Найбільш часті причини висипу на тілі у дитини, на руках, на обличчі, ногах, спині, шиї, животі

Зміст:

Якщо на тілі у дитини з’явилася висипка, на це обов’язково потрібно звернути увагу й своєчасно звернутися до лікаря для правильної діагностики і призначення правильного лікування.

Види висипу і причини її появи

Висип у дитини може бути декількох видів:

 • Пляма представляє собою невеликий плоский ділянку шкіри білого, червоного або будь-якого іншого кольору;
 • Бляшка – плоске велике утворення, що виступає над шкірою (великі бляшки з шкірним малюнком називаються лихенизацией);
 • Папули – горбки діаметром до півсантиметра, що виступають над шкірою, але без внутрішньої порожнини;
 • Бульбашки, везикули – пухирці з рідиною, які відрізняються за розміром (розмір везикул – більше 0,5 см);
 • Пустули – порожнини з гноєм.

Існує ряд хвороб та інших зовнішніх факторів, при яких можуть з’явитися висипання у дитини. Найбільш поширеною групою факторів є інфекційні захворювання:

 • Скарлатина;
 • Кір;
 • Краснуха;
 • Вітрянка;
 • Мононуклеоз інфекційного походження;
 • Інфекційна еритема і раптова екзантема;
 • Імпетиго;
 • Менінгококовий сепсис.

У новонароджених висип може провокувати:

 • Пітниця;
 • Акне;
 • Токсична еритема.

Крім того, висипання на шкірі можуть спровокувати різні алергії і укуси комах.

Найбільш часті причини висипу на тілі у дитини, на руках, на обличчі, ногах, спині, шиї, животіАлгоритм дій при виявленні висипки

Перед описом характерних особливостей висипки в залежності від провокуючих факторів, необхідно роз’яснити, що потрібно, і що не можна робити в подібних випадках.

Слід негайно викликати лікаря або швидку допомогу, якщо:

 • Висип викликає набряки і труднощі з диханням;
 • З’явився жар більше 40 градусів;
 • У дитини з’явилася висипка по всьому тілу, і він страждає від нестерпного свербежу;
 • Висипання супроводжуються блюванням, головним болем та сплутаністю свідомості;
 • Висип виглядає як крововиливи у формі зірочок.

Гнійники або пухирці з рідиною ні в якому разі не можна розкривати або видавлювати. Потрібно постаратися не давати дитині свербіти, щоб не приєдналася вторинна інфекція. Крім того, не можна мазати висип препаратами яскравого кольору (наприклад, зеленкою) до консультації з лікарем, оскільки це може ускладнити встановлення діагнозу.

Самолікуванням займатися категорично заборонено, оскільки висип може бути ознакою небезпечного захворювання.

Висип інфекційного походження

Часто висип у дитини провокується інфекцією вірусного або бактеріального походження. Її можуть викликати наступні захворювання:

Раптова екзантема

Найбільш часті причини висипки на тілі дитини, на руках, на обличчі, ногах, спині, шиї, животіЦе типово дитяча хвороба, яку провокує вірус герпесу шостого типу. Найчастіше хворіють діти до двох років, причому запобігти хворобі досить складно, так як зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом від дорослої людини.

Прихований перебіг захворювання може тривати до 15 днів, після чого може з’явитися легка слабкість і нежить, невеликі набряки повік і почервоніння горла. Іноді збільшуються лімфатичні вузли. Температура тіла підвищується до 40 градусів, але багато діти при цьому почувають себе нормально, хоча і можуть вередувати. У деяких випадках жар супроводжується фебрильними судомами.

Приблизно через три дні температура різко знижується і у дитини з’являється дрібна висипка по всьому тілу. Висипання представляє собою невеликі рожеві і злегка виступають плями. Через кілька днів (а у деяких дітей – і через кілька годин) висип зникає.

Це захворювання дуже часто не розпізнають, так як хворіють їм діти в період прорізування зубів, і жар приписують саме цього процесу. Однак, потрібно знати, що під час прорізування зубів температура не підвищується більше 38 градусів.

Інфекційна еритемаІнфекційна еритема

Збудником хвороби є парвовірус В19, який передається повітряно-крапельним шляхом від однієї дитини до іншого. Середня тривалість інкубаційного періоду становить два тижні, після чого з’являється головний біль, кашель і невеликий підйом температури, хоча дитина почуває себе нормально.

Характерною ознакою хвороби є червона висипка, яка спочатку з’являється на обличчі у дитини, а потім і на все тіло. У міру розвитку хвороби в центрі червоних плям з’являються білі серединки.

Часто висип проявляється на згинах кінцівок, торкаючись стопи і долоні, і проходить протягом декількох тижнів. Діти з подібним плямами не становлять небезпеки для оточуючих, оскільки висип є лише незаразних ускладненням хвороби.

Вітрянка (вітряна віспа)

Перші ознаки вітрянки у дорослихнайчастіше Заражаються діти до 15 років. Інфекційна хвороба передається повітряно-крапельним і контактним шляхом. Прихований період триває до 21 дня. Приблизно за дві доби до появи висипки поступово підвищується температура, з’являється головний біль і біль у животі.

Висип поширюється по голові та тулубу і проходить кілька етапів розвитку. На початковому етапі це просто червона пляма, яка спочатку перетворюється в папули, а потім у везикул з рідиною всередині. Через 24 рідина стає каламутною, а везикула покривається кіркою.

Для вітрянки характерна одночасна присутність кількох видів висипки на животі і тілі дитини. Якщо не давати дитині свербіти, бульбашки пройдуть, а на їх місці утворюється світла пляма, яка зникне через декілька тижнів. Але якщо дитина расчешет висип, він може занести інфекцію, і на тілі залишиться рубець (див. можна купатися при вітряній віспі, як зняти свербіж при вітряній віспі).

Найчастіше вітрянка переходить у приховану форму, концентруючись в нервових клітинах. Надалі у дитини, яка перехворіла вітрянкою, може виникнути оперізувальний лишай, при якому висип утворюється навколо нервових закінчень на попереку.

Ускладнення вітрянки бувають лише у дітей зі слабким імунітетом або Снід, але вроджена хвороба може спровокувати інвалідність або навіть смерть дитини.

КірКір

Раніше це була досить поширена вірусна хвороба, але тепер вона зустрічається лише в окремих регіонах. Але останнім часом частота зараження на кір зросла з-за відмови батьків від щеплень. Вірус кору дуже швидко поширюється, тому при наявності однієї хворої дитини в колективі, перехворіють, швидше за все, і все решта.

Кір розвивається в три етапи:

 • Перший (прихований) триває до 12 днів, але вже до 9 дня дитина починає поширювати вірус.
 • Другий. Характеризується загальним нездужанням і триває близько п’яти днів. Супроводжується кашлем, гарячкою, почервонінням очей та нежиттю. На другий день після початку прояву симптомів на щоках з’являється характерний біло-сіра висип з червоним обідком, яка проходить протягом 12 годин.
 • Третій (висипання). За вухами і вздовж волосся у дитини з’являється висип у вигляді папул і підвищується температура до 40 градусів. Протягом наступних діб висип повністю покриває обличчя і частину грудей, а ще через кілька днів досягає ніг і починає зникати на обличчі. Саме такий порядок виникнення висипань є відмінною особливістю кору. Висип сильно свербить, але після її зникнення на шкірі залишаються лише невеликі сліди і лущення, які зникають протягом десяти днів.

Кір може супроводжуватися ускладненнями у вигляді пневмонії, енцефаліту та середнього отиту, особливо, якщо дитина не проходив вакцинацію.

Діагностувати кір досить легко за характерними симптомами, але в деяких випадках проводиться додатковий аналіз на імуноглобуліни.

Препаратів для лікування кору не існує, тому дитині дають лише жарознижувальні препарати і насичують раціон продуктами з високим вмістом вітаміну А. Кращим методом боротьби з кором є вакцинація, але батькам слід пам’ятати, що протягом десяти днів після введення вакцини у дитини можуть з’явитися легкі ознаки хвороби (невисока температура і дрібна висипка). Вони швидко проходять і не представляють небезпеки для здоров’я.

Менінгококова інфекція

Менінгококова інфекціяЦе бактерія, яка є у носоглотці деяких людей, але не становить небезпеки для здоров’я. Однак, у маленьких дітей менінгококова інфекція може викликати серйозні і небезпечні для життя наслідки. Вірус передається повітряним шляхом і активізується при наявності вірусів або погану якість життя дитини.

При виявленні менінгокока в крові або спинномозкової рідини, дитини в обов’язковому порядку поміщають в палату інтенсивної терапії і проводять курс лікування антибіотиками. Це пояснюється тим, що менінгокок може викликати сепсис, менінгіт або обидва стани відразу.

Під час сепсису (зараження крові) різко підвищується температура до 41 градуса і починається сильна блювота. Протягом доби шкіра стає блідою і сіркою і на ній з’являється висип у формі невеликих синців, які поступово зростають і приймають форму зірочки.

Характерна висип спочатку з’являється у дитини на руках і ногах, потім поступово поширюється на тулуб і призводить до утворення рубців. У внутрішніх органах можуть утворюватися осередки скупчення гною.

Важливо, що у маленьких дітей сепсис розвивається дуже стрімко, викликаючи шок і смерть.

Менінгіт проявляється при менінгококової інфекції набагато частіше. У дитини з’являється головний біль, світлобоязнь, напружуються м’язи потилиці, а свідомість стає змішаною. Якщо менінгіт ізольований, він не супроводжується висипом.

Скарлатина

Збудником хвороби є стрептокок групи А, тому заразитися можна повітряно-крапельним шляхом, причому не тільки від хворого скарлатиною, але і від носіїв інших хвороб, спровокованих даної бактерією (наприклад, від хворих на ангіну).

Інкубаційний період триває не більше тижня. Далі виникає загальне нездужання, підвищується температура і з’являється гостра біль у горлі. Через добу на носогубному трикутнику з’являються висипання, які згодом поширюються на все тіло (частіше локалізуються в складках). Максимум через тиждень висип проходить, а шкіра на місці висипань лущиться.

Характерною ознакою скарлатини є язик яскравого малинового кольору, з вираженими сосочками.

Краснуха

Гостре вірусне захворювання, яке найчастіше вражає дітей від 5 до 15 років. Латентний період краснухи триває близько трьох тижнів, і хоча симптоми хвороби не проявляються, дитина може бути носієм інфекції.

У міру розвитку хвороби незначно підвищується температура, спостерігається загальне нездужання і збільшують лімфовузли на шиї і потилиці. Далі з’являється висип блідо-рожевого кольору (спочатку на обличчі, а потім і на всьому тілі). Висипання проходять досить швидко, протягом декількох днів.

Дуже часто краснуха і зовсім не супроводжується висипом. Особливу небезпеку вірус представляє для вагітних, так як при інфікуванні в першому триместрі у дитини можуть розвинутися вроджені вади. Вже після 16 тижня ризик знижується, але дитина може народитися з туговухістю або ураженнями очей, шкіри або мозку. Тому перевірити наявність імунітету до краснухи потрібно ще на етапі планування вагітності, щоб своєчасно пройти вакцинацію.

Інфекційний мононуклеоз

Збудником хвороби є вірус Епштейна-Барра, що належить до групи герпесів. Дуже часто захворювання протікає без яскраво виражених симптомів і висипки, а хворіють інфекційним мононуклеозом переважно молоді хлопці.

Хвороба володіє невисокою ступенем зараження, а її головним симптомом є істотне збільшення лімфатичних вузлів, селезінки і печінки. Через три дні після зараження може початися тонзиліт і піднятися температура.

Далі у деяких випадках з’являється висипка, яка зникає безслідно. Однак, при лікуванні ампіциліном, ймовірність виникнення висипу підвищується. Найбільш точним діагностичним методом є аналіз крові, в якому можна виявити атипові мононуклеози або антитіла до вірусу.

Висипання у новонароджених

У новонароджених немовлят висипання часто виникає з наступних причин:

Акне

Зустрічається приблизно у 20 відсотків дітей віком до трьох тижнів. Акне новонароджених характеризується утворенням пустул і папул на обличчі, шиї і волосистої частини голови. Провокуючим фактором є активізація сальних залоз гормонами з материнського молока. Терапія в даному випадку найчастіше не потрібно, так як акне не залишають рубців і самостійно проходять до шести місяців, достатньо лише дотримуватися гігієни.

Токсична еритема

Як лікувати пітниці у дітей, причини, лікування і догляд за дитиноюДане захворювання зустрічається майже у половини новонароджених. Висипання при токсичної еритеми характеризуються утворенням невеликих біло-жовтих пустул і папул з червоним обідком. Іноді з’являються тільки червоні плями. Вони можуть бути одиничними або повністю покривати обличчя і тулуб (крім стоп і долонь). Максимальна кількість висипань спостерігається на другу добу життя дитини, але плями проходять самостійно. Точна причина виникнення токсичної еритеми поки не встановлена.

Пітниця

Дуже поширена причина висипу у немовлят, особливо влітку. Причиною виникнення є труднощі з виділенням поту через залози і підвищена вологість тіла дитини при надмірному вкутуванні. Найчастіше пітниця з’являється на обличчі, голові й у складках. При правильному догляді і дотриманні гігієни пітниця швидко проходить, не викликаючи дискомфорту і серйозних наслідків.

Алергічні реакції

ПКропив'янкарі індивідуальної непереносимості певних продуктів харчування, засобів побутової хімії або медикаментів у дитини може з’явитися алергічна висипка. Висипання можуть мати саму різну форму і локалізацію. Визначити, що висип має саме алергічне походження дуже легко: при впливі алергену вона посилюється, а коли продукт або ліки виключають з раціону – висипання поступово зникають. Часто єдиним неприємним наслідком висипки є свербіж, оскільки на місці висипань не залишається слідів або рубців.

Причини і симптоми набряку Квінке. Надання першої невідкладної медичної допомогиОднією з форм алергічної реакції організму є кропив’янка, яка може з’явитися не тільки після вживання певних продуктів або використання медикаментів, але і під впливом температур (наприклад, алергія на холод або сонячна алергія). Дуже часто встановити причину кропив’янки так і не вдається.
Важкою формою алергії є набряк Квінке (найчастіше виникає при неадекватній реакції організму на їжу та ліки). Патологія супроводжується сильною і стійкою висипом по всьому тілу, а набряк може провокувати труднощі з диханням, поширюючись на слизову гортані. При наявності генетичної схильності до алергії, з раціону дитини виключаються всі алергенні продукти, а підбір медикаментів здійснюється з великою обережністю.

Висип при атопічному дерматиті

Атопічний дерматит у дітейДану патологію також називають екземою або нейродермітом. Атопічний дерматит – досить поширене захворювання, характерними симптомами якого є алергічний нежить, бронхіальна астма і екзема. Однак, всі три симптоми одночасно проявляються не у всіх дітей.

Перші симптоми атопічного дерматиту проявляються ще до року життя. На обличчі у дітей з’являється висип на обличчі і згинах кінцівок. Дитина страждає від сильного свербежу, який посилюється вночі і під впливом різних температур. Гостра форма атопічного дерматиту супроводжується утворенням червоних папул з рідиною.

Підгострий період характеризується потовщенням і лущенням шкіри, так як дитина постійно чухає ділянки тіла з висипом.

У більшості випадків атопічний дерматит проходить без наслідків, але його тяжкі форми можуть призводити до переходу хвороби в хронічну стадію з подальшим розвитком астми і нежиті. Щоб дитина не відчувала дискомфорту, при атопічному дерматиті потрібно обмежити контакт шкіри з твердими тканинами, водою і постійно обробляти тіло зволожуючими косметичними засобами. Гормональні мазі використовують лише у найважчих випадках (див. лікування атопічного дерматиту у дітей).

Висипання від укусів комах

Виявивши на тілі дитини висип, треба в першу чергу згадати, як малюк провів останні декілька днів. Цілком можливо, що висип у дітей пов’язана не з інфекцією, а з укусами комах. Якщо це дійсно так, поодинокі висипання будуть проявлятися на відкритих ділянках шкіри (на обличчі, шиї, кінцівках).

Сліди від укусів комах викликаються не тільки механічним травмуванням шкіри, але і реакцією самого організму токсини комахи. Крім того, дитина починає чесати місце укусу, і може занести інфекцію. Рідше бувають випадки, що саме укус комахи став причиною розвитку інфекційної хвороби.

Симптоми укусів відрізняються за типом комахи. Відповідні ознаки наведені в таблиці нижче.

Комарі Оси, бджоли
 • Відразу після укусу утворюється червоний пухир
 • Поступово він ущільнюється і з’являється папула, яка проходить самостійно через декілька годин, а в гіршому випадку – днів
 • При розчісуванні папула може перетворитися у великий міхур або великий набряклий ділянку шкіри
 • Місце укусу болить, червоніє і набрякає, а після укусу бджоли в шкірі можна виявити жало
 • Іноді може утворитися міхур
 • За наявності алергічних реакцій може початися набряк Квінке або кропив’янка
Клопи Кліщі (збудники корости)
 • Лінійно розташовані папули, які викликають сильний свербіж
 • Дискомфорт посилюється в нічний час
 • У центрі кожного елемента висипки можна помітити невеликий синець
 • Дитина страждає від нестерпного свербіння, особливо вночі
 • Висип має вигляд червоних папул і ходів
 • Висипання локалізуються між пальцями, між грудьми, на геніталіях і згинах кінцівок

Статтю про найбільш часті причини висипу на тілі у дитини також можна прочитати російською мовою: «Наиболее частые причины сыпи на теле у ребенка, на руках, на лице, ногах, спине, шее, животе».