Огляд заспокійливих засобів для дітей: рослинні, гомеопатичні, кращі

Неспокійний і примхливий малюк в сім’ї – це серйозна проблема, доводящая до нервового зриву самих терплячих батьків з ангельським характером. Дітки, що легко збуджуються, ранимі з приводу і без нього, не тільки дратують оточуючих, але й страждають самі.

Сьогодні фармакологічна промисловість готова прийти на міць сім’ям з подібними проблемами і пропонує до уваги батьків широкий вибір різноманітних ефективних і безпечних заспокійливих засобів для дітей, що володіють седативною дією. Справедливості заради необхідно відзначити, що більшість практикуючих педіатрів ставляться до питання споживання дитиною подібних ліків по-різному. Єдиної думки до сих пір не існує. Які заспокійливі дати дитині, і чи потрібно їх давати взагалі розповідається в цій статті.

Заспокійливі засоби для дітей

Ліки для дітей, що володіють заспокійливим ефектом, розраховані на м’яку нормалізацію співвідношення збудження і гальмування імпульсів кори головного мозку. Переважна більшість дитячих заспокійливих виготовляють на основі натуральних рослинних компонентів, хоча останнім часом стали з’являтися синтетичні засоби, що володіють не менш ефективним і безпечним дією. Останнім часом набрали популярність комбіновані препарати, що випускаються у вигляді заспокійливих таблеток, для дітей або чаю. Ліки для дітей відрізняються обтяжливим дією, але за необхідності можуть посилювати ефективність транквілізаторів або снодійних.

Порушення нічного сну у дітей

Нормальний здоровий малюк за природою свого організму більшу частину доби спить, перериваючись тільки на годування. Невдоволення груднички висловлюють тільки якщо відчувають дискомфорт від мокрих пелюшок або якщо у них щось болить. Навіть переходячи від новонародженого віку до періоду дитинства діти повинні спати вночі не менше десяти годин, звичайно якщо вони сухі і ситі.

Але це ідеальне уявлення про поведінку малюка. Насправді створюється враження, що дитина кричить завжди, закриваючи рот тільки на час їжі. Більшість мам скаржаться, що малюк практично не спить, постійно кричить, і немає можливості зрозуміти, що він хоче. Причин такої поведінки досить багато, і мамам не варто перекладати провину на ранній розвиток або перезбудженість.

Наслідки гіпоксії

Ускладнення перебігу вагітності або пологів, коли дитина на якийсь час залишається без доступу кисню, і клітини мозку починають голодувати, провокують розвиток постнатальной енцефалопатії. Ця теорія категорично відкидається педіатрами заходу, але від цього проблема не зникає, і малюки страждають криком по багато годин поспіль, а мами не знають, як заспокоїти немовля.

Патологічний процес, який розвивається на фоні кисневого голодування, призводить до того, що частина клітин кори головного мозку гине, або за рахунок аномального тиску в судинах відбувається микрокровоизлияние на різних ділянках. У результаті розвивається стійка внутрішньочерепна гіпертонія. А це виснажлива малюка головний біль, розпирала череп або приводить до порушення функції кори головного мозку, що позначається підвищеною збудливістю і нервовим перенапруженням. В результаті, дитина постійно кричить, просячи позбавити його від цих болів.

Але є й інша ситуація, не є патологічною – коли дитина просто плутає день і ніч. Такі дітки солодко сплять більшу частину дня, а вночі просто вимагають спілкування. При строгому дотриманні режиму, малюка легко привести в норму буквально за кілька днів.

Перші зубки

Причина крику і занепокоєння, яку педіатри пояснюють прорізуванням перших зубів, за своєю поширеністю практично стоїть на останньому місці. Не дивлячись на те, що багато лікарі схильні саме їй віддавати перевагу, кажучи, що діти кричать саме з цього приводу, насправді проблема турбує в дуже рідкісних випадках.

Проблеми травлення

Інша поширена причина дитячого крику – це проблеми з травною системою. До моменту народження кишечник малюка ще не повністю сформований і абсолютно стерильний, тобто в ньому поки не живуть необхідні для нормального травлення бактерії. Тому будь-які порушення харчування годуючої мами або неправильний підбір сумішей тут же відображаються дисбактеріозом, підвищеним газоутворенням і коліки у новонароджених. Животик малюка розпирають зсередини скупчилися гази, а погано засвоєна їжа викликає напади переймоподібною болю. Тому дитина турбується і, природно, кричить.

Огляд заспокійливих засобів для дітей рослинні, гомеопатичні, кращіD дефіцитна анемія (рахіт)

Недолік сонячних променів, а значить і вітаміну D, поширена проблема північних країн. Ознаки рахіту, про який жителі країн сходу і півдня взагалі не знають, відзначаються у 90% дітей Росії. Одним з проявів цієї патології є гіперчутливість до спалахів яскравого світла і гучних звуків. У діток стає неспокійний переривчастий сон, вони часто прокидаються і кричать від страху, так і вдень поведінка показує підвищену нервозність.

ЛОР-проблеми (отит)

Слухова система у новонароджених також має іншу будову, ніж у дорослих. Слуховий канал і сегменти середнього вуха схильні до розвитку отиту. Якщо запалення досягло тканин середнього вуха, дитину мучать страшні болі, і, природно, він кричить, так як не може заснути. Крім цього, такі дітки відмовляються від грудей, так як смоктання посилює біль. У цьому випадку заспокійливе для дітей буде будь-яке знеболююче засіб, здатний лікувати цей стан.

На останньому місці називаються інші захворювання, що характеризуються гарячкою, кашлем, закладеністю носа, свербінням та іншими негативними проявами, що викликають дискомфорт і змушують дитини кричати.

Алгоритм дій для заспокоєння малюка

 • Переконатися, що дитина ситий.
 • Перевірити на предмет мокрих пелюшок (хоча сьогодні в епоху повсюдного використання памперсів, цей пункт не актуальний).
 • Думка, що дитину можна привчати до пустушки, є не лише хибним, а й шкідливим для психіки і здоров’я дитини. Смоктальний рефлекс закладений з перших хвилин формування плода і повинен бути задоволений. Якщо дитину позбавити можливості смоктати стільки, скільки йому потрібно, він буде нервувати і турбуватися, а головне, все одно домагатися свого, тягнучи в рот все підряд. Не потрібно боятися пустушок, в належний час малюк сам викине її і більше не згадає. Зате ви збережете нерви і дитині, і собі.
 • Проконсультуватися з фахівцем. Питання частого крику вирішують педіатри або дитячі невропатологи.
 • При підтвердженні наявності підвищеного внутрішньочерепного тиску, відразу почати лікування, призначене лікарем. Самостійно давати які-небудь препарати не можна ні в якому разі. Тільки лікар вирішує виписувати дитині ліки, що знижують тиск або порекомендувати пройти шунтування.
 • За наявності проблем з кишечником також звернутися до лікаря за призначенням курсу лікування. Сьогодні відновлення нормального балансу не становить жодної проблеми. Фармакологічна промисловість випускає безліч різних препаратів – пробіотиків і пребіотиків. Але самостійно купувати їх не рекомендується, краще покластися на думку фахівця.
 • Відвідати ЛОР лікаря і перевірити наявність запальних проблем.
 • Намагатися дотримуватися режиму харчування відповідно віку. Не можна перегодовувати дитини або тримати на поганому харчуванні. Прикорм вводити відповідно до рекомендацій педіатра.
 • Обов’язково проводити профілактику рахіту і давати дитині вітамін «Д». Немає ніякого приводу боятися передозування. У нашому кліматичному поясі сонця катастрофічно мало, і рахіт розквітає пишним цвітом. Таких форм тяжкості не бачили навіть у відсталих країнах з низьким рівнем життя.
 • Пройти з малюком обстеження на предмет дисбактеріозу і стану головного мозку. Для цього потрібно здати аналіз калу на посів мікрофлори кишечника і пройти УЗД або МРТ.
 • Взяти на руки, можливо малюк просто хоче побути поруч. Дитину не можна позбавляти спілкування і вичікувати поки почнеться істерика. Краще, коли малюк з перших днів знає, що його люблять і завжди готові допомогти. Теорія знаменитого Спока про вичікуванні, поки дитині не набридне кричати, і привчанні засинати самостійно вже дала свої негативні плоди. Величезний відсоток неврастеніків в декількох поколіннях є яскравим тому прикладом. Такі люди виростають яскраво вираженими холериками, для яких є нормою всі і завжди вирішувати тільки голосом.
 • Обов’язково дотримувати режим дня. Розмірене спокійне чергування звичних занять, своєчасне харчування, регулярні прогулянки, сон в один і той же час, позитивно позначаються на стані нервової системи і загальному здоров’ї малюка.
 • Контролювати свою власну поведінку і нервово-психічний стан. Діти дуже чутливі до поведінки батьків. І на домашні скандали і з’ясування стосунків на підвищених тонах реагують гостро і яскраво.

Висновок з усього сказаного може бути тільки один. Заспокійливі для дітей до року потрібні тільки у випадку підтвердженої постнатальной енцефалопатії або гідроцефалії. Будь-яка інша проблема, що викликала крик, може бути вирішена увагою, любов’ю і чуйним ставленням батьків. Пробудження дитини протягом ночі до 3-х разів не є патологією, і немає необхідності бити на сполох з цього приводу. Поступово малюк сам прийде до того, щоб спокійно спати протягом ночі.

Заспокійливі засоби для немовлят

Підтвердження діагнозу – постнатальна енцефалопатія, повинно бути приводом для призначення заспокійливого для грудничка. У тому випадку, якщо дитина дійсно відрізняється підвищеною нервозністю, кричить більшу частину доби, і при цьому відсутні які-небудь приводи для такої його поведінки, заспокійливі є єдиним виходом.

Внутрішньочерепна гіпертонія
 • Для купірування нападу і зниження тиску в більшості випадків допомагають прості сечогінні препарати.
 • Одночасно, в цілях закріплення результату призначають мікстуру, приготовану за рецептом лікаря, яка включає:
  • бромід натрію,
  • корінь валеріани (сприяє гальмування імпульсів збудження),
  • магнію сульфат, володіє заспокійливим і снодійним ефектом, одночасно знижує внутрішньочерепний тиск.

Прийом цієї мікстури вимагає суворого дотримання зазначених доз і частоти споживання. Корінь валеріани не такий безневинний, як про нього багато думають. Настоянка може знижувати частоту серцевих скорочень. В іншому валеріана не дозволяє гинути мозковим клітинам, що відповідає за блокаду гальмівних процесів, добре заспокоює і усуває спазми кишечника і дає м’який снодійний ефект.

Рахіт

При вираженому рахіті, крім регулярного прийому вітаміну «Д», заспокоїти малюка допоможуть ванни з додаванням хвойного екстракту або морської солі.

Грудне вигодовування

Коли малюк знаходиться на грудному вигодовуванні, мама повинна слідкувати за своїм харчуванням, і не споживати нічого збудливого. Крім цього, добре попити заспокійливий збір, але тільки після консультації з педіатром або неврологом, так як деякі рослини можуть викликати у дитини алергію. Лікар може порекомендувати включити в раціон малюка заспокійливі чаї, спеціально розроблені для дітей.

Щоденні купання

Щовечірнє купання може також стати лікувальною процедурою, приємною для дитини, корисною та безпечною для його здоров’я. У ванночку з підготовленою водою додається настій валеріани або пустирника. А також відвари ромашки, м’яти або меліси.

Зверніть увагу, не настоянка, яка готується на спирту, а настій, без спиртової основи. Будь-які спиртові сполуки шкідливі для малюка, і краще виключити їх проникнення в організм навіть через зовнішні пори.

Вибираючи, яке заспокійливе можна дітям при купанні, варто звернути увагу на траву звіробою. Це унікальна рослина діє м’яко, і має трохи протипоказань, так як не викликає алергії.

Фенібут, ПантогамТакож рекомендують застосовувати збори для ванни, складаються з таких рослин як:

 • материнка,
 • пустирник,
 • чебрець,
 • валеріана.

Щоб ванночки приносили користь, необхідно дотримуватися рекомендації щодо їх використання. Так у хвойної воді дитину не можна тримати більше 5 хвилин. А тривалість курсу не повинна перевищувати 12 процедур. Ванночки з морською сіллю не мають суворих протипоказань, їх можна робити навіть новонародженим, і тривалість перебування дитини в такій воді не має значення.

Фенібут
Фармакологічна назва і ціна Опис препарату
Фенібут. Ціна 160 грн.

Анвифен (аналог).

Ціна 179 грн.

Препарат більш сильної дії, що сприяє зняттю почуття тривоги, розслабляючий м’язові спазми і знімає надмірну рухову активність. Може чинити негативний вплив на роботу печінки і функцію нирок. Часто рекомендується дітям від 6 місяців, хоча інструкція дозволяє приймати його тільки з 2-х річного віку.
Пантогам
Форма випуску Опис дії препарату
Пантогам (гапантеновая кислота) – сироп (355 грн.)

Пантогам – таблетки (458 грн.)

Препарат з групи ноотропів. Його дія допомагає поліпшити харчування клітин на пошкоджених ділянках головного мозку, зняти патологічний з тонус м’язових волокон. І сироп, таблетки сприяють відновленню рухової функції при її порушенні, і стимулюють психомоторне розвиток дитини.

Необхідно відзначити, що спеціальних клінічних досліджень компанія не проводила, тому дія його вважається не підтверджених, хоча досвід застосування у практичній дитячої неврології говорить про його ефективність і безпеку.

Заспокійливі засоби для дітей від одного року до трьох років

Діти другого року життя в своїй більшості приходять до нормального стану. Рідко прокидаються і кричать ночами, спокійніше реагують на зовнішні подразники. Нервова система дитини, що ще несформована до моменту народження, після року розвивається і нормалізується.

Але серед дітей, які в перші місяці потерпали нервовими зривами і проходили курс лікування заспокійливими препаратами, багато продовжують страждати нічними пробудженнями і надуманими занепокоєнням. Якщо у малюка видно риси істеричного поведінки, його переслідують страхи і кошмари, є нічне нетримання і навіть заїкання, заспокійливу терапію не можна припиняти.

В цьому віці важливо відрізняти захворювання нервової системи від неадекватного виховання і ставлення до дитини. Більшість психопатичних проблем розвивається на тлі неуважного ставлення дорослих і помилок у вихованні. Говорити про захворювання, якщо дитині просто не вистачає уваги, неграмотно і небезпечно для малюка.

Спочатку, вибираючи які заспокійливі можна давати дітям, варто зупинити увагу на народних рецептах, що складаються з натуральних рослинних засобів.

Липа, ромашка і м’ята

Листя перцевої м’яти і квіти липи в однакових пропорціях, а ромашка в 2 рази менше, заливаються окропом, покриваючи суміш на 2 пальці (400 мл). Потім тримають на паровій бані 10 хвилин. Остуджується настій в темному місці під щільним покривалом. Дитині дається по столовій ложці перед сном.

Корінь валеріани і м’ята

Рецепт приготування такий же, як і у попереднього засобу. Настій дається дитині тричі на день, протягом 7-10 днів.

Якщо поведінка дитини викликає побоювання, і стан його нервової системи погіршується, поряд з рослинними препаратами, що володіють седативною дією, призначаються медикаментозні засоби.

Рослинні седатики Фармакологічні препарати
 • Настій валеріани,
 • Настій пустирника,
 • Відвар ромашки аптечної,
 • Настій м’яти,
 • Настій хмелю і глоду.
 • Еленіум,
 • Пантогам,
 • Лоразепам,
 • Атаракс,
 • Мікстура Кватера.

Думку багатьох матусь про те, що рослинні природні засоби не можуть завдати шкоди, і їх можна давати як заспокійливе для немовляти або дітям старше без поради з лікарем і обмежень у дозуванні, глибоко помилкові. Рослини є повноправними лікарськими препаратами, та дію багатьох із них може бути навіть сильніше фармакологічних ліків. Деякі трави містять шкідливі сполуки, і алергени. Тому самостійно давати дитині нічого не потрібно. Тільки проконсультувавшись з лікарем, можна бути впевненим, що малюкові не буде завдано шкоди.

Наприклад, не рекомендується використовувати в якості заспокійливого для дітей моночаи. Варто звернути увагу, що переважна більшість рослинних засобів складаються з декількох компонентів, це пояснюється їх взаємодією, завдяки яким знижуються негативні якості і підвищує потрібний ефект.

Заспокійливі збори для чаю
Чай «Заспокой-но» (45 грн.) Заспокійливий збір «Сила рослинних трав» (45,5 грн.) Дитячий заспокійливий збір (55 грн.)
Склад:
 • Чебрець,
 • Меліса,
 • Плоди шипшини,
 • Пустирник,
 • Зелений чай,
 • Екстракт ламінарії.
 • Шипшина,
 • Стевія,
 • Звіробій,
 • Подорожник,
 • Липа,
 • Пустирник,
 • М’ята,
 • Чебрець,
 • Валеріана,
 • Глід.
 • Корінь і стебло валеріани,
 • Корінь кульбаби,
 • Листя перцевої м’яти,
 • Листя волоського горіха,
 • Подорожник,
 • Шипшина,
 • Кмин,
 • Звіробій,
 • Материнка,
 • Хміль,
 • Іван-чай,
 • Чебрець,
 • Деревій,
 • Ромашка,
 • Каркаде,
 • Чорний чай.

Також добре зарекомендували себе такі збори для приготування чаю і готові засоби як:

 • «Вечірня казка» – м’ята, лаванда т листя анісу;
 • Фитоседан – корінь валеріани, буркун, материнка, чебрець;
 • «Баю-Бай» – плоди глоду, настоянку півонії, перцева м’ята, материнка, кропива собача, лимонна і глютамінова кислота;
 • Чай «Хіпп» – квіти липи, меліса, ромашка, декстроза.

Заспокійливі для надактивних дітей в таблетках

Західноєвропейські медики, виключивши можливість наслідків гіпоксії клітин, впевнено замінюють патологію діагнозом гіперактивність або розсіяна увага. Гірше те, що подібне у них лікують медичними препаратами, включаючи заспокійливі засоби.

Проникнення до нас нав’язливого впливу Заходу породило величезну кількість послідовників подібної практики. Сьогодні фармацевтика є золотим дном. Багато неврологи і психологи не гребують рекомендувати прийом седативних препаратів, потреба в яких має великі сумніви. Особливо великої шкоди завдає реклама лікарських препаратів для поліпшення пам’яті, уваги, посидючості. Їх рекомендують навіть здоровим дітям під час сесії або для поліпшення успішності. Шкода, що батьки сліпо довіряють рекламникам і не хочуть поглянути правді в очі. Все це лише відмінна можливість викачування грошей.

Дію ноотропних препаратів, безумовно, позитивне, але тільки при патологічних станах і захворюваннях. А на здорові клітини вони ніяк не діють і поліпшити те, що є, не можуть.

Прийом препаратів з досить високою ціною, таких як:

 • Поліпептиди,
 • Рацетами,
 • Нейропептиди,
 • Гамма-аміномасляна кислота,

ніяк не поліпшить пам’ять або сприйняття здорової дитини. Так що лікувати ними можна, але абсолютно марно.

Заспокійливі препарати, які призначаються дітям вікового періоду від 3 до 12 років, здебільшого, мають рослинний склад. Це:

 • Броміди, валеріана, пустирник;
 • М’ята, меліса, валеріана – Персен;
 • Антитіла до специфічного білку S-5 (гомеопатичний заспокійливе);
 • Заспокійливі чаї.
Персен таблетки
Склад і допоміжні речовини: Меліса лікарська, м’ята перцева, корінь і стебло валеріани.

Крохмаль, целюлоза, діоксид кремнію, сахароза, барвники.

Дія Седативну та спазмолітичну
Показання до застосування Безсоння, підвищена збудливість, дратівливість
Протипоказання Діти до 3-х років, гіперчутливість до складових компонентів.
Побічні ефекти Алергія, запор.
Передозування Шлункові спазми, тремтіння кінцівок, підвищена стомлюваність, запаморочення.
Особливі вказівки Приймати таблетки і капсули можна тільки за призначенням лікаря. Хоча синдрому відміни помічено не було, не рекомендується продовжувати курс 6 тижнів.
Ціна 231 Від грн. до 249 грн.
Тенотен дитячий
Склад і допоміжні речовини Антитіла до білка S-100 (мозгоспецифическое з’єднання).

Магнію Стеарат, лактоза, целюлоза.

Дія препарату Заспокійливе, знімає відчуття тривоги, розслаблює напруга м’язів. Покращує кровообіг у судинах головного мозку на уражених ділянках. Стимулює функціонування ЦНС.
Показання Нервозність, збудливість, відчуття тривоги, дратівливість, розлади вегетативної нервової системи.
Протипоказання Діти до 3-х років
Особливості прийому Таблетки розсмоктують до повного розчинення або розчиняють у воді. Прийом за 2 години до сну, тривалість курсу не більше 3 місяців.
Побічна дія Алергія при підвищеній чутливості
Особливі вказівки Вміст у складі лактози має стати протипоказанням дітям з непереносимістю до цієї речовини.
Ціна 180-219 грн.
Гліцин

Ця речовина не є заспокійливим як таким, воно має більше ноотропною дією. Володіючи здатністю зв’язуватися з рецепторами головного мозку нейромедіатора, гліцин знижує збудження.

Гомеопатичні заспокійливі засоби і біологічно активні добавки для дітей

Препарати цього типу виготовляються з рослинних компонентів седативної дії з додаванням цукру. Виробляються заспокійливі для дітей у вигляді яскравих драже або смачних сиропів.

Найбільш часто призначаються такі препарати як:Заспокійливі для надактивних дітей в таблетках

 • Пустун,
 • Нервохель,
 • Валерианахель,
 • Зайченя (БАД),
 • Леовит,
 • Едас 306,
 • Бебі-сед,
 • Нотта.

Підбиваючи підсумки

У педіатрії застосування заспокійливих засобів для дітей є вимушеною і рідко вживаною мірою. Досвідчені педіатри та неврологи намагаються вирішити проблеми з дитячою перезбудженістю іншими засобами. Ліки, крім нервової системи, можуть чинити негативний вплив на печінку, нирки або шлунок з кишечником.

Огляд заспокійливих засобів для дітей також доступен російською мовою: «Обзор успокоительных средств для детей: растительные, гомеопатические, лучшие».