Причини закладеності носа у дитини чи дорослого, що робити якщо закладений ніс

Людина дихає носом не тільки для того, щоб повітря очищався і зігрівався перед попаданням у легені, але і для нормальної роботи головного мозку. Якщо людині дихає ротом, йому важче запам’ятовувати інформацію, падає успішність і працездатність, виникає хронічна втома, можуть з’являтися головні болі і безсоння. Крім того, недостатнє надходження повітря через ніс при його закладеності і відсутності лікування провокує вушні болі, болі в горлі і закладеність у вухах.

Чому закладає ніс?

Найчастіше постійно закладений ніс із-за сухості повітря у приміщенні, недостатнього зволоження слизових і їх подразнення димом або пилом. Якщо сильно закладений ніс, значить, слизова оболонка набрякла, а кількість виділеної слизу стало більше. Відповідно, причиною цього явища може бути алергія або запальний процес.

Причиною закладеності носа можуть служити запальні захворювання:
 • Гострий вірусний або бактеріальний риніт провокує виділення прозорою і рясного слизу, що утрудняє носове дихання. Крім того, шкіра навколо носа стає роздратованою і червоної, а надалі на ній утворюються кірочки. Якщо нежить був викликаний герпесом, на шкірі з’являються червоні плями або горбки, які згодом лопаються, а ранки гояться. Після вірусного риніту може початися бактеріальний, який провокує виділення жовтого або зеленого слизу. Після її видалення носове дихання відновлюється, а нюх практично повністю зберігається.
 • Запальний процес у носових пазухах (синусит, етмоїдит). При цьому ніс закладений, але соплів немає, або їх дуже мало і вони гнійні. Запалення також характеризується втратою нюху і характерними болями при нахилах або закиданні голови. У деяких випадках може підвищуватися температура. Для синуситу також характерний швидкий перехід з гострої фази в хронічну з періодами загострень і ремісій.
 • Грибок, найчастіше роду Кандида, провокує білу слиз з носа з частинками міцелію. Паралельно на слизовій можуть виникати пошкоджені хворобливі ділянки начебто ерозій.
Алергічний риніт

Алергічна нежить також досить часто викликає закладеність носа, а враховуючи поширеність алергії у сучасному світі, саме цю причину можна вважати самою популярною.
У сучасному світі людина постійно стикається з харчовими і нехарчовими хімікатами, які й провокують алергію. Крім того, неадекватна реакція організму на токсини може передаватися у спадок. У результаті В людини з’являється набряк, набряк, почервоніння та свербіж шкіри і слизових, і часте чхання.

Причини закладеності носа у дитини чи дорослого, що робити якщо закладений нісХарактерною особливістю нежиті при алергії є прозорі рідкі соплі, які виділяються у великій кількості. Розрізняють два основних види алергічного риніту:

 • Сезонний виникає із-за алергії на пилок квітучих рослин. Якщо сильно закладений ніс під впливом якого-небудь алергену, значить, організм буде так реагувати на нього постійно.
 • Цілорічний можуть спровокувати шерсть, пил, медикаменти, парфуми або побутова хімія. В даному випадку ніс закладений постійно, температури немає, а іноді приєднується і алергічний кон’юнктивіт з почервонінням білків і сильним сверблячкою повік, а також різзю в очах.

У деяких випадках алергічна реакція настільки сильна, що вона викликає і ураження бронхів, провокуючи розвиток бронхіальної астми. У минулому лікарі вважали, що алергічний риніт поступово переходить в астму, але за сучасними даними, це два різних процесу зі схожим початком.

Вазомоторний риніт

Даний тип нежитю виникає в тому випадку, якщо в слизовій оболонці носа порушився тонус судин, і вона набухла. Причина цього явища криється в неправильній роботі вегетативної нервової системи. Саме вона провокує неправильну роботу судин, набряк і подальше підвищене утворення слизу, яка забиває ніс і може викликати відчуття закладеності вух.

Причиною вазомоторного риніту можуть бути хронічні запальні процеси слизової, тривале використання судинозвужувальних назальних крапель і при розростанні кісткових утворень в носі.

Ніс закладений без нежиті

У деяких випадках може бути закладений ніс і без нежиті. Цей процес можуть викликати новоутворення, патології або фізіологічні порушення будови носа:

 • Неправильне будова носової перегородки може викликати труднощі з носовим диханням, так як прохідність однієї половини носового проходу порушена.
 • Аденоїди та їх збільшення можуть стати причиною того, чому закладений ніс у дитини (див. аденоїди у дітей). В деяких випадках навіть оперативне втручання не може повністю вилікувати хворобу, оскільки аденоїди можуть розростися знову. Дуже часто буває, що віком проблема проходить самостійно. Але якщо і в зрілому віці людина змушена дихати ротом, аденоїди краще видалити.
 • Поліпи на слизовій оболонці з’являються при її хронічному запаленні. Дана патологія частіше зустрічається у чоловіків, причому розвивається поступово, перекриваючи все більше носового проходу. При приєднанні вторинної інфекції може початися інфекційно-алергічна бронхіальна астма.
 • Інші причини того, чому закладає ніс, можуть включати патології язичка м’якого піднебіння, занадто великі розміри м’якого піднебіння або відсутність зубів. Все це провокує тимчасові зупинки дихання під час сну, що в майбутньому може викликати раптову смерть.

Закладеність носа у дітей та вагітних

При вагітності може бути закладений ніс без будь-яких фізіологічних причин або провокуючих факторів. Це пояснюється підвищеним виробленням прогестерону і простагландинів.

Під час вагітності набрякає не тільки слизова оболонка, але і сам ніс, і змінюється його форма. Крім того, часто виникають носові кровотечі. Але всі ці процеси ліквідуються самостійно після пологів при нормалізації гормонального фону.

У новонародженого ніс може бути закладений з-за того, що слизова оболонка ще не встигла адаптуватися до нових умов. У немовлят дуже часто виникає так званий фізіологічний нежить, при якому виділяється прозора слиз. Це своєрідна захисна реакція, яка допомагає дитині пристосуватися до нового оточення (вірусів, бактерій і пилу).

Якщо у немовляти закладений ніс, але немає температури, і він добре ссе груди або пляшечку, лікування не потрібно. Якщо ж у малюка виникли проблеми з годуванням через закладеності носа, його в обов’язковому порядку потрібно показати педіатра, оскільки цей процес може бути спровокований вірусами або бактеріями, які в майбутньому можуть викликати отит. Крім того, у дітей до півтора років часто виникає етмоїдит, який супроводжується не тільки закладеністю носа, але також гнійними виділеннями і жаром. У дітей старшого віку закладеність носа можуть спровокувати ті ж фактори, що і у дорослих.

Новоутворення

Якщо в носі з’явилися доброякісні новоутворення, вони можуть викликати закладеність. Наприклад, кісткова пухлина остеома частіше виникає у молодих людей і проникає в порожнину носа з лоба або пазухи верхньої щелепи. Доброякісні пухлини судинного походження (гемангіоми, лімфангіоми) провокують не тільки закладеність, але і носові кровотечі.

Злоякісні пухлини починають розвиватися в порожнині носа і його пазух і провокують закладеність без нежиті:

 • Залозистий рак аденокарценома найчастіше розвивається паралельно з вірусом Епштейна-Барра. Для хвороби характерна поява виразок і раннє метастазування.
 • Плоскоклітинний рак частіше вражає чоловіків. Якщо пухлина невелика, вона нагадує невеликий вузол з виразкою нагорі. Велика пухлина найчастіше пухка і повністю перекриває носову порожнину.
 • Саркома представляє собою злоякісне новоутворення сполучної тканини, яка покрита слизовою оболонкою. Пухлина швидко збільшується в розмірах і, поступово вростає в ніс і очницю.

При виявленні доброякісних пухлин, їх просто припікають або видаляють спеціальною петлею або скальпелем. Злоякісні пухлини також видаляють, а пацієнту призначають променеву терапію.

Методи боротьби у дорослих і дітей

Що робити, якщо закладений ніс? Щоб встановити причину процесу, потрібно пройти консультацію лікаря. Крім того, потрібно зволожити повітря в приміщенні, скориставшись спеціальним зволожувачем або розвісивши по батареям мокрі рушники.

Після консультації з лікарем, пацієнту можуть бути порекомендовані деякі лікарські препарати і краплі від закладеності носа.

Судинозвужувальні краплі призначають у тому випадку, якщо пацієнту потрібно швидко повернути носове дихання. Вони знімають набряк і відновлюють прохідність носових ходів. До таких препаратів відносять:

 • Альфа-2-адреноміметики, які звужують кровоносні судини в носі і скорочують струм крові. Це дозволяє зняти набряк на довгий час. Однак, подібні препарати викликають печіння в носі, а при тривалому застосуванні втрачають ефективність. Крім того, тривале використання може викликати хронічний нежить, який буде дуже складно усунути. До препаратів цієї групи відносять Називин, Назол, Санорин, Отривин та ін. Однак, ці назальні краплі можна використовувати пацієнтам з глаукомою, підвищеним АТ, цукровий діабет і для лікування грудних дітей.
 • Альфа-1-адреноміметики звужують артерії гладких м’язів і використовують при алергічному і вірусному нежиті (Мезатон, Фенілефрин).
 • Краплі на основі ефедрину підвищують вироблення норадреналіну, але зараз їх використовують рідко із-за провокування залежності.
 • Препарати на основі епінефрину, який по дії схожий з адреналіном. Краплі на його основі не призначають при хронічному нежиті.

Препарати від алергії також є дієвим засобом боротьби з закладеністю носа. Зокрема, пацієнтам призначають антигістамінні засоби, які блокують рецептори гістаміну і зменшують прояви алергії (зокрема, набряки слизових). Найчастіше використовуються препарати другого і третього покоління (Цетиризин, Ахеластин, Лоратадин).

Ефективними також є стабілізатори тучних клітин (Кромоглін, Ломузал) і глюкокортикостероїди, які використовуються при важких проявах алергічних реакцій (Будосунид, Мометазон).

Об’єднані назальні краплі, які можуть зняти закладеність носа, включають Полидекс, Ринипронт і Доктор Тайсс (на основі олії евкаліпта і судинозвужувального засобу).

Для того, щоб усунути закладеність носа у дитини, потрібно в першу чергу дбати про чистоту повітря. Щоб швидко усунути нежить, потрібно дати дитині подихати фізіологічним розчином через небулайзер або закапати в ніс краплі аква маріс і Аквалор. Дітям не можна промивати ніс, оскільки це може спровокувати отит середнього вуха.

При наявності вірусної або бактеріальної інфекції в носі використовують суміші ефірних олій (наприклад, Піносол), які закопують в ніс по крапельці. Для лікування гнійного нежиті використовують Протаргол або дитячий Називін.

Крім того, застосовуються комбіновані препарати (наприклад, Виброцил), які знімають запалення і прояви алергії. Якщо з носа виділяється багато слизу, краще використовувати Ринофлумицил, який звужує судини і розріджує слиз. Однак, приймати будь-які препарати можна лише за призначенням лікаря, щоб самолікування закладеності носа не викликало ускладнень.

Cтаття про причини закладеності носа у дитини чи дорослого також доступна російською мовою: «Причины заложенности носа у ребенка или взрослого, что делать если заложен нос».