При ендоскопічних операціях пальпацію виконуватиме спеціальна капсула

На сьогоднішній день лапароскопічні операції набувають все більшу популярність, оскільки мають незаперечні переваги, будучи малоінвазивним хірургічними методами лікування різних захворювань. (див. Лапароскопія кісти яєчника, лапароскопія маткових труб, лапароскопія жовчного міхура). Однак, у ендоскопічних операцій існує безсумнівний недолік – оперуючий хірург не має можливості провести ретельне пальпаторне обстеження досліджуваних тканин. Щоб вирішити подібну проблему вчені змогли створити сенсорну мініатюрну капсулу.

Коли при відкритих операціях хірурги мають можливість і бачити тканини, і покладаються на своє тактильне відчуття, їм набагато легше визначити локалізацію, наприклад кровоносних судин, межі пухлини та інших анатомічних тканин і структур. Однак, при ендоскопічних, лапароскопічних операціях неможливо досліджувати орган мануальної пальпацією, оскільки хірурги працюють спеціальними інструментами через мікродоступи, маленькі розрізи.

Для повернення в малоінвазивну хірургію можливості і переваги пальпації, інженери й медики з університету Вандербільта створили бездротову капсулу з датчиком тиску. Ця унікальна капсула при введенні за допомогою затискача в операційну рану, дозволяє оперуючому хірургу дослідити потрібну область, за допомогою тиску, що надається на неї. Така електронна капсула, при зіткненні з тканиною, буде посилати на монітор комп’ютера інформацію дотикального характеру, недоступну при огляді – межі анатомічних структур, їх локалізацію, щільність тканин, розташування та ін.

Капсула має бездротовий передавач, датчик тиску, магнітного поля, акселерометр, батарейку і має довжину всього 2.4 дюйма, ширину 0.6 д. Більш того, найближчим часом учені планують також провести з’єднання капсули з рукавичкою, забезпеченою датчиками. Це по суті поверне лікарям-хірургам руки і всі відчуття, ніби вони пальпують тканини самостійно.