Видалення бородавок рідким азотом – наслідки, плюси і мінуси процедури

Бородавки на пальцях, руках, тілі, обличчі, стопі в першу чергу вказують на нестабільність імунної системи людини. Так, відомо, що їх виникнення має вірусне походження, і при провокуючих чинниках, що знижують захисні сили організму, ризик інфікування і зростання папілом і бородавок зростає.

Коли раптом виявляється якесь новоутворення на будь-якій ділянці тіла, тим більше якщо воно доставляє дискомфорт, людині слід обов’язково звернутися до дерматолога, для з’ясування збудника та вжиття заходів для його видалення. В наш час онкологічної напруженості будь-які зміни на шкірі, зміна кольору родимок, мокнення або зміна розмірів, поява дочірніх новоутворень, повинні викликати занепокоєння, так як патологічні внутрішні процеси, які відбуваються в організмі, дають про себе знати у вигляді шкірних проявів.

Природно, здоровий організм виробляє гідну імунну відповідь на впровадження будь-якого вірусу в організм і чим міцніше здоров’я, сильніше імунітет, тим менше шансів у ПВЛ та інших вірусів розмножуватися і викликати різні патологічні нарости на шкірі. Але що робити у випадку, коли збій в організмі привів до появи бородавок? На сьогоднішній день медицина пропонує декілька різних методів виведення новоутворень, про один з них – видалення бородавок рідким азотом ми розповімо в цій статті.

Сучасні методи видалення бородавок

Звичайно, більшість з нас побоюються різних медичних маніпуляцій, і з цієї причини шукають народні методи і способи виведення утворень вдома (як вивести бородавку в домашніх умовах), щоб уникнути відвідин лікаря і проведення можливих хворобливих процедур. Так, можна спробувати видалити бородавки чистотілом, соком або екстрактом, або готовими аптечними кислотними або лужними розчинами:

 • Суперчистотіл – калію і натрію гідроокис, ціна в аптеці 20 грн. (кращий засіб)
 • Веррукацид – метакрезол і фенол 180 грн.
 • Криофарма, Вартнер кріо – 500-700 грн. суміш пропану і диметилового ефіру
 • Солкодерм – щавлева, оцтова, азотна, молочна кислоти 400 грн.

Але це досить ризиковане заняття, оскільки необережне поводження з отруйним чистотілом або сильними хімічно активними речовинами може призвести до хворобливих відчуттів, і до опіків прилеглих тканин, а при невмілому чи неправильному поводженні може просто не дати ефекту. До того ж, без встановлення точного діагнозу небезпечно проводити будь-які процедури. Що ж пропонують сучасні медичні технології, як видалити бородавку в медичному закладі, наскільки це ефективно, безпечно і скільки це коштує?

 • Лазерне видалення бородавок – не дешева процедура (300-3000 грн залежно від виду, розміру, кількості, локалізації), але досить ефективна, безболісна або малоболюча, і як стверджують лікарі – безпечна.
 • Видалення рідким азотом – або кріодеструкція, вплив низьких температур дає ефект глибокого заморожування тканин і їх руйнування.
 • Електрокоагуляція – під місцевою анестезією струмом високої частоти тонкою металевою петлею проводиться хірургічна коагуляція, зрізається бородавка і коагулюють навколишні тканини.

Ще зовсім недавно, за допомогою скальпеля проводилася справжня хірургічна операція з видалення бородавок з тривалим періодом відновлення, ускладненнями, утворенням рубців і шрамів. Такі процедури вже ніхто не робить, всі платні клініки стали використовувати сучасне обладнання і прогресивні технології. (див. Як видалити бородавку, яким методом краще).

Коли обов’язково слід звернутися до дерматолога?

Питання про видалення бородавки виникає в наступних ситуаціях:

 • Болючість, свербіж, печіння в місці зростання бородавки
 • Новоутворення змінює забарвлення, форму, величину, з’являється неоднорідний колір
 • Відбувається розмноження утворень, збільшується їх кількість
 • Бородавки на видному місці, заподіюють естетичний дискомфорт
 • Кровотеча утворення, надрив
 • Зростання бородавки на ділянках шкіри, де вони заважають і можуть бути травмовані

Яка ціна видалення бородавок азотом?

Ціна послуги з видалення бородавок рідким азотом варіюється в залежності від медичного центру, міста, в якому проводиться процедура, від площі ураження, тобто величини бородавки та їх кількості, виду новоутворення, місця його розташування – обличчя, пальці, бородавки на інтимних місцях, підошовні утворення.

Якщо новоутворення не більше 0,5 см, ціна його видалення буде в межах 150-600 грн. понад 0,5 см – від 350 до 1300 грн, чим крупніше бородавка, тим дорожче, при обробці декількох елементів клініки пропонують знижки. Також слід вибирати досвідченого кваліфікованого фахівця, оскільки від цього залежить якість проведення процедури, естетичний вигляд шкіри після загоєння рани, при передозуванні, дуже глибокому охолодженні можливе утворення слідів на тканинах.

Протипоказання для даного способу виведення утворень

Видалення бородавок азотом не можна використовувати при наступних станах:

 • У випадку індивідуальної чутливості до азоту
 • Епілептичні стани
 • При високому АТ – гіпертонії
 • Ангіоспазм
 • Не можна видаляти бородавки азотом при наявності будь-якого подразнення, висипки навколо новоутворення
 • У час вагітності не можна робити жодних методів виведення бородавок
 • Під час застуди, грипу, ГРВІ, гострих інфекційних захворювань, запальних процесах будь-яких внутрішніх органів, навіть при незначному нездужанні і невисокій температурі тіла проводити операцію не можна.

Як проходить процедура виведення бородавок?

Кріодеструкція бородавки рідким азотомКріодеструкція рідким азотом проводиться за допомогою аплікатора, за допомогою глибокої заморозки робиться дія безпосередньо на бородавку з невеликим тиском протягом 10-40 секунд. Аплікатор – це 25-30 см. дерев’яна паличка з ватним кінчиком, також крім нього для проведення сеансу може застосовуватися кріоаплікатор з наконечником різної конфігурації – це резервуар для рідкого азоту.

Під час заморожування утворення починає бліднути, ущільнюватися, біліти, після процедури місце заморозки червоніє і набрякає, через кілька годин або на наступний день на цьому місці утворюється міхур з геморагічним або серозним вмістом. Цей пухирець самостійно розсмоктується протягом 6-8 днів і на його місці виникає скоринка. Через 10-14 днів скоринка самостійно відокремлюється і на її місці утворюється рожева пляма.

Коли потрібне лікування юнацьких бородавок, то азотом проводиться тільки тушування шкіри. При цьому обертальними швидкими рухами лікар проводить аплікатором паралельно поверхні ураженої ділянки шкіри при малому тиску до слабкого збліднення. Через 1-2 хвилини процес повторюють, і так 3-4 рази. Через тиждень оброблена шкіра спочатку темніє, потім лущиться і новоутворення пропадають.

Видалення підошовних бородавок рідким азотом

Поява бородавок на стопі довгий час може не турбувати людину, але при проростанні їх вглиб тканин, вони викликають болючі відчуття під час ходьби. Улюблена їх локалізація – на подушечках пальців, біля основи пальців, на п’яті, дуже часто підошовні новоутворення утворюються у дітей.

При проведенні процедури видалення підошовних бородавок рідким азотом, у пацієнта завжди виникає біль, оскільки потрібний більший тиск і більше часу на процес заморозки. Також важкий і період відновлення, часом він призводить до непрацездатності людини на 2-3 тижні, так як наступати на болючу ділянку стопи стає неможливим.

Крім того, при підошовних бородавках обробку азотом слід проводити 3-4 рази кожні 3-4 дні, в окремих важких випадках лікування може тривати до 6 місяців. Лікарю для проведення якісної обробки слід максимально точно визначити глибину впливу, щоб після видалення не утворилося на підошві вм’ятини, а здорова шкіра не була пошкоджена.

Який догляд за ранкою після видалення бородавки азотом?

Після того, як з’явиться пухирчик на місці проведення сеансу, його слід оберігати від намокання, проколювання і намагатися його не чіпати, а також 2 рази на день – вранці і ввечері обробляти міцним розчином марганцівки, або саліциловим спиртом 2%. Через тиждень, коли почнеться відлущування тканин, обробку можна припинити.

Слід пам’ятати, що будь-які бородавки є наслідком прогресування вірусної інфекції на шкірі, яка досить легко передається контактно-побутовим шляхом, через побутові предмети, одяг, рушники тощо. Тому завжди слід дотримуватися правил особистої гігієни і мати індивідуальні мочалки, рушники.

Переваги, недоліки, наслідки подібної процедури

Результати і позитивні сторони:

 • Досить доступні ціни на сеанс видалення бородавок рідким азотом
 • Короткочасність процедури, відсутність спеціальної підготовки
 • Вплив заморожування виключає поширення інфекції на найближчі шкірні покриви
 • Мінімальні ризики розвитку рубців і шрамів після видалення утворення

Недоліки методу й наслідки:

 • Необхідність знеболювання. В залежності від локалізації наросту, дуже чутливих місцях, особливо при проведенні процедури дітям, можливі значні больові відчуття, які в деяких випадках тривають до 1-2 діб.
 • Дуже важлива правильна оцінка лікарем глибини і часу впливу на тканину, є ймовірність отримання опіків і сліду на шкіри після загоєння ранки.
 • При великих бородавках велика ймовірність не повної обробки утворення і необхідність повторного курсу або навіть декількох сеансів.

Відгуки пацієнтів про процедуру

Як і будь-яке лікування в кожному конкретному клінічному випадку, у пацієнтів різні реакції, ефекти, відгуки та враження. Більшість людей, які пройшли цю процедуру відзначають наступне:

 • Багато пацієнтів відчувають біль при сеансі та протягом 2 днів після, що пояснюється індивідуальним больовим порогом, особливо у дітей.
 • За відгуками більшості пацієнтів – ефективність видалення новоутворень азотом дуже висока.
 • Проведення декількох циклів у окремих ситуаціях пояснюється наявністю великої площі утворення, недостатнім впливом на корінці наростів, а також зниженим імунітетом, тому в таких випадках лікар може призначити вітамінотерапію або імуномодулятори.
 • Після видалення бородавок рідким азотом, наслідки у вигляді дискомфорту, який приносить надутий міхур, необхідність його обробки – відзначають всі, як недолік методу.
 • Багато пацієнтів називають цей спосіб найбільш простим і доступним.
 • У більшості випадків на тканинах не залишається шрамів і рубців.