Печіння, біль при сечовипусканні у жінок і чоловіків

При злагодженій і гармонійну роботу всіх органів і систем людського тіла, природне виведення продуктів переробки організму (сечовипускання, стілець) відбувається легко і крім полегшення не доставляє ніяких незручностей. Якщо ж сечовипускання приносить біль і печіння – значить, патогенна мікрофлора почала активно розмножуватися.

Дизурією прийнято називати патологічне порушення нормального виділення сечі при якому з’являється нестерпне відчуття печіння при сечовипусканні у жінок або чоловіків, що супроводжується різкими болями і неприємної чутливістю при відпливі вторинної сечі з міхура.

Інші симптоми при печінні

Відчуття печіння, вкрай рідко з’являється ізольовано, зазвичай воно супроводжується іншими неприємними проявами:

 • Печіння, яке супроводжується болем в області лобка.
 • Печіння при сечовипусканні у чоловіків, що супроводжується різями в уретрі або області голівки статевого органу.
 • Печіння, що супроводжується тягнуть болями внизу живота, що охоплюють промежину. Після повного спорожнення сечового міхура, до болю додаються різі.
 • Печіння і біль в паховій області, поширюються на промежину і супроводжуються різями перед сечовипусканням і після нього. Часті помилкові позиви до сечовипускання, що супроводжується болем яєчок.
 • Печіння та біль, що виникають тільки один раз на добу, після сечовипускання вранці або при останньому, вечірньому спорожнення міхура. Все інше час відсутність неприємних відчуттів.
 • Печіння з болями і різями тільки в нічний час доби.
 • Печіння, що супроводжується болями при частому спорожнення міхура.
 • Печіння та біль, що виникають при відходженні останньої або першої порції сечі.

Крім цього, печіння може супроводжуватися такими неприємними проявами як:

 • Яскраво-червона або темно-коричнева сеча, яка утворюється внаслідок пошкодження судин або запалення на слизовій нирок, міхура або сечоводів. Домішка червоної крові в сечі є ознакою пошкодження близько розташованих судин. А темне забарвлення сечі говорить про застої крові в нирках або скупченні її в сечовому міхурі.
 • Каламутна сеча має два пояснення: помутніння за рахунок скупчення великої кількості солей або ж присутність в сечі гною і мертвого епітелію.
 • Зміна забарвлення сечі на темно оранжевий колір, і зниження об’єму сечі, що виділяється, говорить про зневодненні організму.

Звернення до фахівця обов’язково в таких випадках, коли:

 • Печіння супроводжується виділеннями у чоловіків з сечовипускального каналу, і жінок з піхви.
 • Тривалість патологічних проявів більше 2х днів.
 • Неприємні симптоми супроводжуються підвищенням температури, загальною слабкістю, синдром постійної втоми і болями в нижній частині живота, паху і попереку.

Причини печіння і болю неінфекційного характеру у чоловіків і жінок

Біль і печіння не завжди є показниками урогенітальної інфекції. Існує досить багато захворювань інфекційного характеру, симптомами яких є печіння і болю при відходженні сечі з міхура. Так причиною печіння при сечовипусканні можуть стати наступні захворювання:

Печіння, біль при сечовипусканні у жінок і чоловіківСечокам’яна хвороба

Для цієї патології характерне постійне відчуття повного сечового міхура і бажання помочитися, больовий синдром спочатку процесу. Так проявляють себе камені, утворені в нирковій тканині. Провокуючими факторами для загострення сечокам’яної хвороби є тривале перебування на холоді, посилені фізичні вправи, поглинання великої кількості їжі за один прийом, тривала їзда по вибоїстій дорозі (тряска).

Ниркова коліка

Відрізняється різким болем колючого характеру, віддає на промежину, статеві органи і пах. Провокуючими факторами ниркової кольки є травми нирок, переохолодження, підвищені фізичні навантаження, пристрасть до рясної їжі і сама сечокам’яна хвороба.

Пухлини в системі сечовиділення

Утворення пухлин або поліпів в одному з ділянок сечовидільної системи, наприклад, в нирках, сечовому міхурі або уретрі, завжди викликає труднощі при сечовипусканні, часті помилкові позиви і болючість при відтоку сечі.

Просування каменів і піску по виводячим шляхам

Рух до виходу піску або роздроблених каменів по сечоводах, сечового міхура і уретрі, проходить завжди в супроводі дискомфорту і досить сильних больових відчуттях. У сечі можуть бути домішки крові, а саме сечовипускання супроводжуватися сильним печінням.

Доброякісні та онкологічні пухлини органів

Утворення пухлин в інших органах може відбиватися на стані сечостатевої системи і сечовиділенні, зокрема. Так пухлини прямої кишки, порожнини шийки матки або простати по своєму розташуванню близько підступають до сечового міхура і уретрі. Здавлювання цих органів призводить до появи болю та відчуття печіння при сечовипусканні.

Лобкова воша

Цей паразит може викликати печіння при сечовипусканні і при посилених фізичних навантаженнях. Локалізація свербіння і печіння буде в районі лобка, посилюючись вночі. Паразитів не завжди можна помітити неозброєним поглядом. Тому при виявленні таких симптомів краще перевіритися у лікаря.

Закупорка сечоводу

Проходження по сечівнику сольових кристалів, кров’яних згустків або залишків каменів може привести до утруднення проходу сечі, викликати біль і стати причиною печіння при сечовипусканні.

Хімічні подразники

При виготовленні засобів особистої гігієни та косметики часто використовується велика кількість різних хімічних компонентів, здатних викликати алергічну реакцію або роздратування. Використання таких гелів, ополіскувачів, миючих засобів і навіть презервативів може призвести до появи болю і печіння при сечовипусканні і після його закінчення.

Фімоз

Потовщення крайньої плоті часто стає причиною скупчення сечі в її складках, що призводить до подразнення тканин статевого органу, і появі печіння та свербежу.

Причини печіння інфекційної етіології

Патогенна мікрофлора, яка є частиною нормальної флори організму, до певного моменту успішно пригнічується імунною системою. Але при збігу сприятливих факторів патогенні організми негайно починають швидкий ріст і розмноження своїх колоній, викликаючи запалення на всьому протязі сечовидільної системи.

Причиною інфекційних захворювань, в основному, стають такі паразити, як:

 • стафілококи,
 • синьогнійна паличка,
 • стрептококи,
 • кишкова паличка.

Венеричні захворювання та хвороби ІПСШ викликають такі паразити, як:

 • трихомонади,
 • трепонеми,
 • хламідіі,
 • мікопазми,
 • гарднерели,
 • гонококи.

Зниження активності імунної системи через тривалий стрес, переохолодження, постійної втоми, недостатнього харчування відкривають шлях для проникнення різної інфекції. А імунодефіцит або виникнення аутоімунних захворювань викликає загострення наявних хронічних патологій. Ці ж фактори можуть викликати бурхливий розвиток умовно патогенних мікробів, необхідні в невеликих кількостях для нормальної роботи організму, що викликають небезпечні захворювання при посиленому розмноженні.

Крім цього, важливим провокуючим фактором є недотримання особистої гігієни. Нехтування щоденними гігієнічними процедурами спричиняє розвиток інфекційного запалення протягом усього урогенітального тракту. Постійне скупчення забруднених виділень на геніталіях створює ідеальні умови для розмноження патогенної мікрофлори. При таких умовах інфекція може легко проникнути у верхні відділи сечостатевої системи. Тривале нехтування гігієнічними процедурами або неправильні рухи під час підмивання жінками, провокують проникнення в канали статевих органів кишкової палички з прямої кишки. Це може спровокувати розвиток уретриту або інших подібних захворювань.

Причини хворобливого сечовипускання у жінок

Цистит

Найпоширенішою причиною печіння при сечовипусканні, яка виникає внаслідок проникнення кишкової палички у порожнину сечового міхура, є цистит. Хоча його симптоми можуть проявитися і при інших урогенітальних інфекціях. Хворого крім печіння турбують постійні помилкові позиви до спорожнення сечового міхура, різі та болючість відразу після відтоку сечі. Відчуття переповненого міхура сечею, ниючі болі і бажання сходити в туалет людина при цьому захворюванні відчуває постійно.

Читайте також: «Симптоми циститу у жінок, лікування, причини»

Запалення стінок піхви

Болі, печіння і рясні виділення є основними симптомами таких захворювань як:

А поява ще і неприємного запаху говорить про розвиток гарднерелеза.

Міометрія та ендометрит

Ці інфекційні захворювання характеризуються періодичними больовими нападами, що посилюються в нічний час.

Кандидоз кишечника і тканин піхви

Порушення балансу мікрофлори кишечника (див. дисбактеріоз кишечника), призводить до ураганного зростання кандидів, що становлять частину нормальної флори в обмеженій кількості, а при бурхливому розвитку колоній викликають патологію (молочниця у жінок). Порушити нормальний баланс флори може антибактеріальна терапія. При цьому хворий відчуває, крім печіння, дискомфорт і неприємні і хворобливі відчуття, особливо під час сексу. Подальше збільшення колоній кандідов призводить до постійного паління, супроводжуючому сечовипускання.

Пієлонефрит

Захворювання, що викликає запальні процеси в тканинах нирок, при якому хворого мучать гострі болі під час позивів помочитися. Крім цього, біль охоплює область попереку та промежини, віддає в ноги і низ живота. В кінці дня до болю приєднується печіння, причини якого криються в нирках. Загострення пієлонефриту виникає на тлі перевтоми або тривалого перебування на холоді.

Інфекції, що передаються статевим шляхом та венеричні хвороби

Захворювання цієї категорії завжди супроводжуються нестерпним печінням при кожному сечовипусканні, як на початку процесу, так і в кінці його. Печіння завжди супроводжується сильним болем. У більшості випадків такі симптоми супроводжують:

Ускладнення інфекційних захворювань

Ускладнений перебіг таких інфекційних патологій як:

Часто супроводжується порушеннями в сечовидільній системі, конкретно проблеми зачіпають акт сечовипускання, при якому з’являються печіння і болю. До числа хвороб входять і кишкові інфекції, збудники яких можуть поширюватися на сечостатевий тракт і викликати проблеми при сечовипусканні.

Причини, що викликають біль і печіння у чоловіків

У чоловічої половини людства печіння при сечовипусканні може з’являтися і з причин, що не вимагає лікарського втручання, це такі ситуації як:

 • невелика травма промежини;
 • інтенсивний статевий акт;
 • споживання гострої, солоної і копченої їжі;
 • надлишок алкоголю.

Неприємні прояви незначні і швидко проходять самостійно, викликаючи легке подразнення тканин уретри.

Крім цього, причинами печіння при сечовипусканні виступають хвороботворні бактерії, які проникають в сечовий канал, сечовий міхур і нирки. Характер болю, печіння і дискомфорту відрізняється в залежності від виду інфекції.

Урогенітальний туберкульоз

Важке складне захворювання хронічного характеру. Симптоми при цій патології не бувають вираженими, а мають стертий характер, що значно ускладнює постановку діагнозу і вибір методик лікування. Вказують на нього симптомами вважаються такі прояви як:

 • порушення потенції,
 • біль і печіння при сечовипусканні,
 • підвищення температури тіла до вечора і нормалізація її вранці,
 • біль в області промежини, що віддають у поперек,
 • постійне відчуття слабкості,
 • гіпергідроз.

Визначити позалегеневий туберкульоз досить складно. Навіть аналізи сечі на посів можуть давати негативні результати тривалий час. А лікування урогенітального туберкульозу, прийнятого за сечостатеву інфекцію, антибіотиками ще більше ускладнює діагностику. Пацієнт при цьому відчуває тільки тимчасове полегшення, а потім симптоми проявляються з подвоєною силою. Позалегеневий туберкульоз вимагає особливого підходу до лікування та призначення певних груп препаратів.

Простатит

Часто зустрічається патологія у чоловіків, яка характеризується запаленням тканин передміхурової залози. Розвивається простатит на тлі різних сечостатевих інфекцій, часто з групи передаються статевим шляхом. Неадекватне або неповне лікування цих хвороб, перехід у хронічну стадію, при якій симптоми практично непомітні, в підсумку викликає запалення тканин передміхурової залози.

Хворого мучить не тільки печіння і дискомфорт при сечовипусканні, але і сильні болі, що охоплюють промежину, поясницю, мошонку. Біль стає нестерпним відразу після статевого акту або його тривала відсутність, за рахунок застою при скупченні сперми. Простатит протікає як гостре або хронічне захворювання.

Уретрит

Запальний процес сечівника завжди супроводжується яскраво вираженими і вкрай болісними симптомами. Сильні, різкі болі супроводжуються різями і печіння при сечовипусканні протягом всього процесу. На тлі цих симптомів з’являються неприємні слизові виділення, іноді з домішками гною. Гостра форма уретриту відрізняється особливо вираженими симптомами. При переході в хронічну форму симптоми практично зникають, залишаючи неясне відчуття дискомфорту і ранкові гнійні виділення зеленуватого відтінку і з неприємним запахом.

У відсутність грамотного та своєчасного лікування колонії збудників проникають по висхідним шляхах в інші органи і викликають розвиток таких патологій як:

 • простатит,
 • епідидиміт,
 • пієлонефрит.
Хламідіоз

В останні роки хламідіоз поширюється з неймовірною швидкістю. Це пов’язано з тим, що захворювання у чоловіків тривалий час не виявляється ніякими симптомами. До моменту появи перших симптомів хвороба приймає гострий характер. Хворий помічає у себе склоподібні виділення з уретри, сеча стає каламутною і в ній з’являються прожилки крові. На тлі цього розвиваються болісні болі, з’являється нестерпний свербіж, печіння під час спорожнення сечового міхура, піднімається невелика температура. Людина відчуває постійну слабкість.

Детальніше про «Хламідіоз у чоловіків: симптоми, лікування»

Трихомоноз

Розмноження найпростіших паразитів в сечовому каналі, насінних бульбашках і простаті, провокує розвиток тріхомоноза. Захворювання супроводжується такими симптомами як:

 • гнійні пінисті виділення,
 • домішка червоної крові в спермі і сечі,
 • біль і печіння,
 • порушення сечовидільної функції.
Гонорея

Порушення сечовипускання, поява різей, печіння і болю вчасно відходження сечі є основною ознакою ураження організму гонококами. Поступово приєднується набряк тканин уретри, гіперемія та гнійні виділення. Можливе поширення інфекції на тканини прямої кишки.

Злоякісні пухлини органів сечостатевої системи і кишечника

Зростання онкологічних утворень в порожнині сечового міхура, у тканинах простати або в прямій кишці чинять негативний вплив на можливість природного виведення сечі. У хворого з’являються проблеми з сечовипусканням, кожна спроба супроводжується печінням та болем. Спочатку порушення з’являються періодично, але з ростом пухлини приймають постійний характер.

Діагностичні методи при порушенні сечовипускання

Виникнення порушень або дискомфорту при сечовипусканні будь-якого характеру повинно стати приводом для звернення до фахівця за консультацією та проходження повного обстеження. Важливо встановити характер причини, що викликала такі симптоми, і не втратити час для проведення адекватного лікування.

Після збору анамнезу та огляду пацієнта, лікар призначає ряд лабораторних аналізів, які вкажуть на характер захворювання:

 • клінічний аналіз сечі і крові;
 • мазок з сечовипускального каналу на посів мікрофлори;
 • імуноферментний аналіз;
 • полімеразна ланцюгова реакція;
 • аналіз сечі по Ничипоренко;
 • збір сечі за Зимницьким;
 • посів сечі на стерильність.

Обов’язково призначаються консультації таких фахівців як:

 • інфекціоніст,
 • проктолог,
 • гінеколог,
 • уролог.

Для підтвердження діагнозу і визначення стану внутрішніх органів призначаються візуальні методи обстеження:

 • цитоскопия,
 • рентген з контрастом,
 • МРТ поперекового відділу хребта.

Тільки після отримання даних всіх методів обстеження, лікар ставить діагноз і вибирає відповідне лікування.

Cтаттю про печіння, біль при сечовипусканні у жінок і чоловіків також можна прочитати російською мовою: «Жжение, боль при мочеиспускании у женщин и мужчин».