Лікування всіх видів лишаю у людини

Лишай – це шкірне високозаразне захворювання людини. Під цією назвою об’єднаний цілий комплекс різних патологічних запальних процесів на шкірі, збудниками яких виступають грибки, віруси. Причини виникнення, а також збудники деяких видів лишаю досі залишаються тільки теоретичним здогадками. Тільки виникнення стригучого лишаю у людини доведено впровадженням 2 видів грибків у шкірний покрив. Також переконливо і обґрунтовано те, що поява оперізувального лишаю пов’язана з герпетичною інфекцією.

Оскільки кожний з видів має різне походження, відповідно, і лікування лишаю у людини кожного типу відрізняється і спрямоване на боротьбу з конкретним збудником – певним видом грибка або вірусом. Щоб диференціювати будь-яке шкірне захворювання, слід звертатися до дерматолога, який або на підставі огляду встановить діагноз, або буде потрібно здати зіскрібок з пошкодженої ділянки на бактеріальний аналіз. І тільки після уточнення діагнозу, встановлення тяжкості, глибини ураження, тривалості захворювання, з урахуванням віку і супутніх хвороб, лікар призначить відповідне лікування лишаю.

Види лишаю у людини

У людини можуть розвиватися такі види лишаю:

 • Рожевий лишай

його збудник поки не відомий, вважається, що його виникнення пов’язано з застудою, грипом, ГРВІ, коли ослаблений організм, він проявляється як застуда на шкірі. Тому не можна активно лікувати цей вид лишаю, через 1,5, максимум 2 місяці лишай самостійно проходить.

Рожевий лишай, як практично всі лишаї, алергічні реакції та інші шкірні захворювання на самому початку проявляються рожевими плямами на шкірі, які спочатку найчастіше бувають поодинокими, а потім поширюються і стають більш численними (висівкоподібний, стригучий, оперізувальний, червоний плоский лишай). Не можна займатися самодіагностикою і самолікуванням, встановлювати собі діагноз по фото і опису хвороби. Тільки дерматолог може диференціювати вид шкірного ураження, і в першу чергу слід звертатися до фахівця. Оскільки лікування всіх видів лишаю досить по-різному і має призначатися тільки дерматологом.

 • Стригучий лишай, мікроспорія, трихофітія гладкої шкіри, дерматомікози

збудником є грибки, один вигляд якого передається від тварин, другий виникає тільки у людини.

 • Висівкоподібний, кольоровий, різнокольоровий лишай

це також грибкове захворювання, сонячний грибок, його збудником є Microsporon furfur – патогенний нитчастий грибок. Особливістю цього виду грибка є зміна кольору ураженої шкіри після засмаги, з темного на знебарвлений, без лікування взимку відбувається зворотня зміна кольору.

 • Оперізуючий лишай, герпес

найбільш вивчений вид лишаю, збудником якого є вірус герпесу Зостер, характерною особливістю якого є інтенсивні больові відчуття під час прогресування хвороби.

 • Червоний плоский лишай

мало вивчено походження цього виду лишаю у людини. Лікування також вважається достатньо складним. Передбачається, що різні неврогенні, обмінні порушення в організмі у відповідь на фізичні або хімічні фактори можуть провокувати виникнення активації якогось вірусу в організмі.

Перш ніж починати лікування мазями від лишаю, кремами, спреями або різними розчинами, слід точно знати який конкретно вид лишаю у людини, лікування якого при неправильному діагнозі може призвести до погіршення стану, розвитку екземи або переходу лишая в хронічну форму, яка важко піддається терапії.

Особливо обережно слід ставитися до використання різноманітних гормональних мазей, оскільки при грибковому і вірусному походженню лишаю – це велике ЗЛО, вони спочатку відмінно допомагають, а потім погіршують стан і призводять до хронічного перебігу захворювання. Повний список всіх гормональних мазей від псоріазу, дерматиту, алергії, а також почитати про шкоду від їх використання можна на нашому сайті.

У таблиці подано види лишаю у людини, їх короткий опис та основні принципи терапії.

Рожевий лишай ЖибераРожевий лишай – лишай Жибера

Збудник невідомий, імовірно виникає від впливу вірусу, як реакція організму на переохолодження, виникає при нервовому зриві, після тривалого стресу і перенесення грипу, ГРВІ. Початок цього захворювання дуже схожий на висівкоподібний (кольоровий, різнокольоровий) лишай. Тому для встановлення діагнозу обов’язково звертайтеся до дерматолога. Спочатку з’являється велика пляма рожевого кольору, яке супроводжується свербежем, лущенням.

Через 1-2 тижні кількість плям збільшується, можуть з’являтися в різних місцях тіла, але найчастіше на тулуб.

На обличчі, шиї, кистях рук і ногах буває вкрай рідко, це відрізняє його від дерматомікозів, стригучого лишаю.

Лікування: Проходить самостійно протягом 6-8 тижнів. Неприпустимо використання гормональних мазей і кремів.

Стригучий лишайСтригучий лишай, мікроспорія, трихофітія, дерматомікози волосся, нігтів, гладкої шкіри

Це грибкове захворювання, збудником якого є 2 види грибків – Трихофітія і Мікроспорія. Якщо уражається волосяна частина голови, то спочатку з’являються вогнища круглої форми, волосся обламується. Коша лущиться, утворюються білуваті, сірі лусочки, по краях плям можуть утворюватися бульбашки, які лопаючись утворюють жовті кірочки.

При стригучому лишаї на шкірі людини без волосяного покриву спочатку утворюється пляма з дуже чіткими краями, утворюючи як би валик, в центрі більш світле забарвлення, всередині пляма лущиться.

У міру прогресування захворювання з’являються множинні вогнища лишаю.

Лікування: Складається з місцевого використання протигрибкових препаратів, у важких випадках показано і використання пероральних антимікотиків. Застосування гормональних мазей не бажано, тільки в рідкісних важких випадках можливо їх використання.

Висівкоподібний лишайВисівкоподібний лишай, кольоровий, різнокольоровий

Також є грибковим захворюванням, хронічним, рецидивуючим. Навіть після лікування, в подальшому він може давати рецидиви. Спочатку з’являються різні плями несиметричні, з нерівними краями, різного відтінку – коричневого, жовтого, рожевого. Тому часто цей лишай пацієнти плутають з рожевим Жибера. Зазвичай він локалізується на спині, животі, шиї. Плями, що не піднімаються над шкірою, а просто шкіра змінює пігментацію.

Плями періодично лущаться і людина може відчувати незначний свербіж.

Лікування полягає у використанні протигрибкових засобів та впливом ультрафіолетових променів – засмага, УФО. Не можна застосовувати гормональні мазі.

Оперізуючий лишайОперізуючий лишай, герпес Зостер

Вірусне захворювання, що виникає при різкому зниженні імунітету. Для нього характерни 3 етапа розвитку шкірного ураження: спочатку людина відчуває симптоми вірусного ураження – інтоксикацію, підвищення температури тіла, слабкість, біль по ходу нервів, де в подальшому будуть висипання, збільшуються лімфатичні вузли. Період висипань – з’являються рожеві плями 2-5 мм, на наступний день на їх місці утворюються бульбашки, які лопаючись, перетворюються в скоринки. При цьому відбувається хвилеподібний перебіг захворювання, поки підсихають скоринки від першої хвилі висипань, з’являється нова хвиля бульбашок, оперізуючи тіло.

Іноді при неврологічному протіканні захворювання, висипання на шкірі відсутні, а людину турбує тільки інтенсивна біль, яку називають герпетичною невралгією.

Лікування засноване на використанні противірусних, протигерпетичних препаратів, і місцевих, і пероральних, зміцненні імунітету, вітамінотерапії. Категорично не можна використовувати гормональні мазі.

Червоний плоский лишайЧервоний плоский лишай

Висип при цьому лишаї характеризується досить дрібними папулами з плоскою поверхнею. Колір у висипки червоний з відтінками від малинового до бузкового. Найчастіше локалізується на згинальних поверхнях рук і ніг, на внутрішній поверхні стегон. Ні обличчя, ні долоні, ні стопи ніг, голову цей лишай не вражає.

Часто виникає на слизових оболонках рота, статевих органах – у вигляді сірих чи рожевих горбків.

Червоний плоский лишай супроводжується інтенсивним свербінням. На місцях порушення шкірного покриву від розчухувань, саден, подряпин з’являються нові висипання.

Іноді він проявляється у вигляді бородавчастої висипки, кільцеподібної, ерозивно-виразкової.

Лікування: Оскільки в основі виникнення червоного плоского лишаю лежать порушення обмінних процесів, невротичні та імунологічні збої, лікування полягає у використанні антибіотиків, заспокійливих засобів, антигістамінних препаратів, вітамінотерапії, імуномодулюючому лікуванні. Гормональні засоби допустимо використовувати тільки за призначенням і під контролем лікаря.

Лікування рожевого лишаю у людини

Цей вид лишаю у людини не вимагає особливого лікування, оскільки імунні клітини організму повинні самі з ним впоратися. Однак, щоб максимально швидко пройшло лікування без ускладнень слід дотримуватись наступних рекомендацій:

 • Оскільки у деяких пацієнтів спостерігається незначний свербіж, якщо він з’являється і турбує, можна приймати антигістамінні препарати – повний список таблеток від алергії.
 • По можливості варто уникати прийняття ванн і зайвого зволоження шкіри в місці ураження, оскільки грибок поширюється по тілу за допомогою води. Після душу не треба витиратися рушником, а тільки умочати тіло. Не варто використовувати мило і мочалку для уражених ділянок.
 • Також не можна в період хвороби носити синтетичну білизну і одяг.
 • УФО, вплив сонячних променів погіршує стан шкіри, тому його слід уникати.
 • Не займайтеся під час хвороби активним спортом і фізичними вправами, це провокує підвищене потовиділення, що подразнює шкіру і викликає свербіж.
 • Краще дотримуватися гіпоалергенної дієти, виключити алкоголь.
 • Не можна використовувати для місцевого лікування рожевого лишаю ніякі гормональні мазі, а також не бажано під час захворювання застосовувати будь-які косметичні засоби.
 • У уникнення приєднання інфекції можна обробляти шкіру антисептиками, оскільки шкіра при цьому лишаї дуже суха, її слід змащувати маслами, персиковим, обліпиховою та ін. Не можна використовувати йод, саліцилову кислоту, це може погіршити стан, приводити до опіків і екземі.

Лікування стригучого лишаю

Оскільки збудником цього виду лишаю у людини є грибки, то для лікування стригучого лишаю необхідно застосування місцевих протигрибкових препаратів, а також прийом пероральної анитимікотиків всередину.

Активним протигрибковим засобом від мікроспорії та трихофітії є Гризиофульвин, його слід приймати не менше 20 днів, щотижня здаючи зішкріб на бактеріологічне дослідження. Дозування, курс лікування призначає лікар залежно від ступеня вираженості ураження лишаєм.

Місцеве лікування призначається лікарем, це можуть бути будь-які протигрибкові засоби у вигляді мазі, крему, спрею, шампуні, що містять Тербінафін, Клотримазол, Мікосептін, Кетоконазол. При лікуванні стригучого лишаю у людини слід використовувати йод для обробки ураженої шкіри, а також сірчано-дігтярну мазь.

Лікування висівкоподібного, різнокольорового лишаю у людини

Різнокольоровий лишай добре піддається лікуванню ультрафіолетовими променями, тому в літній час слід засмагати, при цьому відбувається знебарвлення уражених ділянок, яке зберігається протягом декількох місяців.

Також як і при стригучому лишаї для лікування висівкоподібного лишаю у людини використовуються пероральні антимікотичні засоби – Ламізил (Брмизил, Тербинокс, Тербизил та інші засоби з діючою речовиною тербінафін), Нізорал – (Фунгавис, Микозорал та ін. з діючою речовиною Кетоконазол), Орунгал – (Румікоз, Ірунин, Ітразол тощо, з діючою речовиною Ітраконазол).

Серед місцевих протигрибкових засобів виділяють Мікоспор, Біфосин, а також різні шампуні, мазі, розчини, креми з Клотримазолом і Низоралом.

Ефективно також саліциловий лосьйон з ромашкою. Краще застосовувати складні рецептурні препарати, такі як молочко Відаля, які роблять за рецептом в аптеках. До складу молочка Відаля входять – саліцилова кислота, камфора, спирт, борна кислота, гліцерин, і лосьйон з сіркою, рецепт на його виготовлення виписує лікар.

Ще існує рецептурна паста Лассара, яка надає підсушуючу і протизапальну дію, до її складу входять – крохмаль, саліцилова кислота, вазелін, окис цинку.

Детальніше про симптоми і лікування кольорового лишаю, читайте в нашій статті

Лікування червоного лишаю у людини

В період прогресування захворювання лікар може призначити антибіотики – макроліди, тетрацикліни, аміноглікозиди (Неоміцин).

Якщо у пацієнта виражені невротичні реакції, то слід приймати заспокійливі засоби – бром, валеріану, у важких випадках можливо застосування транквілізаторів.

Вітамінотерапія – нікотинова кислота, вітамін С, В6, В12, А, Е.

У рідкісних випадках показана терапія в малих дозах глюкокортикоїдів, а також негормональні анаболітичні засоби, імуностимулятори – метилурацил, фітин, калію оротат.

В якості зовнішнього лікування червоного лишаю у людини, якщо свербіж стає дуже інтенсивним слід використовувати спиртові обтирання з ментолом, анестезином, тимолом а потім застосовувати мазі з антибіотиками та гормонами (дермозолон, лоринден С, оксикорт, гіоксізон). Крім того, застосовуються пасти з дьогтем, резорцином, сіркою, іхтиолом.

При локалізації червоного лишаю на слизових оболонках, лікар може призначити полоскання розчином соди 2%, обробкою розчином міді сульфату та олійними аплікаціями вітамінів А, Е.

Лікування лишаю цього виду у людини також ефективно за допомогою прийняття радонових і сірководневих ванн в санаторіях П’ятигорська, Серноводська, Сочі.

Оперізуючий лишай

Цей вид герпетичної інфекції називають лишаєм, хоча збудником цього шкірного захворювання є герпес Зостер, який викликає у дітей вітрянку, а у дорослих при ослабленні імунітету проявляється оперізувальним герпесом.

Про лікування всіх видів лишаю у людини також можна прочитати статтю російською мовою: «Лечение всех видов лишая у человека».