Симптоми гастриту з підвищеною кислотністю, лікування, дієта

Діагноз гастрит, який встановлюється після ФГДС – це не просто діагноз, не конкретне захворювання, а загальне збірне поняття, що включає цілий комплекс різних патологічних процесів в шлунку людини. Існує певна класифікація гастриту: за характером протікання процесу – гострий і хронічний, за глибиною ураження слизової оболонки і шарів епітелію шлунка, по кислотності шлунку – гастрит зі зниженою і гастрит з підвищеною кислотністю. Симптоми гастриту також залежать від його виду, але найхарактерніші ознаки при будь-якому з них – це біль у надчеревній ділянці, тяжкість після їжі, нудота, відрижка, печія, зниження або підвищення апетиту, запор або пронос.

Ознаки гастриту з підвищеною кислотністю

Коли згадують просто термін гастрит з підвищеною кислотністю, найчастіше йдеться про поверхневий гастрит або рефлюкс-гастрит, оскільки при інших формах гастриту кислотність знижена, наприклад, при атрофічному гастриті.

 • Ниючі болі в лівому підребер’ї, іноді ріжучі нападоподібні.
 • Печія – найбільш характерний симптом при гастриті з підвищеною кислотністю шлунка.
 • Відрижка кислим – також характерна ознака підвищеної кислотності в шлунку, цей симптом є характерним, так як при зниженій кислотності шлунка у пацієнта найчастіше відрижка тухлим.
 • Нудота і блювота – нудота частіше всього буває натощак, при великих перервах в їжі. Блювота буває набагато рідше і виникає тільки у випадку, коли людина з гастритом з підвищеною кислотністю з’їла занадто великий обсяг кислих продуктів. Блювання у цьому випадку є єдиним варіантом для скорочення надлишкової кислотності шлунка.
 • Здуття живота. Якщо неполадки в системі травлення починаються на самому початку надходження їжі, і не відбувається вироблення всіх ферментів і хімічних реакції в належному режимі, то і в нижні відділи шлунково-кишкового тракту надходить надлишкова маса органічних сполук, наслідком чого є надлишкове скупчення газів і підвищення активності мікрофлори кишечника. Звідси і здуття живота, порушення нормального випорожнення кишечника – пронос або запор.
 • Підвищення або зниження апетиту. Зазвичай при поверхневому гастриті після прийому їжі кислотність дещо знижується і викликає підвищення апетиту, але при гострому гастриті або вираженому ураженні шлунка, болі під час і після прийому їжі природно знижують апетит.
 • Нічні болі і голодні болі – болі турбують пацієнтів найчастіше при відсутності їжі в шлунку, тобто натощак, вночі та при великій перерві в їжі.

Симптоми гастриту з підвищеною кислотністю, лікування, дієтаПри хронічному гастриті з підвищеною кислотністю, симптоми не мають настільки вираженого характеру і тільки при провокуючих чинниках:

 • переїданні
 • великій перерві до прийому їжі
 • зловживанні алкоголем
 • харчовому отруєнні
 • сильному стресі
 • вживанні неякісної, занадто гострої, жирної, гарячої або холодної їжі – може проявитися, як невелике загострення.

Однак, будь-яка зміна у процесі травлення, яка виражається нудотою, болем, нестабільним стільцем, тяжкістю в шлунку, посиленим газоутворенням, повинні змусити людину пройти обстеження у гастроентеролога, оскільки не тільки гастрит, але і більш серйозні захворювання ШКТ можуть викликати подібні симптоми, особливо в наш час онкологічної напруженості.

Гастрит з підвищеною кислотністю – лікування

На сьогоднішній день в медицині класифікують майже десять різних типів гастриту, і кожний з них поділяють на кілька стадій і форм розвитку. Це не спроста, адже, щоб ефективно провести терапію будь-якого захворювання слід спочатку оцінити стан органу або системи максимально глибоко, встановити правильний діагноз, щоб лікування не виявилося помилковим або не адекватним. Знаючи точну клінічну картину стану шлунку пацієнта, вид, стадію, форму гастриту, а також з якою він кислотністю, зниженою або гастрит з підвищеною кислотністю – лікування буде визначатися лікарем, виходячи з цих докладних даних для кожного конкретного пацієнта:

 • Лікуванням гастриту повинен займатися тільки лікар-гастроентеролог.
 • Перед лікуванням лікар повинен ретельно вивчити анамнез хворого, його загальний стан здоров’я, супутні захворювання, в тому числі і ШКТ, щоб уточнити можливі протипоказання для прийому деяких лікарських засобів.
 • За даними ФГСД лікар визначає вид, стадію і форму гастриту, кислотність шлункового соку та з’ясовує причини появи захворювання.
 • Ефективність лікування гастриту з підвищеною кислотністю залежить від занедбаності запального процесу, його виду і від дисциплінованості та відповідальності самого пацієнта, оскільки при будь-якому лікуванні, медикаментозному, народними засобами – без дотримання дієти і викорінення шкідливих звичок, вилікувати гастрит неможливо.

При гострому гастриті спочатку призначається симптоматична терапія, оскільки спочатку слід зменшити біль і знизити запалення, а це можливо з допомогою зниження вироблення соляної кислоти, тобто з допомогою лікарських засобів, що нейтралізують кислотність, і, звичайно ж, дотримання дієтичного харчування.

 • Антациди – це препарати, що нейтралізують кислоту шлункового соку. В сучасних антацидних лікарських засобах використовується грамотна комбінація сполук магнію та алюмінію. У антацидів ефект після вживання настає не відразу, оскільки вони практично не всмоктуються в кров. Але при цьому продовжується терапевтичний ефект на більш тривалий час, до того ж ці ліки мають антисептичну та адсорбуючу дію. До таких засобів відносять:
  • Фосфалюгель, Гастерин – у складі алюмінієва сіль фосфорної кислоти.
  • Альмагель, Маалокс, Гастрацид, Алтацид, Палмагель – у складі алюмінієво-магнієві комбінації.
  • Топалкан, Гевискон – у складі алюмінієво-магнієво-кремнієві комбінації з додаванням альгінату.
  • Тальцид, Гастал, Рутацид – комбінації сполук алюмінію, магнію і кальцію.
 • Ліки, блокатори Н2 гістамінових рецепторів, знижують секрецію залоз шлунка – Фамотидин, Ранітидин, Омепразол, Ланзопразол. Дія цих препаратів обумовлена впливом на клітини слизової так, що соляна кислота практично не виділяється в просвіт шлунку. Тому застосування таких ліків від гастриту з підвищеною кислотністю, знижує кислотність шлунку на тривалий час, при цьому знижується і подразнення слизової, і запобігає розмноження бактерії, які вважаються причетними до розвитку гастриту.

Коли у пацієнта виявляють гастрит з підвищеною кислотністю, йому призначається симптоматичне лікування, щоб людині стало легше, пішла біль, печія та інший дискомфорт. Це на перший погляд, правильно, однак, хотілося б застерегти пацієнтів від безконтрольного та частого вживання препаратів, які знижують кислотність шлункового соку. При тривалому застосуванню ліків при гастриті з підвищеною кислотністю, з плином часу у пацієнтів руйнуються природні процеси і в кінцевому підсумку до 50-60 років виникає гастрит зі зниженою кислотністю, атрофічний гастрит. А що таке атрофічний гастрит – це практично передраковий стан шлунку. Будьте уважні до свого організму, не вживайте зайвий раз ніякі лікарські засоби без особливої необхідності.

 • Бактерія хелікобактер пілорі на думку багатьох досліджень є причиною виразки та гастриту з підвищеною кислотністю, лікування цих захворювань завжди починають з дослідження на кількісний вміст цих бактерії. Для цього достатньо здати кров методом ІФА та визначити титри антитіл. Проте, у 90% людей ці мікроорганізми завжди перебувають у складі шлункового соку, тільки в помірній кількості, і ніяк не впливають на розвиток патологічних процесів. Якщо хелікобактер знаходиться в шлунковому вмісті в підвищеній кількості, то це є провокуючим фактором виникнення гастриту, але ніяк не його першопричиною. Якщо після обстеження результати аналізів будуть вказувати на підвищене розмноження цих мікроорганізмів, лікар може призначити відповідне лікування. Призначаються антациди, а також антибіотики – метронідазол, кларитроміцин, амоксицилін та ін. Зазвичай застосовуються 3-4 компонентні схеми лікування хелікобактерій.

Дієта при гастриті з підвищеною кислотністю

 • Найголовніше в дієті при гастриті з підвищеною кислотністю – приймати їжу часто і потроху.
 • Їжа повинна бути теплою, а не холодною і не гарячою.
 • Виключити алкоголь, гострі і солоні страви, кислі фрукти, насичені м’ясні бульйони, жирні сорти м’яса.
 • Коли починається загострення, слід харчуватися виключно кашами на воді, відварним рисом і картопляним пюре. По мірі зменшення запалення, можна поступово додавати і інші продукти.

Якщо у вас гастрит з підвищеною кислотністю, харчування має бути збалансованим, вітамінізованим, дробовим. Бажано всі продукти вживати в протертому вигляді, у вигляді овочевого пюре, або супу-пюре, м’ясо краще перед вживанням подрібнити в м’ясорубці, не можна захоплюватися кислими продуктами, виключити спеції і гострі закуски, відмовитися від вживання чорної кави натощак. У таблиці представлені продукти, які можна, і які не можна вживати при гастриті з підвищеною кислотністю – дієтичні продукти і шкідливі продукти.

Продукти Дозволені Заборонені
Крупи, макарони Гречана, манна, рис, вівсяна, вермішель, макарони кукурудзяна крупа, пшоно, всі бобові, перлову, ячну кашу.
Перші страви На картопляному або морквяному бульйоні можна готувати овочеві супчики. Молочні супи з добре розвареного рису, геркулесу та ін. дозволених круп, вермішелі. Суп-пюре з раніше звареного м’яса або курки. Заправляти суп можна вершковим маслом, вершками. Наваристі м’ясні і рибні, грибні бульйони. Не можна борщі, щі, холодник.
М’ясо, птиця Тільки нежирні сорти яловичини, кроля, нутрії, обрізної свинини, індички, курки без шкіри, м’ясо без сухожиль. Добре вживати парові котлети, суфле, биточки, зрази. Шматком м’ясо можна тільки відварне або запечене в духовці – телятина, кролик, нежирне курча. Можна також відварні язик та печінку. Жилаві і жирні сорти м’яса, качку, гуску, копчені ковбаси, сосиски, будь-які м’ясні консерви.
Риба Нежирна річкова риба – щука, судак, тільки у відварному вигляді або парові котлети. З морської риби – хек, минтай, тріска. Консервована, солона риба, жирні сорти – форель, сьомга, лосось.
Хліб Хліб тільки пшеничний підсушений або вчорашньої випічки. Печиво галетне, сухе. Можна 1 раз в тиждень здобні булочки, ватрушки з сиром, запечені пиріжки з м’ясом, яблуками, повидлом. Житній хліб, а також свіжоспечений будь-який хліб. Вся магазинна випічка з будь-якого тесту – здобного, пісочного.
Овочі Морква, картопля, цвітна капуста, буряк, овочі варити на пару або вживати у вигляді пудингів, пюре, суфле, можна їсти стиглі солодкі помідори, але не багато. Білокачанна капуста, гриби, редька, цибуля, шпинат, огірки. Не можна ні солоні, ні квашені, ні мариновані овочі, консерви.
Фрукти, солодощі Тільки солодкі ягоди і фрукти в протертому, вареному вигляді – кисіль, пюре, желе, компоти. Мед, некисле варення, пастила, зефір, вершковий крем. Кислі фрукти, сухофрукти, шоколад, морозиво, недостатньо стиглі і кислі ягоди.
Молочні продукти Молоко і вершки можна при гастриті з підвищеною кислотністю, а також некислий кефір, кисле молоко, сир і нежирну сметану. Ліниві вареники, сирники запечені, суфле, пудинги. Сир негострий, тертий. Жирні молочні продукти, гострі сири, сметану в обмеженій кількості.
Масло Топлене коров’яче масло, вершкове несолоне. Рослинні олії – соняшникова, оливкова, тільки якщо додаються до страви. Інші жири і масла
Яйця Тільки некруто 1-2 в день або парові омлети Яєчня і яйця, зварені круто
Спеції, соуси Кріп, петрушка, кориця, ваніль. Майонез, кетчуп, всі гострі приправи, імбир
Напої Відвар шипшини, неміцний зелений чай, краще з молоком, кава з молоком, в обмеженій кількості і не натощак. Соки свіжовичавлені тільки з солодких фруктів, відвар шипшини. Газовані напої, лимонади, кока-кола, квас, соки з цитрусових фруктів, чорна міцна кава
Закуски Салати тільки з варених м’яса, овочів, риби, язика, можна паштет з печінки. Дозволено, але обмежено докторську ковбасу, молочну. Заливну рибу, ікру осетрових, негострий сир. Всі гострі закуски, холодці, копченості, консерви

Про гастрит з підвищеною кислотністю також можна прочитати статтю російською мовою: “Гастрит при повышенной кислотности: его симптомы, методы лечения и диетические рекомендации для пациентов”.