Внутрішній геморой: симптоми, лікування, причини виникнення

Під гемороєм мається на увазі захворювання системи кровообігу, пов’язане з патологією судин прямої кишки. Геморой супроводжується збільшенням гемороїдальних вузлів, в особливо важких випадках захворювання проявляється кровотечею і навіть випаданням вузлів. Гемороїдальні вузли – це судинні утворення, які розташовані в нижній частині анального каналу прямої кишки. Геморой може бути зовнішнім і внутрішнім.

При зовнішньому геморої виникає збільшення зовнішніх гемороїдальних вузлів, при внутрішньому – внутрішніх. Іноді зустрічається комбінований геморой, при якому виникає застій крові як у внутрішніх гемороїдальних вузлах, так і у зовнішніх. Ця стаття про внутрішній геморой, симптоми та лікування цього захворювання.

Причини виникнення геморою

Геморой є делікатною проблемою, про яку пацієнти говорити соромляться. З цієї причини захворювання часто діагностується в запущених стадіях. Основними етіологічними чинниками виникнення геморою є:

  • Неправильне і незбалансоване харчування

Симптоми, лікування, причини виникнення внутрішнього гемороюГеморой частіше зустрічається у людей, які переїдають. Рясний прийом смаженої і жирної їжі, а також солодощів, копченостей є одним з основних факторів ризику в плані виникнення даного захворювання. Посилюючим фактором у розвитку захворювання є відсутність в раціоні кисломолочних продуктів, злаків і продуктів, що містять клітковину – фруктів і овочів. Неправильне харчування є основною причиною виникнення запорів, які призводять до збільшення тиску на тазові судинні сплетення. Далі виникає застій крові в малому тазу, який і призводить до виникнення внутрішнього геморою, симптоми якого можуть бути спочатку не значними, але з часом ставатимуть більш інтенсивними. Адекватна дієта з рясним вживанням в їжу клітковини є одним з основних профілактичних методів запобігання геморою. Слід зазначити, що причиною виникнення геморою може також бути мале вживання рідини.

  • Гіподинамія – малорухливий спосіб життя

Відсутність регулярного фізичного навантаження, яким страждають більшість жителів нашої планети, які не займаються спортом, також є фактором ризику щодо виникнення геморою. Багато сучасних людей нехтують фізичною активністю, заміщаючи її пасивним відпочинком біля телевізора з упаковкою чіпсів і пляшкою пива. Сидяча робота при відсутності фізичного навантаження є основною причиною застою крові в малому тазу.

  • Надмірні фізичні навантаження

Геморой нерідко зустрічається у спортсменів, які регулярно піднімають важкі предмети і відчувають підвищені фізичні навантаження. В групі ризику по частоті виникнення геморою знаходяться люди, що професійно займаються важкою атлетикою, бодібілдінгом, силовими видами спорту.

  • Вагітність та пологи

На жаль, такий фізіологічний процес, як вагітність з подальшими пологами також може стати виникненням геморою. Це обумовлено перенаповненням тазових вен і підвищенням в них тиску.

  • Виникнення геморою можуть провокувати і інші захворювання, такі як пухлини малого тазу, погана спадковість (наявність геморою в анамнезі у батьків і близьких родичів).
  • Зловживання спиртними напоями. Алкоголь провокує розширення судин і підсилює прилив крові у вени малого тазу.

Симптоми внутрішнього геморою

Першими симптомами внутрішнього геморою є відчуття дискомфорту, що виникає при акті дефекації. Пацієнт при цьому може відчувати печіння, розпирання і свербіння в області анусу. Також можлива поява відчуття стороннього тіла в прямій кишці, яке виникає як до, так і після акту дефекації. Іноді можуть бути болі в животі та ректальні кровотечі.

Іноді під час акту дефекації у хворих внутрішні гемороїдальні вузли виходять назовні. Хворобливі відчуття можуть при цьому бути відсутніми або проявлятися незначно. При ускладненні захворювання вузли істотно збільшуються в розмірах, а гемороїдальні судини розширюються, викликаючи звуження просвіту прямої кишки.

Звуження в свою чергу порушує просування калових мас до анального отвору. Це призводить до того, що пацієнт відчуває запори, що призводять до крайнього ступеня дискомфорту. Надмірне скупчення калових мас у прямій кишці викликає болі, а якщо до цього приєднується подразнення слизової оболонки прямої кишки, – процес посилюється ще більше.

При прогресуванні внутрішнього геморою, симптоми проявляються збільшенням кількості та частоти виникнення кров’янистих виділень з прямої кишки. При цьому, якщо спочатку кров з’являлася тільки на туалетному папері, з часом вона починає витікати краплями або цівкою після кожного акту дефекації. Подібні прояви свідчать про виникнення геморою другого ступеня.

Частою скаргою пацієнтів, які страждають внутрішнім гемороєм, є поява безболісної кровотечі. При цьому хворий спостерігає вкраплення яскраво-червоної крові на туалетному папері і в стільці. Така кровотеча може тривати місяцями і роками, викликаючи анемію хворого.

Геморой може бути гострим і хронічним. Хронічний геморой характеризується виділенням червоної крові при випорожненні, болем, свербінням в задньому проході і випаданням гемороїдальних вузлів. Гострий геморой проявляється запаленням в гемороїдальних вузлах і появою різкої болі в ділянці анального отвору.

При випаданні гемороїдальних вузлів хворий відчуває наявність шишки зовні від анусу. На ранніх стадіях захворювання вузли можуть вправляться самостійно або з допомогою хворого, проте в запущених випадках вузли набухають, збільшуються в розмірах і затискаються, викликаючи різку біль в промежині. Такі вузли може вправити тільки лікар-проктолог.

Як правило, пацієнти, що страждають гемороєм, починають турбуватися, коли бачать сліди крові на туалетному папері або кров у випорожненнях. Такі кровотечі є симптомом внутрішнього геморою, який неможливо не помітити і тим більше, залишити без уваги.

Геморой небезпечний своїми ускладненнями – тромбоз вузлів і залізодефіцитною анемією. Тромбування гемороїдальних вузлів виникає від застою крові і проявляється це гострими сильними болями, усунути які можна тільки за допомогою хірургічного лікування. Від ректальних кровотеч із-за постійної втрати крові відбувається брак гемоглобіну і розвивається анемія.

Як лікувати геморой?

На ранніх стадіях захворювання внутрішній геморой лікується консервативно (див. питання лікарю за лікування геморою – який лікар лікує геморой).

Пацієнтам, що страждають гемороєм, рекомендовано вживання в їжу клітковини, що є профілактикою запорів. Необхідно також їсти фрукти, як свіжі, так і сушені, овочі, зернові культури і пити більше рідини – вода, чай, морси, компоти.

При болях використовуються препарати, що купірують больовий синдром (ненаркотичні анальгетики НПЗЗ – моваліс, вольтарен, кетонал та ін), вони зміцнюють стінки судин і підвищують їх тонус, крім того, дані препарати посилюють відтік крові від судин малого тазу та знімають запальні прояви. Добре допомагають при болях в анусі свічки: анузол, з екстрактом беладони, обліпихи, свічки з адреналіном, прополісом, папаверином.

При наявності запального процесу в тканинах, що оточують вузол, хворому рекомендовано аплікації з протизапальними мазями, такими як: лінімент Вишневського, левомеколь.

Також хворим з гемороєм показано сидячі гарячі ванни (по 10 – 15 хвилин) з ромашкою, корою дуба, звіробоєм, які необхідно робити тричі на день і після кожного акту дефекації. Сидячі ванни зменшують болі і знімають набряк в області промежини (див. як лікувати геморой в домашніх умовах).

При наполегливих запорах призначаються проносні препарати у вигляді таблеток і свічок: гутталакс, прелакс, евакуол, бісакодил та ін (див. проносні засоби при запорі).

При гострому і хронічному геморої обов’язково призначаються препарати, які підвищують тонус вен (детралекс, венорус, венодиол, вазокет, флебодіа), а при наявності кровотеч використовують гемостатики – спонгостан, адроксон.

На жаль, консервативне лікування внутрішнього геморою допомагає пацієнтові лише продовжити ремісію. Рано чи пізно йому необхідно провести малоінвазивне лікування або хірургічне. Украй рідко застосовується висічення гемороїдальних вузлів, даний метод лікування рекомендований у випадках неефективності інших методів лікування.

Хворим з 1 і 2 стадіями геморою рекомендуються:

  • фотокоагуляція – вплив на вузол теплової енергії, що призводить до склерозу його судин;
  • склеротерапія – введення в уражений вузол склерозуючої речовини;
  • лігування вузлів кільцями латексу – викликає порушення живлення вузла;
  • кріотерапія – заморожування гемороїдальних вузлів.

Всі ці методи називаються малоінвазивними, тому що вони не вимагають загального наркозу і госпіталізації хворого.

Хірургічне лікування внутрішнього геморою призначається хворим з 3 і 4 стадіями захворювання. При цьому вузли січуться і зашивається їх ніжка, в якій знаходяться судини, які живлять вузол. Для проведення такої операції хворого госпіталізують на кілька днів у стаціонар. Після такої операції пацієнт є тимчасово непрацездатним. Йому з профілактичною метою рекомендується вести правильний спосіб життя: займатися спортом, позбутися від шкідливих звичок і важких фізичних навантажень.

Міфи про геморой та його лікування

1 міф – причина геморою полягає в недотриманні особистої гігієни

Гігієна має значення, коли геморой вже виник, але сама по собі поява гемороїдальних вузлів не впливає. При вже з’явившимся геморої ретельне дотримання особистої гігієни дуже важливо, оскільки залишки калових мас можуть посилювати біль, свербіж і печіння в анальному отворі.

2 міф – геморой з’являється у тих, хто багато сидить

Саме по собі тривале сидіння не є причиною розвитку геморою, оскільки його появі сприяє порушення венозного кровотоку вен прямої кишки, а це виникає при неправильних позах при сидінні. Саме тривале перебування в незручній позі при наявності спадкової схильності призводить до виникнення гемороїдальних шишок.

3 міф – кровотеча – обов’язковий симптом внутрішнього геморою

Кровотеча може бути не завжди, особливо при внутрішньому геморої. Виділення крові може бути як непомітним, так і дуже інтенсивним, воно може бути як краплями, так і струменем яскраво червоної крові.

4 міф – огляд лікаря завжди болючий

Болючий огляд при геморої буває при супутніх проблемах – тріщинах заднього проходу, випаданні гемороїдальних вузлів, надриві шкіри ануса. У більшості випадків стандартний огляд безболісний.

5 міф – біль в області ануса завжди є симптомом геморою

Такі болі можуть виникати при запорах, запаленнях, при анальних тріщинах.

6 міф – геморой є передраковим станом

Симптоми внутрішнього геморою мають якусь схожість з раком прямої кишки, але трансформуватися в злоякісну пухлину гемороїдальні вузли не можуть. При виникненні ознак геморою слід негайно звернутися до лікаря, оскільки ректальна біль і кровотеча можуть бути симптомами онкології (див. ознаки раку прямої кишки)

7 міф – чорний перець є причиною геморою

Гостра їжа у великих кількостях, звичайно, може спричиняти подразнення і свербіж анального отвору, але при вживанні в помірних кількостях чорний перець не вважається серйозною причиною геморою.

8 міф – при сидінні на холодній підлозі, бетоні та ін. збільшується ризик розвитку геморою

Цей міф дуже популярний в країнах Азії, однак, немає переконливих доказів, що ректальне переохолодження може провокувати розвиток геморою.

9 міф – якщо немає запорів, то і геморой пройде

Пацієнти з гемороєм для полегшення болю при дефекації починають приймати проносні засоби, і сподіваються, що при більш м’якому стільці геморой може самостійно вилікуватися. Це помилкова думка, оскільки більшість проносних засобів чинить подразнюючу, спазмуючу дію на кишечник і перетискання гемороїдальних вузлів може лише посилювати біль.

10 міф – геморой невиліковний

Звичайно, геморой є дуже поширеним захворюванням, але якщо вчасно починати лікування, змінити (хоча б частково) спосіб життя, раціон харчування, підвищити фізичну активність, можна загальмувати прогресування геморою, в крайньому випадку можливе малоінвазивне ефективне лікування.

11 міф – гемороєм страждають тільки літні люди

Більшість пацієнтів, які звертаються до колопроктолога – особи після 45 років, оскільки з віком стінки вен стають більш слабкими, більш схильні до розтягування і стають більш сприйнятливими до розвитку гемороїдальних шишок. Однак до цього захворювання схильні люди будь-якого віку, при збільшенні тиску на вени прямої кишки від відсутності фізичної активності, незбалансованого харчування (переважання білкової їжі, вуглеводів, відсутність рослинної, овочів і фруктів), тривалому перебуванні в туалеті через запори і напруження при дефекації – можуть сприяти ранньому розвитку геморою навіть у молодих людей.

12 міф – геморой лікується тільки за допомогою хірургічного втручання

Якщо вчасно звернутися до лікаря, точно визначити всі симптоми внутрішнього геморою, з’ясувати і по можливості усунути причини його появи, можна обійтися тільки консервативним лікуванням, при якому можна досягти тривалої ремісії захворювання без операції. До того ж сучасні малоінвазивні методи терапії (склеротерапія, кріотерапія, фотокоагуляція) є досить ефективними способами лікування геморою.

Про внутрішній геморой також можна прочитати статтю російською мовою: «Внутренний геморрой: симптомы, лечение, причины возникновения».