Чому постійно хочеться спати дорослому або дитині, причини втоми, млявості, сонливості

Основні причини, по яким весь час хочеться спати, криються не тільки у фізіологічних особливостях людського організму або психічному перевтомі, але й у різних захворюваннях внутрішніх органів. Сонливість робить людину загальмованою, він відчуває себе втомленим і якщо не хоче спати, то принаймні лежати і просто нічого не робити.

Найбільш поширеною вважається фізіологічна сонливість, основною причиною якої є надлишок інформації, що надходить у мозок. Він включає захисну функцію і уповільнює реакцію, притупляючи органи почуттів і роботу головного мозку.

Основні ознаки сонливості включають:

 • Притуплене сприйняття;
 • Постійна позіхання;
 • Знижена гострота зору;
 • Скорочення серцевого ритму;
 • Сухість слизових оболонок.

Однак, якщо людині постійно хочеться спати, причини можуть критися в серйозних хворобах і патологічних процесах в різних органах і системах.

Постійна сонливість, небезпечна для людини, може виникати з таких причин:

 • Травми голови;
 • Психічне чи фізична перевтома;
 • Хвороби ендокринної системи;
 • Патології головного мозку, що вражають центр сну;
 • Кисневе голодування кори мозку;
 • Хвороби внутрішніх органів, які супроводжуються накопиченням токсинів;
 • Посилені гальмівні реакції нервової системи.

Фізіологічна сонливість

Якщо людина з якихось причин не може спати достатню кількість часу, його нервова система зумисне притуплює гостроту реакції. Напевно багато хто помічав, що стомлюваність і сонливість може з’являтися і протягом одного дня. Причина цього криється в різноманітних рецепторів: зорових (довга робота за комп’ютером), слухових (постійний шум на робочому місці), а також тактильних або больових.

В результаті цього людина на короткий час стає дуже сонливим, оскільки в корі головного мозку переважають короткі бета-хвилі, характерні для сну. До речі, саме такий прийом використовують гіпнотизера і шахраї.

Чому ж постійно хочеться спати? Існує кілька провокуючих факторів і станів, які можуть викликати сонливість:

 • Вагітні жінки у першому триместрі можуть постійно хотіти спати. Це пов’язано з токсикозом і гормональною перебудовою організму. А в останньому триместрі сонливість виникає через гормонів, які активно виробляє плацента.
 • У багатьох сонливість виникає після їжі. Цьому теж є дуже просте фізіологічне пояснення. Коли органи травлення переповнені їжею, у них починає надходити більше крові. Відповідно зменшується кровопостачання головного мозку, і він провокує вимушену загальмованість реакцій.
 • Недосип. Норма сну для дорослої людини становить 7-8 годин на добу. Тому, якщо вам весь час хочеться спати вдень, постарайтеся приділяти більше часу нічному відпочинку. Організм людини влаштований таким чином, що зовсім без сну жити неможливо, і якщо когось насильно будуть позбавляти сну, він все одно буде на кілька секунд відключатися.
 • Стреси також можуть бути причиною постійної сонливості. На початковому етапі впливу стресових ситуацій на організм, людина страждає від безсоння і підвищеної збудливості з-за потужного викиду адреналіну. Але при тривалому впливі зовнішнього подразника, наднирники поступово втрачають здатність виробляти гормони, і людині постійно хочеться спати.

Причини патологічної сонливості

Даний процес також називають патологічної пересипанням. Якщо при нормальній тривалості нічного сну людина сильно хоче спати вдень і не може нормально працювати, причини млявості можуть критися в серйозних хворобах або порушення внутрішніх органів і систем.

 • Інфекційні хвороби в гострій або хронічній формі. Чому так сильно хочеться спати після хвороби? Причина криється в астенії, або виснаження фізичних і психічних сил організму. Після хвороби це необхідно для відновлення імунної системи.
 • Анемія представляє собою патологію, при якій в крові міститься мало еритроцитів і гемоглобіну. Відповідної органи не отримують достатню кількість кисню. При цьому людина відчуває постійну втому, йому весь час хочеться спати, падає працездатність, можуть з’явитися запаморочення і непритомність. Найчастіше анемія розвивається на тлі дефіциту заліза в організмі у вегетаріанців, вагітних або пацієнтів з внутрішніми кровотечами. Не менш поширеною вважається В12-дефіцитна анемія, яка супроводжує захворювання шлунково-кишкового тракту і тривале голодування.
 • Ідіопатична гіперсомнія представляє собою хвороба, якої найбільше схильні люди молодого віку. Причини хвороби поки точно не відомі, а діагностувати її можна тільки виключивши інші патології. Люди з подібним захворюванням не можуть повноцінно працювати, оскільки можуть відключитися навіть вдень.
 • Атеросклероз церебральних судин також призводить до недостатнього постачання головного мозку киснем. Якщо судини, що постачають мозок кров’ю, звужуються, починається ішемія і порушується мозковий кровообіг. Пацієнту постійно хочеться спати, у нього болить голова, може з’явитися шум у вухах, погіршення пам’яті, порушення координації, а якщо хвороби розвивається в гострій формі, настає інсульт. Сонливість, шум в голові і порушення мислення можуть бути ознаками наближається інсульту.

Варто відзначити, що у пацієнтів літнього віку атеросклероз судин головного мозку розвивається поступово, тому таким людям потрібен денний сон.

 • Пацієнти з нарколепсією найчастіше страждають від неспокійного нічного сну, тому змушені спати вдень. Крім того, в будь-який час дня у них можуть виникати різке і непереборне бажання поспати. Такі люди перебувають у постійному стані хронічного недосипання, а у деяких навіть виникають галюцинації, непритомність, епізодів зупинки дихання і слабкість м’язів. Ця хвороба не лікується, а її характерна особливість полягає у відсутності фази повільного сну і засипання.

Порушення роботи ЦНС через патологій внутрішніх органів

Причиною швидкої стомлюваності та сонливості можуть бути найрізноманітніші хвороби, які пригнічують роботу нервової системи:

 • Сонливість можуть викликати різні неврологічні і психічні розлади, у тому числі і депресії.
 • Серцева недостатність в хронічній формі призводить до того, в кору головного мозку не надходить достатня кількість кисню. В результаті людина змушена спати вдень, а вночі мучитися від постійно переривається сну.
 • Наявність злоякісної пухлини в якому-небудь органі насичує організм токсинами, які також викликають підвищену млявість.
 • Якщо гіпертонія або артеріальна гіпертензія супроводжується енцефалопатією, людина може бути не тільки надмірно збудженим, але і відчувати підвищену потребу у сні.
 • Шок, непрохідність кишечника, великі кровотечі приводять до того, що велика кількість крові накопичується в окремій частині тіла, порушуючи мозковий кровотік і викликаючи сонливість.
 • Хвороби нирок, при яких виникає гостра ниркова недостатність, призводить до затримки у крові азотистих шлаків, які перешкоджають нормальному кровопостачанню.
 • Зневоднення, яке було викликане тривалим проносом або блюванням, призводить і до скорочення кількості крові в організмі. Далі процес повторюється: кора головного мозку не отримує достатню кількість кисню і людині весь час хочеться спати.
 • Цироз, рак печінки або хронічний гепатит та інші захворювання печінки приводять до накопичення в крові токсичних для мозку речовин. У тканинах мозку міститься менше цукру, а молочна і піровиноградна кислота накопичуються. В результаті виникає набряк і порушується кровопостачання кори. Якщо процес вчасно не зупинити, сонливість може викликати кому.
 • Грип, герпес, грибкові захворювання, сказ або енцефаліт можуть супроводжуватися нейроінфекціями, які викликають не тільки сонливість, але і сильні головні болі і підвищення температури.
 • Під час інфекційних хвороб в організмі накопичується велика кількість токсинів, які і викликають сонливість.

Патології ендокринної системи

Деякі порушення роботи цієї системи також можуть стати причиною постійної сонливості. Чому весь час хочеться спати? Причини можуть критися в наступних захворюваннях:

 • Цукровий діабет сприяє нестабільності вуглеводного балансу. Постійні коливання рівня глюкози та інсуліну провокують підвищену стомлюваність і сонливість в денні години.
 • Гіпотеріоз являє собою найбільш поширену патологію залоз ендокринної системи. захворювання супроводжується пригніченням емоцій, апатією і сильної сонливістю. Варто відзначити, що зменшення гормонів щитовидки негативно позначається на обмінних процесах, які викликають голодування мозку, набухання його тканин і зниження працездатності.
 • Недостатність надниркових залоз, або гіпокортицизм знижує рівень АТ, призводить до розладів стільця і апетит, людина швидко втрачає вагу і весь час хоче спати.

Травми і летаргічний сон

Чому постійно хочеться спати дорослому або дитині, причини втоми, млявості, сонливостіТравми часто приводять до внутрішніх крововиливів у мозок. Цей процес викликає не тільки запаморочення, непритомність або розлади свідомості, але особливий стан, що нагадує тривалий сон, яке згодом може навіть перейти в кому.

Летаргічний сон в даний момент вважається однією з найбільш загадкових патологій. У людини, що страждає летаргією, повністю зникають всі ознаки життєдіяльності: дихання майже не помітно, рефлекси відсутні, а серцебиття дуже слабке. Найчастіше летаргічний сон можуть спровокувати голодування, нервове виснаження, психічні розлади і сильне зневоднення або інтоксикація при інфекційних хворобах.

Існує безліч легенд про людей, похованих заживо. Найбільш відомою особистістю, яка летаргією, є письменник Н.В. Гоголь. За однією з версій, він помер не своєю смертю, а просто впав у летаргічний сон після неврозу і анорексії, і був похований. Цю версію підтверджує ексгумація його поховання, під час якої дослідники виявили, що голова письменника була повернута в бік, а на внутрішній стороні кришки труни було видно подряпини.

Сонливість через інтоксикацію

Будь-які отруєння організму негативно впливають на кору і підкірку головного мозку, провокуючи загальмованість реакції. Крім того, подібний процес може викликати прийом деяких медикаментів та токсичних речовин:

 • Найчастіше сонливість виникає на фоні прийому великої кількості алкоголю. На початковій стадії сп’яніння характеризується підвищеною збудливістю, яка поступово переходить у сонливість і сон.
 • Куріння провокує закупорку судин і погіршує кровопостачання головного мозку. Саме тому у більшості курців спостерігається хронічна втома і сонливість. Однак, при спробах відмовитися від куріння, сонливість не тільки не зникає, а в деяких випадках навіть посилюється.
 • Більшість наркотичних речовин, в особливості на основі морфію, викликають сильне бажання спати.
 • Прийом психотропних препаратів (антидепресантів або транквілізаторів) виражається в постійній сонливості, а при тривалому прийомі ця патологія стає хронічною і у пацієнта виникає звикання до препарату. Крім того, бажання поспати може викликати постійний прийом снодійного або заспокійливого.

Підвищена сонливість у дітей

Діти молодше шести місяців основну частину дня і ночі сплять. Наприклад, норма сну для дітей до двох місяців становить до 18 годин у добу. Надалі тривалість сну скорочується за кілька годин кожні два-три місяці. Діти 3-4 місяці сплять приблизно 17 годин на добу, піврічний діти – близько 16 годин, а здоровий однорічний малюк в середньому спить від 11 до 14 годин.

Така тривалість сну пояснюється тим, що у маленьких дітей ще недостатньо розвинена нервова система. Головний мозок продовжує формуватися і після народження, оскільки при повному внутрішньоутробному розвитку органу малюк не зміг бути народитися природним шляхом через занадто великий голови.

Саме тому, коли малюк спить, закінчується формування його нервової системи і вдосконалюється головний мозок. Деякі діти навіть вміють їсти уві сні, а причиною пробудження найчастіше служить фізичний дискомфорт: мокра пелюшка, голод або коліки.

Сонливість у дитини перестає бути нормою в наступних випадках:

 • Спостерігаються супутні розлади травлення: частий рідкий стул або запори, часта блювота;
 • Тривале відсутність сечовипускання, відмова від грудей іл пляшечки;
 • Лихоманка;
 • У малюка відсутні реакції на дотики або голос;
 • Якщо дитина вдарився головою і після неї почала синіти або бліднути шкіра, з’явилася млявість і сонливість.

У всіх описаних вище випадках потрібно негайно вирушати в лікарню. Якщо підвищена сонливість спостерігається у дитини старше року, причини можуть критися в патології та захворювань, описаних вище.

Що робити, якщо постійно хочеться спати? В першу чергу, потрібно виключити фактор перевтоми і хронічного недосипу. Але якщо тривалий відпочинок не допоміг, потрібно обов’язково звернутися до лікаря для ретельної діагностики.

Cтаття про причини втоми, млявості, сонливості також доступна російською мовою: «Почему постоянно хочется спать взрослому или ребенку, причины утомляемости, вялости, сонливости».