Симптоми захворювань підшлункової залози

Підшлункова залоза – це невелика за своїми розмірами, але дуже важливий за своїми функціями для організму орган, що належить одночасно до двох різних систем. З одного боку, підшлункова залоза є одним з основних органів травлення, з іншого – це частина системи внутрішньої секреції.
Як орган травної системи підшлункова залоза синтезує ферменти, які регулюють весь процес травлення і необхідні для переробки жирів, вуглеводів і білків:

 • трипсин,
 • амілаза,
 • хімотрипсин,
 • ліпаза,
 • еластаза,
 • діастазу.

Як орган системи внутрішньої секреції заліза забезпечена клітинами, суміщеними безпосередньо з кровотоком – це острівці Лангерганса. Ці групи клітин виділяють у кров інсулін і глюкагон – два важливих гормону, відповідальних за регуляцію білкового і жирового обміну. Один з яких забезпечує здатність клітинної мембрани пропускати поживні компоненти, а другий доносити поживні речовини до клітини.

Тому порушення функціональних здібностей підшлункової залози або хвороби, що зачіпають її тканини, негативно позначаються на стані всього організму, багатьох функціях різних систем і загальному гормональному фоні.

У переважній більшості випадків проблеми підшлункової залози стосуються запальних і деструктивних процесів її тканин. Чим пояснюються основні симптоми її захворювання.

Гостра форма панкреатиту характеризується запаленням тканин інфекційної природи, що супроводжується набряком, розпадом і відмиранням функціональних клітин з утворенням сполучної тканини, яка не має можливості виконувати нормальну функцію залози. При важкому ураженні запальний процес ускладнюється бактеріальною інфекцією з кістозними утвореннями, провокуючими внутрішня кровотеча і загальне запалення очеревини.

Провокуючими факторами для гострого панкреатиту та інших захворювань підшлункової залози є постійні похибки в режимі харчування, порушення відтоку синтезованого секрету, пухлини жовчних проток або дванадцятипалої кишки, травми та алкогольна залежність.

Цікавим є той факт, що докази прямій залежності від кількісного прийому алкоголю існують тільки на папері. Практикуючі хірурги відзначають значне поширення панкреатиту у жінок похилого віку ніколи в житті не вживають алкоголю. І низький показник ознак панкреатиту серед чоловічого населення, постійно вживає алкогольні напої.

Захворювання підшлункової залози дуже обмежені, їх існує крім панкреатиту лише кілька видів. Це ракові пухлини і загибель клітин острівців Лангерганса, що викликають цукровий діабет. Симптоми цих патологій схожі настільки, що диференціювати хворобу може тільки фахівець після отримання відповідей на аналізи, візуальних досліджень та інструментального обстеження.

Симптоми гострого панкреатиту

Підшлункова залоза є одиничним органом, тому проблеми, що виникають в її тканинах, відображаються на стані всього організму. Основною ознакою захворювання цього органу є больовий синдром. Але крім нього існує кілька ознак, що вказують на хворобу гострий панкреатит.

Больовий синдром

Гостра форма панкреатиту проявляється неясно вираженою, тупий і тягне болем. Больові напади можуть досягати гострих і ріжучих проявів. Це супроводжується набряком органу і залученням в патологічний процес листків очеревини. Яскравою ознакою гострої форми перитоніту є сильна біль при відриві руки при пальпації.

Набряклість тканин залози виникає на тлі набряку, розтягування і стиснення нервових закінчень, що провокує переповнення проток секреторної рідини. Залучення в патологічний процес пелюсток очеревини виражається в її подразненні.

Особливістю симптоматики панкреатиту є невідповідність больового синдрому і напруження м’язів очеревини. Це означає, що при сильному болі живіт залишається м’яким. У тому випадку, якщо джерело патології розташований у тілі або хвості органу можлива іррадіація в область спини, на рівні 12-го грудного хребця і особливостями відображення болю.

Особливостями больового синдрому при гострій формі панкреатиту є біль, не пов’язані зі споживанням їжі. Вони виникають в загрудинному просторі, наростаючи по мірі прогресування захворювання. При цьому важливо своєчасно диференціювати панкреатичні болю і негативні прояви іншої природи. Наприклад, подібні відчуття можуть викликати порушення серцево-судинної системи, такі як стенокардія або інфаркт.

Симптоми захворювань підшлункової залозиДиспепсичні прояви

Так як функції підшлункової залози впливають на процеси травлення, порушення їх дії виражаються в певних проявах диспепсичного характеру. Це проявляється як:

 • нудота, іноді доводящая до блювоти,
 • втрата апетиту,
 • порушення формування стула.

Всі ці прояви характерні для початкових стадій розвитку панкреатиту. Провокуючим фактором цього виступає загальновідомі пристрасті, такі як:

 • саме призначені ліки,
 • алкогольні напої,
 • через-чур жирна їжа,
 • любов до гострої і пряної,
 • лікарські засоби, що застосовуються без призначення лікаря.
Нудота, блювання

Неприємне почуття подташнивая з’являється як попередник блювоти. Це пов’язано з негативним впливом на блукаючий нерв, який є иннерватором підшлункової залози. Для цього захворювання характерна блювота центрального характеру, що не приносить полегшення.

Стан провокує інтоксикація, на початкових стадіях блювання пов’язана з спожитої їжею, далі вміст блювотних мас змінюється. Подальші напади виводять вміст дванадцятипалої кишки і шлунка. Найбільшу небезпеку представляє кількість блювотних нападів і обсяг изливаемой рідини. Такий стан призводить до порушення водно-електролітного балансу, що відображається гіпоосмотичною дегідратацією.

Зневоднення

Втрата рідини організмом виражається в декількох варіантах зневоднення, кожна ступінь має свої відмінності і симптоми:

 • Початкова стадія. На цьому етапі розвитку захворювання відбувається приблизно до 3-х % втрати маси тіла, за рахунок витоку рідини. Стан супроводжується несильним спрагою, задишкою, тахікардією.
 • Середня стадія. У пацієнтів відбувається втрата більше 9% рідини. При цьому спрага стає постійною і болісною. З’являється сухість слизових оболонок. При цьому знижується тургор (пружність) шкіри, розвивається тахікардія на фоні зниженого тиску. З боку сечовидільної системи спостерігається зниження відокремлюваним рідини з її концентрацією.
 • Фінальна стадія зневоднення. При цьому яскраво виражене зневоднення і втрата більш 10% загальної маси, помітні порушення електролітного балансу. За загальним станом видно значна загальмованість і сонливість. При обстеженні спостерігається гіпотонія, зниження серцевого ритму, виражена сухість слизових оболонок. А також з’являється порушення активності мімічних м’язів, сплутаність мови, а іноді і свідомості. Аналіз крові показує ацидоз, після якого може розвинутися гіповолемічний шок.
Порушення формування калу

У цей час у хворого можуть спостерігатися запори, що змінюються проносами. Поява метеоризму і печії гикавкою. Це пояснюється непотраплянням необхідних ферментів і жовчних кислот в кишечник. Відсутність речовин, що сприяють просуванню калу в товстому кишечнику, провокує утворення запору, який потім змінюється нестримним проносом (див. всі проносні засоби при запорі).

Дерматологічні прояви

Ознаки панкреатиту на шкірних покривах виражаються в повсюдній блідості, жовтизни склер і шкіри, так як відбувається здавлення протоків, за якими повинна надходити жовч, із-за запалення тіла підшлункової залози.

На тлі розвитку патології проявляються синюшність носогубного трикутника, кінчиків пальців рук і очних повік. Це є симптомом здавлення протоків підшлункової залози. Подібні шкірні прояви можуть утворитися на поверхні живота, з боків тіла, в області пупка.

Специфічні симптоми

Це ряд тестів, які виконує лікар при огляді пацієнта. Результати їх проведення підказують лікаря достовірність його припущень.

 • Симптом Мейо-Робсона. Дотик пальцями на лівій стороні реберного кута викликає сильну болючість.
 • Симптом Дудкевича. Руху руки лікаря від пупка всередину і вгору викликає сильний напад болю.
 • Синдром Чухрієнко. Ребро долоні від надчревья виконує поштовхоподібні рухи всередину, що викликає біль.
 • При пальпації лікар різко забирає руку від живота, що викликає напад болю. Це є симптомом Щоткіна – Блюмберга. Незважаючи на те, що цей тест є специфічним для перитоніту, його присутність характерно і як ознака панкреатиту.

Лабораторна діагностика

Підтвердження можливого діагнозу проводяться лабораторними тестами. Показання аналізів крові і сечі дадуть в руки лікаря дані, які говорять про справжній стан підшлункової залози і її роботі на даний проміжок часу.

Загальний аналіз крові

Перший реагує на запалення тканин підшлункової залози показник ознак панкреатиту, симптоми якого ще не яскраво виражені – це швидкість осідання еритроцитів у клінічному аналізі крові. Далі спостерігається підвищення кількості лейкоцитів, що в сукупності свідчить про прогресуючий запальний процес. Прогрес панкреатиту і приєднання бактеріальної інфекції відразу відобразиться зрушенням лейкоцитарної формули вліво. Кажучи іншими словами, збільшиться число таких видів лейкоцитів як паличкоядерні і сегментоядерние.

Через зневоднення організму збільшується показник гематокриту (співвідношення кількості еритроцитів до плазмового обсягом). Підвищується рівень еритроцитів і у важких випадках ураження з’являються ознаки анемії на тлі зростаючого показника глюкози в сироватці крові.

Біохімічний аналіз крові

Першочерговим показником є рівень амілази в крові, що досягає 126 Од/л протягом першої доби від початку загострення. Далі, якщо відбувається некроз тканин підшлункової залози, цей показник знижується.

Крім амілази підвищується рівень ліпази і еластази. Це інгібітори ферментів, які є специфічними показниками панкреатиту.

Достовірними ознаками лабораторних досліджень наявності гострого панкреатиту є підвищення АЛаТ, АСаТ, ЛДГ, що говорить про загибель і розпад клітин. Механічна жовтяниця підтверджується підвищенням показників непрямого білірубіну. А прогресування ацидозу підтверджується зниженням рівня кальцію, хлоридів і магнію.

Показники аналізу сечі

Для стадії хвороби гострого панкреатиту характерним є підвищення щільності сечі та наявність в ній циліндрів білка, еритроцитів і лейкоцитів. Це говорить про токсичному ураженні нирок і значному зневодненні. При гострому панкреатиті симптоми завжди говорять про порушення сечовидільної системи. При цьому помітно підвищення діастази сечі вище 100 Од, та появі в ній молекул цукру та кетонових тіл, що є головним показником серйозного порушення білково-вуглеводного обміну.

Симптоми інших захворювань підшлункової залози

Крім гострої форми панкреатиту захворювання підшлункової залози, симптоми яких потребують диференціальної діагностики, є такі патології як:

 • хронічна форма панкреатиту,
 • ракові пухлини,
 • цукровий діабет,
 • муковісцидоз,
 • панкреонекроз.
Характеристика больового синдрому

Відмінною особливістю захворювань підшлункової залози і їх симптомів, є відсутність виражених ознак в період спокійного перебігу хвороби. Але появи тупий ниючий біль в епігастральній області, що віддає у поперек або оперізує під час нападу гострого болю.

Онкологічні пухлини характеризуються ниючий, епізодичною болем, досягає вихідного відділу прямої кишки. Муковісцидоз викликає переймоподібні болі, схожі на прояви панкреонекрозу, при якому можливі напади, доводять до больового шоку.

Диспепсичні симптоми

Симптоми гострого панкреатиту та захворювань залози іншого характеру виражаються в таких проявах, як:

 • Порушення стулоутворення при порушенні режиму харчування і включення в меню жирних, копчених, солоних і смажених страв, можлива поява симптомів діареї, нудоти і блювання з домішкою жовчі.
 • Зниження апетиту, втрата ваги, почастішання нападів блювоти.
 • При цукровому діабеті постійне відчуття голоду, що супроводжується загальною слабкістю, і непереборне відчуття спраги.
 • Кал з явними ознаками жирності, збільшення маси виведеного калу, присутність метеоризму та здуття живота (див. метеоризм – причини).

Специфічні ознаки захворювань підшлункової залози

Гострий і хронічний панкреатит, а також інші захворювання тканин підшлункової залози мають індивідуальні ознаки, підтверджуються результатами аналізів.

Захворювання Характерні ознаки Лабораторні показники
Хронічна форма панкреатиту Різкий спалах всіх негативних симптомів при недотриманні режиму харчування. Показники відповідають результатам при загостренні панкреатиту. Підвищуються показники еластази.
Злоякісна пухлина Виражене пожовтіння склер і шкірних покривів, кахексія тканин в пізньому періоді. Висока ШОЕ, анемія і лейкоцитоз. Чітко визначається утворення на екрані УЗД.
Инсулинозависящий діабет Підшкірний свербіж, сильна спрага, сильне виділення сечі. Постійне відчуття голоду, підвищене потовиділення, тахікардія, гіпоглікемія, запах ацетону з рота. Загальна непереборна слабкість, постійна нудота, часта блювота. Без введення інсуліну кома і смерть. Підвищений рівень глюкози в сироватці крові і високі показники глікованого гемоглобіну.
Муковісцидоз М’язова кахексія, утворення сольових кристалів на поверхні шкіри Позитивний результат ДНК-діагностики, зниження рівня еластази калу.
Панкреонекроз Картина гострого живота, загальна інтоксикація, больовий шок. Результати УЗД показують деструкцію органу. Показники лабораторних аналізів відповідають картині гострого панкреатиту.
Кіста тканин підшлункової залози Явне наявність кіст при пальпації. Ускладнення гнійним запаленням характеризується підвищенням загальної температури тіла і сильними нападами болю в області живота. Підвищений рівень ферментів в аналізах крові і сечі. На знімках УЗД видно утворення рідкої консистенції.

Будь-які ознаки захворювання підшлункової залози вимагають негайного звернення до фахівця. Прийом знеболюючих та протизапальних препаратів тільки погіршить стан і спровокує ускладнення. Під час нападу гострого панкреатиту потрібно дотримуватися трьох правил, це:

 • холод,
 • голод,
 • спокій.

Тобто необхідно прикласти до хворої області міхур з льодом, лягти в ліжко і не вживати ні їжі, ні води до приходу лікаря.

Cтаттю про симптоми захворювань підшлункової залози також можна прочитати російською мовою: «Симптомы заболеваний поджелудочной железы».