Причини різних виділень у чоловіків: що норма, що патологія

У чоловіків, також як і у жінок, є виділення із статевих органів. В нормі з чоловічої уретри виділяється невелика кількість рідини, що не має запаху, однак при будь-яких відхиленнях чоловікові слід пройти медичне обстеження, адже аномальні виділення можуть вказувати на розвиток якогось захворювання в організмі.

Фізіологічні виділення

Про стан чоловічого здоров’я можна судити за таким фізіологічним виділеннях з уретри, як:

Лібідозна (фізіологічна) уретрорея

Безбарвні виділення, якими покривається головка статевого члена внаслідок сексуального збудження або ранкової ерекції.

У всіх чоловіків рясність таких виділень різна і залежить від вираженості сексуального збудження. Представникам сильної підлоги необхідно знати, що в таких виділеннях міститься деяка кількість сперматозоїдів, і у випадку попадання їх на жіночі статеві органи, у партнерки може настати вагітність.

Дані про виділення забезпечують проходження сперматозоїдів через згубну для них, кисле середовище жіночих органів для того, щоб вони змогли пройти в порожнину матки по маткових трубах живими і запліднити яйцеклітину.

Дефекаційна простаторея

Прозорі виділення у чоловіків (іноді з біло-сірими прожилками), не мають запаху, покривають голівку пеніса при підвищеному тиску усередині черевної порожнини (при напрузі живота).

Ця рідина має в’язку консистенцію і утворюється сумішшю з секретом сім’яних пухирців простати. Зазвичай виділення такого роду спостерігаються після сечовипускання (мікційна простаторея), а в окремих випадках є наслідком сильного кашлю. Дефекаційна простаторея не вважається патологічним відхиленням, а лише вказує на порушену вегетативну регуляцію статевих функцій.

Причини різних виділень у чоловіків що норма, що патологіяПрепуциальне мастило (смегма)

Секрет, що продукується сальними залозами головки статевого члена і крайньої плоті. Якщо чоловік не нехтує особистою гігієною, ці виділення не буде його турбувати. В іншому випадку мастило накопичується, і в ній відбувається розмноження мікробів, з-за чого з’являється поганий запах.

Сперма (еякулят)

Рідина з великою концентрацією сперматозоїдів, виділенням якої у здорового чоловіка закінчується статевий акт (еякуляція, сім’явиверження). У підлітковому віці у хлопчиків сім’явиверження відбувається мимовільно кілька разів на місяць під час сну (полюції). Це свідчить про гормональної перебудови організму.

Виділення сперми без статевого контакту і оргазму (сперматорея) може говорити про наявність патології, яка характеризується порушенням м’язового тонусу сім’явивідних каналів, яким нерідко супроводжуються запальні процеси і ураження головного мозку.

Патологічні виділення

Всі інші виділення, що не належать до фізіологічних, мають патологічне походження і, як правило, означають запалення сечовипускального каналу (див. уретрит у чоловіків). Чоловічі запалення можуть бути пов’язані як з інфекційними ураженнями, так і з причинами іншого роду.

Інфекційні причини можуть бути:

 • специфічними (венеричні хвороби, наприклад, трихомоніаз, гонорея);
 • неспецифічними (спричиненими деякими мікроорганізмами, грибами та вірусами, такими як уреаплазменний і мікоплазменний уретрит, хламідійний уретрит (хламідіоз), герпетичний уретрит, кандидозний уретрит (урогенітальний кандидоз) та ін)

Серед неінфекційних причин запалення сечовипускального каналу виділяються наступні:

 • алергії;
 • механічні травми слизової оболонки уретри;
 • роздратування уретри хімікатами;
 • звуження сечовипускального каналу.

Виділення у чоловіків утворюються слизом, рідиною і різними клітинами. Прозорість, консистенція і забарвлення патологічних виділень залежить від обсягу поширення запального процесу, характеру його перебігу і від різновиду переважаючих в них клітин. У процесі перебігу одного і того ж захворювання виділення з часом змінюють свій характер.

Виділення білого кольору

Поява може бути викликано різними причинами. Це може означати кандидозний уретрит. Симптоми цього захворювання характерні такі:

 • білястий наліт на голівці пеніса з неприємним кислуватим запахом;
 • відчуття печіння і свербіж в пенісі;
 • болючість в промежині;
 • виділення при сечовипусканні;
 • запалення, роздратування, червоні плями на голівці пеніса і внутрішньому шарі крайньої плоті;
 • болю при коїтус;
 • дискомфортні відчуття в районі крайньої плоті і голівки пеніса;
 • білі виділення;
 • скарги статевої партнерки на свербіж у промежині, творожистие виділення і болі при статевому контакті.

Також білі виділення у чоловіків можуть бути наслідком хламідіозу, уреаплазмозу, мікоплазмозу та запалення передміхурової залози, при якому спостерігаються труднощі з сечовипусканням і дефекацією, печіння в уретрі і області промежини, прискорені позиви до сечовипускання, а також сексуальні розлади різного характеру.

Прозорі виділення

Прозорі слизові виділення зазвичай супроводжують хронічний уретрит у таких формах, як хламідіоз та уреаплазмоз. Загострення патологічного процесу розпізнається підвищенням концентрації лейкоцитів у виділеннях, які до цього моменту набувають жовтуватий або зеленуватий відтінок.

У деяких випадках протягом дня спостерігаються рясні слизові прозорі виділення у чоловіків. Причини їх появи можуть бути різними. Нерідко вони є першою ознакою розвитку трихомоніазу або гонореї. Іноді такі виділення з’являються при хламідіозі (уреаплазмозе) після тривалого утримання від спорожнення сечового міхура. При цьому захворювання може не супроводжуватися болем, свербінням і палінням.

Виділення жовтого, зеленого кольору

Гнійні виділення жовтого кольору, іноді зеленуваті, що складаються з лейкоцитів, клітин слущенного епітелію сечовипускального каналу і слизу уретри найчастіше спостерігаються при венеричних захворюваннях. Для гонореї зазвичай характерні густі виділення з неприємним запахом гнилі. Чоловіки, які страждають цією хворобою, відчувають болі при сечовипусканні і постійний свербіж у промежині.

Жовті виділення також можуть бути ознакою трихомоніазу, який на відміну від гонореї нерідко не розпізнається якими-небудь іншими симптомами. У рідкісних випадках трихомонадна інфекція крім гнійних жовтих виділень видає себе печінням і ріжучим болем при сечовипусканні, частими неконтрольованими позивами до спорожнення сечового міхура, почуттям важкості в нижній частині черевної порожнини і дискомфортними відчуттями в області промежини.

Чоловікам слід звернути увагу на те, що тільки своєчасна діагностика простатиту дозволить уникнути імпотенції і бесплоди

Виділення з запахом

Поганий запах від статевого члена і області промежини, може з’явитися внаслідок недотримання правил особистої гігієни. Смегма, що виділяється сальними залозами головки пеніса і внутрішнього шару крайньої плоті ─ сприятливе середовище для розвитку бактерій, розмноження і некроз яких супроводжуються неприємним запахом. Цього можна уникнути шляхом регулярного ретельного обмивання статевого члена.

Крім належної інтимної гігієни, причиною поганого запаху смегми і її надмірного виділення може послужити порушення обміну речовин в організмі, в тому числі і цукровий діабет.

Також смердючі виділення, як правило, з’являються при інфекціях сечовивідного каналу. Найчастіше серед них зустрічається гонорейний уретрит у чоловіків, який проявляється густими зеленими або жовтими виділеннями, що доставляють занепокоєння хворому цілими днями.

Творожистие виділення молочно-білого кольору з кислуватим запахом зазвичай вказують на зараження кандидозним уретритом. Дане захворювання викликають грибки різновиди Кандида.

Гарднерелла ─ умовно-патогенний мікроорганізм, у деяких випадках викликає виділення з рибним запахом. Однак, набагато частіше такі виділення зустрічаються при жіночих патологіях, ніж чоловічих. Гарднерелла починає стрімке розмноження при наступних умовах:

 • ослаблена імунна система організму;
 • запалення органів сечостатевої системи;
 • дисбактеріоз кишечника;
 • використання сперміцідових презервативів;
 • тривала терапія антибіотиками, цитостатиками або кортикостероїдами;
 • носіння тісної білизни з синтетичного матеріалу;
 • множинні сексуальні партнерки.

Також смегма з неприємним запахом виділяється у чоловіків при таких патологіях, як запалення головки статевого члена (баланіт) і внутрішнього шару крайньої плоті (баланопостит). Крім патологічних виділень, при даних запальних процесах спостерігаються такі симптоми, як гіперемія, хворобливі відчуття і свербіння в області пеніса, а також утворення виразок і зморшок на голівці.

Кров’янисті виділення

Виділення з кров’ю нерідко є ознакою інфекційного ураження уретри. Криваві домішки зазвичай спостерігаються при гонореї, кандидозі і трихомонадному уретриті. Обсяги таких кровотеч безпосередньо залежать від інтенсивності запального процесу.

Часто виділення з прожилками крові вказують на розпушення слизової оболонки сечівника (хронічний уретрит). Пошкоджена слизова кровоточить при будь-якому роздратуванні, в тому числі і коли по каналу проходить сеча.

Сечовипускальний канал також може бути травмований медичними діями в процесі діагностики і лікування різних захворювань, що у деяких пацієнтів викликає кров’янисті виділення. Вони можуть спостерігатися в результаті грубого введення або вилучення катетера, необережного бужування, огорожі цистоскопического зразка або взяття мазка. Однак такі кровотечі не містять згустків і досить швидко зупиняються.

Також домішки крові у виділеннях у чоловіків присутні, коли в сечовому міхурі або нирках знаходяться дрібні конкременти або пісок, які проходять через сечовипускальний канал назовні. Така кровотеча викликається пошкодженням стінок судин слизової оболонки мікролітами з твердою поверхнею. Дана патологія супроводжується болісним сечовипусканням, при якому в сечі чітко розрізняються сліди крові.

Гломерулонефрит

Макрогематурія ─ кров’янисті домішки в сечі, помітні при сечовипусканні неозброєним оком, можуть бути симптомом розвитку гломерулонефриту. Крім макрогематурії, при даному захворюванні спостерігається підвищений артеріальний тиск, а також набряклість.

Онкологія

Кров’янисті виділення у чоловіків практично завжди спостерігаються при онкологічних захворюваннях органів і тканин сечостатевої системи: раку яєчка, статевого члена, насінників, передміхурової залози та ін. Кровотечі, якими супроводжуються злоякісні пухлини, відрізняються темним, бурим забарвленням. Нерідко в такий крові присутні згустки.

Гематоспермія

Стан, при якому кров виділяється із спермою, називається гематосперміей. Гематоспермія може бути істинною або помилковою. Для істинної характерно потрапляння крові в сперму до того моменту, як вона пройде через уретру. При помилкової гематосперміі кров перемішується з еякулятом вже безпосередньо в сечовипускальному каналі.

Клінічна картина гематосперміі

Дана патологія розпізнається наступними станами:

 • болюча кульмінація статевого акту;
 • труднощі при спорожненні сечового міхура;
 • болі в області статевих органів;
 • набряки яєчок і мошонки;
 • дискомфортні відчуття в області поперекового відділу;
 • підвищена температура тіла.

Причини розвитку гематосперміі

На розвиток гематосперміі впливають наступні фактори:

 • надмірна сексуальна активність (або, навпаки, довгий статеве утримання), із-за чого при статевому контакті розривається судинна стінка в структурах статевих органів;
 • перенесене хірургічне лікування або біопсія;
 • пухлини органів сечостатевої системи доброякісної або злоякісної природи;
 • присутність каменів в сім’явивідних каналах або сім’яниках;
 • варикозне розширення структур вен малого тазу.

Cтаттю про причини різних виділень у чоловіків також можна прочитати російською мовою: «Причины различных выделений у мужчин: что норма, что патология».