом.

Сьогодні випускають такі види рослинного молока як:

 • соєва,
 • вівсяне,
 • рисове.

Напої з цих продуктів легко приготувати в домашніх умовах. Соєві боби, неочищений овес або рис замочується, потім відварюється і подрібнюється в блендері. Потім досить процідити отриману суміш, і корисне для малюка молоко готово.

Прогноз

На жаль, дітей, які страждають алергією на молочний білок, стає з кожним днем все більше. Цьому сприяє погіршення екологічної обстановки, збільшення числа спадкових захворювань і спосіб життя батьків.

Але розвиток сучасної діагностики дозволяє виявити хворобу на ранніх стадіях, що дає можливість ефективно боротися з нею. Тому медики вважають, що прогноз захворювання найсприятливіший. Є надія повністю позбутися від цієї проблеми.

Cтаттю про алергію на молоко у дитини також можна прочитати російською мовою: «Что делать при аллергии на молоко у детей?».