Кольоровий лишай – лікування, причини, ознаки, фото

Кольоровий лишай – має кілька варіантів назв, такі як: різнобарвний висівкоподібний лишай, в побуті його ще називають сонячним грибком. Чому сонячним? Тому що вважається, що це шкірне захворювання найчастіше з’являється у жителів країн з жарким вологим кліматом і проявляється воно після перебуванні на сонці. В Україні ж кольоровий лишай за деякими статистичними даними вражає лише 5-10% населення.

Висівкоподібний лишай вражає певну групу людей, схильних до дерматомикозів, і має особливість протікати хвилеподібно – з періодами затихання і з періодами рецидиву в жаркий сонячний час року. Це не небезпечна хвороба, яка не становить загрози здоров’ю людини, легко піддається лікуванню, однак може доставляти людині психологічний дискомфорт і почуття естетичної нестачі, дефекту.

 

Висівкоподібний лишай – причини появи у людини

Кольоровий лишайРізнобарвний висівкоподібний (кольоровий) лишай – це грибкове захворювання, збудниками якого є Malassezia furfur і Pityrpsporum orbiculare, що розмножуються в роговому шарі епідермісу. При мікроскопічному дослідженні зараженого шару шкіри, ці грибки розміщуються в епідермісі гронами у вигляді товстих, вигнутих ниток.

Як передається кольоровий лишай? Багато вважають, що це захворювання пов’язане з внутрішніми причинами дисбалансу в організмі і що висівкоподібний лишай не заразний. Однак, дерматологи стверджують, що зараження від людини до людини цим видом грибкового ураження шкіри можливо. Кольоровий лишай відносять до умовно заразних захворювань, оскільки при зараженні ні у кожної людини виникають клінічні прояви хвороби. Переважна кількість населення заражена багатьма видами грибка, але прогресування мікозів виникає тільки у ослаблених людей, які страждають хронічними захворюваннями, зі зниженим імунітетом. Тому зараження кольоровим лишаєм можливо при:

 • Особистих контактах, найчастіше це сімейне захворювання
 • Предмети особистого користування та гігієни, якими користується заражена людина – мочалки, одяг, рушники
 • Громадські роздягальні, примірочні кабінки в магазинах

Інкубаційний період у нього становить від 14 днів до декількох місяців і довгий час ніяких симптомів дерматомікозу людина не помічає, проте при виникненні провокуючих факторів, може спричинити за собою розмноження грибка і розвиток кольорового лишаю. Причини появи різнобарвного лишаю у людини такі:

 • Кольоровий лишайІндивідуальна, генетична схильність шкіри хворого до дерматомикозів
 • Порушення фізіологічних процесів в роговому шарі шкіри, жирна шкіра
 • Супутні захворювання, такі як – ендокринні захворювання, цукровий діабет, вегетоневроз, ожиріння
 • При підвищеній пітливості – гіпергідрозі, коли змінюється хімічний склад поту, що сприяє розвитку грибкових захворювань
 • При зниженні імунітету при інфекційних захворюваннях (хронічний тонзиліт, карієс, пієлонефрит), особливо часто виявляється висівкоподібний лишай у хворих з різними формами туберкульозу. Якщо у людини діагностується висівкоподібний лишай, слід виключити не тільки туберкульоз легенів, але і позалегеневі форми – туберкульоз нирок, жіночих статевих органів, кістковий туберкульоз та ін., які іноді мають приховану уповільнену течію.
 • ВСД – вегето-судинна дистонія, яка виникає при дисбалансі вегетативної нервової системи, людина відчуває часті запаморочення, панічні атаки, депресію.
 • Захворювання шлунково-кишкового тракту, печінки, підшлункової залози також відображаються на шкірі і волоссі людини.
 • Захворювання органів дихання – бронхіальна астма, пневмонія, хронічний бронхіт.
 • При порушеннях гормонального фону у жінок, при захворюваннях надниркових залоз, яєчників, в період менопаузи або вагітності можливий розвиток кольорового плишаю.
 • Розвивається лишай в основному у населення середнього віку, у дітей до 7 років такий лишай буває вкрай рідко, тільки у випадках різкого зниження імунітету або перерахованих вище захворювань.
 • Надмірне використання антибактеріальних гелів для душу, мила та інших миючих засобів.

Ознаки кольорового лишая

Кольоровий лишайДеякі ознаки цього захворювання шкіри схожі з симптомами: лишай Жибера – коли рожеві плями на шкірі набувають видовжену форму або у вигляді ромба і в центрі лущаться; з сифілітичною розеолою – коли плями рожевого кольору зникають при пальпації і не лущаться; і з таким захворюванням, як Вітіліго. Тому обов’язково для диференціації діагнозу і проведення відповідного лікування, слід звернутися до кваліфікованого дерматолога. До ознаків різнобарвного лишаю відносять:

 • На шкірі в місцях розмноження грибка з’являються несиметричні плями різних відтінків – жовтого, рожевого, коричневого, з часом вони зливаються у великі вогнища з нерівними краями.
 • Від засмаги колір плям може змінюватися, ставати більш світлим, знебарвленим, а в зимовий час навпаки набувати темно-бурий відтінок, ця особливість і є підставою для назви лишаю – різнокольоровий.
 • Найчастіше лишай локалізується на спині, рідше на шиї, плечах, животі, іноді він вражає і волосисту частину голови, без будь-яких змін з боку волосся.
 • Не дивлячись на терапію та клінічне лікування, захворювання може періодично повторюватися і тривати роками.

Як лікувати висівкоподібний кольоровий лишай

Передусім слід звернутися до дерматолога: по-перше, щоб встановити точний діагноз захворювання, по-друге – тільки лікар може визначити правильний курс комплексного лікування кольорового лишаю. Деякі пацієнти намагаються займатися самолікуванням і самостійно приймають різні протигрибкові препарати без консультації дерматолога. Це абсолютно неприпустимо, вибір схеми протигрибкової терапії повинен здійснюватись лише спеціалістом і безпосередньо залежить від типу лишаю, який можна визначити тільки після ретельної діагностики.

 • У літній час для терапії рекомендується загорати, це сприяє знищенню грибка, при загарі знебарвлені плями ще зберігаються протягом декількох місяців, цей процес називають псевдолейкодермою.
 • Для лікування кольорового лишаю використовують різні зовнішні місцеві антимікотичні засоби у вигляді кремів, мазей, розчинів та спреїв – Біфоназол (Мікоспор, Біфосин), саліциловий лосьйон з ромашкою, саліциловий гель і шампунь, Клотримазол крем, розчин. Місцеві засоби застосовують 2 рази на день впродовж 14 днів.
 • При великих площах поразки і тривалому перебігу захворювання дерматолог може призначити системні протигрибкові препарати в таблетках, такі як: Тербінафін – аналоги Тербизил, Тербинокс, Екзітерн, Ламізил, Брамізил; Кетоконазол – аналоги Ороназол, Нізорал, Мікозорал, Фунгавис; Клотримазол; Ітраконазол – аналоги Кандитрал, Ітразол, Орунгал, Оруніт, Румікоз, Ірунин від грибка.
 • Під час лікування і для профілактики після терапії слід проводити щоденне вологе прибирання з дезинфікуючими засобами в приміщенні, де проживає хворий. Також бажано прати постільну і натільну білизну, рушники при температурі 95 – 100С. Одяг слід ретельно прасувати з обох сторін, а стару мочалку краще викинути.

Після того, як буде вилікуваний кольоровий лишай, людині слід звернути увагу на причини, що його викликали, і спробувати їх усунути. Зміцнення імунітету, загартовування, раціональне харчування – скоротять ризик повернення пігментації шкіри і рецидиву висівкоподібного різнобарвного лишаю, лікування якого доставляє людині зайві клопоти і обходиться деколи недешево.