Вітрянка може бути причиною інсульту у дітей

Нові дослідження, проведені в Лондоні, встановили зв’язок розвитку інсульту у дітей з вітряною віспою, яку перенесли діти незадовго до мозкової ішемічної атаки. Після одужання від відомого і досить поширеного вірусу Varicella-zoster, коли всі ознаки вітрянки у дитини зникають – у неї в 4 рази підвищується ризик розвитку інсульту.

В клінічній педіатрії випадки виникнення судинних мозкових порушень у дітей дуже рідкісні. Інсульт (ознаки мікроінсульту) – це хвороба літніх людей, так вважалося ще кілька десятків років тому. Сьогодні ж, серед дитячого населення до 15 років з 100 тисяч – 6 дітей вражає інсульт різного ступеня тяжкості. Провокуючими факторами розвитку інсульту у дитини вважалися тільки травми артерій, серповидно-клітинна анемія і вроджені вади серця. На сьогоднішній день до них додалося і дитяче інфекційне захворювання – вітряна віспа.

Близько 50 дітей було обстежено фахівцями Лондонської школи тропічної медицини та гігієни. Ці діти опинилися в стаціонарі з причини інсульту, і виявилося, що більшість з них зовсім недавно перехворіли вітрянкою (див. чи можна купатися при вітряній віспі). Такий факт змусив лікарів проаналізувати історії хвороб останніх десятиліть всіх пацієнтів до 15 річного віку з інсультом.

За результатами дослідження з’ясувалося, що 31% дітей, у яких реєструвалося судинне мозкове порушення, хворіли на вітряну віспу протягом року перед інсультом. Було встановлено, що після зараження вірусом Зостер протягом півроку ризик інсульту у дітей збільшується в 4 рази.

Точного зв’язку вітрянки та інсульту медицина поки не знає і медикам із Сполученого Королівства це також не вдалося встановити. До того ж ніякого зв’язку інсульту у дорослих і перенесеної ними вітрянки встановлено не було (див. ознаки вітрянки у дорослих). Одним з припущень медиків є те, що можливо, вірус герпесу Зостер пошкоджує артерії, провокуючи їх стеноз і запалення. Більш того, відомо, що вірус вітряної віспи легко розмножується і ушкоджує стінки артерій мозку.

Раніше вважалося, що вітрянка – це дитяче захворювання, яке практично не має ніяких ускладнень, однак, ослаблені діти, з незміцнілим імунітетом навіть після одужання від вітрянки, не захищені від таких серйозних проявів вірусу.