Причини коричневого, жовтого нальоту на язиці

Язик – своєрідне відображення роботи всього травного тракту, тому стан будь-якого органу, який бере участь у процесі травлення, може впливати його колір і структуру поверхні язика. Зміни зовнішнього вигляду слизової оболонки язика свідчить про різні порушення роботи відділів шлунково-кишкового тракту.

В силу того, що на смакових сосочках язика затримуються маленькі залишки їжі і розмножуються бактерії, у здорової людини прийнято вважати нормальним явище ледь помітного напівпрозорого білястого нальоту. Однак якщо колір значно відрізняється від такого (крім випадків фарбування язика харчовими барвниками та продуктами харчування), слід негайно звернутися за медичною допомогою. Одним з таких випадків буває яскраво виражена жовтизна язика.

Чому виникає жовтий наліт на язиці?

Епітелій покривного шару язика, вкритий сосочками, може збільшуватися, ущільнюватися і інтенсивно лущитися. Погане функціонування шлунково-кишкового тракту, роздратування механічним або хімічним впливом, запалення язика – все це є причинами його жовтого нальоту. Для того щоб переконатися змінив язика колір чинності вживання їжі, що містить харчові барвники, досить просто почистити ротову порожнину зубною щіткою.

Пожовтіння поверхні язика можуть викликати такі причини:

Захворювання печінки

Причины коричневого, желтого налета на языкеУтруднення обміну пігментів жовчі в більшості випадків викликано порушенням роботи печінки і її жовчних проток. Результатом зовнішнього прояву неправильної роботи органу служить жовте забарвлення язика і інших м’яких тканин. Медицина називає таке явище печінкової жовтяницею або паренхіматозної жовтяниці. Її виникненню сприяє:

 • Гепатит – пошкодження печінки під впливом алкогольного, токсичного або вірусного впливу. Запалення призводить до деструкції клітин печінки і утруднення зв’язування жовчного пігменту, який дуже токсичний для організму. Людина починає відчувати нездужання, відчуття слабкості, занепад сил і працездатності. Сеча набуває насичено жовтий або коричневий колір. Збільшена печінка віддає больовими відчуттями в праву підреберну ділянку. Всі ці наслідки викликані попаданням білірубіну в кров. Зовнішнє прояви порушення діяльності печінки – жовтизна язика і його вуздечки, шкірного покриву і білків очей.
 • Цироз печінки – викликає загибель клітин печінки, її перебудови і утворення вузлів. Відновлення тканини органу відбувається не правильно, жовчні протоки виявляються здавленими вузлами, як наслідок – порушення відтоку і вироблення жовчі в організмі людини. Печінка більше не здатна виконувати функцію детоксикації в повному обсязі, тому продукти обміну білків всмоктуються безпосередньо в кров і призводять до отруєння нервової системи. Яскраві прояви цирозу – свербіж шкірного покриву, порушення пам’яті, жовтяничне забарвлення слизових оболонок і шкіри, розлад сну.
 • Рак печінки – первинний рак клітин печінки зустрічається не так часто. У більшості випадків орган печінки уражається метастазами прямої кишки, органів легенів, підшлункових і молочних залоз.
Порушення роботи жовчовивідного каналу

Відбувається в результаті запалення жовчного міхура, поразки і пухлини жовчного міхура, розвитку жовчнокам’яної хвороби. В результаті звуження просвіту шляхів призводить до поганого відтоку жовчі з організму.

Цей процес також супроводжується фарбуванням шкіри і слизових оболонок насиченим жовтим кольором з додаванням зеленого відтінку. У хворого яскраво вираженими симптомами є постійна гіркота в ротовій порожнині, слабкість, блювання жовчю, нудота, періодичні або постійні болі. Часто хвороба супроводжується підвищенням температури тіла. Причиною виникнення і розвитку захворювання може служити вживання жирної їжі, важка фізична робота або тряска під час їзди.

Надпечінкова жовтяниця

Язик може набувати жовтий відтінок і при надпечінковій жовтяниці. Порушенням роботи функціонування печінки в цьому разі є надмірне утворення жовчного пігменту. Це викликано:

 • Інтенсивним розпадом еритроцитів у кров’яному руслі внаслідок придбаних або вроджених анемій (серповидноклітинної, таласемії, микросфероцитарной);
 • Недостатнім синтезом еритроцитів (еритропоетичної уропорфірії, В-12 дефіцитної анемії);
 • Зовнішніми або внутрішніми синцями при інфарктах внутрішніх органів (легенів);
 • Отруєннями вуглеводнями, фосфором, тринитротолуолом, сірководнем або миш’яком.

Часто захворювання печінки є наслідком прийому або передозування сульфаніламідів.

Інші підстави зміни забарвлення язика

Існує цілий ряд різноманітних причин, які можуть послужити підставою неприродного нальоту епітелію язика:

 • Захворювання шлунка

Язик може змінити забарвлення і придбати яскраво виражений жовтуватий колір при захворюваннях шлунка – виразкової хвороби захворювання шлунка і 12–палої кишки, хронічному гастриті (див. поверхневий гастрит: лікування, симптоми, що можна їсти при гастриті). Хворий відчуває нездужання, нудоту і часті блювотні позиви, сосущую біль в надчеревній області натщесерце, печію, неприємний запах з рота, відрижки, які віддають кислим.

 • Гіпомоторна дискінезії жовчовивідних шляхів

Гіпомоторна дискінезії жовчовивідних шляхів – супроводжується недостатньо швидким виведенням жовчним міхуром або його шляхами жовчі з організму. Зовнішнім ознакою також може служити жовтий наліт на язиці. Збудником стає самостійне відхилення пацієнтом від рекомендованої лікарем дієти і прийом продуктів, які підсилюють вироблення печінкою жовчі (тварини жири, жирна їжа, алкогольні напої).

 • Дуоденогастральний рефлюкс

Процес закидання вмісту дванадцятипалої кишки в шлунок при недостатності запірательной м’язи вихідного відділу шлунка. Причиною виникнення цього захворювання служать тиск плоду під час вагітності, прийом спазмолітичних препаратів або транквілізаторів (для поліпшення стану запірательной м’язи шлунка), запалення 12-палої кишки, оперативне втручання з розтином воротаря шлунка, грижі, травми, запалення внаслідок механічного здавлення. Спостерігається жовтизна язика, відчувається печія, напади нудоти і блювотні позиви, тупий і ниючий біль у правій половині епігастральній області.

 • Гострий панкреатит

Загострення стану хронічного запалення підшлункової залози або гострий панкреатит погіршують стан жовчовивідних каналів і сприяють поганому відтоку жовчі. Пацієнти відчувають сильні болі в надчревье, які відчуваються і в області спини. До інших ознак належать: жовтий наліт на язиці, напади нудоти і блювоти (див. панкреатит: симптоми, лікування).

 • Гострі кишкові інфекції

Гострі кишкові інфекції також відображаються на фарбуванні язика. Жовтизна може з’явитися у разі захворювання на сальмонельоз, іерсініозну інфекцію, паратифозну паличку, дизентерійну амебу, ентеровірусний гастроентероколіт, кишковий грип. Захворювання супроводжується гострими болями в епігастральній області, частою нудотою і блювотними позивами, рідким стільцем. Часта блювота і розлад шлунка призводить до зневоднення організму, сухості язика і утворення щільного жовтяничного нальоту на ньому. Схожою симптоматикою мають стафілококові токсичні інфекції, але вони супроводжуються різким підвищенням температури тіла, результатом відповіді організму на дію токсинів.

 • Гострі респіраторні захворювання

Різноманітні гострі респіраторні захворювання. Будь-яка, навіть респіраторна інфекція, що супроводжується високою температурою, може стати передумовою зневоднення організму і появи жовтуватого нальоту на язиці. Простежується чіткий взаємозв’язок між підвищенням температури тіла при інфекції або іншому запальному процесі і густотою інтенсивністю забарвлення язикових сосочків нальотом.

 • Прийом лікарських засобів

Викликати зміни забарвлення язика можуть не лише захворювання, але і прийом деяких медичних препаратів. Прийом лікарських засобів, як акрихін, ентерофурил, фуразолідон, препаратів серцевої глікозиди (які, до того ж, змінюють сприйняття кольору), також можуть впливати на колір язика.

 • Запалення язика

Колір язика може видозмінюватися і набувати жовто – білий відтінок внаслідок запалення язика. Це викликано глосситами грибкової (кандидозної) або бактеріальної (стафілококової природи. Запалення язика може супроводжуватися виразками (афтозним стоматитом), ерозірованіем і інтенсивним злущуванням шару епітелію (десквамативний глосит).

 • Інфекції печінки

Коричневого нальоту на языке_1165Інфекції печінки паразитарного характеру (ехінококоз) або жовчовивідних шляхів та дванадцятипалої кишки провокують утруднення відтоку жовчі і призводять до утворення потовщеного нальоту язика.

Передумови зміни кольору язика

Найчастіше у пацієнтів виникає питання про підстави і передумови зміни забарвлення язика, появи коричневого нальоту на язиці і причин цього явища. Поясненням зазначених симптомів є рясне злущування шару епітелію, який пофарбований різноманітними пігментами.

 • Часто язик курця набуває коричневий колір. Це пояснюється глибоким проникненням у тканини епідермісу нікотинових смол, які містяться в тютюнових виробах. Слід відзначити існування різновиду гіпертрофічного глоситу, прозваного «волохатим язиком». Це захворювання також більш характерно для курців осіб. Розміри смакових язикових сосочків задній третій частині поверхні язика у курців збільшується до розміру ворсинок і набувають насичений жовтувато – коричневий наліт.
 • Причиною коричневого нальоту на язиці в ранковий час доби може бути не лише захворювання, але і захоплення міцними кавовими напоями або чаєм. Продукти, що містять у своєму складі харчові барвники, чорний шоколад або кока – кола також впливає на утворення коричневого забарвлення язика.
 • Препарати, виготовлені на основі йоду (Фарингосепт, розчин Люголя, Йодинол та інші), перманганат калію, малаві і певні види антибіотиків і цитостатиків теж можуть вплинути на зміни забарвлення епітелію язика в невластивий коричневий колір.
 • Коричневий або чорний колір набуває язик внаслідок тяжкого зневоднення організму і його виражених інтоксикаціях. Інфекційні захворювання, різні отруєння, дисбактеріоз кишечника сприяють виникненню і розвитку гіперплазії ниткоподібних сосочків, що і впливає на зміни забарвлення шару епітелію (див. симптоми харчового отруєння).
 • не Можна обійти увагою діабетичну кому і пелагру, що також сприяють неприродной фарбуванні язика. Утворення коричневого нальоту на слизових оболонках ротової полоти та фарбування зубів може бути наслідком вираженого дефіциту заліза в організмі або розвитку гемолізу і виявлятися при Аддісоніческом кризі.

Причини жовтого язика у дітей

Діти не є винятком, і тому, як і дорослі, схильні до різних захворювань систем шлунково-кишкового тракту, кровотворення, порушень обміну речовин в організмі. При виявленні у дитини жовтого нальоту на язиці спочатку необхідно виключити банальні побутові або харчові передумови:

 • Часто, з моменту введення прикорму дітям віком до одного року, у них на язику можуть залишатися дрібненькі частинки їжі, які здатні пофарбувати поверхню епітелію язика легким жовтуватим відтінком (див.як вводити прикорм дитині).
 • Харчування дитини може містити підвищену кількість моркви, абрикос, хурми, всіляких харчових приправ. Вони є прекрасними барвниками склер, язика і шкірного покриву за рахунок вмісту в них великої кількості каротину.
 • Не слід виключати ймовірність побутових оказій – дитина міг запросто облизати олівці, фломастери або акварельну фарбу.
 • Жовтяничний характерний наліт і у випадках надмірного вживання продуктів, що містять багато харчових барвників – цукерок, жувальних гумок або газованих напоїв.

Якщо перенести зміна кольору язика у дітей в медичну площину, і розглядати як хворобу, потрібно враховувати, що для немовлят віком до одного місяця притаманна гемолітичний розлад новонароджених. Це порушення викликане процесом спонтанного розщеплення еритроцитів в даху малюків. Воно може брати свої витоки під час внутрішньоутробного розвитку у зв’язку з разбежностью резусного або групового фактора з материнськими показниками.

Наслідками такого конфлікту стає збільшення розміру органу печінки, жовтянка, зростання коефіцієнта білірубіну в кров’яному руслі. Ускладнена зв’язка білірубіну надзвичайно токсичний для нервової системи – в ній може з’явитися пошкодження кори, яке носить назву ядерної жовтяниці. Тільки професійне обстеження в медичному закладі кваліфікованим педіатром може дати чітку відповідь про природу походження жовтяниці і розмежувати гемолітичний розлад від фізіологічної жовтяниці. При виявленні підвищеного білірубіну у новонародженого малюка існує рекомендація як можна частіше прикладати його до грудей і давати додатково розчин глюкози.

У дітей старшого віку лікарі часто виявляють всілякі гипомоторні дискінезії жовчовивідних каналів. При виявленні захворювання необхідно провести своєчасний огляд у гастроентеролога. Лікар встановить режим харчування, питної режим і підбере відповідну дієту. Не слід забувати про ймовірність захворювання лямбліоз, що більш характерно для маленьких дітей і є наслідком облизування брудних пальців, контактування з загальними іграшками і не чистим піском. При надмірному зараження лямбліями імовірна закупорка або проток жовчі.

Не рідко причиною появи жовтизни служить зневоднення організму при запальних або інфекційних процесах, прийом медичних засобів, гематологічні порушення. Кожен випадок видозміни забарвлення епітелію язика дитини вимагає негайного огляду у лікаря.

Лікування причин, що сприяють зміні забарвлення язика

Тільки висококваліфікований фахівець, який має багату практику, може дати відповідь на питання про те, чому виникає наліт на язиці. Кожен випадок захворювання індивідуальний і породжений певними причинами. Виникнення нальоту на язиці вимагає невідкладного візиту в медичний заклад.

Для всебічного дослідження пацієнта необхідно ретельне проведення лабораторних аналізів, клінічного та біохімічного вивчення крові, сечі, калу, УЗД. Для вибору курсу лікування медики беруть за основу виявлений діагноз, який призвів до порушення роботи організму та його зовнішнього прояву – забарвлення епітелію язика жовтим або коричневим кольором.

При лікуванні захворювань, що викликають зміну забарвлення слизової язика, застосовуються основні лікувальні препарати:

 • При уповільненні і погіршення відтоку жовчі прийнято використовувати жовчогінні засоби – холеретики посилюють відтік жовчі і виключають ймовірність випадання в осад холестерину і утворення каменів. До них відносяться: Аллохол, Берберин, Никодин, Дехолин;
 • Скорочення жовчного міхура підвищується за допомогою холекинетиков: Магнезія, Сорбітол, Манітол, Но-шпа, Атропін, Дротаверин;
 • Гепатопротектори допомагають відновити пошкоджені клітини печінки на хімічному та клітинному рівні. До них відносяться: Розторопша, Карсил, Гепатосан, Есенціале, Урсосан, Урсольфак.
 • Противірусні препарати дозволяють проводити ефективне лікування при різних вірусних гепатитах: Інтрон, Веллферон.
 • Антибіотики, що належать до групи тетрациклінів, фторхінолонів, макролідів – знаходять своє застосування при лікуванні загострених хронічних холециститів, запалення каналів, що виводять жовч, і бактеріальних стоматитах.
 • Протигрибкові засоби використовуються для усунення грибка (кандиди) епітелію язика. До них відносяться: Гризеофульвін, Флуконазол, Мікосист.
 • Основні блокатори дофаміну сприяють нормалізації діяльності шлунково-кишкового тракту і знаходять своє застосування при дуоденогастральному забросе. До таких препаратів належать Реглан, Уерукал та інші лікарські засоби.
 • Для дотримання балансу води в організмі, уникнення зневоднення, усунення інтоксикації в результаті інфекційних захворювань або отруєнь, використовуються розчини електролітів.
 • Активоване вугілля, Ентеросгель, Полісорб – абсорбуючі речовини, які застосовуються для зв’язування і виведення з організму ядровмісних речовин, кислот жовчі або лікарських препаратів.
 • Медичні засоби, що містять вітамін В12, замінники крові, Еритропоетин призначаються для купірування анемій.

Cтаттю про причини коричневого, жовтого нальоту на язиці також можна прочитати російською мовою: «Причины коричневого, желтого налета на языке».