Ознаки і симптоми раку печінки на різних стадіях, причини та провокуючі фактори його розвитку

Рак печінки являє собою дуже серйозне захворювання, яке може призвести до смерті пацієнта буквально за кілька місяців. Продовжити життя можна при своєчасній діагностиці та наданні лікарської допомоги. Саме рання діагностика є запорукою майже повного одужання.

Види раку

Рак печінки поділяють на два основних види за походженням патології. Кожен з них має свої ознаки і симптоми, і вимагає певного лікування:

 • Первинний рак починає розвиватися в клітинах самої печінки. Найчастіше злоякісні новоутворення утворюються при трансформації здорових клітин печінки, судин, проток у ракові. До даного виду раку відноситься приблизно три відсотки від загальної кількості пацієнтів.
 • Вторинний рак печінки з’являється при наявності метастазів, які утворюються при наявності злоякісних пухлин в інших органах. Саме такий рак найбільш поширений.

Ознаки і симптоми раку печінки на різних стадіях, причини та провокуючі фактори його розвиткуПричини виникнення

Ґрунтуючись на класифікації раку печінки, можна виділити дві групи провокуючих факторів, які можуть викликати хворобу:

 • Наявність злоякісних метастазуючих пухлин в інших органах;
 • Вплив зовнішніх і внутрішніх подразників.

Остання група причин, що провокують рак, включає безліч процесів і впливів:

 • Хвороби печінки дуже часто провокують рак. Особливо часто онкологічний процес викликає гепатит. У групі ризику знаходяться молоді люди, які ведуть безладне статеве життя і вживають ін’єкційні наркотики.

Поступово гепатит переростає в цироз печінки, який і трансформується в злоякісні пухлини.

Онкологічні процеси може викликати і жовчнокам’яна хвороба (див. захворювання жовчного міхура). Камінь, просуваючись по протоці, травмує його поверхню, і клітини в місці пошкодження можуть переродитися в злоякісні новоутворення.

При зараженні сифілісом можуть пошкодитися тканини печінки, які згодом перетворяться на ракові клітини.

 • Вплив отрут і токсинів. Дуже часто рак печінки з’являється у людей, що зловживають алкоголем, і тих, хто в силу своєї професійної діяльності змушений контактувати з отруйними або токсичними речовинами.

Недотримання техніки безпеки на виробництві також може стати причиною раку. Якщо людина не користується респіратором або протигазом, всі небезпечні речовини потрапляють в організм, і фільтруються печінкою, пошкоджуючи її клітини. Дуже часто провокують рак печінки і певні продукти харчування. Якщо вони були зроблені по технології ГМО (безпека якої поки що так і не була доведена) або із застосуванням великої кількості пестицидів або добрив, ушкоджується печінка поступово і з часом в ній може з’явитися злоякісна пухлина.

Виділяти токсини можуть і цвілеві грибки. Людина не буде їсти зіпсовані продукти, але корми, заражений пліснявими грибками, при поїданні тваринами викликають зараження м’яса та інших продуктів тваринного походження.

 • Прийом оральних контрацептивів, в яких міститься велика кількість естрогену, що може спровокувати утворення доброякісних пухлин, які згодом трансформуються в злоякісні.
 • Будь-які лікарські препарати, в тому числі і на рослинній основі, негативно позначаються на здоров’ї печінки. Тому, потрібно намагатися максимально скоротити прийом медикаментів, щоб надовго зберегти здоров’я печінки.
 • Глистні інвазії. При ураженні печінки трематодами (плоскими черв’яками-паразитами), у клітинах органу можуть початися патологічні зміни, які призводять до раку. Заразитися цим типом гельмінтів можна при вживанні сирої риби і морепродуктів. Глисти паразитують у жовчних протоках, а продукти їх життєдіяльності викликають запалення, яке при тривалому перебігу може викликати мутацію клітин і виникнення онкологічного процесу.
 • Підвищений вміст заліза (гемохроматоз) найчастіше виникає при неконтрольованому прийомі вітамінів, Бадів і препаратів заліза.
 • Генетична схильність. Дослідження показали, що ризик розвитку раку печінки підвищується у людей, члени сім’ї мали подібне захворювання.

Варто відзначити, що розвитку раку печінки більше схильні чоловіки, ніж жінки. Частково це пов’язано з тим, що вони захоплюються прийомом стероїдів. Також у групі ризику знаходяться пацієнти з цукровим діабетом. Цікавим є і той факт, що кілька чашок натуральної зернової кави в день значно скорочують ризик розвитку раку печінки.

Основні стадії і симптоми хвороби

Існує чотири стадії раку печінки, прояви яких залежать від наявності супутніх хвороб (хронічного гепатиту, цирозу та ін).

1 стадія

Дана ступінь раку печінки характеризується утворенням невеликої пухлини, яка не зачіпає судини і навколишні тканини. Дуже часто прояви онкології на даній стадії діагностують як інше неспецифічне захворювання. На даному етапі печінка продовжує виконувати свої функції, але запідозрити хворобу все ж можна за певними ознаками:

 • Знижується працездатність
 • З’являється швидка фізична і розумова стомлюваність
 • Виникає загальна слабкість.

Діагностувати рак на даному етапі складно, але при огляді інших органів лікар все ж зможе виявити новоутворення і призначити своєчасне лікування. Саме тому людям, які входять у групу ризику рекомендується щорічно проходити комплексне обстеження печінки.

2 стадія

Вже на другій стадії, якщо хворий не приймає лікування, а вплив провокуючих факторів триває, пухлина швидко збільшується в розмірах, вражаючи кровоносні судини. Найчастіше пухлина на даній стадії не перевищує п’яти сантиметрів.

Симптоми раку печінки на даному етапі, крім проявів першій стадії, включають тяжкість і біль у правому боці, іноді віддає у поперек. Спочатку біль виникає тільки при фізичних навантаженнях, але в міру збільшення пухлини набуває постійний характер.

До ознак онкологічного процесу приєднуються розлади травлення:

 • Блювота і нудота
 • Втрата апетиту
 • Часті проноси
 • Здуття і підвищене газоутворення.

Зростання пухлини провокує різке схуднення, буквально за кілька тижнів, а накопичення токсинів може викликати підвищення температури до субфебрильного рівня.

3 стадія

Розмір пухлини перевищує п’ять сантиметрів, а у деяких пацієнтів можуть спостерігатися множинні ураження печінки. Найчастіше діагностика раку печінки відбувається саме на цьому етапі, оскільки прояви захворювання значно полегшують діагностику. Третю стадію раку прийнято ділити на кілька окремих ступенів:

 • 3А – онкологічний процес поширюється на ворітну і печінкової вени;
 • 3В – ракові клітини проникають в сусідні органи або зовнішню оболонку печінки;
 • 3С – пухлина вражає лімфатичні вузли і впливає на тканини найближчих органів.

Визначити рак печінки на даній стадії зможе не тільки лікар, але і сам пацієнт, оскільки його ознаки досить явні:

 • При пальпації явно відчувається збільшений розмір печінки, вона стає щільною і горбистою. Пацієнт також зауважує збільшення живота в області печінки.
 • Ракова пухлина викликає постійне відчуття розпирання живота.
 • Набряки також можуть бути симптомом раку печінки, оскільки при даному захворюванні порушується відтік рідини через здавлювання судин.
 • З-за порушення прохідності жовчних проток періодично може виникати жовтяниця (симптоми).
 • Печінкова недостатність, яка виражається в носових кровотечах.
 • В черевній порожнині можна помітити вільну рідину (асцит).
 • Виникають шкірні телеангіектазії – розширення невеликих судин, які не супроводжуються запальними процесами.
 • Виражена печінкова недостатність.
 • Внутрішні кровотечі в черевній порожнині виникають із-за підвищеної ламкості судин.
 • Порушення роботи ендокринної системи. Вони з’являються з-за того, що ракова пухлина виробляє гормоноподібні речовини, які викликають збій у гормональному фоні тіла людини. В результаті деякі органи ендокринної системи можуть повністю діяти.

Попутно посилюються больові відчуття, погіршується загальне самопочуття і посилюється диспептичний синдром.

4 стадія

Рак печінки на 4 стадії характеризується виникненням метастазів та їх проникненням в інші органи через струм крові. На даному етапі вилікувати пацієнта неможливо і лікарі лише призначають підтримуючу терапію і знеболюючі препарати. Тривалість життя на даному етапі становить від декількох місяців до декількох років.

Крім посилення симптомів раку, характерних для більш ранніх стадій, з’являються дискомфортні відчуття в інших органах, які були вражені метастазами.

Характерні особливості вторинного раку печінки

Найчастіше метастази проникають у печінку з органів, розташованих поблизу, зокрема – з підшлункової залози. Однак, можливо метастазування і з молочних залоз і органів ШКТ. На початковій стадії симптоми метастазів в печінці не надто турбують пацієнта, але поступово вони набувають більш виражений характер.

Діагностичні методи

Для визначення раку печінки пацієнту проводять ряд лабораторних аналізів та діагностичних процедур:

 • Аналіз крові і сечі дозволяє виявити підвищений вміст білірубіну та уробіліну. Цей показник може свідчити про порушення роботи печінки і патологіях в органі.
 • Пальпація і перкусія (простукування) дозволяє визначити розмір і структуру печінки.
 • УЗД дозволяє побачити не тільки щільність і структуру печінки, але в деяких випадках і сама злоякісне новоутворення.
 • КТ використовують для уточнення діагнозу. Іноді використовують КТ з введенням контрасту, який дає можливість оцінити стан судин і структуру органу загалом.
 • МРТ – найбільш точний і об’єктивний метод, який дозволяє діагностувати різні патології печінки, оглядаючи орган з різних ракурсів.
 • Лапароскопія проводиться за допомогою спеціальних інструментів, які вводять через невеликі розрізи в животі. Дана процедура дозволяє не тільки розглянути печінку, але і взяти зразки тканин для аналізу.
 • Біопсія представляє собою лабораторно дослідження тканин печінки на наявність злоякісних новоутворень. Для взяття матеріалу для аналізу в животі пацієнта роблять невеликий прокол і під контролем ультразвуку беруть зразок тканини.
 • Інші методи обстеження печінки включають рентген і радіоізотопне сканування.

Методи лікування

На ранніх стадіях раку печінки для лікування використовують спеціальні препарати, які припиняють харчування ракових клітин і призводять до їх загибелі. Також застосовують часткове або повне видалення печінки з наступною заміною на донорський орган.

Нещодавно було винайдено нове контрастну речовину для проведення МРТ, яке не поглинається печінкою і дозволяє виявити навіть невеликі злоякісні пухлини. Це дозволяє значно поліпшити прогноз для пацієнтів з раком печінки і призначити своєчасне лікування без хірургічного втручання.

Cтаттю про ознаки і симптоми раку печінки також можна прочитати російською мовою: «Рак печени: признаки и симптомы рака печени на разных стадиях, причины и провоцирующие факторы его развития».