Чи потрібні таблетки для підвищення імунітету відносно здоровій людині, дитині?

Імунна система – важлива частина людського організму. Причому її роль настільки велика, що люди, які підтримують себе у формі, прагнуть максимально зміцнити імунітет, і починають приймати різні медикаментозні препарати. Крім того, приватні лікарі та співробітники аптек настійно рекомендують ці засоби, часто безпідставно. По суті, препарати для підвищення імунітету лише приносять прибуток фармацевтичним корпораціям. Але так вони корисні для людини, як стверджують виробники?

Засновником імунології вважається Луї Пастер. Він першим звернув увагу на стійкість деяких людей до чуми. Він зауважив, що ті, хто доглядав за хворими або прибирав трупи з вулиць, що самі не страждали від цього смертельного захворювання. Тому Пастер припустив, що в організмі людини є механізм, що запобігає зараження.

Теорія імунітету була обґрунтована набагато пізніше. Причому вона викликала гарячі суперечки між Паулем Ерліхом та Іллею Мечниковим. Російський вчений відкрив фагоцитоз і вважав, що захисні функції організму здійснюються фагоцитами, які знищують хвороботворні мікроорганізми. Ерліх відкрив антитіла, і тому стверджував, що саме вони забезпечують захист організму. В результаті, обидва вчені отримали Нобелівську премію з біології, так як вони незалежно один від одного відкрили основні складові імунної системи.

Принцип роботи імунної системи та її типи

Коли антиген проникає в організм, імунна система розпізнає його як «свій» або сторонній. Якщо антиген чужий організму, імунна система починає виробляти антитіла, які ліквідують антигени. Саме цей процес і відкрив Ерліх. Такий імунітет називають гуморальним.

Деякі антигени біологічного походження (наприклад, ракові клітини або бактерії) піддають прямий ліквідації. У цьому процесі беруть участь фагоцити. Це так званий клітинний імунітет, який і відкрив Мечников.

Між клітинним та гуморальним імунітетом існує тісний зв’язок, так як після ліквідації бактерії фагоцитами, стимулюється процес вироблення антитіл проти даного типу мікроорганізмів.

Існує кілька інших типів імунітету:

 • Вроджений і набутий. У кожної людини генетично закладений певний набір антитіл (вроджений імунітет). Наприклад, в американських індійців набагато менше антитіл до сифілісу, ніж у європейців. Придбаний (адаптивний) імунітет виникає при певному впливі навколишнього середовища. Наприклад, після зараження яким-небудь мікроорганізмом, в тілі починають вироблятися антитіла, які знищують при повторному зараженні.
 • Специфічний і неспецифічний. Специфічний являє собою набір антитіл проти певного збудника (наприклад, проти грипу або кашлюку). Неспецифічний являє собою комплекс механізмів проти всіх чужорідних мікроорганізмів (наприклад, зміст антибактеріальних речовин в сльозах або слині).
 • Пасивний і активний. Активний імунітет формується під впливом факторів зовнішнього середовища (постінфекційний і поствакцинальний). Пасивний імунітет формується при вступі антитіл ззовні (наприклад, антитіла у складі грудного молока або сироватки).

Ознаки слабкої імунної системи

Потрібні таблетки для підвищення імунітету відносно здоровій людині, дитиніІснують люди з дуже слабким імунітетом. Але визначити знижена її функція можна лише після консультації імунолога або алерголога, а також після проведення спеціальних лабораторних обстежень. Однак, існують і непрямі ознаки, за наявності яких можна запідозрити імунодефіцит:

Патології імунної системи

Існує ряд патологій, які виражаються в некоректне роботі імунної системи. Вони включають:

 • Аутоімунні захворювання. Імунна система здатна розпізнавати свої і чужорідні клітини. При аутоімунних захворюваннях організм людини не розпізнає свої клітини і починає знищувати їх, беручи за чужорідні. Наприклад, стрептокок, який провокує ангіну і пику, за своєю будовою схожий з антигеном сполучної і ниркової тканини. Саме тому ускладнення ангіни включають нефрит або ревматизм.
 • Імунодефіцит. Він являє собою недостатнє функціонування імунної системи. Імунодефіцити ділять на декілька видів:
  • Первинний викликають генетичні аномалії, які порушують роботу специфічних і неспецифічних механізмів.
  • Вторинний з’являється під впливом зовнішніх факторів (наприклад, при тривалому голод, під час вагітності, під впливом радіації або при стресах). Вторинний імунодефіцит можуть викликати і тривалі інфекційні захворювання.

Імунна система являє собою велику проблему для трансплантології. Досягнення сучасної медицини дають можливість пересадити до 70% органів і тканин. Але дуже часто імунна система відкидає трансплантовані органи, що в деяких випадках може закінчитися летально.

Потрібні препарати для підвищення імунітету?

Якщо вас цікавить питання, як підвищити імунітет, то ви повинні розуміти, що ця система вимагає постійних тренувань. У медичній термінології цей процес називають антигенною стимуляцією. У період внутрішньоутробного розвитку дитина перебуває в стерильному середовищі. А після народження він знаходиться під захистом антитіл з плаценти і грудного молока, що дозволяє малюкові розвинути власну імунну систему. Коли в організм дитини перестають надходити антитіла матері, він стає сприйнятливим до інфекції.

Тому й існує думка, що дитину не можна ростити в повністю стерильному середовищі. Вчені вже давно довели, що у шкідливих бактерій набагато швидше розвивається стійкість до антисептиків. Тому ризик підхопити якусь хворобу в стерильних умовах сильно підвищується. Ці дослідження привели до того, що в багатьох лікарнях Європи відмовилися від тотальної стерильності в пологових залах і палатах.

Повертаючись до питання про підвищення імунітету організму, буде доцільно навести такі статистичні дані:

 • У жителів Європи набагато частіше розвиваються аутоімунні захворювання, ніж у жителів Африки.
 • У городян, які проживають в стерильних умовах, ризик виникнення алергії підвищується в три рази в порівнянні з сільськими жителями.

Причина цих тенденцій в тому, що імунна система сучасних людей абсолютно не тренована і неадекватно реагує на саму звичайну фізіологічну стимуляцію. Тому міським жителям не потрібні ліки для підвищення імунітету, а банальні тренування. Потрібно рідше використовувати антибактеріальне мило або антисептичні засоби для прибирання будинку.

Важливо не піддаватися рекламним гаслам, які прагнуть підказати, як зміцнити імунітет, а саме – розпочати прийом відповідних препаратів. Імунна система людини досконала, і не потребує зовнішніх штучних стимуляторах. Тому, якщо у вас або вашої дитини трохи підвищилася температура або почався нежить, це означає, що організм бореться самостійно, одночасно зміцнюючи.

Дуже турботливим батькам потрібно знати, що для дітей до шести років є нормальним переносити застуду до п’яти разів на рік (див. чим лікувати застуду у дитини). Не потрібно давати засоби для підвищення імунітету дитини, просто дайте організму можливість самостійно зміцнитися.

Однак, можна з упевненістю стверджувати, що імуностимулятори абсолютно марні. Наприклад, спортсмени, що проходять відновлення після травм, пацієнти після серйозних операцій або люди з грипом H1N1 повинні приймати вітаміни для підвищення імунітету, але їх повинен призначати тільки лікар. Неправильний вибір засобу може призвести до небажаних наслідків. Наприклад, прийом стимуляторів антибактеріального захисту при грипі може викликати ускладнення, а прийом препаратів противірусної дії буде просто пустою тратою грошей (див. противірусні препарати при ГРВІ – «фуфломіціни»).

Огляд препаратів, що підвищують імунітет

Всі препарати для підвищення імунітету дорослим і дітям класифікують за походженням і механізмом впливу.

Бактеріальні засоби

Це група препаратів, які містять компоненти бактеріальної клітини. При попаданні в організм вони не викликають хворобу, а лише реакцію імунної системи. Тому при атаці цієї бактерії у організму вже будуть антитіла для боротьби з нею. Механізм дії подібних препаратів схожий з вакцинами:

 • Уро-вакс використовують для боротьби з хворобами сечовивідних шляхів, які виникають при впливі бактерії Escherichia coli.
 • Лікопід, рибомуніл і аналоги використовуються для вироблення антитіл до бактеріальних інфекцій ЛОР-органів і верхніх дихальних шляхів.
Засоби рослинного походження

Група даних препаратів дуже обширна і включає засоби на основі таких природних компонентів:

 • Женьшень здавна відомий як дуже корисна рослина. Корінь женьшеню містить велику кількість антистресових речовин, підвищує працездатність і додає бадьорість. Однак, в ньому міститься ще і кофеїн, який у великих дозах може викликати негативну реакцію і протипоказаний пацієнтам з гіпертонією і хворобами серця.
 • Ехінацея. При виготовленні лікарських препаратів використовуються всі без винятку частини рослини. В ехінацеї є багато вітамінів і ефірних масел, які допомагають усунути бактерії і віруси, а також стимулювати роботу клітинного імунітету. Найбільш поширеним препаратом на основі ехінацеї є іммунал.
 • Елеутерокок. Це колючий чагарник, який включає 30 окремих видів. Як у женьшеню, медичну цінність мають коріння рослини. Часто використовується у вигляді екстракту, а завдяки кофеїну і антистресовим речовин не тільки підвищує опірність організму, але і покращує працездатність. Елеутерокок включений до складу напою «Байкал».
 • Китайський лимонник вживають в їжу як фрукт (свіжі плоди) або у вигляді чаю на основі листя рослини. У цьому рослині багато вітаміну С, який підвищує працездатність і стресостійкість, але при передозуванні може викликати безсоння. З обережністю слід використовувати лимонник людям з серцево-судинними захворюваннями.
Засоби на основі нуклеїнових кислот

Механізм дії цих препаратів поки повністю не вивчений, але достеменно відомо, що вони зміцнюють клітинний і частково гуморальний імунітет. Найчастіше подібні засоби використовують для боротьби з бактеріальними інфекціями та поліпшення дії вакцин. Крім того, засоби з нуклеїновими кислотами ефективно загоюють рани, тому використовуються при опіках і гнійних ураженнях.

Препарати з інтерфероном

Всі ці засоби призначені для боротьби з вірусами і діляться на дві групи:

 • Стимулятори виробництва ендогенного інтерферону призначені для боротьби з різними вірусами, зокрема грип (наприклад, Кагоцел, Аміксин).
 • Препарати на основі людського інтерферону. Їх виробляють з донорської крові або з допомогою генної інженерії. У людському організмі є близько 20 власних інтерферонів (альфа, бета і гамма). Препарати цієї групи можуть бути комбінованими або містити інтерферон тільки одного виду (наприклад, Віферон, Лаферон).
Вітаміни для дітей та дорослих для підвищення імунітету

Вони здатні не тільки налагодити обмін речовин, але і поліпшити роботу імунної системи. Краще не вживати штучні вітаміни, а замінити їх природними джерелами: свіжими фруктами, овочами, злаками і морепродуктів. За останніми даними дослідників, організм людини здатний розпізнавати, якого походження вітаміни надходять. Фахівці В Вашингтонського університету прийшли до дивовижного висновку. Протягом декількох років вони проводили обстеження 78 тисяч чоловік у віці від 50 до 76 років і з’ясували, що одночасний прийом вітаміну С і Е підвищує ризик розвитку раку легень та туберкульозу.

Багато мультивітамінні комплекси викликають алергічну реакцію (особливо препарати вітчизняного виробництва). Тому навіть прийом вітамінів потрібно починати тільки після консультації та дотриманням дозування, встановленої лікарем.

Азоксимера бромід

На його основі створений відносно новий препарат Поликсидоний, який надає не тільки стимулюючу дію на імунну систему, а також виводить токсини і стабілізує роботу інших органів і систем. Крім того, препарат є гепатопротектором, але і його можна приймати тільки за рекомендацією лікаря.

Препарати тимуса (імунорегуляторні пептиди): тимозин, тимоген та аналоги

Це найстаріша група імуностимулюючих препаратів, які почали використовувати ще в 70-х роках минулого століття. Засоби виробляють на основі вилочкової залози тварин. Вони впливають лише на окремі частини імунної системи, тому найчастіше застосовуються при наявності імунодефіциту, викликаного хронічними хворобами.

Біогенні стимулюючі препарати

Їх виробляють на основі тваринних або рослинних тканин (наприклад, биоседа або екстракту алое). Ефективність цих засобів поки не була науково доведена.

Трансфер-фактор

Він був відкритий в 50-ті роки минулого століття. Трансфер-фактор являє собою білки, які передають дані між клітинами імунної системи, що забезпечує зв’язок між гуморальною і клітинним імунітетом. Через 30 років компанія 4Life Research розробила технологію отримання трансфер-фактору з коров’ячого молозива і курячого жовтка. Це і лягло в основу стимуляції імунної системи людини цими білками. Продаж препаратів трансфер-фактора у вигляді Бадів триває вже понад 30 років. Як стверджує сам виробник, препарат є повністю безпечним і його можуть використовувати навіть вагітні жінки та немовлята. Однак, той факт, що за такий тривалий термін використання трансфер-фактор так і не вдалося зареєструвати в якості ліків, свідчить про відсутність клінічних доказів його ефективності.

Методи підвищення імунітету без штучних стимуляторів

Призначати прийом засобів, що стимулюють роботу імунної системи, може тільки лікар. Але кожна людина може самостійно поліпшити опірність організму, дотримуючись деяких простих правил і рекомендацій:

 • Правильне і збалансоване харчування. Щодня потрібно вживати свіжі овочі, фрукти, морську рибу, каші, злаки і кисломолочні продукти. З раціону потрібно виключити напівфабрикати і фаст-фуд.
 • Частіше бувати на свіжому повітрі та займатися спортом або помірними фізичними навантаженнями.
 • Імунітет тісно пов’язаний з шлунково-кишковим трактом, тому для профілактики можна періодично приймати пробіотики (попередньо проконсультувавшись з лікарем). Краще не вживати пробіотики (див. всі пробіотики, аналоги Лінексу) в чистому вигляді, а додавати їх в молоко або кисломолочні продукти.
 • Пацієнтам з хронічним тонзилітом потрібно регулярно робити вправи для поліпшення кровообігу в глотці (під час чищення зубів висовувати язик і тягнути його до підборіддя).
 • Вчасно усувати місця можливої локалізації інфекції (гайморит, тонзиліт, карієс).
 • Пити народні стимулюючі засоби: лимон, горіхи і родзинки, подрібнені в рівних пропорціях, і змішані з медом. Це засіб п’ють по ложці двічі на день.
 • Стежити, щоб в організмі не було глистів (див. симптоми глистів у людини).
 • Загартовуватися (особливо це актуально для дітей). Влітку частіше ходити босоніж по траві.
 • Намагатися не нервувати, уникати стресів.

Cтаття про таблетки для підвищення імунітету також доступна російською мовою: «Нужны ли таблетки для повышения иммунитета относительно здоровому человеку, ребенку?».