Лікування аденоїдів у дітей – видаляти чи ні?

Мигдалини – це природні захисники в організмі, які є частиною імунної системи і складаються з лімфоїдної тканини, вони розпізнають інфекції та віруси і активно борються з патогенними мікроорганізмами при їх попаданні в носоглотку. Всього таких мигдаликів у людини 8 і про одну з них піде мова в цій статті – це носоглоткова мигдалина або аденоїди, точніше ми розглянемо методи лікування аденоїдів у дітей.
У віці до 7 років аденоїди у дітей фізіологічно можуть значно збільшуватися, це пояснюється їх підвищеною активністю, оскільки в цей період відбувається становлення імунної системи. А після 7 років ця захисна функція переходить на рецептори слизової оболонки носоглотки. І батьки при появі таких симптомів аденоїдів у дитини, відчувають неабиякий стрес, постійні переживання, тривалий час займаються лікуванням малюка, так як у дитини значно порушується носове дихання і виникають серйозні проблеми зі здоров’ям:

 • Дитина не може дихати носом у нічний час, а при 2-3 ступені збільшення аденоїдів – і в денний час.
 • Уві сні дитина сопе, хропе і в тяжких випадках можлива поява обструктивного апное – коли з’являються зупинки, затримки дихання.
 • Мова дитини стає не розбірливою, голос гугнявим.
 • У дитини може знижуватися слух, часто рецидивуючі отити, синусити.
 • Діти з аденоїдами дуже часто і більш важко хворіють на простудні, вірусні захворювання, у них частіше бувають бронхіти, пневмонії, ангіни, гайморити.

Діагностика аденоїдів у дитини

Побачити аденоїди у дитини, просто при відкритті рота неможливо, для цього існують спеціальні методи діагностики – огляд за допомогою дзеркала, рентген, дослідження пальцем і ендоскопія носоглотки.Лікування аденоїдів у дітей

 • Дослідження пальцевим методом на сьогоднішній день не застосовується, оскільки це болючий і малоінформативний огляд.
 • Рентген точніший за визначенням величини аденоїдів, але також не достатньо інформативний у плані наявності запального процесу в носоглоткової мигдалині, до того ж навіть одноразове рентгенівське обстеження несе променеве навантаження на незміцнілий організм дитини.
 • Самим безпечним, безболісним і найбільш інформативним сучасним методом діагностики розростання аденоїдів є ендоскопія – при цьому лікар і батьки можуть бачити всю картину на екрані монітора. Єдиною умовою проведення такого обстеження, є відсутність рецидиву запалення аденоїдів, його слід проводити тільки якщо дитина давно не хворіла, інакше клінічна картина буде помилковою. Це може спричинити за собою зайві переживання і можливе направлення на операцію, коли цього можна уникнути.

Міфи про аденоїди

Міф 1 – Після видалення аденоїдів у дитини знижується імунітет – так, він знижується, але тільки після операції і протягом 2-3 місяців після аденотомії він відновлюється, так як після видалення носоглоткової мигдалини захисні функції покладають на себе мигдалини кілець Вальдеера Пирогова.

Міф 2 – Якщо збільшені мигдалини, значить дитина часто хворіє на вірусні та інфекційні захворювання з причини їх збільшення. Як раз навпаки, від того, що у дитини з якимось внутрішніми і зовнішніми причинами відбувається часте ГРВІ, з кожним разом у малюка збільшується лімфоїдна тканина все сильніше.

Міф 3 – Видалення аденоїдів в ранньому віці призводить до їх повторного розростання. Повторне збільшення аденоїдів скоріше залежить не від віку дітей, а від якості операції. 20 років тому, коли операції проводилися практично наосліп, частинки лімфоїдної тканини в 50% випадків залишалися не видаленою, що підвищувало ймовірність їх подальшого розростання. Сучасні ендоскопічні операції допомагають лікарю бачити всю клінічну картину і вторинне зростання аденоїдів зараз зустрічається значно рідше, приблизно в 7-10 % випадків.

Міф 4 – Дорослі не страждають від збільшених аденоїдів. Бувають випадки, що аденоїди з віком не зменшуються і у дорослих подібні операції проводяться.

Як лікувати аденоїди у дитини – видаляти чи ні?

Аденотомія на сьогоднішній день в дитячій ЛОР практиці є найчастішою хірургічною операцією.

Показанням до обов’язкового видалення аденоїдів є наступні симптоми і супутні захворювання:

 • Якщо у дитини виникає серйозне порушення дихання через ніс, з’являється уві сні синдром Апное, тобто затримка дихання становить 10 і більше секунд, це небезпечно виникненням постійної гіпоксії головного мозку і призводить до нестачі постачання киснем всіх органів і тканин зростаючого організму.
 • Якщо у дитини розвивається ексудативний отит, коли накопичується слиз в порожнині середнього вуха і знижується слух у дитини.
 • При злоякісних переродженнях носоглоткової мигдалини.
 • Якщо аденоїди, які розрослися, призводять до щелепно-лицьових аномалій.
 • Якщо консервативне лікування протягом щонайменше року не дає відчутного ефекту і аденоїдит повторюється більше 4 разів у рік.

Аденотомія протипоказана в наступних випадках:

 • Наявність інфекційного захворювання або епідемія грипу, тільки через 2 місяці після одужання можливо проведення операції.
 • Захворювання крові.
 • Серйозні серцево-судинні захворювання.
 • Протипоказано видалення аденоїдів дітям з бронхіальною астмою і з серйозними алергічними захворюваннями, оскільки операція загострює хворобу і погіршує стан дитини, лікування аденоїдів у дітей з такими патологіями проводиться тільки консервативними методами.

Якщо після обстеження з’ясовується, що аденоїди у дитини збільшені і він сильно страждає від цього, погано спить, дихає в основному ротом, що заважає нормально їсти, спати, звичайно ж, це потребує лікування. А ось як лікувати аденоїди у дитини – консервативним або хірургічним способом – це вирішується у кожному клінічному випадку індивідуально:

Вибір методу лікування

При виборі – операція або медикаментозне лікування, не можна спиратися тільки на ступінь збільшення аденоїдів. При 1-2 ступені аденоїдів багато хто вважає, що видалення їх не доцільно, а при 3 ступені просто необхідна аденотомія. Це не зовсім так, все залежить від якості діагностики, часто бувають випадки лжедіагностики, коли обстеження проводиться на тлі хвороби або після недавньої хвороби, дитині встановлюють діагноз 3 ступеня і рекомендують видалити аденоїди. А через місяць аденоїди значно зменшуються, так як були збільшені з-за запального процесу, при цьому малюк нормально дихає і не надто часто хворіє. А бувають випадки, навпаки, при 1-2 ступені аденоїдів дитина страждає від постійних ГРВІ, рецидивуючого отиту, уві сні відбувається синдромом апное – навіть 1-2 ступінь може бути показанням до видалення аденоїдів.

Дитина часто хворіє

Якщо дитина проживає в мегаполісі, ходить в садочок і часто хворіє 6-8 разів у рік – це нормально, і якщо в нього діагностують аденоїди 1-2 ступеня, але при цьому він нормально дихає вдень, а вночі іноді дихає ротом, це не є 100% показанням до операції. Слід регулярно проводити діагностику, профілактичні процедури і комплексне консервативне лікування.

Не поспішайте з операцією

Якщо ваш лікуючий лікар наполягає на оперативному видаленні аденоїдів – не поспішайте, це не термінова операція, коли немає часу на роздуми і додаткове спостереження, і діагностику. Почекайте, постежте за малюком, послухайте думку інших отоларингологів, зробіть діагностику через кілька місяців і пробуйте всі медикаментозні методи. От якщо консервативне лікування не дає відчутного ефекту, і у дитини в носоглотці постійний хронічний запальний процес, тоді для консультації слід звертатися до оперуючих лікарів, тих, хто сам робить аденотомію.

Небезпеки не видалення аденоїдів

Слід пам’ятати, що видаляють аденоїди не тому, що малюк часто хворіє, а тому що аденоїди, які розрослися, не дозволяють дихати носом, призводять до ускладнень – отиту, синуситу, гаймориту.

Лікувати або видаляти?

Якщо після операції відбувається рецидив аденоїдів, це є очевидною ознакою того, що вилучення було не доцільним, оскільки слід було б не оперувати, а усувати виражений імунодефіцит у дитини. Багато лікарів самі собі суперечать, стверджуючи, що рецидивуючі аденоїди треба лікувати консервативно, тоді навіщо видаляти нерецидивуючі аденоїди, які ще легше лікувати, ніж рецидивуючі. Тому приймаючи рішення про те, чи потрібно дитині видаляти аденоїди, слід гарненько подумати. Будь-яке хірургічне втручання в організм дитини має негативні наслідки і не завжди виправдано.

Консервативне лікування аденоїдів у дітей

Крім отоларинголога, дитину з аденоїдами слід обстежити і в імунолога, і алерголога, і фтизіатра, інфекціоніста. Консультація та діагностика у цих лікарів допоможе визначити справжню причину розростання аденоїдів і їх запалення, що може спрямувати на правильний шлях лікування малюка. Консервативне медикаментозне лікування аденоїдів у дітей включає цілий ряд різних процедур і використання різних лікарських засобів:

 • Курортотерапія – дуже ефективно лікувати дітей з аденоїдами в санаторіях Кавказу і Криму
 • Фізіотерапія – лазеротерапія, УФО, електрофорез, УВЧ
 • Гомеопатія – самий безпечний і в більшості випадків досить ефективний на сьогоднішній день метод лікування аденоїдів у дітей.
 • Промивання носа і носоглотки різними розчинами
 • Використання антибіотиків місцевої дії
 • Застосування топічних глюкокортикостероїдів місцево у вигляді спреїв

Лікування аденоїдів у дітей тривале, копітке, вимагає від батьків терпіння, завзятості і майстерності. Причому, мама має уважно спостерігати за тим, що допомагає дитині, що ні, що викликає алергію або погіршує стан. Підбір методів і лікарських засобів для лікування має бути індивідуальним, що допомагає одній дитині, може не допомогти іншій. Єдине, що допомагає всім – це операція, але слід випробувати всі можливі способи консервативного лікування і по-можливості уникати будь-якого хірургічного втручання.

Промивання носоглотки дитини можна виробляти за допомогою пристрою Долфін. Іноді навіть кілька промивань носоглотки здатні значно поліпшити стан дитини. В якості розчинів для промивання можна використовувати аптечну морську сіль без добавок, 2 чайних ложки солі слід розчинити в склянці теплої води, процідити і використати пристрій Долфін. Також можна зробити схожий склад морської води з кухонної солі – 1 ч. ложка солі, 1 ч. ложка соди і 2 краплі йоду на склянку води.

Можна використовувати готові аптечні розчини морської солі у вигляді спреїв – Аквамаріс, Квікс, Аквалор, Гудвада, Долфін, Атривин-Море, Марімер, Аллергол доктора Тайса, Фізиомер.

Для промивання дуже добре використовувати відвари лікувальних трав, якщо у дитини немає алергії на них – це шавлія, ромашка, звіробій, лист евкаліпта, календули. Крім механічного очищення такі розчини володіють і протизапальною дією.

Можна використовувати прополіс для промивання носоглотки – 20 крапель спиртового розчину прополісу розчинити з 1/4 ч. ложки соди в склянці теплої води.

Аптечний препарат Проторгол також використовують для лікування аденоїдів у дітей, але його використання допомагає тільки після ретельного промивання слизу, інакше ефект буде незначним.

Отоларингологи іноді рекомендують використовувати і Проторгол, і олію туї при аденоїдах, і Арголайф. Один тиждень закапувати Проторгол і масло туї, другий тиждень Арголайф і олію туї і так чергувати протягом 6 тижнів. Перед закапуванням обов’язково промивання носика, потім закопування по 2 краплі в кожну ніздрю 2-3 рази на день.

При аденоїдах у дітей, лікування часто доповнюють імуномодулюючими препаратами, місцевими – такими, як: Імудон, ІРС-19 або загальної дії – Рибомуніл, Димефосфон. Таке лікування повинно призначатися та бути під контролем лікаря.

Для місцевого лікування також використовують спреї – Прополіс спрей, Інгаліпт спрей, а також Хлорофіліпт.

Гомеопатичне лікування аденоїдів у дітей

Крім промивання і використання олії туї, Проторгола і Арголайфа дуже ефективно гомеопатичне лікування аденоїдів у дітей з допомогою німецького засобу Лимфоміозот – це комплексний препарат має виражену лімфодренажну, протиалергічну, детоксикуючу дією. Приймають його всередину 3 рази на день по 5-10 крапель протягом 2 тижнів, такі курси можна періодично повторювати. Як і при будь-якому гомеопатичному лікуванні спочатку може бути невелике загострення, у цьому разі, а також якщо виникли які-небудь побічні ефекти, слід припинити прийом і звернутися до лікаря.

Крім цих крапель можна використовувати гомеопатичні гранули Іов-малюк. Це також є комплексним препаратом, при використанні якого у багатьох дітей розсмоктуються навіть самі запущені стадії аденоїдів, зменшується запалення при аденоїдитах, зменшується нервова збудливість у дітей з аденоїдами. Протипоказанням до їх застосування є гострі запальні процеси в носоглотці – синусит, гайморит.

Лікування повинно бути тривалим, гомеопатична терапія відрізняється тим, що тільки в разі тривалого безперервного лікування досягається ефект. Лікування слід продовжувати до повного одужання, іноді для цього потрібний цілий рік, у разі, якщо виникає загострення симптомів до початку застосування Іов-малюк, рекомендується перервати лікування на 2 тижні, потім почати заново, якщо несприятливі реакції знову повторяться, слід змінити схему – приймати ліки рідше, наприклад, 2 дні приймати, 5 днів перерва. У період лікування не можна робити ніякі щеплення. Якщо у дитини відбувається таке первинне погіршення, лікарі гомеопати вважають це хорошою ознакою, отже організм перебудовується на оздоровлення.

Cтаттю про лікування аденоїдів у дітей також можна прочитати російською мовою: «Лечение аденоидов у детей: удалять или нет?».