Синдром раптової дитячої смерті — все, що потрібно знати батькам

Синдром раптової дитячої смерті (СРДС, SIDS) являє собою одне з найбільш загадкових явищ в медицині. При даному синдромі дитина до року може загинути без видимих причин, і навіть розтин не виявляє прихованих патологій. Батькам потрібно бути максимально поінформованими про синдром СРДС, щоб вони могли вжити профілактичні заходи і не турбувалися даремно.

Вперше термін СРДС почали використовувати в середині минулого століття, хоча факти безпричинної смерті немовлят описувалися і раніше. Дослідженням даної проблеми почали займатися відносно недавно.

Інтерес медиків до синдрому пояснюється тим, що незважаючи на високу здатність немовлят до адаптації вони можуть гинути з ряду причин: вад розвитку, травм, пухлин та інфекцій. Часто причину смерті показує анамнез або розтин, але в деяких випадках встановити, що спровокувало летальний результат, так і не вдається. Саме такі випадки і відносять до СРДС.

Багатьох батьків цікавить питання, до якого віку зберігається ризик СРДС. Незважаючи на те, що вченим не вдалося встановити точні причини синдрому, він визначили, що максимальний ризик раптової загибелі дитини спостерігається до 4 місяців, і практично зводиться до нуля після дев’яти місяців. Також було встановлено, що у всіх загиблих дітей не були достатньо розвинені певні частини головного мозку, які відповідають за роботу органів дихання і серцево-судинної системи.

Ймовірні причини виникнення

Існує кілька гіпотез, які можуть пояснити причини раптової дитячої смерті.

Апное

Навіть у здорових дітей може початися апное – патологія, при якій інтервали між вдихами значно подовжуються. Найчастіше дана патологія зустрічається у дітей, народжених раніше строку, але з часом воно проходить.

Якщо батьки помітили у свого малюка тривалі затримки дихання, рекомендується встановити спеціальні реєстратори для контролю кількості дихальних скорочень і зниження ризику СРДС.

Подовжений інтервал Q-T

Це інтервал означає період часу від скорочення до розслаблення шлуночків серця. Вже давно встановлено, що існує прямий зв’язок між СРДС і подовженим інтервалом Q-T. Висока тривалість інтервалу порушує нормальну роботу серцевих м’язів. Однак, ця патологія суто фізіологічна і повністю зникає до шести місяців.

Недосконала терморегуляція

Всі системи організму новонародженої дитини незрілі, тому температура тіла у немовлят трохи нижче норми. Коли відділи головного мозку, що відповідають за терморегуляцію, закінчують розвиток, температурний режим стабілізується. Проте, якщо до цього часу в кімнаті дитини буде дуже жарко, він може просто перегрітися, що порушить нормальну роботу серця та органів дихання.

Дефіцит серотонінових рецепторів

Проявляється при недостатньому вмісті клітин, що уловлюють серотонін. Найменше їх міститься у відділах мозку, що відповідають за серцеву і дихальну діяльність, що може спровокувати зупинку дихання уві сні.

Важливо, що причиною СРДС часто виступає комплекс факторів: генетична схильність, вік і несприятливі умови навколишнього середовища. Наприклад, у нормі дитина, перевернувшись на живіт і відчувши брак кисню, прокидається і змінює позу. Але у деяких дітей цього не відбувається, в крові накопичується вуглекислий газ, і дитина просто задихається у сні. Знизити захисні рефлекси організму може куріння одного або обох батьків.

Хто входить до групи ризику?

Синдром раптової дитячої смерті у дітей раннього віку пов’язаний з певними факторами, але точно встановити причину патології так і не вдалося. Однак, виключення подібних факторів дозволяє істотно знизити ризик летального результату.

Умови для сну для дитиниВагітність і пологи

Якщо жінка приймала наркотики або курила під час вагітності, у дитини значно підвищується ризик раптової смерті. Крім того, провокуючим фактором може бути недоношеність і гіпоксія.

Індивідуальні особливості

У хлопчиків до чотирьох місяців ризик виникнення СРДС набагато вище, ніж у дівчаток. Також спровокувати синдром можуть реанімаційні заходи в анамнезі, наявність інших дітей в сім’ї, загиблих від СРДС, а також часті апное і труднощі з пробудженням.

Умови сну

Якщо дитина спить на животі або на боці на м’якій постелі, ризики СРДС підвищуються. До даної групи факторів також відноситься куріння батьків, проживання на великій висоті відносно рівня моря, перегрівання та вплив холоду.

Куріння є одним з основних факторів, що провокують СРДС. Якщо мама курить, то вона, швидше за все, курила і під час вагітності. Вплив нікотину згубно відбивається на розвитку головного мозку, і його відділи по регуляції діяльності серця та органів дихання не працюють повноцінно.

Як правильно повинна спати дитина?

Було встановлено, що сон на животі потенційно може призвести до зупинки дихання. Найкращим станом дитини під час сну є поза на спині. Винятком можуть бути лише випадки сильного зригування, коли дитина може захлинутися блювотними масами уві сні. Проте, більшість дітей спокійно сплять на спині без подібного ризику.

Раніше вважалося, що положення уві сні на боці не несе в собі загрози. Але тепер встановили, що з цього положення дитина легко перевертається на живіт. Важливо також дотримувати певні правила відносно обладнання дитячого ліжечка. У ній не повинно бути великих подушок, теплих стьобаних ковдр та занадто м’яких перин. Також не рекомендується підтримувати підвищену температуру в кімнаті або класти дитини спати разом з батьками.

Диференціальна діагностика СРДС

Варто відзначити, що СРДС – досить рідкісне явище. При ретельній перевірці встановити точну причину смерті дитини все ж вдається. Іноді СРДС може маскуватися під інші провокуючі фактори летального результату:

Жорстоке поводження з дитиною

Далеко не всі батьки спокійно переносять плач і капризи дитини. На жаль, медикам досить часто доводиться стикатися з тим, що батьки жорстоко поводяться з дитиною. Але якщо побої можна визначити відразу, то внутрішні порушення діагностуються лише за допомогою розтину.

До таких причин відносять удушення і синдром трясіння. При синдромі трясіння у малюка пошкоджуються дрібні судини головного мозку, так як шия дитини ще недостатньо зміцніла. У результаті порушується кровопостачання головного мозку, яке може призвести до непритомності, коми або смерті.

Досить часто повторні випадки СРДС говорять якраз про те, що батьки жорстоко поводяться з дітьми.

Ненавмисне удушення

Синдром раптової дитячої смерті — все, що потрібно знати батькамПісля пологів життя жінки досить складна. Гормональні перебудови і безсонні ночі можуть призвести до того, що мама буде дуже міцно спати, хоча у жінок після пологів і з’являється чуйність сну, щоб вчасно почути крик малюка. Однак, якщо дитина спить в одному ліжку з мамою, існує реальний ризик випадкового удушення. Особливо небезпечно жінці приймати препарати від безсоння і алкоголь перед укладанням дитини.

Цікаво, що в 19 столітті навіть існувала заборона на спільний сон мами і малюка в одному ліжку, так як це прирівнювалося до вбивства. Зараз таких суворих заборон немає, але більшість мам все ж намагаються укладати дитину спати окремо.

Інфекції

У дітей грудного віку бактеріальні та вірусні інфекції часто можуть протікати без яскравих симптомів, що наштовхує на думку про СРДС, якщо хвороба призвела до летального результату. Однак, виключити синдром дозволяє розтин.

Корисні поради для батьків

На жаль, ніхто не застрахований від СРДС, але батьки можуть вжити заходів, які значно знизять ризик виникнення синдрому:

  • Дитина повинна спати тільки на спині;
  • В ліжечку дитини не повинно бути м’яких матраців, ковдр, великих подушок і м’яких іграшок;
  • Маленьких дітей краще укладати в спеціальний спальний мішок, але не можна сповивати їх, щоб не допустити перегріву;
  • не Можна допускати перегріву кімнати;
  • Малюка не можна укладати спати разом з батьками, а якщо потрібно контролювати його сон, краще просто присунути ближче ліжечко;
  • Після їжі дитині потрібно обов’язково дати відригнути, а ніч дітям старше місяця дають пустушку.

Існують і сучасні прилади для моніторингу дихання і кріплення, які фіксують дитину в положенні лежачи на спині під час сну. Однак, їх ефективність у запобіганні СРДС поки не була доведена. Прилади для моніторингу дихання (показують частоту серцевих скорочень, частоту дихання) необхідні лише дітям, які входять у групу ризику розвитку синдрому (недоношені діти, немовлята з апное і хворобами органів дихання).

Противники вакцинації дітей використовують СРДС в якості факту, що підтверджує необхідність відмови від щеплень. Насправді ці два поняття ніяк не пов’язані між собою. Крім того, ризики виникнення апное і СРДС у щеплених дітей набагато нижче, ніж у нещеплених, а відсутність імунітету до певних хвороб (наприклад, до коклюшу) може підвищити ризик смерті.

Немовля потребує постійної уваги батьків. Але особливо ретельно слід контролювати сон малюка, якщо у нього почався жар, знизилася рухова активність або пропав апетит. Перерви у диханні можуть виникнути і після тривалого плачу і під час хвороб дихальних шляхів (бронхіту, нежиті і фарингіту). Крім того, сон стає неспокійним, якщо дитина спить поза домом.

Батькам, які пережили раптову смерть дитини, потрібно пам’ятати, що СРДС – практично незрозумілий з точки зору медицини синдром і виникає навіть при відсутності провокуючих факторів. Тому батьки повинні постаратися не звинувачувати себе у смерті малюка і звернутися до психолога, щоб повернутися до нормального життя.

Статтю про синдром раптової дитячої смерті також можна прочитати російською мовою: «».