Причини неприємного запаху з рота у дітей та дорослих

Неприємний запах з рота – з такою проблемою рано чи пізно зустрічається майже кожна людина. Це може доставляти людям масу неприємностей, незручних моментів, людина починає соромитися, наприклад, при спілкуванні з колегами на роботі, під час побачень і важливих зустрічей та ін., при цьому знижується самооцінка, впевненість у собі.

Іноді сама людина може не помічати неприємного запаху, тоді близькі люди або лікар може порекомендувати методи самодіагностики. У медицині така проблема носить назву галітоз, і 80% причин неприємного запаху з рота пов’язані саме з порожниною рота, 10% з ЛОР-захворюваннями і лише 5-10% з серйозними захворюваннями внутрішніх органів і систем : печінки, нирок, органів шлунково-кишкового тракту, органів дихальної системи, гормональними збоями, порушеннями обміну речовин, аутоімунними та онкологічними захворюваннями.

Такий запах може турбувати людину тільки періодично, виникати тільки вранці натощак або після їжі, а може бути постійним, не залежати від прийому їжі. Кожен, хто страждає таким неприємним синдромом характеризує його по-різному – поганий, смердючий запах, тухлий, жахливий запах, запах тухлих яєць, кислий, солодкий або важкий гнильний запах з рота та ін.

Якщо ви сумніваєтеся в наявності неприємного подиху, існують наступні способи визначити його:

 • Візьміть ватяний диск або серветку і покладіть на задню третину язика, потім дістаньте і понюхайте
 • Після використання зубочистки або зубної нитки – понюхайте її через хвилину
 • Оближіть своє зап’ясті або ложку і через кілька секунд понюхайте шкіру або ложку
 • Можна використовувати спеціальний кишеньковий апарат, який визначає концентрацію сірководню при диханні – галиметр, зі шкалою 0-4 бали
 • У стоматолога можна пройти спеціальну перевірку ступеня несвіжості дихання з допомогою надчутливого обладнання.

Неприємний запах з ротаЯкі захворювання можна запідозрити по запаху з рота?

Печінкова недостатність, коли печінка перевантажена, продукти розпаду з кров’ю потрапляють в легені, викликаючи неприємний подих. Крім цього спостерігається жовтяничність шкірних покривів і склер, потемніння сечі, посвітління калу. Іноді такий запах може бути від прийому деяких лікарських засобів, що впливають на печінку.

 • Гнильний запах

При здорових зубах, яснах, носоглотці, якщо присутній гнильний запах, запах розкладання – це може бути ознакою дивертикула або пухлини стравоходу. Це відбувається від застою частинок їжі в стравоході через мішкувате випинання (дивертикул) або пухлини, з плином часу їжа загниває, викликаючи тухлий, гнильний запах з рота, може супроводжуватися нічним зригуванням їжі. Необхідно звернутися до гастроентеролога і зробити рентген стравоходу з барієм. Також гнильний запах може бути при захворюваннях легенів – при абсцесі легень, туберкульозі, пневмонії, гнійному бронхіті, в цих випадках слід звернутися до пульмонолога.

 • Солодкуватий запах стиглих яблук або запах ацетону

може бути ознакою цукрового діабету. При діабеті, позбавлені глюкози клітини створюють енергію з жиру, при розпаді якого виділяються кетонові тіла, що потрапляють з кров’ю в легені. Тому у діабетиків може бути запах ацетону з рота.

Види галітозу

Існує кілька видів галітозу в залежності від об’єктивної і суб’єктивної оцінки несвіжого дихання у людини:

 • Галітофобія – переконаність людини в неприємному запаху у нього з рота, однак, це не підтверджується ні стоматологом, ні оточуючими людьми.
 • Істинний галітоз – коли і навколишні люди, і сам пацієнт відчуває неприємний запах, це може бути як фізіологічною особливістю обміну речовин, так і ознакою захворювання.
 • Псевдогалітоз – коли пацієнт перебільшує ступінь несвіжості дихання. Оточення може уловлювати лише слабке несвіже дихання тільки при близькому контакті, тоді як сама людина вважає запах дуже сильним.

Причини тимчасової появи неприємного запаху з рота

 • При зміні гормонального фону у жінок перед менструацією можливе виникнення несвіжого дихання
 • Тривалий прийом деяких лікарських засобів – гормональні препарати, антигістамінні препарати (таблетки від алергії), антидепресанти, заспокійливі засоби, сечогінні засоби, антибіотики, знижують вироблення слини і призводять до виникнення неприємного запаху
 • При інтенсивному фізичному навантаженні при диханні через рот може з’явитись і посилюватися несвіже дихання
 • Причини неприємного запаху з рота можуть бути непрямими – приміром, стреси, тривалі нервові перевантаження негативно впливають на весь організм і на розвиток сухості ротової порожнини в тому числі, що в свою чергу відбивається на свіжості дихання
 • Вживання певних продуктів харчування – найбанальніші і всім відомі – це цибуля і часник, капуста, а також алкоголь і куріння. Однак, не всі знають, що зловживанням кавою, цукром, газованими напоями також можна викликати неприємний запах з рота.

Коли причина запаху – в порожнині рота?

Причину неприємного запаху з рота у дитини в першу чергу слід шукати в порожнині рота і виключити ЛОР-захворювання, оскільки у дітей рідко бувають серйозні хронічні захворювання ШКТ, печінки, нирок тощо, які можуть бути причинами несвіжого дихання у дорослих. Тому в першу чергу слід звертатися до стоматолога і отоларинголога. Стоматологічні причини можуть бути наступними:

 • При захворюваннях язика, стоматитах різної етіології
 • При каріозних зубах, при зубному камені (пародонтит, гінгівіт)
 • При розвитку ясенного отвору, під час прорізування зуба мудрості, в який потрапляють залишки їжі
 • Хвороби слинних залоз
 • Неприємний запах з рота утворюється і через рідкісну гігієну порожнини рота. Іноді це викликано ускладненням догляду за зубами при атрофічних процесах в десні, коли відбувається оголення шийок зубів і збільшується чутливість ясен і зубів
 • Ортопедичні зубні протези, коронки та інші конструкцій в порожнині рота, а також брекети і пластинки у дітей можуть викликати несвіже дихання

Чому виникає неприємний запах з рота вранці? Банальною причиною може бути не регулярна гігієна зубів і язика. Якщо людина не чистить зуби на ніч, в порожнині рота накопичується наліт, в якому мікроорганізми розмножуються і в процесі життєдіяльності виділяють сірководень.

Вночі зниження вироблення слини, відсутність природного очищення посилює цей процес, тому зранку запах з рота не завжди свіжий. Навіть просте полоскання рота відновлює всі процеси, а чистка зубів видаляє наліт і дихання стає більш свіжим.

Як лікувати неприємний запах з рота?

Для початку слід встановити справжню причину виникнення запаху. Якщо це захворювання шлунково-кишкового тракту, порушення обміну речовин, захворювання ЛОР-органів, легенів, онкологічні захворювання, жовчного міхура, нирок, печінки або стоматологічні проблеми – лікування неприємного запаху з рота полягає у санації вогнищ інфекції або терапії основного захворювання.

Знизити неприємні відчуття і дискомфорт можна наступними способами:

 • Триклозан і Хлоргексидин – антисептики, які зменшують колонії анаеробних бактерій на 80% тривалістю до 3-12 годин. Можна використовувати ополіскувачі, зубні пасти, гелі, що містять перекис карбаміду, триклозану, цетилпиридину. Можна також використовувати для полоскання розведений перекис водню або содовий розчин
 • Крім зубів слід також ретельно очищати і язик, для цього існують спеціальні скребки або використовувати шиповану накладку на звороті зубної щітки
 • Фітопрепарати, такі як настої ромашки, люцерни, кропу, деревію, ехінацеї, а також прополіс при щоденному полосканні рота дають хороший ефект, при відсутності алергії до цих засобів
 • Ефірні масла, такі як масло шавлії, чайного дерева, гвоздики, скорочують інтенсивність запаху на 1-2 години
 • Жувальні гумки володіють освіжаючою дією, але на жаль на дуже короткий час і гастроентерологи не рекомендують їх жувати більше 10-15 хвилин.

Про причини неприємного запаху з рота також можна прочитати статтю російською мовою: “Причины неприятного запаха изо рта у детей и взрослых”.