Причини гикавки у дітей, новонароджених. Чому гикає доросла людина?

Гикавка являє собою фізіологічний процес, який виникає при скороченні діафрагми і міжреберних м’язів. Це і викликає неспецифічну порушення дихання. Людина відчуває різкі, часті і неконтрольовані дихальні рухи, які заподіюють дискомфорт.

Скорочення м’язів викликає імітацію вдиху, але відразу після цього дихальні шляхи перекривають надгортанником і надходження повітря припиняється. Це викликає і специфічний звук, який супроводжується гикавку, оскільки разом з дихальними шляхами перекривається і голосова щілина.

Чому з’являється гикавка?

Існує ряд безпечних причин гикавки, які можуть виникати в наступних випадках:

 • Психогенна гикавка найчастіше буває в молодих дівчат, схильних до зайвих переживань. Гикавку може викликати страх перед іспитом або співбесідою.
 • Ідіопатична гикавка у дорослих виникає безпричинно і проходить протягом декількох хвилин. При цьому людина не відчуває особливого дискомфорту, а оскільки цей процес являє собою безумовний рефлекс, викликати гикавку самостійно неможливо.
 • Причиною гикавки у дорослих може стати защемлення блукаючого нерва. При його переході з черевної області в грудну, нерв проходить діафрагму, де і може статися його защемлення. Даний процес викликає переїдання, переляк, незручне положення тіла або занадто швидкий прийом їжі.

Також існує ряд патологічних причин, які можуть викликати часту гикавку як симптом серйозної патології:

 • Поступове збільшення внутрішньочерепного тиску.
 • Порушення роботи ЦНС часто супроводжуються гикавкою цілий день. Подібний симптом може дати підстави запідозрити інсульт, пухлини мозку або енцефаліт.
 • Онкологічні процеси, зокрема рак шлунка, стравоходу, легенів, печінки, підшлункової залози і лімфовузлів.
 • Розлади обміну речовин: діабетична, печінкова або уремічна кома.
 • Порушення роботи органів травлення, зокрема хвороби жовчовидільної системи, панкреатит, гастрити і виразки, а також дивертикулез кишечника, рефлюкс-езофагіт і поддіафрагмальний абсцес.
 • Інтоксикація алкоголем або наркотичними речовинами.
 • Хвороби хребта: пухлини або туберкульоз хребта, грижі і порушення кровообігу вертебробазилярної системи.

Причини гикавки у дітей, новонароджених. Чому гикає доросла людинаПатологічна гикавка ніколи не проходить швидко, і виникає досить часто. Однак, діагностувати захворювання, які спричинили гикавку, буває складно, оскільки цей процес можуть викликати і інші, непатологічні фактори.

Гикавка у плоду

Під час внутрішньоутробного розвитку малюк може почати гикати. Майбутня мама вже на сьомому місяці може відчути різкі поштовхи живота, які тривають кілька хвилин і можуть виникати по пару раз на тиждень.

Гикавка у плода не становить небезпеки, оскільки так майбутній дитина тренує діафрагму і робить своєрідну дихальну гімнастику. Гикавка у дитини в період внутрішньоутробного розвитку виникає із-за вживання дуже хворого кількості навколоплідних вод. Однак, якщо подібні відчуття мають постійний характер, потрібно звернутися за консультацією до лікаря, щоб виключити кисневе голодування (гіпоксію і церебральну ішемію) плода.

Гикавка у немовлят

Гикавка у новонароджених буває так само часто, як і у дорослих. Різниця лише в тому, що у немовлят гикавка не є патологією, не несе ніякої небезпеки для життя та здоров’я і легко усувається. Привід для звернення до педіатра виникає лише при постійній гикавці.
Причинами гикавки у новонародженого малюка можуть бути наступні фактори:

 • Переїдання. Коли малюк смокче дуже активно, захоплюючи при цьому повітря, або просто з’їдає дуже багато, він починає гикати. Щоб не допустити цього, потрібно стежити за кількістю споживаного молока, а якщо дитина перебуває на штучному вигодовуванні, потрібно використовувати спеціальну соску і пляшечку, щоб повітря не потрапляло в травний тракт. При годуванні груддю потрібно вибирати правильну позу, а після їжі кілька хвилин потримати малюка вертикально, щоб він відригнув залишки їжі і повітря.
 • Викликати гикавку може і звичайний переляк перед незнайомою людиною, лікарем або уколом. Як позбутися від гикавки в даному випадку? Просто спробувати заспокоїти дитину і відвернути його від дратівної фактора.
 • У дітей старшого віку гикавка може виникнути при занадто швидкому прийомі їжі, харчування всухом’ятку або в тому випадку, якщо дитина розмовляє під час їжі.
 • Скорочення діафрагми може викликати і переохолодження. Особливо часто це буває у новонароджених дітей. Що робити, якщо у малюка почалася гикавка? Зігрійте його, дайте груди, суміш або трохи води.

Методи боротьби

Якщо методи боротьби з гикавкою у немовлят прості і зрозумілі, то як позбутися від неї дорослій людині? Існує декілька дієвих народних методів:

 • Відволіктися на якесь заняття;
 • Зробити глибокий вдих, затримати повітря на кілька секунд, а потім видихнути;
 • Випити трохи теплого чаю або води;
 • Швидко і різко зробити видих і випити 10 невеликих ковтків холодної води;
 • Потягнутися або випрямитися, якщо людина довго перебував у сидячому положенні.
 • З’їсти часточку лимона.

Cтаттю про причини гикавки у дітей, новонароджених також можна прочитати російською мовою: «Причины икоты у детей, новорожденных. Почему икает взрослый человек?».