Перелік захворювань печінки, їх симптоми та діагностика

Печінка є одним їх найважливіших органів тіла людини, яка виконує низку надзвичайно важливих функцій:

 • Саме печінка виробляє жовч, яка пізніше по протоках надходить у жовчний міхур і зберігається в ньому до моменту перетравлення їжі. Після надходження їжі в органи травлення, жовч проходить в дванадцятипалу кишку, де бере участь у розщепленні жирів. Жовчні кислоти також володіють здатністю стимулювати перистальтику і надають проносний ефект.
 • Печінка – це свого роду лабораторія людського тіла, яка не тільки нейтралізує токсини і отрути, але і руйнує деякі вітаміни і гормони.
 • В печінці накопичуються вітаміни (А, D і В12) і корисні речовини (залізо, мідь і кобальт).

Крім того, печінка синтезує жирні кислоти і холестерин, а також зберігається невеликий об’єм крові, яка при необхідності поповнює існуючий кровотік.

Мінімальною структурною одиницею органу є печінкова часточка, яка за формою нагадує призму, а її розмір досягає лише двох міліметрів. Печінкова часточка складається з здвоєних клітин (балок), між якими розташовані жовчні протоки, а в центрі знаходиться відень і капіляр. Між усіма часточками печінки також проходять кровоносні судини і жовчні протоки.

Виходячи з описаних вище функцій печінки, стає зрозуміло, чому хвороби цього органу знаходяться на десятому місці з причини смертності. У даний момент близько 200 мільйонів людей страждають від захворювань печінки людини. Найчастіше орган вражають токсини і віруси, які поступово призводять до цирозу – хронічного захворювання печінки з великою ймовірністю летального результату.

Рак печінки вважається не найпоширенішою патологією, але орган можуть вражати метастази із злоякісних новоутворень інших органів. При виникненні найменших ознак захворювань печінки, слід негайно звернутися до лікаря для діагностування патології і призначення правильного та своєчасного лікування (див. препарати для лікування печінки).

Найпоширеніші хвороби печінки

Список основних захворювань печінки включає наступні патології:

 • Гостра або хронічна форма гепатиту представляє собою захворювання печінки, викликане вірусом, токсинами, неконтрольованим прийомом лікарських препаратів або недостатнім кровопостачанням (ішемічний гепатит);
 • Поразка судин органу: тромбоз вен органу, свищі в кровоносних судинах, кардіальний цироз і застійна печінка, яка часто супроводжує серцеву недостатність.
 • Цироз. Існує кілька видів цієї патології: алкогольний (найбільш поширений), постнекротичний, біліарний, цироз при гемохроматозі і рідкісні види хвороби, які розвиваються на тлі муковісцидозу, галактоземії і хвороби Вільсона-Коновалова.
 • Патології внутрішніх жовчних проток можуть виникати при їх запаленні (холангіт) або під час закупорки протоки камінням або рубцями.
 • Злоякісні пухлини (рак), метастази з сусідніх органів, абсцеси і кісти при полікістозі або ехінококозі.
 • Функціональні патології, що супроводжуються жовтяницею: синдром Дубіна-Джонсона, синдром Жильбера, синдром Криглера-Найяра і холестаз вагітних.
 • Інфільтративні патології: жирова дистрофія, лімфоми, амілоїдоз, саркоїдоз і туберкульоз.

Прояви патології печінки

Перелік захворювань печінки, їх симптоми та діагностикаІснує ряд симптомів, загальних для всіх захворювань печінки, тому для діагностики потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем для подальших обстежень.

Астенія

Саме астенічні прояви є першими ознаками всіх видів захворювань печінки. У пацієнтів з’являється сонливість, млявість, на тлі підвищеної стомлюваності знижується працездатність. Всі ці процеси виникають через порушення функції печінки зі знешкодження продуктів азотистого обміну.

Диспепсичні розлади

Являють собою розлади ШКТ, які не мають особливих ознак при печінкових захворюваннях. Хворі скаржаться на нудоту, розлади апетиту, нестійкість стільця, епізодичну блювоту і гіркота в роті.

Хворобливі відчуття

Якщо у печінці почалося запалення або застійний набряк, людина відчуває біль правому підребер’ї та надчревье. Цей процес виникає із-за розтягування капсули печінки, в якій міститься велика кількість нервових закінчень, і чим сильніше він розтягується капсула, тим інтенсивніше стає біль. Характер болю може відрізнятися від болючого до тупий і гнітючої в залежності від захворювання:

 • Гострі болі (або печінкова коліка) виникають при закупорці одного або декількох проток камінням;
 • Відчуття тяжкості і розпирання в правому боці свідчить про кардіальним цирозі і застійної серцевої недостатності;
 • Цироз печінки ще на початковому етапі проявляється інтенсивними болями;
 • Якщо у печінці з’явилися злоякісні новоутворення, сила болю буде наростати в міру росту пухлини;
 • Для гепатитів характерна виражена і постійний біль;
 • Якщо уражаються внутрішньопечінкові протоки, пацієнт страждає від яскравих болів давить або коле характеру;
 • Якщо тонус проток знижений і вони розтягуються жовчю, біль може спровокувати вживання алкоголю, жирна або гостра їжа, а також інтенсивні фізичні навантаження.
Жовтяниця

Даний процес характеризується фарбуванням шкіри, слизових оболонок і склер в різні відтінки жовтого кольору. Природа цього процесу криється в порушеннях відтоку жовчі і порушення обміну білірубіну. Розрізняють кілька видів жовтяниці:

 • При пошкодженні клітин печінки виникає паренхіматозна жовтяниця. Вона супроводжує гепатити і різні функціональні розлади. Жовтяниця даного типу викликана порушенням трансформації прямого білірубіну в непрямий. Шкіра набуває лимонний відтінок, кал стає світлим, а сеча кольору пива. При здачі біохімічного аналізу крові можна виявити перевищення норми прямого і загального білірубіну.
 • Якщо в крові підвищений рівень прямого білірубіну, є всі підстави запідозрити наявність синдрому Жильбера або Крігера-Найяра у пацієнта. Дані патологічні розлади супроводжуються гемолітичною жовтяницею.
 • При порушенні прохідності жовчних проток всередині і за межами печінки розвивається холестатична жовтяниця. Застій жовчі викликає забарвлення шкіри, очей і слизових оболонок в жовто-зелений колір. Біохімічний аналіз крові в даному випадку покаже перевищений рівень непрямого та загального білірубіну.
Інші симптоми

Інші прояви захворювань печінки, які можуть полегшити їх діагностику, включають розлади, пов’язані з впливом на організм різноманітних токсинів. У деяких пацієнтів погіршується пам’ять, з’являється сильний свербіж шкіри, безсоння, дрібні крововиливи на шкірі та судинні зірочки, як результат порушення згортання крові. Також у пацієнта можуть з’явитися жирові бляшки на віках, малиновий лакований язик (при дефіциті вітаміну В12) і почервоніння долонь, характерне для плантарної еритеми.

Опис основних печінкових синдромів

Характеризуючи хвороби печінки, прояви розладів прийнято розділяти на синдроми, які допомагають діагностувати те чи інше захворювання печінки та визначити його причини.

Синдром печінково-клітинної недостатності

При даному процесі печінкові клітини замінюються сполучною тканиною і печінка поступово втрачає свої функції. Симптомами є:

 • Різка втрата ваги
 • Жовтяниця
 • У чоловіків порушується лібідо, атрофуються яєчка і з’являється гінекомастія
 • Підвищення температури
 • Лакований малиновий язик
 • Почервоніння долонь
 • Синці
 • З’являються судинні зірочки на животі і грудях
 • У жінок з’являється надмірне оволосіння, порушується менструальний цикл, атрофуються молочні залози і виникає інволюція матки.

Синдром характеризується зниженням рівня білка в крові (з-за низького вмісту альбуміну і протромбіну), знижується згортуваність крові, рівень холестерину, а рівень білірубіну, АЛТ, АСТ і печінкових ферментів зростає.

Цитолітичним синдром

Патологія розвивається через пошкодження клітин печінки (зокрема, їх стінок і мембран). Це призводить до зниженої опірності клітин, оскільки в них проникають всі токсичні речовини. Найчастіше цей синдром супроводжує онкологічні процеси, цироз та гепатити.

Цитолітичним синдром можуть викликати віруси, вплив ліків і токсинів, а також тривале голодування. В аналізі крові виявляється підвищений вміст заліза, прямого білірубіну, АСТ і АЛТ.

Синдром портальної гіпертензії

Найчастіше виникає при цирозі або раку, оскільки ці хвороби спричиняють порушення венозного кровотоку. Крім того, синдром портальної гіпертензії можуть спровокувати токсини, хронічні захворювання печінки, особливо гепатит, патології судин та глистяні інвазії. Портальна гіпертензія розвивається у чотирьох стадіях:

 • На початковому етапі з’являються розлади апетиту, здуття живота, розлади дефекації і болю в правому боці.
 • На другому етапі (помірна стадія) збільшується селезінка, можуть з’явитися ознаки варикозного розширення вен стравоходу.
 • Виражена стадія призводить до набряклості, утворення синців і асцит (накопичення рідини в очеревині).
 • Остання, ускладнена стадія, характеризується внутрішніми кровотечами з шлунка і стравоходу, порушеннями роботи нирок, кишечника і шлунка.
Мезенхимально-запальний синдром

Дозволяє визначити активність імунного запалення печінки. Основні прояви синдрому включають жар, біль у суглобах, збільшення і біль у лімфатичних вузлах, а також порушення роботи судин легенів і шкіри і збільшення селезінки.

Лабораторні аналізи здатні точно діагностувати даний синдром, оскільки він супроводжується:

 • Зниженим рівнем загального білка;
 • Підвищенням специфічних антитіл до ДНК та фракцій імуноглобулінів;
 • Прискорення ШОЕ;
 • Підвищений рівень гаммаглобулинов сироватки;
 • Підвищена тимолова проба;
 • Наявність неспецифічних маркерів запалення.
Синдром холестазу

Говорить про те, що в жовчних протоках застоялася жовч. Холестаз може бути первинних (при застої у внутрішніх протоках) і вторинним (якщо застій спостерігається у зовнішніх протоках). Шкіра пацієнтів набуває жовто-зелений відтінок, починається сильний свербіж, сеча темніє, а кал світліє. Також підвищується пігментація шкіри, а на повіках утворюються жовті плоскі бляшки.

Біохімічний аналіз крові показує підвищений рівень ГГТП, білірубіну, холестерину та лужної фосфотази. Пожовтіння сечі викликає високий вміст жовчних пігментів, а в калі відсутня стеркобілін.

Печінкова недостатність в гострій і хронічній формах

Найчастіше даний термін має на увазі не тільки ураження печінки, але й інших органів. Аміак, феноли викликають порушення роботи центральної нервової системи (печінкову енцефалопатію). Дана патологія супроводжується розладами сну, погіршенням пам’яті, тремтінням в руках і порушеннями координації.

Гострі захворювання печінки, зокрема печінкова недостатність, що виникає при гепатитах вірусної та аутоімунної природи, гострої жирової хвороби у вагітних, хворобі Вільсона-Коновалова і при важких отруєння (наприклад, блідою поганкою).

Хронічна недостатність являє собою захворювання печінки, яке виникає при наявності пухлин або цирозу. Хронічна форма розвивається в чотири етапи:

 • Компенсована викликає розлади сну, різкі зміни настрою, знижену рухову активність. У пацієнта з’являється жовтяниця, жар і спонтанні крововиливи на шкірі.
 • Декомпенсована (виражена) стадія проявляється тими ж симптомами, що і перша, але набагато більш яскравими. У пацієнта виникає неконтрольована агресія, яка змінюється втратою орієнтації і сонливістю, мова стає сповільненою, виникає виражений тремор і неприємний печінковий запах з рота.
 • Дистрофічна (термінальна) фаза має такі симптоми: пригнічений свідомість, сонливість, важке пробудження, при якому виникає сплутаність свідомості. У пацієнта порушується контакт з оточуючими, але зберігається чутливість до болю.
 • Печінкова кома характеризується повною втратою свідомості, у пацієнта спостерігаються лише окремі реакції на біль і рухи, які поступово зникають у міру наростання коми. З’являються судоми, зіниці перестають реагувати на світло, з’являється косоокість. На даному етапі досить імовірний летальний результат.

Активність печінкових ферментів

Ті чи інші ферментні показники в біохімічному аналізі крові можуть допомогти в діагностиці хвороб печінки. Наприклад, при стеатогепатите підвищується рівень ГГТП (гамма-глутамілтранспептидази), хронічний вірусний гепатит супроводжується збільшеними показниками АлАТ, а алкогольні ураження печінки викликають підвищений рівень АсАТ.

Найбільш показовими вважаються зміни рівня лужної фосфотази. Відповідні дані наведені у таблиці нижче.

Перевищення в 3 рази Перевищення в 5 разів Перевищення в 10 разів Перевищення в 20 разів
Гострі форми вірусного і алкогольного гепатиту Цироз печінки і гостра жирова дистрофія Наявність каменів у жовчних протоках або постнекротичний цироз Рак або метастази в печінці, лікарський гепатит або первинний біліарний цироз

Перелік захворювань печінки також можна прочитати російською мовою: «Перечень заболеваний печени, их симптомы и диагностика».