Поліпи в жовчному міхурі – лікування, симптоми, видалення

Вважається, що за даними УЗД у 6% населення діагностуються поліпи в жовчному міхурі. І в 80% випадків вони виявляються у жінок після 35 років. Однак, всім відомо, що ультразвукова діагностика не завжди може точно визначити характер новоутворення тканини і дуже багато випадків, коли помилково встановлюється діагноз поліп жовчного міхура, коли насправді у пацієнта в жовчному не поліпи, а пухкі холестеринові камені, за динамікою зростання яких необхідно стежити. Про те, що таке поліпи в жовчному міхурі, лікування та симптоми захворювання піде мова в цій статті.

Як діагностуються поліпи жовчного міхура?

Самим доступним і дешевим методом діагностики є УЗД. При цьому лікар виявляє округлі утворення поодинокі або множинні, які пов’язані зі стінкою жовчного міхура і при цьому відсутня акустична тінь. Іншим методом, найбільш перспективним і цікавим, є ендоскопічна ультрасонографія.

Це гнучкий ендоскоп з ультразвуковим датчиком на кінці, для обстеження пацієнту необхідно проковтнути прилад, який потрапляє в дванадцятипалу кишку, яка знаходиться поблизу жовчного міхура. У цьому приладі використовуються частоти в 2 рази більші, ніж при звичайному УЗД, тому ендоскопічна ультрасонографія показує більш високоякісне зображення, пошарово розрізняючи стінки жовчного міхура.

Які бувають поліпи в жовчному міхурі?

Поліпи в жовчному міхуріПричини виникнення поліпів жовчного міхура досі не відомі і є лише теоретичними припущеннями. Як вважають багато фахівців, поліпи протікають безсимптомно, а от при наявності симптомів слід переглядати діагноз на користь жовчнокам’яної хвороби, супутніх захворювань травної системи, таких наприклад, як реактивний панкреатит та ін. На сьогоднішній день поліпи жовчного підрозділяють на наступні групи:

  • Холестеринові поліпи в жовчному міхурі – псевдопухлили

Саме холестеринові новоутворення приймають на УЗД за поліпи жовчного міхура. Вони являють собою відкладення холестерину, як піднесення слизової оболонки міхура. Скупчення холестерину відбувається на тлі порушень ліпідного обміну і часто містять і кальциновані включення, тому вони створюють враження каменів жовчного міхура, що фіксуються до стінок.

  • Запальні поліпи – також псевдопухлили

Ці новоутворення є запальною реакцією слизової жовчного, що виявляється розростанням внутрішньої тканини ураженого міхура.

  • Аденома жовчного міхура, а також папіломи і сосочкові новоутворення – це справжні поліпи

Це доброякісні новоутворення, однак у 10-30% хворих спостерігається їх малігнізація, причому найчастіше розвиток таких поліпів відбувається безсимптомно або можливе поєднання жовчнокам’яної хвороби з хронічним холециститом (див. Холецистит – симптоми і лікування). Причини розвитку онкології на тлі таких новоутворень у багатьох випадках залишаються неясні.

Найчастіші поліпи жовчного міхура – холестеринові, лікування яких можливо консервативним шляхом

Існує дві думки спеціалістів стосовно того, що вважати холестериновими поліпами жовчного міхура. Одні стверджують, що такі поліпи можуть бути у вигляді включень, які створюють дифузну сіточку, зазвичай вони 1-2 мм, або бути більшими 2-4 мм і виглядати, як вирости з підслизового шару міхура, при цьому його ультрасонографічні ознаки являють собою рівні контури і широку основу. Також можуть бути виявлені і більш великі холестеринові поліпи від 3-4 мм до 5 – 7 мм, вони розташовуються на тонкій ніжці, з рівним контуром, не дають акустичної тіні при дослідженні, ще більші поліпи понад 10 мм мають фестончастий контур і цей холестериновий поліп гиполуногенний.

Інша думка лікарів полягає в тому, що 95% описуваних на УЗД поліпів, поліпами насправді не є, а вважаються пухкими холестериновими каміннями. Так дійсно, на УЗД вони виглядають як поліпи, навіть як множинні поліпи, але поліпи практично ніколи не дають ніяких болів, а якщо пацієнт скаржиться на симптоми холециститу, жовчнокам’яної хвороби, саме каміння і викликають сильні болі і нездужання.

Якщо є найменші шанси на збереження органу, завжди слід їх використовувати, при наявності поліпа в жовчному міхурі, лікування не повинно бути спрямовано на 100% видалення міхура. Непотрібних органів в організмі не існує. Видаляючи сховище жовчі, яка поступає до нього з дванадцятипалої кишки і потім поступає по протоках для участі в травленні – відбуваються значні зміни у всьому процесі травлення.

Тому, якщо виявляються за ознаками УЗД холестеринові поліпи, лікар може рекомендувати почати медикаментозну терапію, розчинити камені урсодезоксихолевою або хенодезоксихолевою кислотами (урсофальк, урсосан), тобто спеціальними препаратами протягом 2-3 місяців і зробити контрольне УЗД. По результату в динаміці можна зробити висновки, якщо позитивний ефект має місце – слід продовжити розчинення каменів, якщо позитивної динаміки немає – вирішувати питання про хірургічне лікування.

Ці висновки роблять хірурги, коли після оперативного лікування поліпів жовчного міхура хірургічним шляхом, описані поліпи за результатами УЗД у 95% випадків були пухкими пристінковими холестериновими камінням, які можуть давати симптоми жовчнокам’яної хвороби.

Тому за погодженням з лікуючим лікарем можна проводити курси препаратами, що поліпшують реологію жовчі і розріджують жовч (урсосан, урсосан, урсофальк). Курс і дозування визначає лікар залежно від маси пацієнта, а також лікування може бути доповнене жовчогінними травами, такими як шипшина, безсмертник, парило. Крім того слід дотримуватися дієти №5, 4 разове харчування.

Проте, звичайно, слід пам’ятати і про можливу малігнізацію аденоматозного поліпа жовчного міхура, папіломи або сосочкового новоутворення. Для цього слід кожні півроки виконувати контрольне УЗД, бажано в одного і того ж фахівця і на одному і тому ж апараті. У разі зростання поліпа на 2 мм за рік – показана операція, оскільки високий ризик малігнізації поліпа, при відсутності росту – продовжувати спостереження. У кожному конкретному клінічному випадку тільки лікар або консиліум лікарів визначає доцільність проведення хірургічного видалення жовчного міхура при наявності поліпів.

Симптоми поліпів жовчного міхура

Як ми писали вище, поліпи протікають безсимптомно, ніяких специфічних скарг у хворих з поліпами жовчного немає. Дуже рідко можуть бути больові відчуття в епігастральній області або дискомфорт у правому підребер’ї, непереносимість певних видів їжі, і найчастіше поліпи жовчного міхура виявляються випадково на УЗД.

Лікування поліпів в жовчному міхурі – видалення, операції

Думка більшості фахівців при виявленні поліпів в жовчному міхурі – лікування, операція, тобто тільки хірургічне втручання. Показаннями до видалення поліпів в жовчному міхурі є:

  • Поліп, розміром менше 10 мм на ніжці контролюють кожні півроку протягом 2 років і 1 раз на рік довічно, при зростанні поліпа – показано видалення. Однак, деякі лікарі наполягають на необхідності операції відразу після виявлення великого поліпа.
  • При розвитку клінічних симптомів поліпів в жовчному міхурі – видалення показано незалежно від розміру та виду поліпа.
  • Будь-які поліпи більше 10 мм рекомендується видаляти, зважаючи високого ризику його переродження в рак.

Враховуючи онкологічну напруженість сучасного життя, існує і така тактика ведення сумнівних клінічних випадків – вона ґрунтується на постійному контролі за розмірами навіть дрібних поліпів. Якщо поліп менше 1 мм – показань до видалення немає, але більшість лікарів наполягають на щомісячному УЗД контролі протягом 6 місяців, далі кожні 3 місяці, далі півроку і потім щорічно. Нагадуємо, стрімке зростання поліпа вважається 2 мм протягом року.

Серед сучасних методів хірургічного втручання з приводу видалення поліпа або жовчного міхура виділяються наступні методи:

  • ЛХЕ – Відеолапароскопічна холецистектомія – сучасні ендоскопічні технології, найбільш щадні операції, але виконуються лише в певних випадках (див. лапароскопія жовчного міхура);
  • ВЛХЕ – відкрита лапароскопічна холецистектомія, проводиться з мінідоступу, з використанням інструментів «Міні – асистент»;
  • Традиційна холецистектомія, ТХЕ, проводиться з косого або серединного лапаротомного доступу;
  • Ендоскопічна поліпектомія – віддалені результати і наслідки такої операції глибоко не вивчені і поки вона використовується не часто.

Про поліпи в жовчному міхурі також можна прочитати статтю російською мовою: «Полипы в желчном пузыре: лечение, симптомы, удаление».