Дієта при цукровому діабеті 2 типу, меню на тиждень, дозволені та заборонені продукти

Хвороба цукровий діабет порушує роботу ендокринної системи, несприятливо позначається на обміні речовин, і вимагає постійного лікарського контролю та дотримання певного режиму харчування. Саме строгий раціон вважається основною рекомендацією, адже правильна дієта здатна зменшити прояв хвороби і поліпшити загальний стан здоров’я хворого.

При цукровому діабеті другого типу прописують спеціальну дієту, якої потрібно дотримуватися завжди. Щоб правильно харчуватися, на початку дієти рекомендується вести щоденник з харчування, куди записуються всі продукти, вжиті протягом дня.

Поширена точка зору про те, що одна цукерка або кілька грамів спиртного не здатні заподіяти шкоди, є помилковою. Навіть такий невеликий зрив у раціоні може призвести до негативних наслідків. У кращому випадку, пацієнт зведе до нуля всі докладені раніше зусилля по зміцненню здоров’я, а в гіршому йому доведеться звернутися за медичною допомогою в лікарню.

Особливості раціону харчування для діабетиків

II тип цукрового діабету – це спосіб життя, який в основному зводиться до правильного харчування. Воно має деякі особливості:

 • не Можна допускати голодування або великих інтервалів між прийомами їжі
 • Пацієнту завжди потрібно снідати
 • Вживана їжа повинна бути кімнатної температури (не можна їсти холодну або гарячу їжу)
 • Потрібно дотримуватися певного порядку під час їжі: спочатку вживають овочі, а потім продукти, багаті білком (наприклад, м’ясо чи рибу)
 • Останній прийом їжі – за дві години до сну
 • Воду або інші напої, включені в меню при цукровому діабеті 2 типу, потрібно пити тільки до їжі, але не в процесі прийому їжі
 • котлети можна додавати батон, його слід замінити овочами або вівсяними пластівцями
 • Якщо їжа багата на вуглеводи, порція обов’язково повинна включати білки і жири для більш швидкого розщеплення вуглеводів
 • Не допускається підвищення глікемічного індексу продуктів з допомогою смаження, додавання борошна, панірування в сухарях або клярі або заправки маслом
 • Їжу треба їсти повільно, ретельно пережовуючи її, а порції повинні бути невеликими
 • Обов’язково потрібно припиняти прийом їжі, якщо є відчуття практично повної насиченості (80%)
 • Якщо пацієнт погано переносить сирі овочі, їх потрібно відварювати, вживати у вигляді паштетів або пасти.

Поняття про глікемічний індекс (ГІ)

Глікемічний індекс продукту, або ГІ, це здатність тієї або іншої їжі викликати стрибки цукру в крові. Даний показник вимагає особливої уваги пацієнтів з тяжкою формою діабету або залежністю від інсуліну.

У кожного продукту свій показник ГІ, і від його рівня залежить швидкість збільшення цукру в крові. Існує особлива градація продуктів, які поділяються на їжу з високим (понад 70 одиниць), середнім (41-70) і низьким (менше 40) ГІ. Щоб визначити глікемічний індекс певного продукту, можна скористатися спеціальними таблицями або онлайн-калькуляторами, які є на тематичних форумах, присвячених цукрового діабету.

Продукти з високим ГІ заборонені при цукровому діабеті 2 типу. Винятком є тільки мед. При вживанні цього корисного продукту рівень ГІ знижується шляхом виключення з раціону продуктів, багатих вуглеводами. Звичайне меню на тиждень при цукровому діабеті 2 типу має включати тільки їжу з низьким рівнем ГІ і невелика кількість продуктів з середнім рівнем глікемічного індексу.

Показник ХО і методи його розрахунку

Дієта при цукровому діабеті 2 типу, меню на тиждень, дозволені та заборонені продуктХО або Хлібна Одиниця, що використовується для обчислення кількості вуглеводів в їжі. Назва одиниці походить від шматочка хліба-«цеглинки». Стандартний шматок хліба, розділений навпіл, важить 25 грамів і містить 1 ХО.

Вуглеводи є в багатьох продуктах, але вся їжа відрізняється за складом і калорійністю. В цьому і полягає вся складність складання раціону для пацієнтів з залежністю від інсуліну: кількість вуглеводів має повністю відповідати обсягу введеного інсуліну.

Система підрахунку кількості вуглеводів з допомогою ХО є міжнародною і дозволяє точно визначити потрібну дозу інсуліну на добу. Завдяки використанню ХО, дізнатися кількість вуглеводів дуже легко, при цьому продукти не треба зважувати. Вимірювання відбувається «на око», з використанням звичних заходів обсягу (шматок, ложка, склянку). Підрахувавши, скільки ХО буде з’їдено за одну трапезу, і вимірявши рівень цукру, пацієнт зможе самостійно визначити дозу інсуліну, використовуючи наступні підказки:

 • Засвоєння 1 ХО вимагає двох одиниць інсуліну
 • 1 ХО містить 15 грам вуглеводів
 • Вживання 1 ХО збільшує рівень цукру на 2,8 ммоль/л
 • 1 ХО є в таких продуктах: 30 г чорного хліба, 25 г білого, 0,5 склянки вівсяної або гречаної крупи, два чорносливу, одне середнє яблуко
 • Денна норма ХО становить 18-25 одиниць. Цю кількість потрібно розподілити на шість частин. На основні прийоми їжі має припадати 3-5 ХО, а на невеликі перекуси 1-2 одиниці.

Основні принципи харчування

У пацієнтів, які пізно дізналися про наявність цукрового діабету, або не дотримувалися дієти, клітини організму перестають бути чутливими до інсуліну. З-за цього рівень глюкози в крові швидко зростає і ці показники довго зберігаються. Дієта і меню при цукровому діабеті 2 типу допомагає відновити втрачену чутливість, і клітини починають краще засвоювати цукор.

Харчування для пацієнтів з цукровим діабетом керується такими правилами:

 • Вживані продукти повинні бути низькокалорійними, але при цьому раціон повинен бути енергетично повноцінним;
 • Дотримуватися чіткий часовий графік харчування для коректної роботи органів травлення і гарного обміну речовин;
 • Енергетична цінність продуктів повинна повністю відповідати енерговитратам;
 • Багату вуглеводами їжу потрібно їсти в першій половині дня, а основні прийоми їжі повинні бути приблизно однаковими по калорійності;
 • Їсти потрібно в 5-6 прийомів, а між основними прийомами їжі обов’язково роблять легкі перекуски (ця умова особливо актуально для пацієнтів з залежністю від інсуліну);
 • Асортимент вживаних продуктів повинен бути максимально великим, без постійного вживання однієї і тієї ж їжі;
 • Замість цукру вживають спеціальні замінники;
 • В раціон включаються свіжі продукти з великою кількістю клітковини. Це дозволяє прискорити процес насичення і уповільнити всмоктування простих цукрів;
 • Солодощі можна вживати тільки при основному прийомі їжі, так як десерти в якості перекусу можуть привести до різкого стрибка цукру;
 • Легкозасвоювані і складні вуглеводи повністю виключаються з раціону або вживаються обмежено;
 • В якості десерту можна вживати продукти з рослинними жирами (наприклад, горіхи або йогурти). Розщеплення жирів дозволяє уповільнити процес всмоктування цукру;
 • З раціону виключаються або сильно обмежуються тваринні жири і сіль;
 • не Можна перевантажувати органи травлення (переїдати);
 • Всі страви готуються тільки дієтичними способами;
 • не Можна їсти відразу після сильного фізичного навантаження;
 • Спиртне повністю виключається з раціону, або значно обмежується. Максимум, що можна собі дозволити – одну порцію спиртного в день. Не допускається вживання алкоголю натщесерце;
 • На добу потрібно випивати півтора літра чистої води.

Рекомендації по розробці меню

Для людей з діабетом існують окремі списки дозволених і заборонених продуктів. Дозволена їжа вживається без обмежень, а от до заборонених потрібно ставитися з обережністю. Наприклад, рафінований цукор має середній показник ГІ, який наближається до максимуму. Він викликає стрімкий стрибок глюкози, і треба або сильно обмежити або повністю прибрати його з раціону.

При цукровому діабеті 2 типу потрібно дотримуватися харчування під назвою «стіл 9». Ця дієта використовується і вдома, і при лікуванні в лікарняному стаціонарі. Можна розробити меню не тиждень, яке буде досить поживним і різноманітним.

Існує певний перелік продуктів, які обов’язково включають в раціон пацієнтів з діабетом:

 • Стевія. Це харчова добавка, для виробництва якої використовують листя однойменного рослини. Вона повністю замінює цукор і не містить калорій. У рослині міститься особлива речовина стевизоид, яке і надає листю солодкий смак. При цьому, стевія не впливає на рівень цукру в крові, допомагає виробляти інсулін і стимулює роботу підшлункової залози. Її можна додавати в готові страви, і використовувати при приготуванні їжі. Придбати добавку можна у вигляді порошку, концентрованого сиропу або рідкого екстракту.

  Згідно рекомендації ВООЗ від 2004 року, добова норма стевії становить столову ложку. Передозування харчовою добавкою може викликати алергію або токсикоз.

 • Цукрозамінники. Їх вживання досі викликає суперечки, так як особливої фізіологічної потреби в цукрозамінники для людей з діабетом немає. Їх використовують для того, щоб зробити страви більш смачними для пацієнта. На даний момент не існує повністю безпечного цукрозамінника, але перевагу треба віддавати тим продуктам, які не здатні підвищити рівень цукру в крові, або призводять лише до незначного підвищення глюкози. Найбільш популярними цукрозамінниками вважаються мед, фруктоза, і описана вище стевія.
 • Мед. Чи можна вживати мед при цукровому діабеті 2 типу? Це питання хвилює багатьох пацієнтів. У натуральному продукті міститься фруктоза, глюкоза і невелика кількість сахарози. Саме для розщеплення останньою і потрібен інсулін. Але оскільки в меду дуже невелика кількість сахарози, її розщеплення не несе велике навантаження на травний тракт. Крім того, мед містить безліч вітамінів і біологічно активних речовин, які зміцнюють організм і підвищують імунітет. Однак, слід враховувати, що мед належить до висококалорійних продуктів з високим ГІ (приблизно 85 одиниць). Якщо у пацієнта легка форма діабету, в добу можна вживати не більше двох чайних ложок меду, просто розсмоктуючи його, але не додаючи в гарячі напої.
 • Фруктоза. Вона розщеплюється без участі інсуліну, тому пацієнти з діабетом і використовують його замість цукру. Калорійність фруктози в два рази менше цукор, а солодкість добавки в півтора рази вище. При цьому вона володіє низьким показником ГІ і не здатна збільшити вміст цукру в крові. Але і цю безпечну добавку вживають у невеликих дозах: добова норма не повинна перевищувати 50 грамів. При передозуванні знижується чутливість печінки до інсуліну.

Раніше диабетчикам дозволяли використовувати сахарин, сукламат, аспартам та ксиліт, але зараз їх вживання не рекомендується із-за великої кількості побічних ефектів.

Важливо пам’ятати, що скачки рівня глюкози залежать від індивідуальних характеристик кожної людини, тому потрібно обов’язково вести харчовий щоденник і вимірювати рівень цукру перед прийомом їжі і через дві години після нього.

Cтаттю про дієту при цукровому діабеті 2 типу також можна прочитати російською мовою: «Сахарный диабет 2 типа: диета, разрешенные и запрещенные продукты».