Підошовні бородавки – лікування бородавок на стопі

Підошовні бородавки в медицині вважаються доброякісними шкірними новоутвореннями вірусного походження. Причому, на частку бородавок, які локалізуються на стопі, припадає третина всіх утворень. Щоб встановити точний діагноз, диференціювати кондиломи, папіломи, інші нарости, виключити онкологічний характер новоутворень, слід звертатися до дерматолога. При підошовних бородавках, лікування краще проводити в приватних платних клініках за допомогою сучасного обладнання і технологій, оскільки неповноцінне видалення кореня шкірного утворення, а також пошкодження прилеглих тканин провокують зростання нових або дочірніх наростів на інших областях шкірних покривів.

Причини появи підошовної бородавки

Будь-які види бородавок – ниткоподібні, звичайні, підошовні, плоскі, а також бородавки і папіломи, з’являються при слабкій імунній відповіді на впровадження і розмноження в організмі ВПЛ – вірусу папіломи, який має понад 100 різних видів. Для зручності кожному типу вірусу присвоєні номери. Так, наприклад, у появі плоских бородавок винні ВПЛ 49, 28, 10 і 3 типу, а причиною виникнення підошовних бородавок є 4, 3, 2, і 1 тип ВПЛ. Більш докладно про всі типи папілома вірусу, що викликає новоутворення, можна дізнатися з нашої статті – Як видалити бородавку.
Як можна заразитися цим вірусом? ВПЛ легко передається від людини до людини контакто-побутовим шляхом та за деякими статистичними даними вважається, що більшість населення заражена багатьма його типами. Тобто, використання чужих предметів особистої гігієни, а також наявність вологого, теплого середовища в басейнах, лазнях, саунах, тренажерних залах сприяють перенесенню збудника через інфіковані шкірні клітини від хворої до здорової людини. Так як від сонячних променів вірус гине, то зараження на пляжі виключено.

Підошовна бородавкаНавіть при інфікуванні не завжди можливо зростання папілом і бородавок. При міцному імунітеті, вірус, потрапляючи в організм, переходить у латентний стан і не завдає ніякої шкоди, але при збої, ослабленні захисних сил організму (харчове отруєння, серйозне інфекційне захворювання, сильні стреси, перевтоми, перевантаження, погане харчування) він здатний активізуватися до утворення різних утворень на шкірі.

До провокуючих чинників появи новоутворень на стопі відносяться:

 • Пошкодження шкіри ніг, стопи
 • Захворювання, що порушують трофіку тканин – атеросклероз, цукровий діабет, варикоз нижніх кінцівок
 • Сухість шкіри ніг або, навпаки, підвищена пітливість
 • Захворювання, деформації стопи – артрити суглобів стопи, плоскостопість, остеоартроз
 • Тертя і тиск шкіри від незручного взуття

Як виглядає бородавка на стопі і як її відрізнити від мозолі та інших захворювань

На підошві такі бородавки мають чітко обмежену округлу або овальну форму, не більше 1-2 см. Над основним шкірним покривом вони виступають лише на 1-2 мм, і кольором можуть не відрізнятися від основної маси, в рідкісних випадках вони можуть бути рожевими або блідо-коричневими. Спочатку, з’явившийся наріст має гладку поверхню, по мірі росту вона покривається шарами епідермісу, який стає шорстким, ороговілим і з часом набуває жовто-сірого кольору.

У деяких випадках на поверхні новоутворення утворюються коричнево-чорні точки, це відбувається від тромбування капілярів, що знаходяться близько до поверхні, також у центрі бородавки може бути кратероподібне поглиблення. Тільки при дуже високій активності вірусу, утворення носять масовий характер, найчастіше це все ж одиничні утворення. Коли дочірніх бородавок стає багато, вони надають ураженої стопи мозаїчний малюнок.

В ряді випадків з внутрішніх причин, коли імунітет перемагає, організм починає відторгати наріст і він самостійно зникає, не залишаючи жодного сліду. Але це буває досить рідко, а часто, навпаки, із-за постійного травмування він надалі приносить пацієнтові серйозний дискомфорт, біль при ходьбі, тиску і терті об взуття.

Оскільки підошовне утворення з-за постійного тиску взуття набуває вигляду мозолі, тільки досвідчений дерматолог може відрізнити і диференціювати наріст від інших утворень. Виробляється це за допомогою дерматоскопії. Для більш ретельного обстеження фахівець виробляє зіскоблювання ороговілого шару утворення і відправляє на ПЛР аналіз, що виключає або підтверджує папілома вірус людини. Зазвичай при підошовної бородавки на поверхні немає шкірного малюнка і присутні сліди тромбованих капілярів. Щоб визначити глибину проростання кореня новоутворення, лікар може призначити УЗД.

Диференціальна діагностика бородавки на стопі проводиться з:

 • Злоякісними новоутвореннями
 • Деформативними захворюваннями стопи
 • При синдромі Райтера бородавки на стопі диференціюють з кератодермією. Відсутність запального процесу, плоска форма, малі розміри, тромбування капілярів, відрізняє бородавку від кератодермії.
 • При сифілісі також утворюються на стопі і долонях утворення, зовні схожі на бородавку, але вони зазвичай розташовуються у вигляді дуг, кілець, дуже болючі і простий тест на сифіліс вирішує питання диференціації цього діагнозу.

Як видалити підошовну бородавку, яким методом – переваги і недоліки процедур

На сьогоднішній день прогресивні медичні технології пропонують декілька дуже ефективних способів позбавлення від будь-яких новоутворень – кондилом, бородавок, родимок. У багатьох спеціалізованих платних клініках існує кілька варіантів лікування, позбавлення від підошовних бородавок у дитини і дорослого:

 • Електрокоагуляція

Оскільки на відміну від інших, бородавка на стопі ускладнюється тим, що вона в силу перебування на підошві, дуже глибоко проростає в шкіру, такий метод, як електрокоагуляція, для видалення старих, великих або дуже глибоких підошовних бородавок не підходить. Недоліком цього способу є те, що його використовують тільки при поверхневій, свіжій бородавці, що не глибоко збільшилася, і при цьому завжди залишається шрам або рубець. Перевага даного методу – безболісність, при малій величині наросту – видалення з коренем.

 • Лікування підошовної бородавки рідким азотом – кріодеструкція

Більш докладного опису технології цієї процедури присвячена стаття Видалення бородавок рідким азотом. Цей спосіб є найбільш поширеним і популярним, до того досить дешевим, після процедури шрамів не залишається, але його ефективність безпосередньо залежить від досвіду лікаря. При проведенні кріодеструкції фахівець повинен точно розрахувати глибину впливу, оскільки при дуже інтенсивній дії може залишитися шрам, а недостатній, поверхневий вплив призводить до рецидиву, повторному зростанню нової бородавки. Сама процедури досить болюча, але триває не більше 1 хвилини, після обробки азотом в області наросту виникає пухир, який слід оберігати від води, травмування. Щоб уникнути проникнення інфекції, слід обробляти міцним розчином марганцівки або саліциловим спиртом протягом приблизно тижня, поки не зникне утворення.

 • Лазерне видалення підошовних бородавок

Видалення бородавок лазером сьогодні стає також більш доступним і популярним, цей метод має кращий косметичний ефект. Регулювання глибини впливу, на відміну від рідкого азоту, контролюється більш оптимальним чином, так само цей спосіб займає мінімальну кількість часу, він малоболючий, на відновлення потрібно менше часу. Більшість дерматологів сьогодні вважають лазерне видалення будь-яких новоутворень найбільш прогресивним, безпечним і швидким, перевагою є відсутність рецидивів, швидке відновлення тканин і відсутність слідів від операції, а також те, що віддалені тканини після процедури можна відправити на гістологічне дослідження.

 • Радіохвильовий метод

Ця процедура іноді також застосовується для виведення бородавки на підошві, вона вирізається радіоножем з паралельним припіканням судин – це запобігає розповсюдженню вірусу, попаданню його в кров, а також попереджає кровотечу.

 • Хірургічне видалення

Цей спосіб зараз практично не використовується, в дуже рідкісних випадках, коли великий розмір бородавки піддається хірургічному висіченню. Такий спосіб передбачає використання місцевої анестезії і звичайного скальпеля, тому це операція без болю. Однак, недоліком є затяжний і болісний процес загоєння і завжди утворюється шрам, рубець.

Вибір способу рятування, лікування бородавки на стопі, безумовно залишається за пацієнтом.

Лікування підошовної бородавки в домашніх умовах аптечними і народними засобами

Звичайно, більшість людей не любить зайвий раз звертатися до лікаря, вибирати час і кошти для його відвідин. Але бородавки, в якому б місці вони не з’являлися, не можна залишати без уваги, в наш час онкологічної напруженості, слід уважно ставитися до будь-яких новоутворень на шкірі. І той факт, що виникнення наростів вказує на збій в імунітеті, також слід розглядати, як якесь попередження, що зі здоров’ям не все гаразд. Тим більше не варто займатися самолікуванням і самодіагностикою у разі, якщо з’явилася підошовна бородавка на стопі у дитини. Лікування оцтом, чистотілом та іншими народним лікуванням вважається більш щадним, але менш ефективним, ніж видалення рідким азотом або лазером.

 • Підвищення імунітету, самонавіювання

Крім вищезгаданих методів позбавлення від бородавок, існують і народні способи виведення новоутворень. Хто вірить в те, що самонавіювання, вчення Рейки, промовляння тверджень або замовлянь допомагає – тому це і допоможе. Адже бувають випадки самостійного зникнення бородавок після якогось позитивного впливу або зміни в організмі. Давно відомо, що імунна система людини здатна сама впоратися з будь-яким недугою. Однак, сьогоднішня велика кількість негативної інформації, депресивного стану, маси стресів, вживання хімізованих продуктів, неправильного, негармонійного з природою способу життя, призводить до того, що організм не справляється з колосальним навантаженням з усіх боків. Підвищити імунітет можна фізичною працею на свіжому повітрі, правильним харчуванням, активним способом життя, позитивним ставленням до всього, що відбувається навколо.

 • Саліцилова кислота

Її можна застосовувати тільки для підошовних або звичайних бородавок. Перед нанесенням кислоти слід протягом 10 хвилин розмочити наріст в теплій воді і висушити шкіру. Рідиною з допомогою аплікатора покривають всю поверхню утворення, можна використовувати препарати саліцилової кислоти у вигляді липкої пов’язки (Мозолин, Ургокор мозольний, або порошок Гальманін), залишаючи її на 2 доби. Такі процедури проводять до повного знищення бородавки, іноді для цього потрібни 3 місяці.

 • Натуральний сік чистотілу або Гірський чистотіл

Що можна зробити, щоб допомогти організму позбавитися від підошовної бородавки? Якщо людина має доступ до такої рослині, як чистотіл, в період, коли він цвіте з травня по червень, можна використовувати зроблений самостійно екстракт і сік чистотілу від бородавок. Це старовинний народний спосіб лікування підошовних бородавок, який використовували наші предки – при обробці соком чистотілу розпареної бородавки 3-4 рази на день протягом 3 тижнів, найчастіше вона зникає. При відсутності такої можливості, можна спробувати використовувати готовий аптечний засіб Гірський чистотіл, який містить натуральний сік цієї рослини, тирлич, какалію та рододендрон.

Для того, щоб не пошкодити сусідні тканини, перед нанесенням будь-якого сильного засобу дуже зручно в лейкопластирі зробити дірочку, розміром з новоутворення і заліпити їм навколишню поверхню навколо бородавки.

 • Цибуля з оцтовою кислотою

Для цього способу слід взяти сиру цибулину, розрізати її, залити оцтовою есенцією на 2 години, потім приклавши її до ураженої області, закріпити її на ніч. Таку процедуру слід провести кілька разів.

 • Борошно з оцтовою кислотою

Народний засіб видалення підошовної бородавки – зробити кашку з 70% оцтової кислоти і борошна. Розпарити місце ураження, нанести цю кашку тільки на наріст і залишити на деякий час, таку процедуру повторити кілька разів.

 • Розпарювання ніг

Гіпертермія – відомий метод підвищення імунітету. Вважається, що при півгодинному розпарюванню ніг, занурюючи їх у гарячу воду, розширення судин сприяє поліпшенню стану здоров’я. Таку процедуру можна робити 2-3 р/тиждень.

 • Аптечні готові засоби – хімічні склади

При підошовних бородавках, лікування можливо і за допомогою готових аптечних засобів, причому, робити процедуру слід точно по інструкції по застосуванню, оскільки у їх склад входять хімічно активні речовини – луги або кислоти, які можуть залишати опіки на шкірі і слизових.

Серед таких засобів можна виділити:

Веррукацид – фенол і метакрезол (ціна близько 200 грн)

Солкодерм – молочна, оцтова, азотна, щавлева кислоти (близько 400 грн.)

Супер Чистотіл – калію і натрію гідроокис, вважається найбільш ефективним і недорогим засобом від бородавок (20-30 грн)

Саліцилова кислота – її використовують, як розчин або мозольні пов’язки

Криофарма для стоп – спеціальний засіб для видалення, лікування підошовних бородавок, у складі спрею використовується хладаген з температурою -57С зі зручним способом застосування з допомогою аплікатора (ціна 500-600 грн.).

Вартнер Кріо, Вартнер ручка аплікатор для видалення бородавок – це Диметиловий ефір, тобто в основі лежить кріотерапія. Дорогий засіб від 500-700 грн.