Причини появи тріщин в куточках губ, лікування заїди в кутах рота

Стан наших губ безпосередньо пов’язано зі здоров’ям. Це своєрідне дзеркало, що допомагає визначити, чи все в порядку з нашим організмом. Якщо губи стають сухими, часто лущаться і на них з’являються заїди – це вірна ознака наявності якихось проблем.

Наявність тріщин в куточках рота доставляє кожному з нас багато незручностей. Насамперед, губи перестають виглядати привабливо. Якщо ми розмовляємо чи їмо, такі тріщинки можуть викликати біль і печіння.

Причини появи

найчастішими причинами заєд можна назвати:

 • Механічні травми
 • Інфікування патогенними мікроорганізмами або грибами. У свою чергу, інфекційні прояви тріщин можуть стати результатом:
  • травмування і одночасного недотримання гігієни порожнини рота;
  • ураження грибками;
  • первинних проявів сифілісу;
  • туберкульозу.
 • Недолік вітамінів
 • Загальні хвороби
 • Хронічні рецидивуючі тріщини куточків рота
 • Атопічний хейліт
 • Шкідливі звички, одна з яких – постійне облизування губ
 • Часті зміни температури повітря
 • Любов до гострим і гарячим стравам

Як правило, тріщини на губах виникають в результаті дефіцитного стану, наприклад, при авітамінозі, дисбактеріозі, нестачі заліза і інших поживних речовин. Якщо у людини розвивається дефіцит чого-небудь, значить, на наступному етапі з’явиться слабкість, швидка стомлюваність, блідість, сухість в куточках губ і лущення шкіри. При цьому починають розшаровуватися і ламатися нігті, волосся стає тьмяним і ламким.

Всі ці проблеми, які виникають, як супутній фактор заєд, необхідно лікувати. Якщо проблему запустити, можуть виникнути ускладнення. Для початку терапії необхідно звернутися до лікаря, який проведе огляд і поставить діагноз, виходячи з причини виникнення тріщин у куточках рота.

Діагностика

До лікаря потрібно звертатися відразу при виникненні яких-небудь проблем зі здоров’ям. Проте більшість просто не звертає уваги на заїди, або починає займатися самолікуванням. До фахівця слід йти у разі, якщо процес загоєння сильно затягується, а самостійне лікування не дає очікуваного результату, тріщини постійно турбують.

Займається такими питаннями лікар-стоматолог. При огляді він:

 • Просить розповісти про те, що саме турбує. Виникає сухість, печіння і біль. Чи є які-небудь супутні хвороби, страждає пацієнт алергією, має специфічні професійні дії, шкідливі звички. Крім цього, доктор поцікавиться, коли саме з’явилися заїди, а також з якою періодичністю і за яких обставин вони найчастіше виявляються.
 • Після опитування стоматолог проводить огляд, оцінюючи стан шкірних покривів, губ, ротової порожнини, зубів та ясен. Крім цього промацуються лімфатичні вузли.
 • Наступним етапом лікар визначає, в чому причина ерозії (стрептококова інфекція, дріжджові гриби, сифіліс, лейкоплакія).
 • Проводить імунологічне та серологічне дослідження для того, щоб виключити сифіліс, ВІЛ/СНІД інфекцію.
 • Відправляє на консультацію до ендокринолога, гастроентеролога.

Після проведення такого діагностування можна виявити причину тріщин в куточках губ, і почати правильне лікування.

Причини заєд і методи лікування

Лікування заєд починається з того моменту, як визначена причина їх появи.Лікування заїди в кутах рота

Якщо тріщини утворилися в результаті травм
 • У таких випадках рани виникають після агресивного використання стоматологічних інструментів, найчастіше дзеркал. Якщо ви часто відвідуєте стоматолога, рани просто не встигають гоїтися. Бувають випадки, коли повна санація порожнини проходить щоденно протягом 10 днів або 1-2 місяців.
 • Подібні проблеми можуть з’явитися і при постійному носінні знімного протеза. Коли протез вводиться і виводиться з порожнини рота, куточки губ страждають найбільше.
 • Якщо губи сухі, травми утворюються при позіханні, крику, поцілунки, а також при заняттях оральним сексом.

Визначити таку заїду зовсім нескладно. Вони з’являються відразу після дії травматичного фактора.

Існує особливий вид травматичних заєд, який вважається найнебезпечнішим – це лейкоплакія. Так називають хронічну форму травм, яка вражає кути рота. Лейкоплакії сприяють часті механічні подразнення губ, шкідливі звички та загальні захворювання. Для того щоб діагностувати лейкоплакію необхідно проконсультуватися з лікарем. Тільки він може поставити такий діагноз і призначити правильне лікування, але насторожити має глибока тріщина в бік слизової, що не піддається лікуванню.

Терапія тріщини в куточках губ, причинами яких стали механічні травми
 • Насамперед, слід повністю виключити дію травмуючого чинника. Постаратися якнайшвидше позбутися шкідливих звичок, припинити відвідувати стоматолога деякий час, дбайливо відкривати рот і піклуватися про гігієну ротової порожнини.
 • Якщо тріщини викликають біль – необхідно знеболити їх розчинами і гелями з лідокаїном.
 • Використовувати антисептичний р-н 3% перекису, а потім і 0,06% р-н хлоргексидину.
 • Сприяти швидкому загоєнню ран використовуючи масло шипшини, обліпихи; мазь або гель «Солкосерил».
 • Місцево рекомендується застосовувати вітамінні розчини (вітамін А + Е). Ці ж вітаміни дозволено пити у вигляді капсул по 1 протягом місяця.
Якщо тріщини з’явилися в результаті інфікування
Бактеріальна інфекція

Бактеріальна інфекція дуже часто приєднується, коли гігієна порожнини рота порушена. Наприклад, у дітей таке трапляється з-за брудних рук і піску, який іноді виявляється у роті. Також це відбувається у людей, які рідко чистять зуби.

Для того щоб розпізнати таку ерозію, слід звернути увагу на утворення кірки на поверхні тріщини, при цьому рана в будь-який момент може почати кровоточити. Ерозія часто локалізується не тільки в кутах рота, вона може виникати на губах і підборідді.

Грибкове ураження

При грибковому ураженні рани (кандидозі куточків губ) ерозія покривається білим нальотом, який просто зняти при зіскоблюванні. Причинами розвитку грибкової заїди можуть стати:

 • перенесені раніше ГРЗ;
 • постійний прийом гормонів;
 • прийом препаратів, що пригнічують імунітет, антибіотиків;
 • діабет, захворювання крові та шлунково-кишкового тракту;
 • гіповітаміноз.

Лікування кандидозу проводять за допомогою крему Ламізил, Кандид. Для отримання ефекту рану необхідно змащувати 3-4 рази на день.

Сифіліс

Поява твердого шанкра в куточках губ свідчить про розвиток первинного сифілісу, який легко переходить у вторинний, якщо не почати лікування вчасно.

Причини появи тріщин в куточках губДля того, щоб діагностувати заїду первинного сифілісу потрібно відвідати лікаря і здати необхідні аналізи. Візуально така рана покрита нальотом сірувато-білого кольору, як правило, вона не викликає дискомфорту, але якщо до такої рани приєднується бактеріальна інфекція – тріщина може кровоточити і сильно боліти при розмові. Заєда при сифілісі має ущільнення в підставі і при розтягуванні здатна набувати круглу форму.

Для лікування тріщини при сифілісі використовують комплексну терапію, що включає:

 • знеболюючі препарати;
 • антисептичну обробку;
 • видалення ураженої тканини;
 • прийняття специфічних протисифілітичних засобів.
Туберкульоз

Туберкульозна заєда найчастіше виникає у пацієнтів, хворих на туберкульоз. Її прояв є результатом цієї хвороби. Але, як правило, загальний стан пацієнтів важке, тому акцент на такі тріщини не роблять. Для розпізнавання туберкульозної заїди слід звернути увагу на болючу виразку, краї якої подрити.

Лікування туберкульозної заїди аналогічне сифілітичної. Спочатку заїду знеболюють, обробляють антисептиком, видаляють уражені ділянки і приймають протитуберкульозні препарати.

Якщо тріщини з’явилися в результаті шкідливих звичок

Куріння, алкоголь, постійне облизування губ – це ті звички, які згубно впливають на наш організм і губи зокрема, сприяючи їх механічних пошкоджень. Люди, які люблять тримати в роті ручки, олівці або інші сторонні предмети також підпадають в цю групу.

Для того, щоб вилікувати ерозію, досить просто позбутися від шкідливих звичок.

Якщо заїди розвинулися внаслідок алергії, або погодних умов

Багато пацієнтів можуть навіть не здогадуватися про те, що у них алергія на що-небудь. Але бувають ситуації, коли алергічна реакція може проявитися раптово на помаду або зубну пасту, якою ви найчастіше користуєтеся. Для того, щоб вилікувати заїду, достатньо припинити користуватися певним косметичним засобом.

Додатковим фактором може стати посушлива спека або сильний морозний вітер. Все це провокує утворення заєд. Для лікування такі заєд необхідно рідше з’являтися на вулиці в погану погоду (або коли дуже жарко). Також рекомендується застосовувати гігієнічну помаду, змащувати рани Бепантеном, Пантенолом, або Декспантенолом.

Якщо заїди виникли з інших причин
При гіповітамінозі

Найчастіше причиною тріщин куточків губ стає нестача вітаміну В2 або його погане всмоктування. Розпізнається така заєда просто – спочатку куточки губ червоніють, після чого тріскаються. Губи при цьому сильно набрякають і теж покриваються тріщинами з одночасним запаленням мови. Крім цього може розвинутися кон’юнктивіт і печіння в очах.

Лікується гіповітаміноз за допомогою прийняття вітамінів групи В, а також після консультації гастроентеролога. Місцево рани дозволено змащувати Солкосерилом, обліпиховою олією, маслом шипшини.

При загальних хворобах

Заїди трапляються в результаті залізодефіцитної анемії, ендокринних хворобах, а також при ВІЛ-інфекції.

Якщо проблема виникла в результаті анемії, спостерігається загальна слабкість, блідість шкіри, сухість, печіння. Найчастіше розвивається стоматит, слизова повільно загоюється. Якщо заєда з’явилася в результаті ВІЛ-інфекції, спостерігається кандидоз по всій ротовій порожнині, а також в куточках губ.

Лікування таких тріщин необхідно проводити спільно з терапією основного захворювання.

Якщо ж заєда з’явилася у вагітної чи дитини, їм необхідно здати аналізи на рівень гемоглобіну в крові. Додатково малюкові показано здати аналіз на глисти, оскільки однією з причин заєд є гельмінтоз.

Якщо тріщини з’явилися в результаті хвороб губ
При атопічному хейліті

Атопічний хейліт – це хвороба нейро-дерматологічного характеру, яка виникає з-за впливу алергенів, гормональних порушень, а також збоїв в нервовій системі. Атопічний хейліт може виявлятися у школярів за типом алергії, батьки яких теж у такому ж віці мали ті ж проблеми.

Для того, щоб розпізнати хворобу, достатньо звернути увагу на постійну сухість шкіри, почервоніння навколо рота, набряклість губ, поява дрібних лусочок.

Лікується атопічний хейліт за схемою:

 • Спочатку виключаються алергенні продукти з раціону.
 • Дотримується дієта, повністю виключається алкоголь, гостра, солона і солодка їжа.
 • Приймаються протиалергічні препарати, а також вітамінні комплекси.
 • Рана обробляється місцево (знеболюється, дезінфікується, змащується стероїдними мазями – Лоринденом, Траумелем-С).
При хронічному рецедивирующем пошкодженні рота

Поява таких заєд нерідко супроводжується загальними хворобами, патологічними судинними і нейрогенними механізмами. Досить часто такі травми є результатом порушень у психоемоційному плані.

Розпізнати таку тріщину легко – вона покривається кров’янистої скоринкою, на дотик м’яка, і практично не викликає болю.

Лікувати заїду такого типу необхідно виключно під наглядом лікаря і виключити самолікування. Існує ймовірність (3%), що хронічна тріщина переросте в злоякісну пухлину.

Лікар, як правило, призначає гігієну порожнини рота, місцеве знеболювання за допомогою уколу лідокаїну, дезінфекцію рани, вітамінотерапію, терапію порушень психоемоційного плану, а також лікування супутніх хвороб.

Cтаттю про причини появи тріщин в куточках губ також можна прочитати російською мовою: «Причины трещин в уголках губ, лечение заед в углах рта».