Клімакс у жінок: симптоми, лікування клімактеричного синдрому

Емоційність і зовнішня привабливість жінок забезпечується простий фізіологією, а саме – виробленням жіночих статевих гормонів естрогенів. Крім того, вони відповідають за дітородну функцію (здатність до зачаття і виношування дитини). Саме тому пишні і округлі форми в минулому вважалися ознакою жіночності, адже це свідчить про достатній кількості гормону і здатності виносити і народити малюка.

Однак, з віком кількість вироблюваних жіночих гормонів знижується і наступає клімакс.

Приблизний час виникнення клімаксу

Настання клімаксу у жінок – природне явище, яке пов’язане зі зниженням репродуктивної функції. Разом з скороченням вироблення гормонів, починається зворотний розвиток пов’язаних з дітородної функцією органів: грудей, яєчників і матки.

В яєчниках кожної жінки є певна кількість фолікулів, які дозрівають протягом життя, а від їх кількості і залежить час згортання дітородної функції. Найчастіше це відбувається в 50-55 років, але у деяких жінок можливий і ранній клімакс (близько 40 років), який переноситься кожної жінки індивідуально.

останнім часом ранній клімакс зустрічається все у більшої кількості жінок. Його провокують куріння, велика кількість абортів, нерегулярне статеве життя, зловживання алкоголем, надмірна вага, перевтома, постійні дієти, стреси, і також будь-які гінекологічні хвороби, аутоімунні захворювання і патології ендокринної системи.

У багатьох клімакс проходить без будь-яких особливих ознак, але у деяких триває важко і довго. Щоб дізнатися, як буде проходити клімакс, досить звернутися до мами або бабусі, у яких він вже настав, оскільки симптоми клімаксу у жінок передаються генетично.

Періоди клімаксу

У всіх жінок клімакс проходить в три основних етапи, кожен з яких має свої симптоми.

Період передменопаузи

Він може тривати до шести років. У цей час поступово знижується вироблення гормону, який відповідає за дозрівання фолікулів, а цикл менструацій збивається (виникають затримки, кількість і тривалість виділень).

У деяких випадках цей період розвивається патологічно, і у жінки виробляється підвищена кількість естрогенів. Виявити цю патологію можна при звичайному огляді гінеколога, який зможе виявити:

 • Підвищений вміст слизу в цервікальному каналі;
 • Стінки піхви покриті складками;
 • Матка збільшена та щільна;
 • У грудях є невеликі болючі ущільнення;
 • На маткових стінках можна помітити міоматозні вузли або новоутворення на інших внутрішніх статевих органах;
 • Виділення під час менструації тривалі і рясні, і іноді можуть навіть провокувати кровотечі.
Клімакс у жінок симптоми, лікування клімактеричного синдромуПеріод менопаузи

Це найкоротший етап клімаксу, під час якого менструальні виділення припиняються повністю. Це свого роду підготовка до останнього, третього етапу клімаксу.

Постменопауза

Вироблення гормонів в яєчниках повністю припиняється, а вміст естрогенів знижена наполовину. Інволюція дітородних органів триває. Даний період характеризується певними фізіологічними змінами, які провокує знижений вміст гормонів:

 • Матка зменшується;
 • Складки і тонус піхви знижуються;
 • Рідшають волосся на лобку;
 • Зниження або повне припинення вироблення слизу в цервікальному каналі;
 • Склепіння матки стають більш плоскими.

У період постменопаузи залозиста тканина грудей заміщується жировою або фіброзною. Якщо клімакс проходить без патологій і не вимагає лікування, жінка відчуває себе абсолютно нормально. Саме постменопауза припадає на весь залишок життя.

Основні ознаки клімаксу

Клімакс може супроводжуватися цілим рядом симптомів, оскільки естрогени відіграють надзвичайно важливу роль у функціонуванні жіночого організму, а зниження їх вироблення може викликати ускладнення клімактеричного синдрому.

В першу чергу клімакс супроводжується емоційною нестабільністю. Наприклад, починає розвиватися астено-невротичний синдром, і жінка починає страждати від безсоння, невмотивованого страху, тривоги, стає плаксивою і дратівливою, виникає непереносимість звуків і запахів.

В інших клімакс може провокувати депресивні стани, які не піддаються традиційному лікуванню. Крім того, можуть виникати і розлади поведінки, жінка починає зухвало поводитися, відверто одягається, робить яскравий макіяж, прагнучи затримати йде молодість.

Якщо клімактеричний синдром протікає у важкій формі, у жінки можуть почати серйозні розлади вегетативної нервової системи. Досить поширеними при клімаксі є так звані припливи, які проявляються наступними ознаками:

 • З’являється відчуття завмирання серця;
 • Підвищується тривожність;
 • Жінка сильно потіє і їй не вистачає повітря;
 • Шкіра червоніє;
 • З’являється нудота, слабкість та запаморочення.

Ще одним вегетативним розладом є ГВП (гіпервентиляція), при якому збивається ритм, глибина і частота дихання. Жінки відчувають нестачу повітря, тисне груди, а в горлі стоїть ком. Всі ці ознаки при клімаксі супроводжуються головними болями після напруги. Жінка погано переносить задуху і високу температуру. Цей синдром пов’язаний з порушеннями мінерального обміну, зокрема магнію і кальцію з-за зниженого вмісту естрогенів.

Останнім часом до ознак ГВП також відносять апное (затримки дихання під час сну), який супроводжується хропінням, неспокійним сном з частими пробудженнями, підвищеною денною сонливістю і підвищеним АТ у ранковий час.

Крім того, естрогени відповідають за роботу і відновлення клітин нервової системи, тому непрямими ознаками клімаксу може служити хвороба Альцгеймера, порушення мозкового кровообігу та підвищений вміст цукру в крові.

Характерною ознакою клімаксу є і численні порушення сечостатевої системи та шкіри, які включають:

 • Атрофічний вагініт характеризується зниженим кровотоком в стінках піхви, який може спровокувати ішемію. Через звуження кровоносних судин, знижується вироблення слизу, піхва стає сухим, а пацієнтка відчуває печіння і свербіж в органі.
 • Постменопаузний остеопороз, який характеризується збоями в оновленні тканин кісток. Жінка стає сутулою, хребці зменшуються, часто виникають переломи навіть при незначній травмі, а також з’являються болі в суглобах, попереку або крижах при тривалому знаходженні в одній позі.
 • Атрофічні зміни у зв’язках малого тазу змінюють анатомію уретри та сечового міхура, що може спровокувати випадання матки і піхви.
 • Остеопороз і збої в роботі серцево-судинної системи у вигляді підвищеного АТ і болі в серці.
 • Атрофічний цистоуретрит проявляється частими позивами до сечовипускання, при яких виділяється зовсім мало сечі. Акт сечовипускання супроводжується болями і печінням, з’являється нетримання сечі і часті позиви ночами.
 • Зміни структури шкіри. Вона стає сухою, тонкою, втрачає еластичність, з’являється в’ялість і зморшки. Також можуть виникнути пігментні плями, а на голові зменшується кількість волосся, але підвищується їх зростання на обличчі.

Як полегшити перебіг клімаксу?

Полегшити стан жінки при клімаксі можуть спеціальні медикаментозні засоби, фізіопроцедури, використання рослинних препаратів при клімаксі, а також масаж, дієти.

Почати лікування клімаксу у жінок слід з немедикаментозних засобів і процедур, і лише при відсутності позитивних результатів переходити до прийому ліків при клімаксі.

Терапія клімактеричного синдрому включає використання гормональних і негормональних препаратів. Найбільш поширені групи таблеток та інших форм медикаментів при клімаксі включають:

 • Негормональні для нормалізації роботи нервової системи (препарати беллоида або беллатаминала для зниження емоційності, вітаміни АТФ, і нейролептики при емоційних розладах).
 • Гормональні препарати призначені для заміщення природних естрогенів штучними. Для цього використовують премарин, естрофем, об’єднані циклічні препарати (Дивина, Климент), безперервне лікування Клигогестом, і комбінована терапія Амбоиксом і препаратом Гинодиан-депо.

У деяких випадках призначають модулятори рецепторів естрогену, якщо застосування замісної терапії неможливо.

Допускається використання фітогормонів та фітоестрогенів (Естровела, Климадинона, Трібестану, Ременса та ін). Дієвим препаратом є Овестин, в основі якого лежать природні і напівсинтетичні естрогени.

 • За наявності індивідуальних показань і тяжкому перебігу клімаксу пацієнтці призначають психотропні стимулятори, антидепресанти і гомеопатичні препарати (Климакт-гель, Клімадінон).
 • Для профілактики остеопорозу пацієнтці необхідно приймати комбіновані препарати кальцію і вітаміну D.
 • Фітотерапія включає прийом відварів та настоянок лікарських трав. Для заспокоєння п’ють мелісу, м’яту, пустирник, валеріану. Щоб зупинити кровотечу застосовують кропиву, водяний перець, кукурудзу, деревій і барбарис. Щоб тонізувати організм, використовують китайський лимонник, женьшень і ехінацею.

Дієвим методом боротьби з клімаксом є і лікувальна фізкультура. Вона особливо важлива при прийомі препаратів кальцію, оскільки знижена рухова активність може викликати пошкодження тканин нирок кристалами цього мінералу. Спеціально розроблені комплекси лікувальної фізкультури не тільки дозволяють тримати організм і м’язи малого тазу в тонусі, але і запобігає випадінню статевих органів. Для цього можна робити такі вправи:

 • В положенні сидячи нахиляти зігнуті ноги;
 • Ходити на носочках, втягуючи анус;
 • В положенні на спині, піднімати прямі ноги і таз, одночасно втягуючи пряму кишку;
 • Ходити, затиснувши між ногами якийсь предмет.

Хороші результати при боротьбі з клімаксом показали заняття йогою, бодіфлексом, які зміцнюють і тонізують весь організм при мінімальних фізичних навантаженнях.

Cтаття про клімакс у жінок також доступна російською мовою: «Климакс у женщин: симптомы, лечение климактерического синдрома».