Причини і симптоми виразки дванадцятипалої кишки: лікування, дієта, народні засоби

Симптоми виразки дванадцятипалої кишки на початковій стадії проявляються приховано. Пацієнт може скаржитися на легкий біль під ложечкою, сильне відчуття голоду вранці і легку нудоту. Причому, більшість людей не усвідомлює серйозність цих ознак, і не звертаються до лікаря. Однак, своєчасне діагностування виразкової хвороби дванадцятипалої кишки дозволить зберегти здоров’я і уникнути операції.

Якщо людина постійно відчуває біль у животі, потрібно відразу ж звертатися за допомогою до медиків, щоб вчасно діагностувати захворювання і приступити до лікування.

Загальна інформація про виразку

Стінка дванадцятипалої кишки складається з м’язового шару, покритого підслизовим і слизовим шаром. При виникненні виразки порушується цілісність слизової і підслизової оболонки, а дно виразки локалізується в м’язовому шарі.

Найчастіше виразкові ураження даного відділу кишечника знаходиться у його початку, оскільки сюди потрапляє найбільше шлункового соку, створюючи винятково сприятливі умови для розвитку патогенної мікрофлори. Дуже часто виникає не одна виразка, а відразу декілька (якщо вони розташовані один навпроти одного, їх називають «цілуючимися»).

Характерною ознакою виразки є повторне утворення дефектів. В період ремісії пошкоджені ділянки заживають, а на їх місці утворюються рубці. Якщо періоди загострення настають дуже часто, весь кишечник покривається рубцевою тканиною, що звужує або деформує просвіт кишки. Найбільше пацієнтів – люди молодого та середнього віку (приблизно десять відсотків населення).

Причини виникнення

Лікарям поки не вдалося точно з’ясувати, які чинники провокують розвиток або загострення виразки дванадцятипалої кишки. З даного питання існує кілька версій:

 • Куріння і вживання алкоголю негативно позначається на стані слизової оболонки органів травлення. Ці токсичні продукти змінюють склад соляної кислоти і знижують захисні характеристики слизу, а спиртні напої пошкоджують слизовий шар безпосередньо.
 • Існує думка, що виразкову хворобу викликають бактерії Хелікобактер пілорі. Проте, останні дослідження показали, що ці мікроорганізми є в травному тракті кожної людини, і далеко не всі види бактерії провокують виразкові ураження.
 • Виразки кишечника можуть спровокувати деякі медикаменти, зокрема кортикостероїди і негормональні протизапальні препарати.
 • Дисбаланс між захисними властивостями слизової кишечника і агресивним впливом шлункового соку. Сучасні дані показують, що цей процес може доповнюватися низьким рівнем вмісту захисних простогландинов в слизовій оболонці кишечника, що і провокує виразку. Крім того, кишка може бути банально пошкоджена грубою їжею.
 • Тривале перебування на сонці провокує підвищене вироблення гормону гастрину, який прискорює вироблення шлункового соку і загострює виразкову хворобу.
 • Постійні стреси і нервові перенапруження стимулюють роботу вегетативної нервової системи, яка провокує додаткову вироблення соляної кислоти і її викид в кишечник.
 • Наявність виразкової хвороби пов’язана і з групою крові. Було встановлено, що найчастіше від хвороби страждають люди з першою групою крові і позитивним резус-фактором.

Основні ознаки

Найпоширенішими симптомами виразки дванадцятипалої кишки є ознаки, схожі з виразкою шлунка: печія, нудота, блювота, порушення апетиту і болю. Розглянемо кожен з цих симптомів більш докладно:

 • Розлади апетиту можуть виражатися як в його зниження, так і збільшення. Досить часто виразка супроводжується так званими голодні болі, які проходять після їжі. Однак, у деяких випадках ураження слизової кишечника може викликати повна відраза до їжі через хворобливості процесу травлення.
 • Болю при виразковій хворобі дванадцятипалої кишки досить характерні. По-перше, вони виникають приблизно через півтори години після їжі, а по-друге, з’являються після тривалої перерви між прийомами їжі (наприклад, гостре і болюче відчуття голоду вранці). Біль може бути будь-якого характеру (від колючих до спастичних) і мати різну тривалість. Найчастіше неприємні відчуття виникають у правому підребер’ї, але якщо виразкові ураження знаходиться в кінці кишки, біль буде виникати посередині живота або в його лівій частині.
 • Нудота, блювання проявляється в тому випадку, якщо виразка знаходиться в самому початку кишки. Найчастіше блювотні маси містять з’їдену раніше їжу і шлунковий сік, а якщо до виразці приєднався запальний процес в підшлунковій залозі або жовчному міхурі, в блювотних масах спостерігається жовч.
 • Печія – вельми характерний симптом для даного захворювання. Оскільки пошкоджена слизова кишечника, порушується його перистальтика, і кислий шлунковий сік потрапляє в стравохід.

Читайте також: Таблетки від печії»

Можливі ускладнення

Несвоєчасне лікування виразки дванадцятипалої кишки може викликати і її самостійне рубцювання, і серйозні ускладнення, які будуть значно затримувати процес одужання і ускладнювати діагностику. Виразкова хвороба може супроводжуватися такими ускладненнями:

 • Дисморфичні, змінюють будову виразкового ураження: розвиток раку на місці виразки (малігнізація) і зміна стінок і звуження просвіту кишечника з-за великої кількості рубців.
 • Деструктивні ускладнення руйнують саму кишку. До них відносять кровотечі, прорив (перфорацію) і пенетрацію (тобто проникнення виразкового ураження в сусідні органи). Перфорація часто спостерігається у виразках, розташованих на передньому ділянці кишки, а якщо поразка торкнулося задню стінку органу, виразка може вразити і головку підшлункової залози.

Причини кровотечі

Виразка дванадцятипалої кишкиОдним з найбільш поширених ускладнень виразки дванадцятипалої кишки є внутрішня кровотеча. Провокуючими факторами можуть бути стреси або важкі фізичні навантаження. Але найчастіше це ускладнення виникає після вживання спиртних напоїв, в результаті неправильного лікування або його відсутність. Саме тому кровоточиві виразки найчастіше зустрічаються у чоловіків, а розміри крововтрати можуть бути найрізноманітнішими.

Якщо виразка почала кровоточити, в першу чергу змінюється колір стільця (він стає чорним) і може виникати блювота кольору кавової гущі. Невеликі кровотечі найчастіше проявляються діареєю або стільцем насиченого темного кольору і кашкоподібної консистенції.

Однак, при великому кровотечі, коричнева блювання буде супроводжуватися швидкою слабкістю, сильним запамороченням, а у деяких випадках навіть втратою свідомості. Пацієнти з виразковою хворобою повинні розуміти, що кровотеча з виразки – це дуже серйозна патологія, яка потребує негайної лікарської допомоги в лікарняному стаціонарі.

Ознаки проривної виразки

Прорив (прорив) виразки – це не просто кровотеча. В результаті цієї патології на місці виразкового ураження утвориться наскрізний отвір, через яке вміст дванадцятипалої кишки потрапляє в черевну порожнину. А оскільки в неперетравленої їжі в даному відділі кишечнику міститься жовч і ферменти підшлункової залози, що це досить агресивна суміш, яка викликає роздратування і запалення очеревини (перитоніт).

Люди з виразковою хворобою дванадцятипалої кишки, які раптом починають відчувати гостру і дуже сильний біль, повинні відразу ж викликати швидку допомогу. Ця ознака вказує на початок прориву виразкового процесу, який характеризується досить помітними симптомами:

 • Сильна біль з’являється з правого надчеревній сторони і може віддавати в праву лопатку або плече;
 • З-за сильного больового синдрому, хворий змушений лежати нерухомо на спині або на боці з підібганими ногами, так як найменше ворушіння спричиняє сильне загострення болю;
 • М’язи живота сильно напружені;
 • Різко блідне шкірні покриви.

Найбільшу небезпеку становить період, який настає через кілька годин після початку прориву. Біль стихає, і самопочуття пацієнта поліпшується. Труднощі в тому, що через поліпшення стану багато людей відмовляються від операції, але якщо її не провести протягом дванадцяти годин, стан різко погіршитися. У хворого почнеться сильний жар, блювота, болі поновляться з новою силою, може роздутися живіт, почастішати пульс і серцевий ритм, а проривна виразка викличе перитоніт. В даному випадку хірургічне втручання стає необхідним для порятунку життя пацієнта, але подібна операція має менш сприятливі прогнози.

Що таке рубцевий стеноз?

При постійних загостреннях виразкової хвороби, рубці поступово покривають всю дванадцятипалу кишку і поступово звужують її просвіт. У цьому випадку їжі важче пройти через кишечник і розвивається стеноз (звуження), яке можна вилікувати тільки за допомогою операції. У пацієнта може спостерігатися блювання, розтягнення шлунка та ускладнене проходження їжі. Крім того, патологічний процес супроводжується порушеннями водно-сольового балансу, який викликає загальну слабкість, млявість, постійну сонливість, гіпертонус м’язів і почуття бігають мурашки по кінцівках.

Діагностичні методи

Найбільш точним та інформативним способом діагностування виразки дванадцятипалої кишки є фіброгастродуоденоскопія (ФГДС). Під час процедури в шлунок і кишечник хворого вводять спеціальний зонд, який дозволяє оцінити локалізацію і розміри виразки, а також взяти зразки слизової оболонки для проведення біопсії і провести швидкий тест на наявність Хелікобактер пілорі.

Для підтвердження діагнозу хворому роблять рентген, а також беруть загальний і біохімічний аналіз крові. Також необхідно провести аналіз калу на реакцію Грегерсена, щоб визначити наявність прихованої крові у фекаліях.

Лікування виразкової хвороби

Своєчасне діагностування і лікування виразки дванадцятипалої кишки допомагає уникнути ускладнень. Під час загострення хвороби хворому призначають консервативну медикаментозну терапію з прийомом пероральних, ін’єкційних або краплинних препаратів. Якщо ускладнення все-таки з’явилися, для збереження життя хворого необхідно лікування в лікарняному стаціонарі або оперативне втручання.

Раніше в медицині було прийнято проводити профілактичне лікування навесні і восени, але тепер такий метод не використовують із-за його низької результативності.

В даний момент для лікування виразки дванадцятипалої кишки використовують наступні групи препаратів:

 • Препарати для підвищення захисних властивостей слизової оболонки. До них відносять Вентер і Де-нол, які утворюють на поверхні виразки тонку плівку; Біогастрон, Кавед-З відновлюють тканини слизової, а Енпростіл стимулює вироблення слизу і допомагає відновити клітини.
 • Засоби для зниження кількості шлункового соку. Препарати даної груп ще називають блокаторами протонної помпи, які уповільнюють вироблення соляної кислоти в шлунку. До подібних медикаментів відносять: Гастрозол, Боипразол, Омез, Омезол, Пептикум, Сопрал і інші препарати на основі омепразолу; Контролок, Нольпаза, Пептазол (діюча речовина – пантопразол); Геликол, Лансофед , Ланцид, Епікур (на основі лансопразолу); препарати рабепразолу (Зульбекс, Париет, Онтайм) і Нексиум, з основною діючою речовиною Езомепразолом. Раніше для лікування виразки використовували блокатори Н2-гістамінових рецепторів, але зараз від цих засобів відмовилися, оскільки вони викликають звикання (препарати ранітидину Гистак, Раннисан, засоби на основі фамотидину – Квамател, Гастросидин, і препарат Беломет на основі Циметидину).

Як допоміжний засіб досить часто використовують селективні блокатори М-холінорецепторів (Піренцепін, Гастроценипн). Ці засоби дозволяють знизити вироблення соляної кислоти і пепсину.

 • Заспокійливі препарати, зокрема антидепресанти (Амітриптилін), седативні засоби (валеріана) і транквілізатори (Тазепам, Седуксен).
 • Для нормалізації перистальтики дванадцятипалої кишки використовують блокатори центральних рецептрово дофаміну (Церукал, Реглан).
 • Антибактеріальні препарати використовуються в тому випадку, якщо виразкова хвороба була викликана Хелікобактер пілорі. Раніше антибіотики використовувалися до повного знищення бактерій, але пізніше з’ясувалося, що далеко не всі мікроорганізми цієї групи викликають виразкову хворобу, а антибіотики лише викликають переміщення бактерій в нижні відділи кишечника, провокуючи дисбактеріоз. Крім того, завжди існує ризик повторного зараження, якщо людина буде користуватися загальною посудом з носієм хвороботворних мікроорганізмів. В даний момент, якщо інфікування Хелікобактер пілорі доведено, хворому призначають один або кілька курсів антибіотиків. Якщо після такого лікування бактерія не гине, лікування часто змінюють.

Засоби народної медицини

Люди, які з тих чи інших причин не довіряють традиційної медикаментозної терапії і воліють використовувати народне лікування виразки дванадцятипалої кишки, не зможуть повністю позбавитися від захворювання. Тим не менш, деякі народні засоби досить ефективні в якості допоміжного лікування.

Найбільш дієвим препаратом вважається свіжий картопляний сік. Він має не дуже приємний смак, але хворі швидко звикають до нього. Для приготування соку краще використовувати сорти Американка і Ранкова роса, але якщо їх немає, можна використати будь-який не попсований овоч.

Готувати сік потрібно безпосередньо перед вживанням, оскільки при потемнінні він втрачає всі свої цілющі властивості. Починати лікування треба з вживання столової ложки соку тричі на день за півгодини до їжі, поступово збільшуючи дозування, доводячи її до половини склянки за один прийом. Курс лікування триває від 21 до 28 днів, при цьому хворому потрібно обов’язково дотримуватися суворої дієти. Далі слід зробити перерву на декілька тижнів і повторити курс.

Також для лікування виразки вживають натуральну оливкову олію або обліпихове масло, яке п’ють щодня на голодний шлунок по десертній ложці протягом трьох місяців. Також застосовують мед, прополіс, настоянки і відвари звіробою, календули і подорожника.

Рекомендації по харчуванню

Дієта при загостренні виразки дванадцятипалої кишки передбачає відсутність агресивних хімічних, температурних та механічних подразників (дієта 4Г). Їсти можна лише злегка підігріту їжу до шести разів на день маленькими порціями.

Читайте також: Дієта при гастриті»

Чи можна при виразці дванадцятипалої кишки вживати алкоголь та палити? Відповідь однозначна – ні. Спиртні напої і курити натщесерце категорично заборонено. Також доведеться виключити дуже гарячі або холодні продукти, і відмовитися від їжі всухом’ятку.

Щоб правильно харчуватися, потрібно враховувати наступні рекомендації:

 • Їжу потрібно вживати у вареному і перетертому вигляді. Краще всього їсти каші, пюре, макарони, супи без наваристого бульйону. Рибу і м’ясо можна вживати у вигляді суфле або парових котлет.
 • З усіх фруктів можна їсти тільки банани і кавуни.
 • не Можна жувати жуйку, оскільки це прискорює вироблення шлункового соку.
 • Повністю виключаються все смажене, гостре, мариноване, газовані напої, дріжджова випічка, міцний чай і каву, наваристі бульйони.
 • велику шкоду організму наносять овочі і фрукти з високим вмістом клітковини, тому огірки, помідори, редиску, капусту, моркву, яблука і груші вживати не можна, поки виразковий дефект не зарубцюється.
 • Молоко можна вживати лише в індивідуальному порядку. Деяким пацієнтам воно допомагає полегшити печію, а в інших викликає додаткове роздратування виразки і кишечника.

Cтаттю про причини і симптоми виразки дванадцятипалої кишки також можна прочитати російською мовою: «Причины и симптомы язвы двенадцатиперстной кишки: лечение, диета, народные средства».