Епілепсія – симптоми, лікування, народні засоби

Епілепсія, або «падуча» – хронічне захворювання нервової системи з ураженням головного мозку, що характеризується патологічною схильностю до судомних нападів з втратою свідомості. Причина виникнення такої недуги може бути різною: травми голови, утворення та структурні зміни в мозку, пренатальні ускладнення, спадкова схильність та ін. Хвороба може бути первинною – самостійною (ідіопатична, криптогенна), і вторинною (симптоматичної) – свідчить про патології головного мозку.

Згідно зі статистикою, в 75% випадків захворюваності на епілепсію, її прояви з’являються в дитинстві – вік від народження до 18-20 років. При встановленні діагнозу епілепсія – симптоми захворювання виявляються по-різному, що залежить від причини хвороби.

Напади епілепсії – це результат гиперсинхронного розряду в групі нервових клітин головного мозку. Хворий мозок проявляє підвищену судомну готовність у силу особливостей обмінних процесів. Однак не тільки на цьому заснований принцип розвитку нападу. Має значення спадкова схильність до епілептичних припадків, перенесені інфекції негативно впливають на стан нервової системи, черепно-мозкові травми в будь-якому віці можуть стати причиною повторюваних судом.

Епілепсія у дітей

Діти високочутливі до зміни зовнішніх та внутрішніх факторів, тому навіть жар може викликати напад епілепсії. У дітей симптоми хвороби проявляються в три рази частіше, ніж у дорослих. Головною причиною епілепсії служать пренатальні і перинатальні ускладнення: травми при пологах, гіпоксія (кисневе голодування мозку), інфекційні хвороби в період ембріонального розвитку (токсоплазмоз під час вагітності, цитомегалія, краснуха).

Після першого нападу ризик розвитку наступних судомних нападів становить 23-71%. Дуже важливо при виникненні перших симптомів звернутися до лікаря. Відсутність лікування в 40-50% випадків провокує повторні напади, що виникають протягом двох років. Крім того, завжди є ризик летального результату.

Часті судомні напади в дитячому віці можуть стати причиною розвитку епілепсії. Навіть висока температура може спровокувати судоми. Під час нападу відбувається зупинка дихання, настає гіпоксія мозку – поширена причина епілепсії.

Як правило, напад епілепсії у дітей має наступні симптоми:

 • Втрата свідомості
 • Конвульсії м’язів всього тіла
 • Мимовільне сечовипускання або акт дефекації
 • Перенапруження м’язів (випрямлення ніг, згинання рук)
 • Хаотичний рух окремих частин тіла (посмикування кінцівок, губ, зморщування, закочування очей).

Крім типового прояву дитячої епілепсії у формі судомних нападів окремо виділені абсанси, атонічні напади, дитячий спазм і ювенільні міоклонічні напади.

При абсансах як дитина, так і дорослий не падає. Судоми відсутні. Не змінюючи положення, хворий завмирає на кілька секунд, погляд при цьому відчужений, відсутня реакція на що-небудь. Тривалість абсанса – від декількох секунд до півхвилини.

Абсансная епілепсія у дівчаток спостерігається частіше (у два рази), ніж у хлопчиків і проявляється, як правило, в 6-7 років. По мірі дорослішання напади зникають, або приймають іншу форму.

Атонічні напади: хвора дитина різко втрачає свідомість з повним розслабленням всього тіла. Характерна сильна слабкість і млявість. Раптове падіння часто супроводжується травмами та забивами. Симптоми атонічних нападів дуже схожі з непритомністю.

Дитячий інфантильний спазм проявляється наступним чином: раптово дитина зводить руки до грудної клітки, нахиляється вперед (голова або все тіло) і випрямляє ноги. Помічений частий прояв дитячих спазмів у ранкові години відразу після пробудження. Найбільш часто страждають такими нападами діти у віці до 3 років.

Ювенільні міоклонічні напади характерні для підліткового віку (13-15 років) і проявляються у вигляді раптових мимовільних посмикуваннях кінцівок (однієї або двох рук, ніг) протягом години перед пробудженням.

Факти про захворювання:

 • Кожен рік реєструється 5-10 випадків виникнення епілепсії на 100о населення.
 • Найчастіше епілепсія буває у чоловіків, ніж у жінок.
 • Високі показники захворюваності в ранньому дитинстві та в осіб старше 65 років.
 • Низький рівень життя вважається визначальним чинником у розвитку захворювання.
 • У 40% пацієнтів не спостерігається додаткових інтелектуальних, поведінкових, неврологічних розладів.
 • 30% хворих страждають епілепсією все життя.
 • У середньому епілепсія триває 10 років, у 50% пацієнтів період нападів триває не більше 2 років.
 • Смертність у 30% пацієнтів з епілепсією безпосередньо пов’язана з нападом, також нерідко бувають випадки смерті під час сну.

Епілепсія у дорослих

Епілепсія у дорослихЕпілептичні напади, які з’явилися після двадцяти років, як правило, мають симптоматичну форму. Причинами епілепсії можуть бути наступні (докладніше див. причини епілепсії):

Симптоми епілепсії у дорослих виявляються в різних формах нападів. Коли епілептичне вогнище перебуває в чітко визначених ділянках мозку (лобова, тім’яна, скронева, потилична епілепсія), напади такого роду називають фокальними або парціальними. Патологічна зміна біоелектричної активності всього мозку провокує генералізовані напади епілепсії.

Класифікація генералізованих нападів: абсанси, тоніко-клонічні, міоклонічні, клонічні, тонічні, атонічні.

Найбільш типовим для захворювання є великий епілептичний напад, що починається раптово, і не обумовлений змінами зовнішніх факторів:

 • Поява аури (незвичайних відчуттів різного характеру) на кілька секунд свідчить про початок нападу.
 • Людина падає в непритомному стані з характерним гучним криком, що пояснюється спазмом голосової щілини та скороченням м’язів діафрагми.
 • Зупиняється дихання.
 • Починаються тонічні судоми (15-20 секунд): м’язи напружені, тіло і кінцівки витягуються, голова закидається назад.
 • На шиї набухають вени, щелепи зчеплені, обличчя хворого мертвотно-бліде.
 • Наступає клонічна фаза (2-3 хвилини), що виявляється поштовхподібними судомами всього тіла.
 • Відзначено западання язика, скупчення слини і хрипке дихання.
 • Потім ціаноз повільно зникає і з рота виділяється піна (часто з кров’ю – від прикушення язика).
 • Судоми поступово стихають, і настає розслаблення тіла.
 • По закінченню нападу зіниці хворого розширені, він ні на що не реагує.
 • Часто спостерігається мимовільне сечовипускання.
 • Через кілька хвилин повертається свідомість, з’являється відчуття розбитості, млявості, сонливості. Про припадок людина нічого не пам’ятає.

Перед нападом за 1-2 дні з’являються провісники: головний біль, погане самопочуття, підвищена дратівливість.

У разі, коли припадки тривалі, виникають один за іншим і людина не приходить до тями, має місце так званий епілептичний статус.

Найпоширенішою причиною фокальних нападів є пухлини в скроневій частці – скронева епілепсія, симптоми якої починаються з вегетативної аури:

 • нудота
 • біль у животі, серце
 • прискорене серцебиття
 • пітливість
 • ускладнене дихання

Свідомість хворого змінюється: думки втрачають зв’язок з попередніми діями, звичайними інтересами і реальною навколишньою його обстановою. Людина непередбачувана, її особистість ніби змінюється.

Симптоми нападу скроневої епілепсії можуть тривати кілька хвилин, або бути тривалими (тривають годинами, днями), що часто призводять до тяжких змін особистості.

Епілепсія – одно із найбільш поширених неврологічних захворювань. Вона зустрічається в 10 разів частіше розсіяного склерозу і в 100 разів частіше хвороби рухових нейронів (бічного аміотрофічного склерозу).

Завдання консервативного лікування епілепсії

Зазвичай епілепсія лікується консервативним методом або хірургічним шляхом. Також можливо народне лікування епілепсії, засноване на застосуванні листя, коріння, насіння трав, їх настоїв, відварів, зборів, продуктів бджільництва та ін.

Дослідженнями доведено: епілепсія у 50-80% виліковна. Правильно підібране медикаментозне лікування дозволяє досягти стійкої ремісії. Вперше діагностована епілепсія з подальшим лікуванням після першого курсу терапії в 60% випадків більше не турбувала пацієнтів, або відступала на 2-5 років.

Консервативний метод лікування хвороби має на увазі головним чином прийом протиепілептичних препаратів. Завдання терапії:

 • Правильна диференційна діагностика форми епілепсії і нападів, що визначає адекватний підбір медикаментів.
 • Виявлення причини епілепсії (симптоматична форма) – виключення структурного дефекту головного мозку (пухлина, аневризма).
 • Усунення чинників, що провокують напади (алкоголь, перенапруження, гіпертермія, недосипання).
 • Купірування нападу або епілептичного статусу. Це виконується шляхом прийому протисудомних препаратів (одного чи комплексу) і надання першої допомоги при виникненні нападу. Обов’язковий контроль прохідності дихальних шляхів і запобігання прикушення язика, відгорожування хворого від можливих травм.

Медикаментозне лікування епілепсії

З допомогою ліків можна добитися контролю над нападами епілепсії. Для цього слід:

 • Медикаменти приймати суворо за призначенням лікаря.
 • Звернутися за порадою до лікаря, якщо хворий хоче змінити призначений протиепілептичний препарат на генерик (аналог).
 • Не припиняти прийом ліків самостійно.
 • Оповіщати лікаря про зникнення або виникнення депресії, незвичайних перепадах настрою і змінах загального самопочуття.

Половина хворих при швидкій діагностиці хвороби живуть без нападів, приймаючи один вперше призначений препарат для лікування епілепсії.

Терапію починають з призначення невеликої дози протиепілептичного препарату. Рекомендовано проводити монотерапію (лікування одним препаратом). Якщо напади не зникають і стан хворого не стабілізується, дозу поступово збільшують до досягнення позитивної динаміки.

При парціальних нападах застосовують:

 • карбамазепін: Фінлепсин (50 табл. 260 грн), Карбамазепін (50 табл. 40 грн), Зептол, Тимонил, Тегретол (табл. 300-400 грн), Карбасан, Актиневрал.
 • вальпроати: Конвулекс (сироп 130 грн., краплі 180 грн.), Конвулекс Ретард (табл. 300-600 грн.) Депакин Хроно (табл. 30 шт. 580 грн.), Енкорат Хроно (табл. 130 грн.), Вальпарин Ретард (табл. 30 шт. 380 грн, 100 шт. 600-900 грн).
 • фенітоїн: Дифенін (ціна 50 грн).
 • фенобарбітал: Люмінал

Карбамазепін і вальпроати – препарати першої черги. Фенітоїн і фенобарбітал мають багато побічних ефектів, і застосовуються рідко.

Добова доза карбамазепіну – 600-1200 мг, вальпроатів – 1000-2500 мг, яку приймають рівними частинами в 2-3 прийоми.

Зручні в застосуванні пролонговані препарати – ретардні форми, які приймають на добу 1-2 рази. Це Депакин Хроно, Тегретол – ПЦ, Фінлепсин Ретард.

При генералізованих нападах призначають вальпроати і карбамазепін. Ідіопатична генералізована епілепсія лікується вальпроатами. При абсансах використовують Етосуксимід. Карбамазепін та фенітоїн при міоклонічних нападах не ефективні.

В останні роки часто використовують нові протиепілептичні ліки – Ламотриджин і Тиагабин, які на практиці довели свою ефективність.

Припинення лікування може бути розглянуто у разі відсутності епілептичних нападів протягом п’яти років, і ґрунтується на поступовому зменшенні дози препарати до повної відміни.

Лікування пацієнта при епілептичному статусі здійснюється з допомогою сибазону (Седуксен, Діазепам), який вводять повільно внутрішньовенно (2мл по 10 мг препарату розчиняють у 20 мл 40% глюкози). Повторне введення можливо через 10-15 хвилин. При неефективності сибазону застосовують Гексенал, Фенітоїн, тіопентал натрію (1г препарату розчиненого у фізрозчині вводять у вигляді 1-5% розчину). Після введення 5-10 мл препарату роблять хвилинні паузи, щоб уникнути пригнічення дихання та гемодинаміки.

Інгаляційний наркоз закисом азоту з киснем (2: 1) доцільно використовувати при неефективності внутрішньовенного введення препаратів і заборонено застосовувати для пацієнтів у комі, з колапсом і розладами дихання.

Радикальний метод лікування

Хірургічне оперування показано у випадку осередкової епілепсії симптоматичного походження, спричиненою пухлиною, аневризмою, абсцесом або іншими структурними змінами головного мозку.

Процедура часто виконується під місцевою анестезією, щоб контролювати стан хворого і уникнути пошкоджень функціонально важливих ділянок мозку (мовленнєва, рухова зони).

Часто шляхом хірургічного втручання усувають скроневу епілепсію. Може проводитися резекція скроневої частки, або більш щадний метод – вибіркове видалення гіпокампу та мигдалеподібного тіла. В 70-90% випадків після операції припадки епілепсії зникають.

В окремих випадках при недорозвиненні одної з півкуль мозку у дітей та геміплегією може бути показано видалення ураженої півкулі цілком (гемісферектомія).

У разі первинної діагностики ідіопатичної епілепсії може застосовуватися перетин мозолистого тіла (каллезотомія), щоб розірвати міжгемісферні зв’язки і запобігти генералізацію припадку.

Лікування епілепсії народними методами

В якості допоміжної терапії можливе лікування епілепсії народними засобами. Вживання приготованого вдома народного зілля допомагає зменшити вираженість і частоту нападів, посилює ефект антиконвульсантів, зміцнює організм в цілому.

Народні рецепти від епілепсії:

 • Збір: квіти лаванди, м’яти перцевої, корені валеріани і примули. Змішані компоненти потрібно залити 1 склянкою окропу і настоювати 15 хвилин, потім процідити. Приймають народні ліки тричі на день за півгодини до прийому їжі по одній склянці.
 • Водний настій: свіжу трава пустирника (100 г) заливають 500 мл окропу і настоюють дві години. Проціджений приготовлений настій приймають рівними частинами чотири рази в день перед їжею.
 • Настій спиртовий: підсушене листя омели білої заливають 96% спиртом (1: 1) і настоюють тиждень у темному місці. Приймають настій вранці по чотири краплі протягом 10 днів. Потім роблять перерву на 10 днів і знову повторюють курс.

Лікування цього захворювання має бути строго під спостереженням лікаря. Якщо хворий віддав перевагу народному лікуванню епілепсії в якості основної терапії, важливо контролювати перебіг хвороби. Коли характер нападів змінився (почастішали, стали триваліше), при посиленні вираженості судом потрібно терміново звернутися до невропатолога.

Важливо пам’ятати: епілепсія – підступне захворювання, яке накладає відбиток на життя хворого, обмежує можливості вибору професії, ускладнює налагодження особистісних взаємин, а іноді навіть створює небезпеку оточуючим. Епілепсія лікується. Своєчасна діагностика та адекватне лікування допоможе впоратися з хворобою.