Поліпи в носі – лікування, причини, симптоми, видалення

Поліпи в носі на сьогоднішній день діагностуються у 1-4% населення, причому, у чоловіків в 4 рази частіше, ніж у жінок. Це доброякісні новоутворення, які утворюються на слизовій оболонці навколоносових пазух і в порожнині носа. Причиною зростання поліпів у носі служать найчастіше запальні процеси в носовій порожнині бактеріального і алергічного характеру, а також викривлення носової перегородки. При поступовому зростанні поліпів у носі, симптоми з’являються поступово і призводять до вираженого порушення нюху і утруднення носового дихання.

При відсутності лікування поліпів носа у людини значно погіршується якість життя, виникають головні болі, серйозні порушення сну, апетиту, знижується працездатність, а у дітей проявляється порушенням прикусу, слуху, розвиток мовлення. Діагностика захворювання включає ендоскопічний огляд, КТ, рентгенографію приносових пазух. При поліпах в носі, лікування, пропоноване отоларингологи може бути як консервативним, так і хірургічним.

Причини появи поліпів

При тривалому запальному процесі в носовій порожнині, коли слизова оболонка починає виснажуватися, починає включатися компенсаторний механізм. Він відбувається, як відповідна реакція організму на запальний процес. Слизова, яка розростається, збільшуючи свою площу, намагається зупинити таким чином запальний процес в носі. Це відбувається не тільки при інфекційних процесах – фронтитах, гайморитах, синуситах, але і при алергічних реакціях. Кому слід постійно стежити за станом носової порожнини, вчасно обстежуватися у отоларинголога, особи з якими патологічними процесами в носі мають ризик зростання поліпів:

 • Особи з хронічним етмоідитом, гайморитом, фронтитом, з кістами приносових пазух.
 • Особи, які страждають на алергічний риніт, поліноз, бронхіальною астмою.
 • Особи з вузькими носовими ходами, з гипертрофічним ринітом, з викривленням носової перегородки.

Справжню причину виникнення поліпів у кожному конкретному випадку визначити буває проблематично, зазвичай причин буває декілька, найчастіше саме поєднання зазначених захворювань призводять до такої патології. Причому, самим основним сприяючим фактором вважається саме викривлення носової перегородки і тяжкі форми алергічних реакцій.

Як розпізнати, що це поліпи в носі – симптоми зростання новоутворень

Як відрізнити нешкідливу нежить при застуді, алергії – від нежитю, який загрожує поліпозом носу? Симптомами вазомоторного риніту є періодичне закладання то лівої, то правої сторони носових ходів, а також ознакою назріваючого поліпозу є поява алергічного риніту. Як правило, будь-яка потужна алергічна реакція супроводжується незначним запаленням, а сильний запальний процес викликає, в свою чергу, хоч і не велику, але алергічну реакцію. Тому основними симптомами поліпів у носі вважаються наступні ознаки:

 • Закладеність носа або утруднення дихання через ніс
 • Часте чхання, свербіж, пінисті прозорі виділення з носа
 • Часткова або повна втрата нюху і навіть смаку
 • При дуже великих розмірах поліпів і їх опусканні в носоглотку можуть виникати проблеми при прийомі їжі
 • Болі в області пазух носа і головні болі
 • Хропіння, порушення сну з-за труднощів з диханням
 • Порушення, які відбуваються в носоглотці, призводять до ризику розвитку інфекційно-запальних процесів, що проявляється гнійними і слизово-гнійними виділеннями.

Варіанти лікування поліпів носа

Консервативне медикаментозне лікування поліпів у носі в першу чергу спрямовується на мінімізацію впливу факторів, що викликають розростання слизової. Також може включати цілий комплекс процедур – це і прогрівання, і лазеротерапія, і ін’єкції, і прийом пероральних лікарських засобів.

При поліпах в носі, лікування, кількість процедур, дози препаратів повинні призначатися разом алергологом – імунологом і хірургом, отоларингологом. Алерголог може направити на аналізи крові, які допоможуть точно визначити чутливість до конкретних алергенів – знаючи ворога в обличчя, буде простіше з ним боротися. Консервативне лікування передбачає:

 • Усунення провокуючих факторів, які стимулюють розростання полипозної тканини – це професійні алергени, лікарські алергенні препарати, побутові алергени, пилкові алергени
 • Лікування інфекційно-запальних процесів у носоглотці
 • Дотримання гіпоалергенної дієти, виключення алкоголю, кави, гострого, солоного. При полінозі слід виключити з раціону продукти, що викликають перехресну алергію (див. таблиці в статті алергія на тополиний пух), виключити НПЗЗ та продукти, що містять саліцилати, барвники, харчові добавки, консерванти, оскільки вони часто є провокаторами алергії.
 • Промивання носа сольовими розчинами – Аква-маріс, Квікс, Аквалор, Гудвада, Долфін, Марімер, Физиомер, Атривин-Море, Аллергол доктора Тайса.
 • Гімнастика по Стрельникової, дихальний метод Бутейко, самомасаж трійчастого нерва, (збоку від крил носа проводити точковий масаж).
 • Закопування олії туї, олії обліпихової, багульнікової, звіробійної (при відсутності алергії на ці рослини).
 • Імунокорекція, антиалергійна терапія (див. список сучасних таблеток від алергії, Цетрин – інструкція).

До такого консервативного способу при поліпах в носі, відносять лікування термічним впливом. Коли у пацієнта існують протипоказання до хірургічного видалення:

 • Порушення згортання крові
 • Гіпертонія
 • Серцева недостатність, ІХС
 • Дихальна недостатність, тяжка бронхіальна астма

то застосовується термічний вплив до 60-70С, він проводиться за допомогою введення в носову порожнину тонкого кварцового волокна. Після опромінення поліпи стають білого кольору, а через 3 дні відшаровуються від слизової, тоді їх пацієнт або висякує самостійно, або лікар видаляє пінцетом.

Гормональні препарати використовуються також у випадках, коли оперативне втручання виключено або пацієнт відмовляється від операції. Цей альтернативний метод полягає в призначенні кортикостероїдних препаратів всередину у високих дозах протягом 2-3 тижнів, або як інфекції безпосередньо в поліпи. Цей метод є найкращим, оскільки після такого лікування ризик рецидивів дуже високий.

При високих дозах гормонів у різних пацієнтів може виникнути пригнічення функції надниркових залоз, а також розвинутися звикання, будь-які кортикостероїди володіють імунодепресивною дією, що може викликати загострення інших хронічних захворювань. А при здавалося б стрімкому ефекті, гормональні препарати через невеликий проміжок часу погіршують стан та задають колосальної шкоди організму. Якщо використовувати такі засоби часто і тривало – в майбутньому це обов’язково негативно відбивається на здоров’ї пацієнтів.

Хірургічні методи видалення поліпів у носі

Як не сумно, але рідкі випадки, коли консервативне лікування поліпів носа приносить стійкий ефект. Тому його зазвичай призначають як етап підготовчого комбінованого передопераційного лікування.

Як правило, коли виявляються поліпи в носі, лікування, яке пропонується лікарем – оперативне видалення поліпів. Найчастіше при тривалому хронічному поліпозі без хірургічного втручання не обійтися, особливо враховуючи ризик злоякісного переродження таких новоутворень. Після видалення поліпа лікар призначає підтримуючу противорецидивную терапію, яка повинна зупинити подальше прогресування поліпозу.

Отоларингологи на сьогоднішній день пропонують декілька варіантів видалення поліпів у носі, про які ми докладно розповідаємо в іншій нашій статті. Самим ефективним, малотравматичним і безпечним методом більшість лікарів вважають функціональну ендоскопічну ендоназальну операцію, коли можливо видалення поліпів у пазухах носа під контролем навігації, з допомогою спеціального відсмоктувального пристрою – шейвера або дебридера. При одиничному поліпі показано видалення поліпів у носі лазером, в деяких випадках використовують поліпотомію або видалення з допомогою поліпної петлі.

Коли постає питання про видалення поліпів?

 • При хронічному поліповому риносинуситі, гаймориті, фронтиті
 • повній відсутності дихання через ніс
 • стійкому порушенні нюху, хропінні
 • поліпозі на тлі тяжкої бронхіальної астми
 • поліпах і викривленні носової перегородки

Протипоказано хірургічне втручання при порушенні згортання крові, гострих інфекційно-запальних захворюваннях внутрішніх органів, при загостренні бронхіальної астми, полінозу, алергічного риніту. Операцію будь-якого методу проводять у плановому порядку, після здачі пацієнтом всіх аналізів, КТ, на тлі попереднього передопераційного лікування поліпів у носі. Після операції спільно лікарями імунологом-алергологом і отоларингологом призначається консервативна післяопераційна терапія, яка запобігає розвитку рецидивів.

В наш час з запальними процесами медицина якось може справлятися, а ось алергія – як би не намагалися фахівці, вчені з’ясувати глибинні причини її виникнення та методи терапії, це захворювання по істині вважається чумою нашого часу, оскільки лікувати її практично нічим. Використання антигістамінних препаратів лише зменшує симптоми, а застосування кортикостероїдів – найнебезпечніше лікування, що приховує в собі бомбу уповільненої дії.

Реклама і вільний продаж таких сильних спреїв з кортикостероїдами без рецептів та призначення лікаря, іноді призводить до того, що людина не контролює частоту застосування, дози та строки лікування, в подальшому погіршуючи стан. Тривале та безконтрольне використання місцевих гормональних препаратів може призводити до системних побічних дій, атрофії слизової оболонки, перфорації носової перегородки (отвір в перегородці), пригнічення місцевих імунних процесів, підвищення внутрішньоочного тиску, зниження смакових відчуттів, сонливості, кашлю. Не можна різко відміняти використання таких засобів, слід застосовувати лише методи пульс-терапії з поступовою відміною під чітким контролем лікаря в динаміці.

Необхідно також знати, що інгаляційні кортикостероїди, такі як Назарел, Насобек, Бенорин, Альдецин, Беконазе, Фликсоназе, Назонекс, Беклометазон, Ринокленил, Авамис, Асманекс, Полидекса використовуються тільки після ендоскопічної хірургії носа, оскільки при наявності поліпів, лікарський засіб буде досягати тільки слизової носової порожнини, не досягаючи пазух, більш того, враховуючи мінімальне всмоктування в кров, гормональний препарат проникати в поліп не може. Після видалення поліпів, коли природні носові шляхи стають прохідні до пазух носа, їх застосування показано в якості післяопераційного, протирецидивного лікування, щоб подовжити період ремісії.

Докладніше про нетрадиційні і народні методи лікування поліпів у носі після видалення поліпів можна дізнатися з нашої статті Поліпи в носі – лікування народними засобами.