Полікістоз яєчників: симптоми, лікування, причини, чи можна завагітніти

Полікістоз яєчників є однією з причин жіночого безпліддя, проте, дана патологія досить рідкісна і зустрічається лише у невеликого відсотка жінок дітородного віку. І хоча полікістоз є серйозним захворюванням, це ще не означає, що з ним не потрібно боротися. Чим раніше розпочато лікування, тим вищий у жінки шанс завагітніти.

Що таке полікістоз яєчників?

Дана патологія провокується нейрообмінним збоєм, який викликає структурні і фізіологічні зміни в яєчниках. Полікістоз викликає збій в виробленню естрогену, в результаті якого на поверхні яєчників утворюються численні кісти, яйцеклітина не може покинути фолікул, що і призводить до безпліддя.

Полікістоз також називають синдромом склерополікістозних яєчників і синдромом Штейна-Левенталя.

Причини виникнення

Медикам поки точно не відома причина виникнення полікістозу, але фактором, який запускає захворювання, є збій у роботі гіпоталамуса, надниркових залоз і гіпофіза, що призводить до некоректної виробленню гормонів в щитовидній та підшлунковій залозі.

Крім того, в процесі розвитку патології м’язові і жирові тканини стають менш чутливими до інсуліну, який осідає в крові. Це, в свою чергу, стимулює роботу яєчників, які починають посилено синтезувати естрогену і андрогенів, що призводить до збоїв у овуляції.

Полікістоз може розвиватися і за іншою схемою: тканини яєчників стають більш чутливими до інсуліну, а м’язова і жирова тканина залишаються в нормі. В даному випадку вміст інсуліну в крові знаходиться на звичайному рівні, але чутливі до нього яєчники продовжують виробляти занадто велику кількість андрогенів і естрогену, що провокує затримку овуляції.
Існують і сприятливі фактори, які можуть спровокувати полікістоз:Полікістоз яєчників симптоми, лікування, причини, чи можна завагітніти

 • Спадковість;
 • Ендокринні і запальні гінекологічні хвороби;
 • Зайву вагу;
 • Проживання в місцевості з несприятливою екологією;
 • Постійний вплив стресів;
 • Ендокринні патології: хвороби щитовидної і підшлункової залози, наднирників;
 • Хронічні інфекційні хвороби;
 • Нерегулярна інтимне життя;
 • Часті аборти, які викликають гормональні збої;
 • Ускладнення вагітності і пологів.

Вченими з університету Гарварда була встановлена ще одна незвичайна причина, яка може призводити до розвитку полікістозу яєчників. З’ясувалося, що при вживанні рідин з пластикових пляшок в організмі накопичуються речовини, що відповідають за вироблення статевих гормонів.

Варто зазначити, що для виготовлення пластикової тари використовується бісфенол А, який за своїми властивостями схожий з естрогеном, і може викликати у жінок рак матки, полікістоз і безпліддя.

Результати досліджень встановили, що при регулярному вживанні води або інших напоїв з пластикових пляшок протягом тижня, вміст бісфенолу в сечі підвищується на 69 відсотків.

Батьки дуже часто розігрівають дітям напої безпосередньо в пластикових пляшках. Вплив високих температур лише підсилює проникнення хімічної речовини в продукти харчування. Вчені дотримуються думки, що подібні дії можуть викликати раннє статеве дозрівання, збої в роботі гормональних залоз, провокувати проблеми з ростом, а також призводити до дефектів майбутніх поколінь, розвитку полікістозу у молодих дівчат і підвищувати ризик розвитку цукрового діабету і хвороб серця.

Прояви патології

Основні симптоми полікістозу яєчників включають:

 • Яєчники збільшуються в розмірах;
 • Підвищується маса тіла;
 • Виникає первинне безпліддя;
 • З’являються збої в менструальному циклі.

Перші ознаки патології можна замінити ще в період перших менструацій. Після початку перших місячних цикл найчастіше стабілізується, але у дівчат з полікістозом місячні настають лише раз на кілька місяців (олігоменорея та аменорея), а виділення стають занадто великими або мізерними. Менструація завжди супроводжується сильним болем (див. хворобливі місячні).

Хронічне протягом полікістозу призводить до відсутності овуляцій і безпліддя, а лабораторні дослідження крові показують підвищений содерженіе андрогенів. Саме вони провокують посилений ріст волосся на гомілках, задньої частини стегна, промежини, на обличчі і білої лінії живота.

Непрямим ознакою полікістозу є збільшення маси тіла, причому зайві кілограми розподіляються рівномірно, а молочні залози розвиваються нормально. Важливо враховувати, що для полікістозу не характерні інші ознаки підвищеного вмісту андрогенів: випадання волосся (причини), себорея, жирна шкіра і акне.

У жінок з полікістозом грубіє голос і з’являються пігментні плями різних відтінків під пахвами, грудьми і на шиї. Дуже часто розвиток патології супроводжується ознаками, характерними для передменструального синдрому: перепади настрою, набряки, болі в попереку і внизу живота, підвищена чутливість грудей. Оскільки яєчники збільшені в розмірах, жінка постійно відчуває тягнучий біль внизу живота і попереку, оскільки великі яєчники тиснуть на сусідні органи, і виробляють надмірну кількість простагландинів.

У деяких випадках у пацієнток спостерігаються циклічні кровотечі з матки. Це пояснюється тим, що вміст прогестерону в крові невисоке, тоді як високі рівень естрогену негативно впливає на слизову оболонку порожнини матки, її ендометрій потовщується і стає менш чутливим.

Американські вчені з Філадельфії з’ясували, що у жінок з полікістозом набагато вище схильність до виникнення депресії і розлади психіки.

Можна завагітніти?

Більшість пацієнток, яким був поставлений діагноз полікістоз яєчників, цікавляться, чи можлива вагітність при даній патології. Незважаючи на серйозність патології і тривалість лікування, завагітніти при полікістозі яєчників можна.

Потрібно підготуватися до того, що позитивний результат буде досягнуто не відразу. Але, завдяки розвитку медицини, все більше жінок з подібним діагнозом стають здатними народити дитину. В першу чергу необхідно встановити регулярний цикл місячних, для чого найчастіше використовують комбіновані оральні контрацептиви.

Далі пацієнтці проводять стимуляцію овуляції особливим препаратом клостилбегитом, проводиться УЗД яєчників, визначається найбільш розвинений фолікул і визначається вдалий день для зачаття.

При успішному заплідненні в першому триместрі вагітності жінці в обов’язковому порядку необхідно приймати препарати прогестерону, щоб зберегти вагітність та підтримати роботу жовтого тіла.

Методи діагностики

Для подальшого лікування полікістозу яєчників лікаря необхідно провести ретельний огляд пацієнтки. Аналізуються скарги самої жінки, оцінюються її зовнішні ознаки (жирність волосся та шкіри, наявність надмірної ваги і пігментних плям), після чого обов’язково проводиться гінекологічне обстеження. Під час нього лікар зможе пропальпувати щільні, збільшені і злегка хворобливі яєчники.

Також пацієнткам рекомендують виміряти базальну температуру. При наявності полікістозу у неї немає двухфазности, що свідчить про відсутність овуляції.

Крім того, хвороба вельми явно проявляється і на УЗД:

 • Реєструється збільшений розмір яєчників (більше 9 кубічних сантиметрів);
 • Лікар визначає наявність множинних кіст на поверхні яєчників.

При полікістозі яєчників також проводять лапароскопію. Під час діагностичної операції можна помітити щільні і збільшені яєчники, оточені перлинно-білої капсулою, щільність якої визначається візуалізацією фолікулів.

Жінкам з підозрою на наявність патології в обов’язковому порядку призначають проведення лабораторних аналізів для визначення рівня гормонів:

 • Наявність зростання співвідношення лютеїнізуючого та фолікулостимулюючого гормону (співвідношення 3:1);
 • Підвищений вміст 17-КС в сечі;
 • Перевищення норми вмісту тестостерону;
 • У другу фазу менструального циклу вміст прогестерону нижче норми.

Важливо також визначити рівень інсуліну і глюкози. У пацієнток може спостерігатися підвищений рівень жирів (холестерину, триглициридов та ін). Якщо полікістоз супроводжується кровотечею, проводять діагностичне вишкрібання порожнини матки з подальшим аналізом зіскрібка для діагностики гіперплазії ендометрія.

Важливо, що полікістоз яєчників має схожі ознаки з іншими захворюваннями (дисфункція щитоподібної залози, адреногенітальний синдром, хвороба Кушинга, підвищене вироблення пролактину, гормонопродуктивні пухлини). При призначенні лікування всі подібні хвороби слід виключити, оскільки вони вимагають інших терапевтичних методів.

Засоби лікування полікістозу

Як правильно лікувати полікістоз яєчників, щоб жінка могла виносити і народити дитину? В першу чергу, пацієнтці слід підготуватися до тривалого і важкого лікування, однак, при дотриманні всіх рекомендацій лікаря позитивний результат обов’язково буде досягнуто.

Нормалізація ваги

Саме ця умова є ключовим при боротьбі з хворобою. Дієта при полікістозі яєчників спрямована на зниження кількості жирової тканини, оскільки саме вона виробляє надлишок естрогену і андрогенів, які й провокують погіршення стану.

Дуже часто буває, що коли жінка втрачає зайві кілограми, менструальний цикл і овуляцію відновлюються самостійно. Щоб ефективно боротися з ожирінням, слід звернутися до кваліфікованого дієтолога і виключити з раціону алкоголь, пряне, гостре, солоне і жирне. Також не рекомендується пити багато рідини. Повністю виключають з раціону солодкі продукти.

Паралельно з правильним харчуванням необхідно займатися спортом: здійснювати пробіжки, ходити в басейн або робити гімнастику. Однак, вправи не повинні виснажувати, а приносити задоволення. Ідеальним в цьому плані є Бодіфлекс.

Лікування стійкості до інсуліну

Якщо при полікістозі була діагностована інсулінорезистентність, пацієнтці призначають Метформін, який прискорює утилізацію глюкози, нормалізує її рівень, знижує апетит, а у деяких і відновлює стабільність менструального циклу. Дозування і тривалість прийому визначає лікар, але в середньому вона становить від 3 до 6 місяців.

Відновлення стабільних місячних

Наступним етапом лікування полікістозу після схуднення є нормалізація циклу менструацій. Для цього призначають пацієнткам протизаплідні засоби з естрогеном і гестагеном, які скорочують вироблення андрогенів (Жанін, Ярина, Діана). Курс прийому триває близько півроку. Також для стабілізації місячних використовують препарати верошпірону і флутаміду.

Однак, при прийомі гормональних контрацептивів слід брати до уваги, що вони наполовину збільшують ризик виникнення венозної тромбоемболії.

Стимулювання овуляції

Коли цикл місячних відновлений, жінкам, які хочуть завагітніти, проводять стимуляцію овуляції клостилбегитом, які має антиестрогенною властивістю.

Після його скасування в організмі починають вироблятися ЛГ і ФЛГ, які прискорюють ріст фолікула і вихід з нього яйцеклітини. Стимулювання проводять в певні дні циклу і не довше трьох місяців. Важливо враховувати, що використання клостилбегита може привести до утворення великих функціональних кіст на яєчниках. Якщо після тримісячного лікування не були досягнуті позитивні результати, після обговорення з пацієнткою проводять операцію.

Хірургічне лікування

В даний момент операцію для лікування полікістозу проводять за допомогою лапароскопії, яка може бути виконана в двох варіантах:

 • Електрична коагуляція кіст;
 • Клиноподібна резекція яєчників.

Перший спосіб вважається більш безпечним, оскільки на яєчник наносяться лише невеликі насічки, а дрібні кісти припікаються. Резекція увазі видалення найбільш уражених кістами ділянок яєчників.

Важливо також розуміти, що ймовірність завагітніти набагато вище безпосередньо після операції, ніж через деякий час після її проведення. Тобто, чим більший період часу пройшов після хірургічного втручання, тим менші шанси завагітніти. Лікарі вважають, що максимальна ймовірність припадає на перші три місяці після операції.

Подібне лікування проводять не тільки для боротьби з безпліддям, але і при стійких гіперпластичних процесах ендометрія.

Cтаття про полікістоз яєчників також доступна російською мовою: «Поликистоз яичников: симптомы, лечение, причины, можно ли забеременеть».