Лапароскопія жовчного міхура – підготовка, видалення, що після операції

Жовчний міхур – один з найважливіших органів травної системи, що знаходиться під печінкою, роль якого полягає у концентрації та накопиченні жовчі, яку виробляє печінка. Жовч відіграє важливу роль у процесі травлення, вона з печінки проникає в жовчний міхур по жовчних протоках. Коли людина приймає їжу, з накопиченої в жовчному міхурі жовч, по протоках виділяється в дванадцятипалу кишку, вона розщеплює жири, активізує ферменти. При розвитку різних захворювань жовчного міхура, каменеутворенні, у багатьох випадках рекомендовано видалення жовчного міхура різними методами, серед яких найбільш щадним є лапароскопія жовчного міхура.

Основні технології, якими володіють сучасні хірурги, які оперують різні форми холециститу наступні:

 • Відкрита лапароскопічна холецистектомія – ВЛХЕ з мінідоступу, при цьому використовуються інструменти «Міні – асистент»
 • ЛХЕ – Відеолапароскопічна холецистектомія
 • ТХЕ – Традиційна холецистектомія, яка відбувається з косого або з серединного лапаротомного доступу, за показаннями проводиться втручання на протоках

Кому показана лапароскопія жовчного міхура?

ЛапароскопіяНа сьогоднішній день вона може виконуватися при всіх видах і ускладнення жовчнокам’яної хвороби, але кожен конкретний клінічний випадок досконально розглядається і при наявності ризиків і протипоказання прибігають до порожнинних операцій. Лапароскопічна холецистектомія показана:

 • При гострому холециститі при нападі в перші 2 доби
 • При хронічному калькульозному холециститі
 • Наявність механічної жовтяниці і каменів у протоках, при цьому показана лапароскопічна холедохолітотомія, яка видаляє тільки камені з жовчних протоків.
 • Камененосійство – то є безсимптомний холецистолитіаз.

Дуже важливо вчасно проводити діагностику холециститу і наявності каменів у жовчної міхурі, найпростіше і доступне дослідження – це УЗД органів черевної порожнини, особливо якщо постійно або періодично людину турбують болі в правому підребер’ї, дискомфорт після прийому їжі, нудота тощо (див. Холецистит: симптоми і лікування). Крім каменів у жовчному міхурі УЗД може виявити поліпи або поліпоз жовчного міхура, що загрожує онкологічним станом, оскільки поліпи внутрішніх органів вважаються передпологовими станами.

Схильність до каменеутворення виникає найчастіше у жінок старше 50 років, особливо при наявності ожиріння, цукрового діабету у жінок, інших порушень обміну речовин. Причому, у 60-80% пацієнтів холецистит протікає безсимптомно або іноді проявляється жовчною колькою – напад гострого болю від 15 хвилин до 6 годин, коли протока перекривається каменем, при цьому біль може іррадіювати у праве плече, в область шлунку, між лопатками, зазвичай це відбувається вночі або ввечері, супроводжується блювотою. Коли встановлюється діагноз калькульозного холециститу, має вирішуватися питання про планову холецистектомію.

Яка операція при захворюваннях жовчного міхура сама щадна?

Враховуючи те, що виникнення каменів у жовчному міхурі при хронічному калькульозному холециститі безпосередньо пов’язано з порушенням обміну речовин у пацієнта, механічне позбавлення від них, тобто видалення або роздрібнення не призводить до вилікування, і каменеутворення відбувається знову. Тому лапароскопія з видалення камені жовчного міхура сьогодні практично не проводиться, а лікувати калькульозний холецистит прийнято тільки радикальним методом – видаленням жовчного міхура – холецистектомією. Найчастіше її роблять, як лапароскопію жовчного міхура і вважаються найбільш сучасною, прогресивною, більш щадною операцією.

Які переваги ЛХЕ лапароскопічної холецистектомії перед порожнинною відкритою холецистектомією:

 • Зменшується ризик розвитку післяопераційних гриж, оскільки маленькі розрізи не більше 2 см зводять ризик до мінімуму.
 • При відкритій операції довжина розрізу може досягати 20 см і його загоєння, особливо при пухкій статурі, може бути дуже тривалим. При ЛХЕ ж надрізи становлять 0,5 -2 см, їх всього 4 і загоєння відбувається значно швидше.
 • З цих же причин і післяопераційні болі після лапароскопії жовчного міхура значно менше.
 • Перебування у стаціонарі також скорочується від 2 до 5 днів.

Чи є протипоказання до лапароскопічної холецистектомії?

І навіть при масі переваг перед іншими операціями, у лапароскопічної холецистектомії, як у будь-якого хірургічного втручання є протипоказання – це в першу чергу наявність в минулому оперативних втручань в черевній порожнині, шлунку, селезінці, печінці при травмах і пораненнях, а також при операціях на кишечнику. Наявність спайок або прирощень до черевної стінки внутрішніх органів при лапароскопічній операції збільшують ризик поранення цих органів при введенні в черевну порожнину інструментів.

Також при захворюваннях легенів і дихальної недостатності, така операція може бути протипоказана, оскільки при накачуванні газу в черевну порожнину при лапароскопії жовчного міхура, відбувається зміщення діафрагми, а м’яз, що відокремлює черевні органи від органів грудної клітки, зміщується догори, що створює додаткові проблеми з диханням.

Також до протипоказань відносяться:

 • значні легенево-серцеві порушення
 • загальний і розлитой перитоніт
 • некориговане порушення згортання крові
 • ожиріння 2-3 ступеня
 • пізні терміни вагітності

Крім цих основних протипоказань, також існують і інші небажані фактори, які можуть бути виявлені при обстеженні пацієнта, і тоді використовують видалення жовчного міхура відкритим шляхом.

Передопераційна підготовка

Передопераційне обстеження пацієнта має включати наступні аналізи і процедури:

 • Клінічний аналіз сечі, крові, важливе значення ШОЕ
 • Біохімічне дослідження крові, що включає АсаТ, К, Na, Cl, АлаТ, білірубін, сечовина, лужна фосфатаза, загальний білок, загальний холестерин, білкові фракції, глюкоза, фібриноген, креатинін.
 • Аналізи на гепатити, ВІЛ, сифіліс, група крові, резус-фактор
 • ЕКГ, флюорографія, ЕГДС
 • Коагулограма
 • Висновок стоматолога і терапевта

Після надходження пацієнта в палату, хірург оглядає хворого, оцінює результати всіх аналізів, всі переваги та ризики лапароскопії жовчного міхура, і пропонує найкращий варіант в кожному конкретному клінічному випадку. Як правило, після 6 годин вечора напередодні операції, приймати їжу не рекомендується, пити не можна вже після опівночі, ввечері і вранці проводиться очисна клізма. А ось прийом таких лікарських засобів як антикоагулянти, аспірин, НПЗЗ і вітамін Е варто припинити за 10 днів до передбачуваної операції.

Як відбувається операція жовчного міхура лапароскопія?

Лапароскопічна холецистектомія здійснюється під ендотрахеальний наркозом (загальним). Для полегшення візуалізації всіх органів черевної порожнини, хірург з допомогою спеціальної голки вводить газ в черевну порожнину. У спеціальні 4 надрізи вводяться спеціальні інструменти та відеокамера. Щоб здійснити видалення жовчного міхура при лапароскопії необхідно відсікти артерії і міхурову протоку, тому на них накладаються спеціально металеві кліпси. Через один з найбільш великих надрізів відбувається вилучення жовчного міхура, прокладається тонкий дренаж до ложа жовчного, на ранки накладаються шви.

При виявленні в ході операції сильного запального процесу, при напрузі жовчного міхура, приросту навколишніх органів або безлічі спайок – закінчити операцію лапароскопічним методом в таких випадках не вдається, оскільки високий ризик пошкодження сусідніх органів. Тоді хірурги переходять на відкриту порожнинну операцію, тому кожного хворого перед лапароскопією жовчного міхура попереджають про можливість такого екстреного варіанту.

Місцеві протипоказання до подібної операції зазвичай виявляються до операції, але можуть виявитися в процесі лапароскопічного огляду та хірургічного втручання:

 • Внутрішньопечінковий жовчний міхур
 • Гострий панкреатит або механічна жовтяниця
 • Онкологічний процес у жовчному міхурі
 • Значні рубцево-інфільтративні зміни в печінково-дуоденальної зв’язці і шийці жовчного.

Після лапароскопії жовчного міхура

Відразу після операції лапароскопії жовчного міхура, пацієнта доставляють в палату, протягом години зазвичай хворий прокидається, іноді може виникнути такий диспепсичний розлад, як нудота, прийом Церукала це зупиняє. Звичайно через кілька годин починають виникати болі різної інтенсивності, які обов’язково купіруються знеболюючими засобами, навіть наркотичними анальгетиками.

Обов’язковою умовою післяопераційної терапії є призначення антибіотиків. У перший день після лапароскопії їсти нічого не дозволяється, на наступний день проводиться перев’язка і якщо у пацієнта немає виділень по дренажу, його видаляють. Поступово пацієнт протягом 2-3 днів починає повертатися до звичайного ходіння, починає приймати їжу дрібно, потроху, тільки дієтичну їжу. При відсутності поганих аналізів, температури, сильних болів, незагойних ран, пацієнта можуть відпустити додому до 7 діб. Тоді він приходить вже за випискою, зняттям швів, за рекомендаціями з дієтичного харчування та отриманням лікарняного листа.

Cтаттю про лапароскопію жовчного міхура також можна прочитати російською мовою: «Лапароскопия желчного пузыря — подготовка, удаление, что после операции».