Напад панкреатиту – симптоми

Панкреатит – захворювання, яке ще зовсім недавно вважалося хворобою алкоголіків. На сьогоднішній день запалення підшлункової залози виникає не тільки від зловживання алкоголем, але і при генетичній схильності, зловживання жирною, смаженою, гострою їжею, побічними діями деяких лікарських препаратів.
Медицина налічує понад 200 факторів, що провокують розвиток панкреатиту. Важливу роль в його розвитку відіграють хронічні інфекції, гормональні збої, тупі травми живота, стресові ситуації. Напад панкреатиту може настати, як самостійне захворювання, або одночасно з іншими хворобами травної системи. Зазвичай він нерозривно пов’язаний і провокується паралельними хворобами жовчного міхура, печінки, і навіть серцево-судинної системи.

Травні ферменти, перебуваючи в підшлунковій залозі, не мають активного впливу на її тканини, але при виникненні сприятливих факторів для патологічних процесів ферменти починають активізуватися і неадекватно впливати на тканини підшлункової, викликаючи її запалення. При цьому також відбувається різкий дефіцит вироблення ферментів підшлункової залози.

Іноді на тлі, здавалося б, нормального здоров’я людини відбувається напад панкреатиту, симптоми якого наступні:

Загострення панкреатиту – симптоми

Напад гострого панкреатиту – це дуже серйозна загроза не тільки здоров’ю, а часом і життю людини. Терапія такого стану проводиться тільки в умовах стаціонару, якщо вчасно не надати адекватну медичну допомогу, від гострого запального процесу може наступити смерть пацієнта.

 • Перший і найбільш характерний симптом панкреатиту – тривалий інтенсивний біль в області живота, ріжучого або тупого, оперізуючого характеру, іноді віддає в спину, під лопатку або у поперек. Значний больовий синдром пояснюється тим, що підшлункова залоза має безліч нервових закінчень, при запаленні цього органу вони активно залучаються до больової симптоматики, аж до больового шоку. При болісних і різких болях хворий навіть може втратити свідомість. Якщо біль триває дуже тривалий час і посилюється – це тривожний симптом руйнування підшлункової залози і ознаків розвитку гострого панкреатиту.
 • Біль супроводжується нудотою і багаторазовою блювотою, повною відсутністю апетиту, здуттям живота.
 • Діарея зі смердючим запахом і залишками неперетравленої їжі.
 • Гикавка, сухість у роті, відрижка також можуть супроводжувати загострення захворювання.
 • Коли хворий знаходиться в лежачому положенні, больовий синдром часто може посилюватися, тому людина з нападом панкреатиту, симптоми якого дуже болючі, намагається сидіти, вимушено нахилившись вперед.
 • Підвищення температури тіла, озноб, задишка також характерні для гострого панкреатиту.
 • На язиці у хворого з’являється наліт білуватого кольору, через 1-2 дні помітно знижується пружність шкіри, відбувається зниження ваги і з’являються ознаки гіповітамінозу.
 • Також при цьому у хворого може бути зниження артеріального тиску, слабкість, шкіра хворого стає сірого відтінку.

Ці та інші симптоми нападу панкреатиту дуже схожі з іншими захворюваннями травної системи, тому остаточний діагноз, що підтверджує запалення підшлункової залози можна встановити, лише провівши комплекс лабораторних досліджень і діагностичних заходів. Слід також виключити можливі хибні симптоми та ознаки, щоб діагноз був максимально достовірним.

Що робити при нападі панкреатиту

 • У перші години розвитку нападу ні в якому разі не можна приймати їжу, будь-яка їжа в перші 3 доби протипоказана, оскільки і їжа, і навіть питво провокують роздратування в підшлунковій залозі і стимулюють вироблення ферментів, викликаючи ще більший біль і запалення. Дозволяється пити тільки чисту воду.
 • Щоб полегшити біль, запалення і набряк, слід покласти лід на епігастральну область, ту область, де знаходиться підшлункова залоза, це між грудною кліткою і пупком. Краще всього використовувати грілку, наповнену холодною водою.
 • Щоб зменшити напруженість, насиченість кровотоку в органах травлення і в залізі, зокрема, необхідно забезпечити повний спокій і постільний режим хворого.
 • Крім спазмолітиків і анальгетиків, таких як Но-Шпа, Дротаверин, Спазмолгон, Максиган, до приїзду «Швидкої допомоги» ніяких лікарських засобів краще не приймати. Навіть якщо Ваші побоювання з приводу нападу перебільшені, краще перестрахуватися, тому що може бути втрачений дорогоцінний час на встановлення діагнозу і своєчасне лікування. Підступність панкреатиту полягає в тому, що іноді через якийсь час може наступити тимчасове поліпшення, а потім наступити стрімкий рецидив.

Існує такий вислів – голод, холод і спокій – це правило першої допомоги організму при нападі панкреатиту, симптоми якого зазвичай очевидні. Якщо перед ознаками панкреатиту людина не дотримувалася дієти, переїдала, зловживала спиртними напоями, жирною, смаженою їжею, отримала травму живота, проходила ендоскопічні маніпуляції і були інші провокуючі панкреатит фактори, при появі описаних вище симптомів слід негайно звернутися за медичною допомогою.

Cтаттю про напад панкреатиту також можна прочитати російською мовою: «Приступ панкреатита — симптомы».