Причини кровотечі із заднього проходу, що робити при появі крові з прямої кишки

Поява крові з анального отвору – тривожний симптом, який не варто ігнорувати. Рясне кровотеча несе небезпеку людського життя, але навіть невеликі частинки крові в калі говорять про порушення роботи певних органів і систем.

Що робити при анальний кровотечі?

Якщо пацієнт виявив у себе один з перелічених нижче симптомів, йому потрібно якомога швидше викликати «швидку»:

 • Кровотеча супроводжується високою температурою та болем у животі
 • Кровотеча призвело до сильного погіршення загального стану
 • Кровотечі супроводжує кривава блювота
 • Крім виділення крові з сфінктера, на тілі почали з’являтися синці і гематоми
 • Кровотеча рясне і не припиняється.

Якщо ж кровотеча не сильний і з’являється періодично, потрібно звернутися до проктолога або терапевта. Щоб визначити причину, хворому призначають ряд обстежень:

 • Іригоскопія дозволяє оглянути кишечник зсередини за допомогою рентгена і контрастної речовини, яке вводять у пряму кишку (див. протипоказання до іригоскопії).
 • Ректоскопія – це обстеження нижніх відділів кишечника, в результаті якого можна помітити анальні тріщини, геморой і новоутворення.
 • Колоноскопія – найбільш розгорнуте дослідження, яке показує всі зміни в товстому кишечнику.
 • Лапароскопія, порожнинна операція. Це не тільки діагностичний, але і лікувальний метод. Під час її проведення пацієнту оглядають всю порожниною живота, беруть рідину та тканини на аналіз.
 • Гастродуоденоскопія – введення ендоскопа в шлунок для огляду органів травлення. Іноді використовують для проведення біопсії і припікання невеликих виразок.

Всі методи обстеження, наведені вище, призначаються і в тому випадку, якщо в аналізі калу виявили мікроскопічні домішки крові.

Причини виникнення кровотеч з анального отвору

Існує ряд факторів, які можуть викликати кровотечу із заднього проходу. До них відносять інфекційні захворювання, хвороби крові і травного тракту.

 • Серед хвороб крові анальна кровотеча може викликати лейкемія і тромбоз брижі.
 • Захворювання органів травлення, які можуть стати причиною виділення крові із заднього проходу, включають:
 • Інфекційні хвороби, які можуть спровокувати сильну кровотечу із заднього проходу, такі:
  • ІПСШ (герпес, гонорея, сифилис, венерична гранульома);
  • Сальмонельоз;
  • Дизентерія та черевний тиф;
  • Геморагічна лихоманка;
  • Ентеровіруси та ротавіруси;
  • Гельмінтоз, що вражає стінки кишечника (амебіаз, шистозома).

Нижче наведена таблиця з найбільш поширеними хворобами, що викликають анальна кровотеча, а також опис симптомів та основні методи діагностики.

Назва хвороби Особливості кровотечі Стілець Симптоми Результати обстежень
Анальна тріщина Виділяється невелика кількість червоної крові Запори Гострий біль під час гігієнічних процедур і дефекації. Порушення цілісності шкірних покривів анального отвору і слизової оболонки прямої кишки.
Кровотеча в стравоході Рясне кровотеча, супроводжується кривавою блювотою Рідкий і чорний Блідість шкірних покривів, загальна слабкість, печія і тяжкість в підребер’ї. Гастродуоденоскопія показує наявність розширених вен у стравоході, пошкодження слизової і наявність рідкої червоної крові.
Хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт Постійні кровотечі (домішка крові в калі) Діарея, запори Дерматит, артрит, постійний біль в животі Колоноскопія показує локальні або великі ділянки ураження кишечника.
Геморой Невеликі криваві виділення після дефекації або в калі Хронічний запор Біль і свербіння в області анального отвору Зовнішні і внутрішні гемороїдальні вузли.
Виразкова хвороба Стілець чорний і рідкий, може супроводжуватися кривавою блювотою. На початковій стадії – невелика кількість крові в калових масах. При рясному кровотечі – чорний і рідкий Блідість шкіри, слабкість, часті «голодні» болю Гастродуоденоскопія показує наявність виразки в шлунку (інколи наскрізний) і наявність рідкої крові в органі.
Пухлини і поліпи У калі спостерігається лише невелика кількість крові. Сильна кровотеча можливо лише при перфоруванні стінок кишечника. Помилкові позиви до дефекації (при пухлинах кишечнику), непрохідність кишечника, стілець може бути червоним або чорним. Швидка втрата ваги, загальна слабкість, постійні болі в животі. Невеликі поліпи не виявляють симптомів. Колоноскопія показує новоутворення в кишечнику. Діагноз підтверджується біопсією.
Інфекційні захворювання Кровотеча слабке Діарея Лихоманка, висип, різкі болі в животі Аналізи показують запалення в крові, іноді виділення збудника можна виявити при аналізі калу.

Кожне з цих захворювань має свої симптоми і особливості, тому слід розглянути їх більш детально.

Анальні тріщини, геморой

Тріщини в анальному отворі з’являються у людей, які страждають хронічними запорами. Якщо у пацієнта спостерігається затримка стільця, тверді калові маси, а область ануса дратується гігієнічними засобами, шкіра і слизова оболонка заднього проходу покривається невеликими проміжками.

Результатом виникнення анальної тріщини стає психологічна боязнь спорожнення кишечника і запори поглиблюються. Характерним симптомом порушення є біль при дефекації і наявність крові в калі. Виявити наявність тріщини може лікар. Найчастіше вона знаходиться в місці переходу слизової оболонки прямої кишки на шкіру ануса.

Для лікування застосовують наступні засоби:

 • Спеціальна дієта для нормалізації стільця. Хворому рекомендують пити багато рідини і вживати продукти, багаті клітковиною. Іноді застосовують проносні препарати на рослинній основі (див. дієта при геморої).
 • Блокада, яка знімає біль і допомагає нормалізувати стілець.
 • Хірургічний метод ліквідації спазму сфінктера.
 • Мазі з нітрогліцерином та блокатори кальцієвих каналів.

Геморой – досить поширене явище, особливо у людей після 45 років. Хвороба характеризується розширенням вен всередині і зовні заднього проходу. Симптомами хвороби є криваві виділення в стільці, хворобливі відчуття при дефекації, випадання гемороїдальних вузлів, свербіж сфінктера.

Кровотеча з прямої кишки при даної хвороби може бути різної інтенсивності: від декількох крапель до рясних виділень, в наслідок чого розвивається анемія. Обстеження і лікування проводить лікар-проктолог (див. зовнішній геморой: лікування, внутрішній геморой).

Для боротьби з гемороєм використовують:

 • Спеціальний режим харчування. В раціон включають продукти, які полегшують процес спорожнення кишечника (буряк, кефір, чорнослив). Хворому рекомендують харчуватися невеликими порціями, а якщо дієта не призвела до нормалізації стільця, починають прийом рослинних проносних препаратів (Сенаде, Мукофальк, див. всі проносні засоби при запорах).
 • Запущену фору захворювання лікують хірургічними методами і склеротерапією. Ефект від цих процедур досить швидкий, але небезпека відновлення захворювання зберігається.
 • Початкові симптоми захворювання піддаються медикаментозному впливу. Щоб зупинити кровотечу, застосовують знеболюючі мазі (див. мазі від геморою і ректальні свічки від геморою.
Хвороба Крона і неспецифічний виразковий коліт (НВК)

Ці хвороби мають схожу природу, проявляються в хронічній формі і призводять до запалень і порушень роботи кишечника.

Симптомами є:

 • Кров у калі, іноді спостерігаються і гнійні виділення
 • Біль по всьому животу і в лівій його частині
 • Запори при хворобі Крона і діарея при НЯК
 • Супутні захворювання: артрит, дерматит, хвороби печінки

Підтвердити діагноз можна за допомогою колоноскопії і біопсії. Після цього хворому призначають лікування. При його відсутності у пацієнта можуть з’явитися пухлини в органах ШКТ. Відсутність лікування в деяких випадках призводить до розростання виразок, які проривають стінки кишечника, викликаючи кровотеча, перитоніт, загрожуючи життю пацієнта.

Лікування включає прийом преднізолону, який блокує дію клітин імунної системи на кишечник і знімає запалення. Також прописують знеболюючі і антидіарейні препарати і спеціальну дієту. Якщо виразки покрили значну частину органу, її видаляють хірургічним шляхом, але після цього хворому доведеться пройти тривалий курс лікування гормональними препаратами та реабілітацію.

Виразки шлунка і дванадцятипалої кишки

Перебіг виразкової хвороби хвилеподібний, так як вона викликається бактеріями. Невеликі дефекти органів травлення виявляються у вигляді «голодні» болю або болісними відчуттями після прийому їжі. Без лікування виразка починає розростатися і може повністю пробити стінку шлунка або кишки. При пошкодженні судини виникає кровотеча, що може привести до летального результату.

Діагностика і лікування проводиться одночасно. Гастроскопія дозволяє не тільки виявити осередок виразкового запалення, але припекти його. Далі пацієнту призначають протизапальні препарати для виведення хвороботворних бактерій.

Пухлини і поліпи

Злоякісні новоутворення найчастіше виявляються саме домішкою крові до каловим масам. Колір і яскравість крові безпосередньо залежить від місця розташування пухлини: чим ближче до анального отвору знаходиться новоутворення, тим яскравіше буде кров.

Рак кишечника або стравоходу найчастіше супроводжується темною кров’ю в калі і кривавою блювотою. Інші симптоми онкологічного захворювання органів ШКТ є біль у животі, розлади дефекації (запори і діарея), кишкова непрохідність, різке схуднення, анемія і загальна слабкість.

Для діагностики застосовують КТ, МРТ і ректоскопію. Початкові стадії захворювання піддаються хірургічному втручанню, а стан хворого нормалізується за допомогою хіміотерапії. Наприклад, пухлини кишечника розвиваються повільно (кілька років або навіть десятиліть), тому у пацієнта є всі шанси помітити хворобу на ранній стадії. До нещастя, онкологічні захворювання не мають яскраво виражених симптомів, і виявити пухлину часто вдається при проведенні зовсім інших досліджень.

Поліпи являють собою розрослися місця слизової кишечника, які підносяться над поверхнею. Невеликі поліпи можуть знаходитися в організмі, не проявляючи симптомів, а більш великі утворення викликають наступні ознаки:

 • Порушення стільця: запори або діарея
 • Кров і слиз в калі
 • При запущеної хвороби – непрохідність кишечника

Поліпи можуть виникнути і як випадкова патологія, і як спадкове захворювання (у пацієнта утворюється відразу кілька поліпів). Спадковий тип хвороби, крім звичайних симптомів, супроводжується болями в животі, прискореним стільцем і постійними домішками крові в калових масах. Лікування потрібно починати негайно, так як поліпи можуть переростати в злоякісні пухлини.

Вилікувати поліпи можна тільки за допомогою операції. Пацієнтам, що страждають від сімейного поліпозу, доведеться періодично повторювати операцію. Під час хірургічного втручання проводять обстеження віддаленого розростання, щоб виключити наявність онкології.

Хвороби крові

Кровотеча з анального отвору можливо при хворобах крові, якщо загальний аналіз крові показує нестача тромбоцитів і імунних клітин, а також анемію, проведення пункції головного мозку показало наявність пухлинних клітин. Кровотеча може викликати серйозна патологія головного мозку і периферичної крові. Основні ознаки таких хвороб можна умовно поділити на групи:

 • Ознаки нестачі лейкоцитів – схильність грибкових, вірусних і бактеріальних захворювань;
 • Симптоми нестачі тромбоцитів – безпричинна поява синців, кровотеча з носа і заднього проходу, крововилив в порожнини органів і суглобів;
 • Ознаки анемії – блідість шкіри, слабкі нігті і волосся, нестача повітря, постійна слабкість і мерзлякуватість.

Симптоми викликаються процесом заміщення нормальних клітин крові пухлинними (бластних), які не виконують функції кров’яних клітин. Для лікування використовують цитостатики, а при рясному кровотечі проводять переливання.

Дивертикулез

Причиною розвитку хвороби можуть стати анатомічні особливості та хронічні запори. Дивертикулез кишечника – це випинання слизової кишки через зовнішню частину. Патологія виглядає як міхур, який знаходиться на зовнішній частині кишечника. Ця порожнина погано спорожняється і з часом призводить до запалення, кровотечі, перитоніту та проростання кишки.

Симптоми початкової стадії такі:

При лікуванні насамперед знімають запалення і зупиняють кровотечу. Досить часто потрібне оперативне втручання для видалення інфікованого ділянки кишечника. Дивертикулез – множинне явище, тому хворому обов’язково призначають колноскопию для виявлення інших вогнищ запалення.

Інфекції

Інфекційні захворювання негативно впливають на кишечник і призводять до утворення виразок, ерозій і змін запального характеру. Досить часто кишкові та інші інфекції супроводжуються сильною кровотечею:

 • Симптомами черевного тифу є підвищення температури, висип на животі і чорний стілець (через домішки крові);
 • Дизентерія на початковій стадії проявляється частим водянистим стільцем, який переходить в рідкий, з домішками крові та слизу;
 • Геморагічні лихоманки викликають жар і кровотеча відразу в декількох органах.

Для лікування хворого поміщають в стаціонар і прописують курс антибіотиків, препарати для підтримки роботи органів і засоби для відновлення водного балансу (вливання рідини).

Варикозне розширення в стравоході

Це патологічне явище виникає у людей, що страждають цирозом печінки, гепатит, онкологічними та паразитарними хворобами. Вони призводять до підвищення тиску крові у венах, у тому числі – і в судинах шлунка і стравоходу. Небезпека захворювання в тому, що воно довго не проявляється і виявити його часто вдається на запущених стадіях.

Симптоми варикозного розширення вен стравоходу наступні:

 • Болі в області печінки
 • Тяжкість після їжі, сильна відрижка та печія
 • Кровотечі із заднього проходу і кривава блювота

Найчастіше кровотеча розпочинається після сильних фізичних навантажень і переїдання. Більшість пацієнтів страждають від невеликих, але частих кровотеч, які з часом призводять до анемії.

Для лікування використовують комплексну терапію. Призначають лікування хвороб печінки і засоби-антациди для зняття печії. Якщо кровотеча рясне, пацієнту вводять в стравохід спеціальний роздмухує балон, який зупиняє кров. У важких випадках застосовують портальну гіпертензію, суть якої полягає у створенні штучних зв’язків між кровоносними судинами печінки.

Cтаттю про причини кровотечі із заднього проходу також можна прочитати російською мовою: «Причины кровотечения из заднего прохода, что делать при появлении крови из прямой кишки».