Кандидозний баланопостит – як лікувати молочницю у чоловіків?

Молочницю більшість сприймає як суто жіночу хворобу, і дійсно, найчастіше кандидозом статевих органів страждають жінки, проте у чоловіків молочниця також зустрічається, але набагато рідше. Сильна стать схильна до цього грибкового захворювання тільки при ослабленні імунної відповіді, коли на тлі цілого ряду хронічних захворювань відбувається зниження захисних сил організму.

Молочниця у чоловіків найчастіше проявляється на статевому члені як поверхневий кандидоз – баланіт. При залученні в запальний процес і крайньої плоті виникає кандидозний баланопостит. При прогресуванні захворювання молочниця може поширюватися на шкіру пахової області і мошонки, а також розвиватися кандидозний уретрит або простатит.

При легкому протіканні кандидозного баланопоститу, симптоми проявляються невеликим набряком, гіперемією, скупченням під внутрішнім листком крайньої плоті сирнистих біло-сірих виділень. У важких хронічних випадках на статевому члені з’являються плівочки, ерозії, бульбашки і яскраво-червоні плями. Як лікувати молочницю у чоловіків? Про це ми розповімо в цій статті.

Чому у чоловіків кандидоз статевих органів буває рідше, ніж у жінок?

Те, що у чоловіків рідше проявляються симптоми молочниці і рідко реєструються випадки кандидозного баланита, це факт. Чому це так – можна пояснити наступним:

 • Чоловіки, навіть при виникненні схожих на молочницю симптомів, дуже рідко звертаються до лікаря, інколи навіть не знають до якого лікаря звертатися (дерматолог, уролог), намагаються не помічати невеликого дискомфорту або вважають за краще займатися самолікуванням.
 • Чоловічі статеві органи розташовуються зовні, тому для розмноження грибка і тривалого існування немає фізіологічно сприятливий умов, як у жінок. Для розвитку грибкових захворювань має тепле і вологе середовище.
 • Дуже рідко і тільки на тлі слабкого здоров’я і багатьох хронічних захворювань симптоми молочниці у чоловіків можуть бути яскраво вираженими. При інфікуванні від жінки з кандидозом, ознаки молочниці у здорових чоловіків досить швидко минають навіть без лікування.
 • У жінок на розвиток молочниці впливає зміна гормонального фону під час вагітності, циклічна щомісячна зміна рівня гормонів. У чоловіків же шкіра зовнішніх статевих органів і будова епітелію слизової не створюють сприятливих умов для розмноження збудника кандидозу і не відбувається створення необхідної концентрації жіночих статевих гормонів, що сприяє розвитку молочниці.

Як визначити симптоми молочниці у чоловіків? При кандидозному баланопоститі, коли йде активний запальний процес, чоловіка можуть турбувати такі симптоми:

 • Набряк, печіння, свербіння в області голівки статевого члена, крайньої плоті
 • Почервоніння голівки статевого члена без чітких контурів
 • Підвищене лібідо внаслідок подразнення нервових закінчень, рецепторів. Однак, при ерекції, статевому акті і після еякуляції чоловік відчуває неприємні відчуття, печіння, біль і свербіж.
 • Біль, печіння при сечовипусканні
 • Неприємний, кислуватий запах
 • Утворення білого нальоту, сіро-білої маси на голівці, при видаленні плівочки можуть утворюватися ранки, виразки, болючі кровоточиві ерозії.

Причини чоловічої молочниці

Більшість вважає, що причина виникнення кандидозу у чоловіків може бути тільки після незахищеного контакту з жінкою, у якої молочниця, особливо, якщо це постійна партнерка. Це, звичайно, так, але при сильному імунітеті, коли у чоловіка немає серйозних захворювань, ендокринних порушень, відбувається природне самоочищення, чоловік самовиліковується і навіть цього не помічає. Зараження від хворої жінки –  це не єдина причина виникнення кандидозу, як багато хто впевнені.

Поява кандидозного баланопоститу – це дуже тривожний знак для чоловіка, оскільки вказує на проблеми з імунітетом і можливу наявність інших прихованих інфекцій, що передаються статевим шляхом, таких як гонорея, трихомоніаз, хламідіоз у чоловіків, мікоплазмоз, уреаплазмоз тощо. Тому при найменшому дискомфорті, свербінні чи появі виділень, слід пройти повну комплексну діагностику, на підтвердження або виключення різних інших інфекцій. Не варто займатися самодіагностикою і тим більше самолікуванням, не знаючи істинного діагнозу.

Провокуючими факторами, причинами розвитку молочниці у чоловіків є:

 • Цукровий діабет та інші порушення обміну речовин, захворювання ендокринної системи – найбільш часті причини розвитку молочниці у чоловіків. При сильному потовиділенні і надлишковій вазі створюються більш сприятливі умови для розмноження грибка.
 • Тривалий прийом кортикостероїдів, навіть при місцевому лікуванні у вигляді кремів і мазей можуть знижувати імунітет, тривалий прийом антибіотиків або часте безконтрольне лікування антимікробними препаратами.
 • Гіповітаміноз, захворювання шлунково-кишкового тракту, анемія
 • Іноді при вживанні спиртного, почервоніння статевого члена є слабким симптомом кандидозу, і багато чоловіків беруть це за алергію на алкоголь.
 • Всі хвороби від нервів – це банальна фраза, але стреси і тривалі емоційні перевантаження, психологічне напруження сприяють зниженню імунітету і можуть призводити до легких проявів кандидозу.

Лікування кандидозу у чоловіків

Отже, як лікувати молочницю у чоловіків, якщо його постійна партнерка має хронічну форму кандидозу піхви? Після обстеження, лікар призначить лікування молочниці обом партнерам, дуже важливо під час лікування відмовитися від будь-яких сексуальних контактів, а після лікування слід також використовувати презервативи, оскільки при хронічному перебігу молочниці у жінки, і слабкому імунітеті у чоловіка, під час періодичних рецидивах у жінки, пара ризикує отримати ефект пінг-понгу і лікування доведеться відновлювати знову і знову.

А часте використання протигрибкових засобів в кінцевому підсумку може призводити до розвитку стійкості грибкових агентів до того або іншого препарату. Звичайно, вибір антимікотичним засобів як для місцевого, так і для системного використання на сьогоднішній день дуже великий, але вони мають ряд протипоказань і масу побічних ефектів, використовувати їх слід тільки за призначенням лікаря, курсом та дозуванням, встановленим фахівцем на підставі аналізів і клінічної картини захворювання.

Також багатьо чоловіків цікавляться відповідью на питання, чи потрібно лікувати молочницю чоловікові, якщо його партнерка страждає молочницею, а у нього немає симптомів? У цьому випадку більшість лікарів наполягають на лікуванні обох партнерів, навіть якщо симптомів кандидозного баланопоститу у чоловіка немає. Навіть враховуючи те, що на зовнішніх чоловічих статевих органах молочниця розвивається досить рідко, і коли у чоловіка немає симптомів, це не означає, що він не є носієм кандидозу.

У 10-15% чоловіків молочниця проходить безсимптомно, якщо пролікується тільки одна жінка, чоловік знову її інфікує, і її лікування буде марним. Більш того, кандидоз статевих органів рідко буває ізольованим захворюванням, дуже часто воно протікає по типу змішаної інфекції, коли є інші приховані інфекції або венеричні захворювання.

Протигрибкові препарати для прийому всередину

Перед початком лікування молочниці у чоловіків, рекомендується провести мікробіологічне дослідження з визначенням стійкості та чутливості грибкових агентів до найбільш популярних препаратів. До антимикотичних засобів, які лікар може призначити для прийому всередину при активному кандидозі у чоловіків, відносяться протигрибкові препарати в таблетках, які активні проти дріжджоподібних грибків. Найбільш часто призначаються такі:

Флуконазол – Мікосист 1 шт. – 270 грн., 7 шт.,- 550 грн. Флуконазол при молочниці – 150мг. – 15 грн., 50мг. 7шт. – 32 грн., Флюкостат – 150мг. 1 шт. – 150 грн., 50мг. 7 шт. – 250 грн., Дифлюкан 150мг. – 720 грн. 50мг 7шт – 850 грн.

ІтраконазолІрунин інструкція 14 капсул 550-600 грн., 10 капсул 450 грн, 6 капсул 300 грн, капсули Орунгал 14 шт. 2600 – 2800 грн., Ітразол – 6 капсул 360-380 грн., 14 капсул 620-800 грн., Румикоз 6 капсул 270-300 грн. 14 капсул 580-600 грн.

Натаміцин – Пімафуцин 20 табл. 400 грн.

Ці препарати мають різні схеми застосування, тому лікар призначить відповідну з них, виходячи з клінічної картини і результатів аналізів. При призначенні Флуконазолу, його приймають у дозі 50 мг. протягом тижня, Ітраконазол по 1 капсулі 6 днів. При хронічній рецидивуючій молочниці у чоловіків, лікування проходить курсами пульс-терапії до отримання клінічного ефекту. При цьому іноді термін лікування може тривати до півроку.

Ще раз повторимо, що не можна місцеве та пероральне протигрибкове лікування кандидозного баланопоститу у чоловіків проводити самостійно, безконтрольно, безсистемне. При цьому швидко виникає резистентність збудника і запальний процес може прогресувати до розвитку системного кандидозу, що дуже небезпечно. Всі мазі, таблетки, креми, схеми, способи лікування повинні призначатися тільки кваліфікованим фахівцем. Дуже часто самолікування призводить до хронічної молочниці, яка важко піддається терапії.

Те ж саме стосується використання рецептів народної медицини, які не повинні бути єдиними методами лікування, будь-які способи лікування слід погоджувати з лікарем. Також слід враховувати, що більшість протигрибкових засобів має серйозні побічні дії, тому ні в якому разі не можна починати їх прийом без консультації лікаря:

 • Порушення смакового сприйняття, блювання, запор, діарея
 • Токсичний гепатит, гостра печінкова недостатність, набряки
 • Порушення зору, шум у вухах
 • Алергічні реакції – висип, кропив’янка, фотосенсибілізація, багатоформна еритема, ексфоліативний дерматит
 • Запаморочення, сонливість, головний біль, підвищення внутрішньочерепного тиску та інші.

Протигрибкові мазі і креми для місцевого лікування

Протигрибкові препарати системної дії завжди поєднують з місцевим лікуванням. Пацієнтам призначаються ванни, аплікації, креми або мазі з протигрибковою дією. Перед використанням кремів слід обов’язково провести інтимну гігієну, рослинну ванночку і тільки на чисту суху шкіру наносити крем 2 рази на день. Найчастіше призначають Клотримазол крем, який втирають в головку статевого члена і на внутрішню поверхню крайньої плоті.

Бувають рідкісні випадки, коли до багатьох антимикотиків у збудників молочниці виникає стійкість, при цьому грибки залишаються чутливими до розчину метиленового синього (Синька). Недоліком його застосування є фарбуючий ефект. Але це не проблема, якщо під час лікування використовувати темну нижню білизну. Будь-яке місцеве лікування повинно бути в межах 7-14 днів, за рекомендацією лікаря.

В таблиці наведені деякі мазі і креми з протигрибковою дією, які призначають для місцевого лікування молочниці у чоловіків:

Микозон кремМиконазол

Микозон крем (ціна в аптеках – 100 грн).

Призначається при визначенні чутливості до грибків миконазолу.

Протипоказання: печінкова, ниркова недостатність, гіперчутливість, з обережністю при цукровому діабеті.

Побічні дії: шкірні алергічні реакції, подразнення, особливо при надмірному використанні крему.

Застосування: крем наносять 2 р/день на уражену ділянку втираючи м’якими рухами. Після зникнення симптомів для запобігання рецидивів, продовжують ще кілька наступних днів.

Микозорал мазьКетоконазол

– Себозол мазь (120 грн). Микокет мазь, Нізорал крем (420 грн.), Микозорал мазь (170 грн). Крем Дермазол

Його призначають у випадках, коли визначена чутливість збудника до кетоконазолу.

Побічні дії: алергічні реакції, печіння, шкірний висип, контактний дерматит.

Экодакс кремЕконазол

Іфенек крем (160 грн), розчин, Екодакс крем (100 грн).

Це синтетичне похідне імідазолу, його використовують при резистентності до інших протигрибкових засобів, оскільки він володіє широким спектром антимікотичної дії, частіше використовується при мікозах шкіри, має більше побічних ефектів.

Побічні дії: печіння, подразнення, висип, почервоніння шкіри, при тривалому використанні атрофічні зміни шкіри, гіперпігментація.

Клотримазол кремКлотримазол

Клотримазол крем (30-90 грн), Аміклон крем, Імидил крем, Кандид крем 9190-220 грн), розчин, Кандизол крем, Канізон крем (60 грн), розчин,Тридерм мазь, крем, Фунгинал крем, Фунгицип крем. Кандібене крем, Канистен крем, спрей.

Це найчисленніший представник протигрибкових препаратів для місцевого лікування, виробляється у вигляді гелів, кремів, мазей та спреїв.

Побічні дії: набряк, печіння, лущення і роздратування шкіри, поява пухирів. Алергічні реакції.

Спосіб застосування: Крем, лосьйон, розчин, мазь, спрей наносять тонким шаром на слизові оболонки та обережно втирають 2 р/день (3-4 для розчину). При кандидозному баланиті курс – 1-2 тижні 2-3 р/день.

ПімафуцинПімафуцин

(ціна 250-280 грн)

При кандидозному баланопоститі лікування кремом Пімафуцин слід проводити 1-2 р/день, нанесенням на уражені ділянки. Тривалість курсу лікування визначається лікарем індивідуально, коли зникнуть симптоми молочниці, рекомендовано продовжити терапію ще кілька днів.

Фітотерапія

Фітотерапія не є основним методом лікування, але входить до складу комплексної терапії і може сприяти поліпшенню лікувального ефекту. Найбільш ефективними в боротьбі з молочницею вважаються гвоздика, барбарис, аптечна ромашка і календула. З цих трав готують настої або відвари, які використовують для ванночок, трав’яних аплікацій або просто для обробки статевого члена перед нанесенням протигрибкової мазі. Протягом дня такі процедури можна робити кілька разів, особливо корисна аптечна ромашка, яка володіє вираженою протизапальною дією.

Харчування, особиста гігієна, вітамінотерапія

Дієта також є складовою частиною грамотного комплексного лікування. Щоб успішно лікувати молочницю у чоловіків слід знати, що коли переважаючими продуктами в щоденному раціоні є швидкі вуглеводи, кондитерські вироби, випічка, фаст фуд – це відмінне середовище для розмноження грибкових агентів. Постарайтеся замінити шкідливі вуглеводи, рафіновані продукти, овочі, фрукти, як в сиром, так і у відварному, тушкованому вигляді, виключіть солоні, гострі, копчені, мариновані продукти, спиртні напої.

Під час лікування, а також для профілактики кандидозу у подальшому, слід дотримуватися інтимної гігієни. Краще замінити нижню білизну на нову, під час лікування не приймати ванни, а користуватися тільки душем, після якого ретельно витирати статеві органи, оскільки волога є відмінним середовищем для розмноження грибків. Міняти білизну і приймати душ слід хоча б один раз на день, не використовувати засоби для тіла в якості засобів для інтимної гігієни.

При ослабленому імунітеті необхідно приймати вітамінні комплекси, імуностимулятори, а через 2 тижні після закінчення лікування можна використовувати для виведення токсинів і залишків лікарських засобів такі ентеросорбенти, як Полісорб, Поліфепан.

Cтаттю про кандидозний баланопостит також можна прочитати російською мовою: «Кандидозный баланопостит: как лечить молочницу у мужчин?».