Непрохідність маткових труб: лікування, симптоми, причини, народне лікування, діагностика

Зміст:

Маткові або фаллопієві труби – це два довгих відростка, які з’єднують матки з яєчниками. Яєчники і труби матки разом складають маткові придатки. Якщо у них почався запальний процес, хвороби іменують наступним чином: оофорит (запалення яєчників), сальпінгіт (запалення труб), гідросальпінкс, запалення придатків (аднексит, сальпінгооофоріт).

За останні десять років проблема безпліддя придбала істотну актуальність. Дуже часто фіксуються випадки первинного безпліддя у жінок молодше тридцяти років і молодих дівчат, які не мають серйозних хвороб статевих органів, не переривали вагітність штучним шляхом і проводили операції на статевих органах. Найбільш поширеною причиною жіночого безпліддя є непрохідність маткових труб, а лікування цієї патології дуже важке і тільки лапароскопія, хірургічна регенерація або ЕКЗ дозволяє жінці завагітніти.

Важливість фаллопієвих труб для запліднення

У здорової жінки кожен місяць під час овуляції в яєчнику дозріває домінантний фолікул, який в середині циклу лопається і вивільняє яйцеклітину, що і дає старт вагітності. Яйцеклітина повинна просуватися до матки саме по трубах. У цей момент сперматозоїди стрімко рухаються з піхви через шийку матки і маткову порожнину в напрямку до фаллопієвих труб назустріч яйцеклітині, де має відбутися її запліднення.

Після запліднення яйцеклітина перетворюється в плодове яйце і просувається до порожнини матки. Час цього переміщення зазвичай становить близько 7-10 днів. При невдалому процесі зачаття, яйцеклітина гине і розсмоктується протягом доби. З цієї причини маткові труби володіють важливою роллю в транспортуванні яйцеклітини до матки.

Довжина труб становить майже 10 см і в діаметрі всього 1 см, а внутрішній канал труби може бути 0,1-1 см (вузький вхід в матку і широкий на кінцях труб). Такого розміру маткових труб цілком достатньо для вільного переміщення мікроскопічних сперматозоїдів та яйцеклітин.

Ризик виникнення патології

Вагітність не починається за таких обставин: одна або обидві маткові труби заблоковані, ригідні, малоактивні, порушена їх рухливість і функції війок (фімбрії, ворсинки), які відповідають за напрямок заплідненої яйцеклітини в маткову трубу. Непрохідність фаллопієвих труб не представляє загрози для життя жінки, проте є серйозною проблемою для запліднення і причиною безпліддя.

Клінічна статистика свідчить, що п’ятнадцяти відсотків пар стикаються з жіночим безпліддям і з цього процентного співвідношення близько 20-25 відсотків припадає саме на непрохідність труб. Крім того, наявність різних патологій, порушень функції маткових придатків при частковому блокуванні труб або запаленні придатків може спровокувати позаматкову вагітність, яка може залишити жінку без однієї з труб.

Причини непрохідності маткових труб

Непрохідність маткових труб лікування, симптоми, причини, народне лікування, діагностикаНеобхідно уточнити, що непрохідність фаллопієвих труб включає в себе кілька патологічних станів:

 • Одна труба непрохідна;
 • Повна непрохідність;
 • Спайки навколо маткових придатків;
 • Часткова непрохідність – рух яйцеклітини відбувається в результаті скорочень маткової труби, але з-за різних патологій порушується її скорочення і може транспортування яйцеклітини, що в рідких випадках може призвести до позаматкової вагітності;
 • Порушення рухливості фимбрий і ворсинок, які не можуть захопити яйцеклітину і направити її у труби матки.

Також причиною непрохідності маткових труб може спайковий процес або закупорений канал всередині самої труби. Але основними факторами, які можуть викликати подібну патологію, є:

Запалення маткових придатків

Запальний процес може бути як у гострій, так і в прихованій формі (малосимптомно), особливо при наявності прихованих статевих інфекцій (хламідіозу, мікоплазмозу, уреаплазмозу, ЦМВ та ін). Лікування гострих запальних процесів проводиться в стаціонарі із застосуванням протизапальних та протимікробних лікарських засобів, потім проводиться тривалий відновлювальний курс і розсмоктуюча терапія. При прихованих інфекціях запальний процес протікає без характерною вираженості. У період розмноження бактерій, продукти їх життєдіяльності (гній, слиз) заповнюють вузькі проходи в трубах. Відсутність своєчасного лікування та застосування розсмоктувальної терапії провокує утворення спайок і рубців на тонких стінках труб, що призводить до повної або часткової непрохідності.

Туберкульоз статевих органів

Туберкульоз лише в рідкісних випадках може вразити органи статевої системи і ця причина безпліддя не є поширеною. На сьогоднішній день ситуація з погіршенням рівня здоров’я і падінням імунітету у населення, а також стійкість мікобактерій туберкульозу до лікарських засобів призводить до того, що у великих населених пунктах проживає багато хронічно хворих жителів, які не бажають проходити курс лікування, і громадян, які не пройшли обстеження. Рівень інфікування та захворюваності дітей стає дуже високим. Більша кількість населення інфікується паличкою Коха у віці 15-20 років, однак хвороба може проявитися через десятки років після зараження.

Необхідно враховувати, що ця хвороба дуже підступна і може вразити не тільки легені, але і різні внутрішні органи людини і протікає без яскраво виражених симптомів, а позалегеневі форми туберкульозу діагностуються з великим трудом. Зараження дівчинки туберкульоз в період росту і формування статевої системи може призвести до відхилень у розвитку маткової порожнини і оточуючих її придатків, до гормонального збою, недорозвиненості молочних залоз (гипомастия), до повної непрохідності труб матки або до порушень функції яєчників.

У даний момент епідемії туберкульозу і стійким формам його прояви не приділяється потрібної уваги. Діагностування позалегеневих форм туберкульозу зараз знаходиться на дуже низькому рівні, в результаті чого велика кількість жінок не можуть завагітніти.

Сучасні медичні установи вельми обмежені у фінансуванні та для обстеження та діагностики туберкульозу можуть використовувати лише реакцію манту, рентген і діаскінтест, які можуть визначити лише легеневу форму хвороби. Туберкульоз жіночої статевої системи дуже часто протікає приховано, а результати посівів дуже часто бувають некоректними (на 3 негативних 1 позитивний).

Наявність ознак, при яких необхідно звернутися до лікаря за направленням на обстеження туберкульозне відділення:

 • регулярно буває субфебрильна температура;
 • загальна слабкість;
 • алергії;
 • підвищена пітливість;
 • збої менструального циклу;
 • хронічний сальпінгоофорит або сальпінгіт;
 • проведені лабораторні дослідження на приховані інфекції дають негативні результати;
 • сталий безпліддя через непрохідність труб;
 • також можливу присутність гіпоплазії матки;
 • не результативність лікування.
Інші причини

Можуть визначити непрохідність маткових труб і є провокуючими факторами патології, включають:

 • Ендометріоз;
 • Операції на органах черева та малого тазу (видалення апендициту, травми, перитоніт, спайки);
 • Ектопічна вагітність;
 • Гдротубації маткових труб, ускладнення після абортів, вискоблювання та інших маніпуляції в порожнині матки;
 • Вроджені відхилення в розвитку маткових труб.

Ризик виникнення непрохідності з-за запалення визначається за такими лабораторними показниками:

 • Після першого епізоду запалення маткових придатків ризик аномалії маткових труб дорівнює 12 %
 • Після другого епізоду 35 %
 • Після третього запального епізоду 75 %

Коли у жінки є гостре запалення придатків матки, може виникнути потреба у видаленні однієї або обох маткових труб. В даному випадку завагітніти природним шляхом не можна. Як лікувати непрохідність маткових труб? Сьогодні технологія ЕКЗ є самим прогресивним напрямом у сфері репродуктивної медицини, і дає надію всім жінкам пізнати прекрасні моменти вагітності і радість материнства навіть при відсутності маткових труб.

Ознаки непрохідності маткових труб

Симптоми непрохідності маткових труб можуть повністю бути відсутнім, а у жінки буде зберігатися нормально самопочуття. Деякі дівчата охороняються від небажаної вагітності, а коли у них виникає бажання стати матір’ю, зачаття виявляється безуспішним. Дуже часто подібні випадки пояснюються серйозними проблемами з матковими трубами.

Це досить поширена ситуація, хоча відсутність симптомів і серйозних проблем зі здоров’ям може ввести жінку в оману, і вона не буде знати про існуючу непрохідності. Крім цього, при хронічних запальних захворюваннях з періодами загострення, а також при гидросальпинксе, більшість жінок відчувають такі ознаки непрохідності маткових труб, які можуть мати схожість з іншими патологічними явищами жіночої статевої системи:

Діагностика патології

По-перше, необхідно встановити регулярність овуляції у жінки – трансвагінальне ультразвукове або (за допомогою піхвового датчика) дослідження покаже точну дату виходу яйцеклітини їх фолікула. Також можна самостійно вимірювати базальну температуру протягом декількох менструальних циклів.

По-друге, статевого партнера жінки необхідно здати сперму на лабораторне дослідження.

Якщо аналіз сперми дав позитивний результат, овуляція у жінки відбувається регулярно, а патологій і запалень репродуктивної системи немає, швидше за все, причина безпліддя криється саме у непрохідності труб матки.

Гидросонография, УЗД

Трансвагінальне ультразвукове дослідження не може перевірити маткові труби на прохідність. Однак, спеціальне УЗГСС може визначити прохідність труб. Істотним недоліком даного методу діагностування є неточність результату дослідження, на відміну від ГСГ або ж лапароскопії. Цей метод діагностування є малотравматичним і швидким, який не вимагає знеболювання, оперативного хірургічного втручання (лапароскопія) або опромінювання радіацією (ГСГ), з цих причин дослідження безпечно і його можна виробляти не один раз.

Гидросонография проводиться наступним чином – безпосередньо перед процедурою лікар вводить в маткову порожнину стерильний фізіологічний або інший медичний розчин, за допомогою якого маткові стінки розправляться і стануть більш помітними на УЗД. Після цього можна визначити напрямок витікання введеної рідини. Під час прохідності маткових труб, рідина з маткової порожнини витікає в труби, а потім в очеревину і лікар може простежити цей процес за допомогою УЗД. Якщо непрохідність є маткова порожнина буде розширюватися, а матка розтягуватися. Використання даного методу неможливо при спайках, часткової непрохідності або інших патологіях.

Гістеросальпінгографія, рентген-обстеження маткових труб і маткової порожнини

Дана методика перевірки маткових труб на прохідність ефективніше, ніж гидросонография, однак вона використовується набагато рідше. Для виявлення туберкульозу жіночої статевої системи цей метод діагностування більш інформативний. Процедура проводиться наступним чином: після місцевого застосування наркозу, лікар вводить контраст в маткову порожнину і за допомогою рентген апарату робить кілька знімків за певний проміжок часу.

На зроблених знімках видно явні контури матки, рух рідини по маткових трубах і протікання її в очеревину. При можливій зупинці потоку рідини на будь-якій ділянці маткової труби, такі зміни невідкладно фіксуються лікарем. Дану процедуру необхідно проводити в першій половині менструального циклу, щоб не допустити опромінення яйцеклітини.

Більшість докторів заявляють про те, що цей метод надає лікувальну дію на статеву систему жінки, оскільки вводиться розчин промиває статеві органи. На сьогоднішній день дана методика діагностування використовується дуже рідко, оскільки для проведення процедури необхідний досвідчений лікар, і вона не завжди дає достовірний результат (15-20 % обстежень можуть бути недостовірними), коли виникнення спазму маткової труби не дає контрастом проникнути в труби.

Також, застосування ГСГ через опромінення може завдати шкоди здоров’ю, провокує загострення сальпінгіту і викликати болі по завершенню процедури. У такому разі процедуру необхідно повторити або використовувати інші методи діагностики. Однак, за допомогою гістеросальпінгографії неможливо розглянути ендометріоз і спайки.

Лапароскопія

На сьогоднішній день використання даної методики є дуже поширеним і точним способом перевірки прохідності труб. Крім того, це досить інформативний метод, який також дозволяє проводити лікування пацієнтки. За допомогою лапароскопії можна виявити не тільки наявність непрохідності, але й інші причини безпліддя (ендометріоз, полікістоз яєчників, кісти яєчників тощо). Перевагою даного методу діагностики є точність результатів і можливість ліквідувати певні порушення – припікаються вогнища ендометріозу, розсікаються спайки. Для визначення непрохідності труб в матку вводять розчин, який проходить по трубах, а потім в очеревину.

Фертілоскопія і трансвагинальная гидролапароскопия

Дана процедура проводиться шляхом введення відеокамери через невеликий розріз в піхві і подальшого спостереження за жіночої статевої системою. Дуже часто цю процедуру проводять разом з гістероскопією, хромогидротурбацией і сальпингоскопией. У цьому випадку це діагностичне дослідження називається фертилоскапией. Використання цих досліджень для визначення непрохідності є ефективним, як і лапароскопія, але менш травматичним і не викликають ускладнення.

Методи лікування

Перераховані діагностичні методи не є повністю достовірними. Саме тому, якщо жінку цікавить питання, чи можна завагітніти при непрохідності маткових труб, необхідно розуміти, що наявність матки і мінімум однієї труби і яєчника – вже достатня причина сподіватися на вагітність. Можна застосовувати сучасні методи розсмоктуючої та протизапальної терапії, а також використовувати лапароскопію і ЕКЗ.

Тільки в 25 % випадків причиною безпліддя є непрохідність труб, а в інших випадках неможливість завагітніти провокується наступними факторами:

 • Ендометріоз;
 • Кіста яєчника;
 • Міома матки;
 • Дисфункція яєчників;
 • Поліпи в маткової порожнини;
 • Імунологічна несумісність партнерів (алергічна реакція у жінки на сперму чоловіка);
 • Патології внутрішніх органів в організмі чоловіка;
 • Одночасні проблеми зі здоров’ям у обох подружжя.

Коли після проведених обстежень буде визначено непрохідність маткових труб, до початку курсу лікування, лікарю необхідно впевнитися, що це основна і єдина причина безпліддя, а не збори патологій у жінки та її партнера. Стандартний комплекс для діагностики подружніх пар такий:

 • Визначення регулярності овуляцій;
 • Стан слизової оболонки маткової порожнини;
 • Аналіз на кількість гормонів;
 • Спермограма.

Якщо буде визначено, що у жінки регулярно утворюються фолікули, менструальний цикл протікає без збою графіків, гормональний фон не порушений, маткова порожнина може підтримати розвиток плода, а у чоловіка встановлено нормальну якість сперми, а інструментальні методи встановлюють непрохідність маткових труб, тоді може бути запропоновано проведення консервативного та оперативного лікування.

 • Консервативне лікування – це курс протизапальних процедур при визначенні запалень маткових придатків. Пацієнтці призначають ін’єкції Лонгідази, фізіотерапію і курс антибіотиків. Подібна терапія буде ефективною, якщо почати її не пізніше півроку після аднекситу і при відсутності спайкового процесу.
 • Операція по регенерації прохідності труб маткової порожнини рекомендовано жінкам до 35-річного віку, у яких є регулярна овуляція при частковій непрохідності.

Але навіть такі серйозні методи лікування можуть виявитися нерезультативними. По-перше, у пацієнтки підвищується ризик позаматкової вагітності, а відновної терапії прохідності труб може бути недостатньо, якщо знижена перистальтика труб і рухова активність ворсинок.

Жінці після хірургічного втручання потрібно відразу ж відвідати лікаря після запліднення, щоб точно визначити локалізацію плідного яйця. Це необхідний захід, так як після проведеної операції і запальних процесів ризик виникнення ектопічної вагітності значно підвищується.

У разі діагностування (з застосуванням різних методик) була встановлена повна непрохідність, але жінка бажає завагітніти, їй рекомендують не проходити якесь лікування, а відразу ж готуватися до ЕКЗ. З кожним днем ця процедура стає все більш доступною за ціною, а в більшості центрів є необхідне обладнання та кваліфіковані фахівці для успішного проведення запліднення. Якщо непрохідність сумнівна, або знаходиться лише в одній трубі, пацієнтці рекомендують пройти лапароскопії для усунення патології.

Оперативні втручання не гарантують зачаття і подальшого виношування вагітності, оскільки хірургічні операції на трубах не зможуть спровокувати рух яйцеклітини по трубі. З цієї причини необхідним є проведення фізіотерапевтичного розсмоктуючої курсу лікування, а також усунення ймовірних причин порушення менструального циклу і гормонального балансу.

При безплідді внаслідок непрохідності труб маткової порожнини вибір потрібного лікування залежить від багатьох факторів: віку пацієнтів, ступеня розвитку патології в трубах, наявності додаткових факторів неплідності, а також фінансових можливостей пацієнтів. Найефективнішим і не занадто дорогим, але більш результативним методом запліднення визнано ЕКЗ.

ЕКЗ Хірургічне втручання
Ефективність проведеної методики Для жінок до 35 років 60 % Для жінок в запущених випадках 15-20 %

Для жінок до 35 років при незапущенности випадку 40-70%

Загроза позаматкової вагітності 1-3 % 25-30 %
Час, коли стає відомим результат (позитивний або негативний) Через 2 тижні протягом року

Засоби народної медицини

Застосування всіх народних засобів для лікування непрохідності маткових труб полягає у використанні лікарських рослин і відварів на їх основі у вигляді тампонів, змочених у рослинних засобах, спринцювання, і шляхом прийому настоянок і настоїв. Жінці необхідно розуміти, що при закоркованості маткових труб дані методи, швидше за все, не дадуть потрібний ефект, і буде втрачено дорогоцінний час.

Не рекомендовано використання лікарської рослини Борова матка для лікування безпліддя при непрохідності труб, оскільки цей засіб підвищує ризик розвитку позаматкової вагітності, хоча його і рекомендують застосовувати при безплідді, спровокований іншими причинами.

Гінекологи не визнають спринцювання безпечним засобом лікування, оскільки воно може спричинити розвиток дисбактеріозу піхви, збільшує ризик розвитку запальних хвороб статевої системи і ушкоджень піхви, шийки матки і сечового міхура.

Всі лікарські трави, як і традиційні медикаменти, можуть викликати отруєння, побічні ефекти і мають протипоказання. Сьогодні у багатьох людей виникають алергії на різні лікарські трави, що може виражатися в алергічному кашлі, алергічному риніті, бронхіальній астмі або полінозі.

Cтаття про непрохідність маткових труб також доступна російською мовою: «Непроходимость маточных труб: лечение, симптомы, причины, народное лечение, диагностика».