Причини появи чорного калу у дорослих і дітей

Коли кал забарвлюється в чорний колір, людина починає турбуватися, адже це не вважається нормою. Чорний кал може бути наслідком серйозних захворювань травного тракту. Але інколи причини цілком нешкідливі і криються в прийомі певних ліків або вживанні деяких продуктів. Розібратися, чому кал чорний, допоможе наша стаття.

У нормі кал дорослої людини має жовтуватий або темно-коричневий відтінок. На його колір впливають продукти, вжиті в найближчі кілька днів. Вплив надає і якість відтоку жовчі. При виникненні порушень кал стає дуже світлим.

У деяких випадках кал здається чорним, хоча насправді він темно-коричневий. Щоб з’ясувати, якого відтінку стул, досить нанести трохи калових мас на чистий аркуш паперу і розподілити їх тонким шаром. Так ви зможете побачити справжній відтінок стула.

Причини появи чорного калу

Якщо все ж вдалося визначити, що стул має чорний колір, потрібно знати причини, які можуть викликати це явище.

 • Прийом ліків. Деякі медикаменти призводять до фарбування калу в нетиповий чорний колір. До таких засобів відносять препарати заліза, які призначають при анемії (наприклад, Феррум Лек, Мальтофер або Актиферрин), звичайний активоване вугілля та засоби вісмуту (Бисофальк, Де-нол). Якщо кал придбав чорний колір, це зовсім не означає, що прийом препарату слід припинити. Будь-які зміни в лікування може вносити тільки лікар. Уважно слід ставитися до чорного калу пацієнтам, які приймають препарати вісмуту проти виразки. Потрібно навчитися розрізняти, коли кал став темним через ліки, а коли – з-за попадання крові в калові маси.
 • Вживання певних продуктів. Якщо людина протягом останніх трьох днів їв багато буряка, чорносливу або червоного винограду, кал стане чорним. Щоб упевнитися, що саме це послужило причиною, треба на п’ять днів виключити ці продукти зі свого раціону. Якщо через три дні стул не придбав свій нормальний колір, причина порушення може полягати в чомусь іншому.
 • Внутрішня кровотеча. стул може стати чорним, якщо у пацієнта почалося кровотеча зі стравоходу або шлунка. Часто цей процес супроводжується й іншими ознаками: загальна слабкість, блювання, постійна нудота і болі в епігастральній області. Явною ознакою кровотечі є блювотні маси кавового кольору, але при невеликій кровотечі єдиним його ознакою буде чорний стул. Людям, які страждають від виразки дванадцятипалої кишки або шлунка потрібно бути обережними з прийомом нестероїдних протизапальних засобів (диклофенак, ібупрофен), а також аспірину та інших антиагрегантів. Вони можуть викликати кровотечу, хоча самостійно і не здатні зробити кал чорним.

Як правильно визначити причину?

Якщо чоловік виявив, що кал став чорного кольору, потрібно уважно спостерігати за самопочуттям і переглянути режим харчування. Це допоможе визначити справжню причину даного явища.

 • Визначити тривалість симптому. Якщо людина постійно вживає продукти, здатні викликати чорний стул, бажано тимчасово виключити їх зі свого раціону. Через кілька днів калові маси стануть звичайного кольору. Це стосується і прийому певних ліків, але їх можна скасовувати лише після консультації з лікарем.
 • Самопочуття. Якщо кал став чорним із-за внутрішньої кровотечі, у людини найчастіше є й інші симптоми патологічного процесу: бліда шкіра, загальна слабкість, підвищена пітливість, біль у животі.

Чому з’являється чорний кал у дітей?

Батьки, які помітили, що кал у дитини став чорним, обов’язково повинні уважно спостерігати за поведінкою малюка, щоб не допустити серйозних хвороб.

Для новонароджених дітей виділяє первородний кал меконій, який найчастіше має саме чорний відтінок. Через кілька днів стул набуває звичайний колір, а консистенція залежить від типу годівлі, на якому знаходиться дитина.

У дітей до двох років чорний кал з’являється після вживання коров’ячого молока або засобів з колибактерином (білком коров’ячого молока). Часто стул подібного кольору з’являється у дітей на штучному вигодовуванні. Батькам потрібно пам’ятати, що до досягнення дитиною дворічного віку, йому не можна вживати коров’яче молоко. Але, по суті, в цьому випадку кал скоріше не чорний, а має дуже темний коричневий відтінок. Переконатися в цьому можна, провівши простий тест, описаний вище.

Якщо у дитини, крім чорного стула, з’явилися й інші тривожні симптоми, слід негайно звернутися до лікаря. Діти, у яких почалася внутрішня кровотеча, стають неспокійними і погано їдять. Потрібно пам’ятати, що кровотечі органів травлення можуть виникнути і в самому ранньому віці, особливо у дітей, які вживають коров’яче і козяче молоко.

Спочатку кровотеча у шлунково-кишковому тракті може бути невеликим, але з часом воно посилиться, призводячи до негативних наслідків.

Чорний кал у дорослих: особливості

Доросла людина також зможе визначити причини появи чорного калу. Залежно від особливостей калових мас, можна визначити внутрішню проблему:

 • Під час вагітності стул чорного кольору частіше за все з’являється з-за прийому препаратів заліза. Багато вагітні страждають від анемії і змушені відновлювати баланс заліза за допомогою спеціальних медикаментів. Надалі колір стула повинен відновитися, так як ні вагітність, ні пологи не впливають не його відтінок, а лише позначаються на інтенсивності перистальтики кишечника.
 • Чорні черевички, які вдалося виявити в калі, зовсім не є паразитами. Швидше за все, чоловік останнім часом їв дуже багато бананів, а глисти в калових масах виглядають білими або злегка жовтуватими.
 • Чорний кал і прожилки крові в ньому кажуть про те, що у пацієнта є хвороба товстого кишечнику (наприклад, хвороба Крона). У цьому випадку консультацію з лікарем потрібно провести максимально швидко.
 • Невеликі частки чорного кольору в калових масах можуть з’явитися вживання фруктів з маленькими зернятками (наприклад, малини).
 • Чорний рідкий кал виникає при кровотечі в шлунку або кишечнику. Травні ферменти і соляна кислота впливають на пошкоджені внутрішні органи і фарбують кров в чорний колір. Якщо кровотеча відкрилася близько до заднього проходу, стул буде яскраво-малиновим (див. кровотеча із заднього проходу).
 • стул чорно-зеленого відтінку, який супроводжується підвищенням температури, говорить про наявність кишкової інфекції. Потрібно негайно звернутися до лікаря, так як лікування подібних захворювань проводиться тільки в умовах лікарняного стаціонару.
 • Чорні калові маси після операції з’являється в тому випадку, якщо пацієнт переніс хірургічне втручання на органах травлення (наприклад, на шлунку). Подібний колір калу говорить про те, що пацієнта почалася внутрішня кровотеча.
Необхідність негайної консультації лікаря виникає в наступних випадках:
 • Наявність цирозу печінки або гепатиту.
 • Якщо людина страждає від виразки шлунка і дванадцятипалої кишки.
 • Аналізи показали залізодефіцитну анемію.
 • Рак кишечника або шлунка у хворого чи його родичів.
 • Крім чорного калу з’явилася блювота і підвищилася температура.
 • Якщо чорні калові маси з’явився у дитини, а малюк став млявим, слабким, неспокійним і у нього пропав апетит.
 • Сильний напад блювоти, який був викликаний прийомом алкоголю з подальшим виділенням чорного калу.

Cтаттю про причини появи чорного калу у дорослих і дітей також можна прочитати російською мовою: «Причины появления черного кала у взрослых и детей».