Причини епілепсії у дітей та дорослих

Епілепсія – це неврологічний розлад зі своєрідним комплексом симптомів. Відмінні риси хвороби – судоми. У цій статті мова піде про причини епілепсії.

Епілептичні припадки пояснюються патологічною зміною біоелектричної активності мозку і викликані одночасним розрядом величезною популяції нервових клітин (гіперсинхронний розряд).

В голові, як удар блискавки, виникають електричні заряди з частотою і силою, нехарактерною нормальній роботі мозку. Вони можуть генеруватися в певних ділянках кори (фокальний напад), або захоплювати мозок цілком (генералізований).

Клінічні прояви епілепсії

Головним симптомом епілепсії є епілептичні напади, або припадки. Як правило, вони короткочасні (15 секунд – 5 хвилин) і починаються раптово.

Можливі види прояву:

 • Великий судомний припадок: людина втрачає свідомість, падає, м’язи всього тіла мимоволі скорочуються, з рота йде піна.
 • Малий епілептичний напад (абсанс): хворий на кілька секунд втрачає свідомість. Обличчя нервово сіпається. Людина виконує нелогічні дії.

Правильне і своєчасне лікування хвороби в 75% випадків дозволяє купірувати напади або позбавиться назавжди (більш докладно див. епілепсія – симптоми і лікування).

Клінічні прояви епілепсіїЯкою буває епілепсія?

 • Симптоматична – спровокована структурним дефектом головного мозку.
 • Ідіопатична – структурні зміни мозку відсутні, є спадкова схильність.
 • Криптогенна – причина захворювання невідома.

Коли проявляється епілепсія?

Епілептичні напади проявляються у людей:

 • до 20 років у 75% випадків;
 • після 20 років у 16%;
 • у старшому віці – близько 2-5%.

Чому виникає епілепсія?

У 6 з 10 випадків захворюваності причина епілепсії невідома і медики розглядають генетичні особливості – ідіопатична і криптогенна форма. Тому говорячи про причини епілепсії, розглядають вторинну або симптоматичну форму хвороби.

Епілептичні припадки виникають на фоні підвищення епілептичної активності клітин мозку, причина якої не з’ясована. Імовірно це засноване на хімічних особливостях нейронів мозку і специфічних властивостях клітинної мембрани.

Відомо, що у хворих на епілепсію мозкова тканина високочутлива до хімічних змін в результаті впливу різних подразників. Однакові сигнали, отримані мозком хворої і здорової людини, приводять у першому випадку до нападу, і залишаються непоміченими – у другому.

В залежності від віку, коли з’явилися симптоми хвороби, слід припускати ту або іншу причину виникнення нападів епілепсії.

Епілепсія у спадок

Епілепсію не можна віднести до спадкових хвороб. Однак у 40% хворих на епілепсію є рідні, які страждають епілептичними припадками. Дитина може успадкувати специфічні здібності діяльності мозку, процесів гальмування і збудження, підвищену ступінь готовності пароксизмальному реагуванню мозку на коливання зовнішніх і внутрішніх факторів.

Коли один з батьків хворий на епілепсію, ймовірність успадкування хвороби дитиною становить 3-6%, якщо обидва – 10-12%. Схильність до захворювання успадковується частіше, якщо напади мають генералізований, а не фокальний характер.

Епілептичні напади у дітей виявляються раніше, ніж у батьків.

Основні причини захворювання

Що провокує епілепсію, медики досі однозначно не встановили. У 70% випадків діагностується ідіопатична і криптогенна епілепсія, причини, виникнення якої залишаються невідомими.

Можливі причини:

 • Пошкодження мозку в пренатальний або перинатальний період
 • Черепно-мозкові травми
 • Вроджені дефекти і генетичні зміни
 • Порушення кровообігу голови
 • Інфекційні захворювання (менінгіт, енцефаліт, нейроцистицеркоз)
 • Пухлини, абсцеси головного мозку

Провокуючими факторами епілепсії вважаються:

 • психо-емоційне перенапруження, стрес
 • зміна клімату
 • перевтома
 • яскраве світло
 • недосипання, і навпаки, надлишок сну

Епілепсія у дітей

Діти страждають епілепсією в три рази частіше, ніж дорослі. Нервові клітини дитячого мозку легко збудливі. Навіть сильне підвищення температури здатне викликати епілептичний напад. У ранньому дитячому або підлітковому віці (0-18 років) частіше всього проявляється ідіопатична епілепсія.

Головна причина судом у маленьких дітей (20% випадків) – перинатальні ускладнення, викликані передпологовими або пологовими черепно-мозковими травмами. Гіпоксія (кисневе голодування) мозку викликає порушення роботи нервової системи.

Діагностована в ранньому віці епілепсія, причиною у дітей у віці до двох років служать вроджені вади розвитку головного мозку та внутрішньоутробні інфекції – цитомегалія, краснуха, токсоплазмоз, герпес (див. токсоплазмоз при вагітності, герпес при вагітності), лікується симптоматично медикаментозним шляхом.

Травми голови

Посттравматична епілепсія – наслідок сильного удару голови – діагностується в 5-10% випадків. Дорожньо-транспортна пригода або жорстоке поводження з дітьми може стати причиною епілептичного припадку. Епілепсія відразу після травми або через кілька років. На думку медиків, люди після серйозної травми голови з втратою свідомості мають підвищену ймовірність виникнення епілепсії. Посттравматичні напади у дітей розвиваються дуже повільно і можуть проявитися навіть через 25 років.

Інфекційні захворювання

При попаданні в м’які оболонки мозку різних чужорідних агентів може розвинутися інфекційно-токсичний шок, викликаний масивним розпадом мікроорганізмів. Вивільнені токсини провокують порушення мікроциркуляції мозку, провокують внутрішньосудинне згортання крові, порушують обмінні процеси. Можливий набряк мозку і підвищення внутрішньочерепного тиску. Це негативно позначається на кровоносних судинах, викликає атрофію – руйнування нейронів і їх з’єднань, поступове відмирання, що провокує судоми.

Порушення кровообігу голови

У 4-5% літніх людей гостре порушення кровопостачання головного мозку призводить до хронічних нападів епілепсії.

При ішемічному інсульті виникає спазм судин або закупорка тромбом. Кров перестає нормально вступати в певні ділянки або відділи мозку, відбувається кисневе голодування тканин (див. ознаки інсульту у жінок).

Геморагічний інсульт – наслідок гіпертонії і атеросклерозу. Не витримавши впливу високого тиску, стінка судини голови розривається, і виникає крововилив. Після чого спостерігається набряк і загибель постраждалої ділянки мозку.

Порушення обмінних процесів

Спадкове порушення обміну речовин і придбане (отруєння токсичними металами) – причина 10% випадків повторюваних епілептичних нападів.

Надмірне вживання жирної їжі, порушення функціонування підшлункової залози провокує зміну метаболічних процесів, викликає інфаркт мозку і крововилив.

Пухлини і аномалії мозку

Епілептичні судомні напади в 58% випадків – перший ознака пухлини мозку різної локалізації. Новоутворення в 19-47,4% провокують епілептичні припадки. Зазначено, що динамічні пухлини викликають епілепсію частіше, ніж зростають повільно. Атипові клітини утворення порушують нормальне функціонування мозку. Пошкоджені ділянки перестають правильно сприймати і передавати сигнали, що надійшли від аналізаторів. При усуненні утворення епілептичні припадки зникають.

Артеріовенозна дисплазія судин – вроджена аномалія, яка часто призводить до повторюваних епілептичних припадків.

Шкода ліків та інсектицидів

Наркотики, алкоголь, неконтрольоване вживання медикаментозних препаратів (барбітурати, бензодіазепіни) або їх скасування – поширена причина епілепсії у дорослих. Порушення графіка прийому протиепілептичних засобів, зміна терапевтичної дози без призначення лікаря провокує напади епілепсії. Усунення подразника дозволяє виключити повторення нападів.

Дефіцит мікроелементів і ризик розвитку епілепсії

У 1973 році Американським суспільством неврологічних наук за результатами досліджень встановлено зв’язок між дефіцитом деяких мінеральних речовин і розвитком судомних нападів. Важливо контролювати норму цинку та магнію в організмі. Ризик виникнення судом підвищується зі зниженням їх концентрації. Магній швидко витрачається при стресі, підвищених температурах і навантаженнях. Навіть короткочасна нестача негативно впливає на скорочувальну здатність м’язів і судин.

Нові дослідження епілепсії

Донині проводитися вивчення нападів епілепсії, причин виникнення хвороби. Згідно з останніми дослідженнями Рурського університету в Бохумі епілепсія з характерними їй неконтрольованими скороченнями м’язів, викликана змінами в нейронах мозочка, який безпосередньо відповідає за координацію рухів в тілі. Поки ці відхилення неможливо виявити після народження.

Захворювання провокують аномалії P/Q кальцієвих каналів, які відповідають за протоку іонів кальцію в нейрони. Вони присутні практично у всіх тканинах головного мозку, та у разі їх мутації нервові клітини неправильно обробляють і передають виникли в мозочку сигнали. Так народжуються неконтрольовані епілептичні напади.