Причини синусової аритмії у дітей – коли це небезпечно

У старі добрі часи радянської медицини загальна лікарська установка була на добро і виражалася приблизно так: “Висновків вузьких фахівців і проміжних даних обстежень на руки пацієнтам не давати, бланків готових аналізів не показувати, за роз’ясненнями направляти до лікаря”.

Однак, в епоху страхової медицини звичаї пом’якшилися, і в руках у будь-якої мами запросто може виявитися плівка ЕКГ з написаним рукою функціонального діагноста висновком.

А висновки, треба сказати, бувають різними, наприклад – Синусова аритмія. Чи мамі відразу непритомніти або перш бігти до платного кардіолога, маючи на руках таке ЕКГ свого чада?

Що таке синусова аритмія?

В більшому відсотку випадків синусова аритмія – стан, який не загрожує життю і здоров’ю дитини. Взагалі синусовий ритм – це нормальні серцеві скорочення, частота яких нав’язується основним водієм ритму (синусовим вузлом), проміжки між такими скороченнями однакові. При синусової аритмії між окремими ударами серця інтервали стають різними. При цьому загальна частота ударів серця за хвилину залишається в межах норми, може бути збільшеною (тахіаритмія) або зниженою (брадіаритмія).

На відміну від дорослих, для яких нормальна частота серцевих скорочень становить від 60 до 90 ударів у хвилину, серце дитини б’ється в різному віці по-різному.

В перший місяць життя з частотою 140 ударів за хвилину
від місяця до року нормальна частота – 132 удари в хвилину
від року до двох 124 удари в хвилину
2 – 5 років нормою вважається 115 ударів за хвилину
від 6 до 8 років 106 уд/хв.
від 8 до 10 років 88 уд/хв.
10-12 років 80 ударів за хвилину
12-15 років 75 ударів за хвилину

Існує кілька варіантів синусової аритмії.

Яка синусова аритмія безпечна?

Синусова аритмія у дітей, яка пов’язана з диханням, носить найменування дихальної аритмії. Цей стан не приводить до порушень в перекачуванні крові серцем, тому безпечний для дитячого здоров’я.

Походження її пояснюється тим, що під час вдиху частота серцевих скорочень рефлекторно збільшується, а під час видиху зменшується. Аналогічна ситуація відбувається, якщо дитину під час проведення ЕКГ укласти на кушетку, покриту холодної клейонкою. У цей час дитина інстинктивно затримує дихання, і частота серцебиття скорочується на кілька ударів.

Якщо перед дослідженням дитина пробіглася, а потім увійшла в холодне приміщення, на ЕКГ також може бути зафіксована синусова артимия. Тим не менш, твердження про те, що синусова аритмія у дітей – норма, невірно.

Яка основна причина дихального варіанту аритмії?

У всьому винна незрілість нервової системи. Чим молодша дитина, тим легше виникають у неї подібні епізоди. Найбільш схильні до таких порушень ритму:Що таке синусова аритмія

 • Немовлята з постнатальною енцефалопатією, синдромом внутрішньочерепної гіпертензії (див. підвищений внутрішньочерепний тиск у новонароджених), недоношені малюки.
 • Рахіт у дітей, який змінює збудливість нервової системи, також провокує дихальну синусову аритмію.
 • У надто повних діток при фізичному навантаженні може проявлятися виражена синусова аритмія.
 • У дитини в періоди бурхливого зростання (6-7, 9-10 років) вегетативна система не встигає швидко адаптуватися до нових вимог організма, що виріс.

Тому ці вікові проміжки також може супроводжувати дихальна синусова аритмія. По мірі того, як відбувається дозрівання вегетативної нервової системи, ризики розвитку синусової аритмії стають все менше.

Недихальна синусова артимія

Це порушення ритму може бути постійним або нападоподібним. Частота нападів може змінюватися від пари за рік до декількох на добу. Основний водій ритму при цьому продовжує нав’язувати серцю правильний ритм, однак, у провідній системі серця або його клітинах (кардиоцитах) з’являються такі зміни, які призводять до аритмії. Найчастіше такі зміни минущі, тобто, вони не пов’язані з захворюванням серця, а якимись іншими хворобами або патологічними станами.

Причини недихальних аритмій

Приблизно в тридцяти відсотках випадків зустрічається патологічна синусова аритмія у дітей. Причини криються в різних кардіальних патологіях.

 • Спадкова схильність. Якщо батьки дитини були схильні до синусової аритмії недихального походження, то дитині може передатися така схильність. Хоча сто відсоткової обов’язкової залежності немає.
 • Інфекційні хвороби, що супроводжуються інтоксикацією, лихоманкою або зневодненням. Так як проведення нервового імпульсу, від якого залежить скорочення серцевого м’яза, пов’язано з потоками іонів калію, натрію і хлору через мембрану кардіоцитів, будь-які фактори, що змінюють водно-електролітний склад крові та міжтканинної рідини, можуть спровокувати порушення ритму.
 • Нейроциркуляторна дистонія (вегетосудинна дистонія). Порушення здатності судин (в тому числі і тих, що живлять серце) адекватно змінювати свій просвіт в залежності від потреб тканин в кисні також можуть стати причиною аритмії.
 • Міокардит. При запаленні серцевого м’яза бактеріальної (наприклад, при дифтерії) або вірусної (цитомегаловірус) інфекції буде відзначатися не тільки синусова аритмія, але й інші порушення ритму (мерехтіння передсердь, екстрасистолія, блокади серця). Також відзначається підйом температури, болі в області серця, глухість серцевих тонів, ознаки серцевої недостатності у вигляді набряків, задишки, збільшення печінки та інші симптоми.
 • Хронічна ревматична хвороба серця. Ревматизм, “що лиже суглоби, але кусає серце”, вражає клапанний апарат серця і може викликати міокардит та ендокардит. Дебют захворювання асоційований з перенесеною ангіною, супроводжується температурною реакцією, запаленням великих суглобів, які швидко проходять, і серцевими ураженнями, що проявляються у тому числі і синусовою аритмією.
 • Виражена аритмія у дитини може розвинутися і на тлі вроджених вад серця.
 • Пухлини серця – найбільш рідкісна причина порушень ритму.

Як пов’язані синусова аритмія у дітей і спорт?

Досить часто батьки, чиї діти займаються в спортивних секціях, у разі виявлення у дитини синусової аритмії запитують, які перспективи для занять спортом і наскільки попередні заняття винні у розвитку порушень ритму.

Потрібно сказати, що без схильності до патологій серцевого ритму навіть при заняттях професійним спортом аритмія серця у дитини не розвивається. У тому ж випадку, коли були всі підстави для дебюту аритмії, будь-яке фізичне навантаження могло її спровокувати.

У всіх випадках, дихальна аритмія у дітей не є протипоказанням для занять в спортивних секціях. Але дитина повинна регулярно оглядатися кардіологом і їй повинно виконуватися контрольне електрокардіографічне обстеження. Це важливо, щоб не пропустити можливий перехід синусової аритмії в більш тяжкі порушення ритму.

Якщо дитина займається професійним спортом, вона повинна спостерігатися спортивним лікарем з обов’язковим проведенням ЕКГ кожні три місяці і холтерівським моніторуванням. При виявленні дихальної синусової аритмії питання про допуск до змагань повинно вирішуватися індивідуально. При підтвердженні недихального характеру аритмії заняття спортом обмежуються.

Що видно на ЕКГЩо видно на ЕКГ?

Так як водієм ритму є синусовий вузол, перед кожним шлуночковим комплексом QRS є зубець P. Це означає, що електричне збудження, що приводить до скорочення міокарда, спочатку поширюється на передсердя, а потім – шлуночки, тобто в звичайному режимі.

Інтервал PQ, що відображає час проведення від передсердь до шлуночків, зберігає звичайну довжину. А ось інтервал RR між вершинами шлуночкових комплексів розширюється або стискається, відображаючи уповільнення або почастішання серцебиття. Приклад синусової аритмії зображений на малюнку.

Що відчуває дитина?

Зазвичай негативних відчуттів синусова аритмія, особливо, дихальна, не викликає. Дитина може відчувати почастішання серцебиття.

Якщо дитина скаржиться на утруднення дихання, болі в серці, стомлюваність, слабкість, запаморочення – це привід звернутися до лікаря. Ймовірно, крім синусової аритмії є більш серйозна патологія серця. Те ж саме треба робити, якщо у дитини з’явилася задишка або набряки, синюшність носогубного трикутника або непритомність.

Мама може підрахувати число серцебиття, поклавши долоню на область лівого соска дитини. Також аритмію можна засікти по пульсу (обхопивши зап’ястя так, щоб чотири пальці знаходилися по зовнішньому краю внутрішньої його поверхні, а великий – з протилежного боку). Якщо протягом хвилини рахувати пульс або удари серця, то можна сказати, чи є різні проміжки між окремими ударами в даний час.

Що робити?

Якщо на ЕКГ реєструється синусова аритмія, варто відвідати кардіолога. Лікар призначить контрольне електрокардіографічне обстеження, УЗД серця, загальний аналіз сечі, клінічний аналіз крові та її біохімічне дослідження.

У тому випадку, якщо не буде виявлено ніяких інших відхилень, крім синусової аритмії, дитина буде перебувати під наглядом кардіолога з контрольним електрокардіографічним обстеженням кожні півроку.

Лікування ізольованої синусної аритмії не проводиться. Дитина займається фізкультурою в загальній групі. Також не протипоказані заняття спортом. Деякі обмеження можуть бути накладені на участь у змаганнях.

При недихальної аритмії проводять лікування кардіологічних проблем, які призвели до неї. Після основних лікувальних заходів (курсу антибактеріальної або протипухлинної терапії, корекції пороку серця, купірування проявів серцевої недостатності курсом серцевих глікозидів і сечогінних), призначають антиаритмічні засоби і курси Елькара або Мілдронат, як відновлювальну терапію.

У будь-якому випадку, коли є синусова аритмія у дітей, лікування буде підбирати кардіолог, виходячи з основної причини, що призвела до порушень серцевого ритму.