Причини виникнення псоріазу у дітей і дорослих

Псоріаз – це незаразливе хронічне захворювання, яке до недавнього часу вважалося просто шкірною хворобою. Особливістю запального процесу на окремих ділянках шкіри у хворих на псоріаз полягає в тому, що життєвий цикл нормальних клітин шкіри приблизно становить 30-40 днів, тоді як при псоріазі він становить 4-5 днів, тобто через 4 дні клітини шкіри поступово відмирають, утворюючи бляшки, сухість, лущення та ін.

Проблема лікування цього складного і важко піддаючогося терапії захворювання на сьогоднішній день насущна не тільки для дерматологів, дуже багато лікарів інших спеціалізації найчастіше задіяні у визначенні причин виникнення псоріазу у пацієнта, а також безпосередньо беруть участь в комплексному лікуванні цього захворювання. Сьогодні медицина розглядає псоріаз з точки зору системного збою в організмі, а не просто як шкірний запальний процес.

Навіть змінилася його назва, тепер це псоріатична хвороба. Чому псоріаз носить системний характер патологій? Тому що у хворих виявляється відразу декілька різних порушень в роботі організму – нервової, ендокринної, імунної. У медицині існує кілька видів псоріазу, причин виникнення цієї недуги також налічується велика кількість, в основному це теорії, оскільки переконливих доказів цих передбачуваних причин немає, розглянемо їх детальніше.

Вірусна теорія причини псоріазу

Ряд досліджень, проведених серед хворих на псоріаз, виявив різні зміни в периферичних лімфатичних вузлах, що може вказувати на вірусну природу розвитку цієї хвороби. Підозрюється, що саме ретровіруси, які передаються генетично, у спадок, можуть бути однією з причин псоріазу, але для доказу вірусної природи походження псоріазу необхідна ідентифікація вірусу, його ізолювання і підбір середовища проживання, а цього поки що ніхто не може здійснити.

Справа в тому, що ретровіруси мають здатність змінювати генетичний код господаря, вони з допомогою ферменту ревертази мають здатність синтезувати ДНК і в клітинах утворюється «лжепрограмма», яка змінює геном людини. Однак, встановлено, що навіть при переливанні крові від хворих на псоріаз здоровим особам, жодного разу не було відзначено зараження або перенесення захворювання. Тому версія про вірусну причини виникнення псоріазу поки не доведена.

Імунна причина псоріазу

ПсоріазЦе одна із загальновизнаних теорій причин псоріазу, оскільки порушення клітинної ланки імунітету вважається провідним пусковим механізмом захворювання. Ще давно було помічено, що у осіб з генетичною схильністю до псоріатичної хвороби, при виникненні хронічних вогнищ інфекції – тонзиліт, гайморит та ін., які вказують на порушення імунітету – є провокуючими чинниками виникнення псоріазу.

При виникненні первинного вогнища псоріазу, медицина також припускає, що пошкодження епідермісу викликано аутоімунною агресією. У численних дослідженнях хворих на псоріаз виявлено відхилення в імунних комплексах, антитілах, імуноглобулінах, які викликають мікроабсцеси Мунро.

У процесі активації запалення псоріазу різко підвищується надчутливість шкіри, тому в місцях фізичного або хімічного подразнення з’являються висипання, характерні для псоріазу. При обстеженні шкірних лусочок були виявлені антигенні компоненти, а в крові – аутоантитіла до них, яких не буває у здорових людей ні на шкірі, ані в крові.

Цей факт дає підставу стверджувати, що в причині виникнення псоріазу не останню роль відіграє аутоімунний процес. Але будь-які процеси, навіть імунні реакції розігруються в організмі, як цілісній системі, тому слід враховувати сукупність також інших факторів, таких як ендокринний вплив, спадкові чинники, обмінні порушення тощо.

Інфекційна теорія розвитку псоріазу

Багато дослідників ще сто років тому наполегливо шукали інфекційного збудника псоріатичного захворювання, і стрептококи, і спірохети, і епідермофітони вважали винними у його виникненні. Однак, жоден з цих патогенних мікроорганізмів, грибків після досліджень не виявився причиною псоріазу.

Однак, інфекційні захворювання, ангіни, грип ГРВІ впливають на загострення або є пусковим механізмом первинного виникнення псоріазу, особливо це помітно в холодну пору року, коли слабшає імунітет і хворі на псоріаз часто поступають в стаціонар.

Деякі автори вважають, що розвиток псоріазу на фоні гострої та хронічної інфекції, пояснюється надходженням імпульсів з вогнища інфекції в ендокринну систему і вегетативний відділ, що призводить до перебудови реактивності організму. Дуже часто, а саме в 90% випадків, хронічний тонзиліт супроводжує псоріаз, що підтверджує вплив інфекційних процесів і порушення імунітету на розвиток псоріазу.

Також на думку багатьох фахівців існує інфекційно-алергічна причина виникнення псоріазу. Її прихильники вважають, що псоріаз – це алергічна тканинна реакція на віруси, стрептококи та продукти їх життєдіяльності. Однак, ні вірусна, ні інфекційна теорії поки не підтверджуються.

Генетична причина

Ця причина заснована на сімейному прояві псоріазу серед близьких і далеких родичів. Однак, не слід псоріаз вважати строго спадковим захворюванням, так само, як і цукровий діабет, рак, ІХС, оскільки успадковується не сам псоріаз, а тільки генетична схильність до нього. Так, у 60% пацієнтів з псоріазом виявляються предки або близькі родичі, які страждають цим захворюванням і якщо хворий один з батьків, то з теоретичної ймовірності у дитини на 25% збільшується ризик розвитку псоріазу, а при захворюванні обох батьків – до 75%.

Однак, не завжди при псоріазі причиною є тільки генетичний фактор. Це захворювання останнім часом стало зустрічатися в клінічній практиці дуже часто, і не завжди є пряма залежність від родинної схильності. У псоріазу, причини виникнення настільки багатофакторіальні, що однозначно вказувати на одну конкретну причину ніяк не можна. Оскільки патогенними факторами служать і порушення білкового або вуглеводного обміну, зміни ліпідного, ферментного обміну, поєднання з вогнищами стрептококової інфекції або вірусної природи.

Обмінні порушення – як фактори розвитку псоріазу

Якщо розглядати порушення обміну речовин при псоріазі, то у багатьох хворих відзначається незначне зниження температури тіла, а це один із симптомів сповільненого обміну речовин, також відмічено підвищений вміст холестерину, що вказує на зміни ліпідного обміну. Враховуючи високий рівень холестерину, багато дослідників розглядають псоріаз, як холестериновий діатез, і вважають його підвищення початковим проявом дерматозу, оскільки порушення ліпідного обміну стимулює утворення ороговіння шкірних покривів.

Також при псоріазі порушується обмін вітамінів, особливо вітаміну С, А, В12, В6, при цьому в шкірі вміст вітаміну С підвищений. Також помічені зрушення в змісті заліза, міді, цинку, що значно зменшує адаптаційні властивості людського організму. Майже 25% хворих на псоріаз також страждають цукровим діабетом, однак, цей факт деякі дослідники розцінюють не як причину псоріазу, а навпаки, як прояв псоріатичної хвороби.

При прогресуванні захворювання основний обмін речовин у хворих на псоріаз найчастіше підвищений, а у тих пацієнтів, у яких знижений обмін речовин найчастіше проявляються симптоми гіпофункції щитовидної залози, ендокринних залоз, статевих залоз, у 60% пацієнтів з псоріазом порушується загальний вуглеводний обмін. Низькокалорійне харчування, або навіть помірне голодування зменшує самоотруєння організму, тому дієта при терапії псоріазу покращує стан хворого.

Провокуючі фактори виникнення псоріазу

На сучасному етапі медичних досліджень в області визначення причини виникнення псоріазу можна сказати, що це постійно рецидивуюче системне захворювання, яке з’являється у генетично схильних людей, з супутнім порушенням різних обмінів речовин, центральної нервової системи.

  • Стреси

І для початку псоріазу, і для загострення наявного хронічного псоріазу основними пусковими механізмами найчастіше є стреси, психологічні травми, тривалі перевтоми і нервові напруги. Стрес запускає імунологічні і біохімічні реакції, які сприяють розвитку псоріазу. Однак, іноді негативні емоції служать, навпаки, завершенню клінічних симптомів псоріазу. За даними опитування хворих на псоріаз цей провокуючий фактор викликає початок хвороби у 49% пацієнтів та у 41% дає рецидив псоріазу.

  • Інфекційні захворювання, вакцинація, хронічні вогнища інфекції

тонзиліт, гайморит, ІПСШ, отит та ін, особливо часто виявляється високовирулентний стрептокок. Для загострення хвороби цей фактор є актуальним у 21% хворих, а для початку розвитку псоріазу інфекція є пусковим механізмом у 15% хворих.

  • Гормональні зміни у жінок

при вагітності, годуванні груддю, у період менопаузи або в підлітковому віці – у 6% опитаних хворих це стало також провокаційним чинником розвитку псоріазу.

  • Травми, укуси, опіки

будь-яка травматизація шкіри – у 12-14% пацієнтів поява псоріазу викликана фізичними травмами.

  • Тривале переохолодження

є причиною виникнення псоріазу або його загострення у 5% хворих.

  • Лікарські засоби

такі, як будь-які види антибіотиків, НПЗЗ, особливо індометацин, ібупрофен, бутадіон. Вітамінотерапія – особливо вітамінів С, В, бета-блокатори, цитостатики, вакцинація, використання фітопрепаратів в лікуванні – це провокує виникнення псоріазу у 6% хворих.

  • Харчове отруєння, зловживання деякими продуктами

шоколад, цитрусові та ін – за даними опитування пацієнтів це є причиною виникнення псоріазу у 4% хворих.

  • Прийом алкоголю

також провокаційний фактор, що викликає генералізацію запального процесу, скорочує період ремісії і підвищує ризик ускладнень, це вказують 3% опитаних.

  • Зміна клімату

підвищена вологість, тривале перебування під інтенсивним ультрафіолетовим опроміненням, різкі перепади температур і вологості повітря, що викликає загострення у 2% пацієнтів.

Перші симптоми псоріазу, що починається, можуть виникнути незалежно від віку, однаково часто він з’являється і у немовлят, і у людей 20-40 років, навіть у літньому віці можливий початок розвитку псоріазу. Природно, чим раніше він з’являється, тим більш важкі наслідки викликає він у пацієнта. Якщо псоріаз розпочався у людини після 30 років, зазвичай він супроводжується гастритом, захворюваннями печінки, надмірною вагою, різними неврозами, цукровим діабетом, артритом та іншими захворюваннями.