Як передається гепатит С

Одним із небезпечних вірусних захворювань є гепатит С. Цей підступний вірус може ховатися під личиною нешкідливих хвороб або взагалі не проявляти себе, поки не знищить велику частину печінкових клітин. Сама назва хвороби знайоме багатьом людям, але не всі точно знають, як передається ця страшна хвороба, і чим вона загрожує. Достовірна інформація про шляхи передачі, методи діагностики та можливості повторного інфікування допоможе краще дізнатися все про вірус гепатиту С і не допустити зараження ним.

Важливі факти про гепатит С

 • Основний шлях зараження гепатитом С є трансфузійний, тобто через кров. Досить мікроскопічної частинці інфікованої крові потрапити в кров здорової людини, і зараження неминуче.
 • Більшість збудників вірусу воліють перебувати в крові людини, але деякі з них прекрасно себе почувають у слині, лімфатичної рідини, спермі.
 • Вірус являє небезпеку навіть у висохлої краплі крові протягом 4-х діб.
 • До 1992 року в Росії було величезна кількість хворих гепатитом, інфікованих донорською кров’ю. Починаючи з 92 року минулого сторіччя стали перевіряти на носійство вірусу гепатиту не тільки донорів, але й окремо донорську кров.
 • Ймовірність зараження залежить від стану імунітету людини і кількості проникли збудників, а також від стадії захворювання, на якій знаходився джерело зараження.
 • На момент 2013 року кількість інфікованих гепатитом С перевищила 150 мільйонів, до початку 2015 року ці показники зросли вже до 170 мільйонів, і кожен рік ці цифри збільшуються. Страшно подумати, скільки людей будуть заражені цією страшною хворобою в самому найближчому майбутньому.

Ймовірність зараження

Висока вірогідність зараження гепатитом С лежить на косметичних і тату-салонах, манікюрних та мозольна кабінетах, у яких користуються базовими інструментами і при цьому неякісно їх обробляють. На жаль, ще дуже багато подібних закладів, де інструменти просто протираються технічним спиртом або, в кращому випадку, вимочуються в ньому, а про стерилізаторі навіть не йдеться.

Але на першому місці по захворюваності стоять наркомани. Ті молоді люди, які користуються ін’єкційними наркотиками, занадто часто використовують один шприц. Природно, що ні про яку стерильності і мови бути не може, суцільна антисанітарія з масивним проникненням збудника.

Досить часто зараження відбувається в місцях позбавлення та обмеження волі, особливо у колоніях для особливо тяжких злочинців, які відбувають тривалі терміни покарання.

Також дуже високому ризику зараження щодня піддаються медпрацівники в інфекційних відділеннях стаціонарів. Інфікування може відбутися при травмуванні під час здійснення якої-небудь сестринської маніпуляції, наприклад, постановка внутрішньом’язового уколу, взяття аналізу крові з вени. Часто лікарі заражаються під час операції, при цьому не потрібно навіть проколювати палець інструментом, забрудненим кров’ю хворого, достатньо, щоб кров випадково потрапила в око.

До того, як почали перевіряти донорську кров на наявність вірусу, до 4% людей інфікуються при переливанні крові під час операції.

Також існує ризик зараження при використанні чужих засобів особистої гігієни, наприклад, манікюрними ножицями, щипчиками або бритвою.

Дуже високий відсоток зараження у людей, які змушені звертатися за лікарською допомогою в країнах, що розвиваються. Основними рознощиками там є стоматологічні кабінети та травмопункти. Так і у нас залишається багато закладів, таких як перукарські салони, де роблять пірсинг або татуювання, проколюють вуха, де ставлення до обробки інструментів залишається дуже незначним.

На жаль, з’ясувати, де людина заразився, практично неможливо, оскільки інкубаційний період захворювання може тягнутися роками.

Можливість зараження статевим шляхом

Незважаючи на те, що вірус може бути присутнім в спермі, питання чи можна при гепатиті заразитися статевим шляхом, вважається неактуальним. Звичайно, ймовірність такого шляху зараження існує, але вона менш 3% від усіх випадків інфікування. А якщо користуватися бар’єрними контрацептивами, то заразитися під час статевого акту практично неможливо.

Статевий шлях передачі небезпечний тільки, коли чоловік веде себе настільки агресивно, що відбувається пошкодження слизових оболонок або ж при статевому акті в період місячних, якщо жінка інфікована. Інша ймовірність отримати страшну інфекцію цим шляхом – це безладна зміна статевих партнерів при категоричній відмові від презервативів.

Можливість зараження при поцілунку, через слину

Досить часто виникає питання чи можна заразитися гепатитом при поцілунку. Фахівці стверджують, що ризик такого зараження практично зведений до нуля. Вмісту вірусу в слині, в концентрації, достатній для зараження іншої людини, не спостерігається. У цьому вигляді рідкої середовища вірус з’являється в останню чергу, коли хвороба переходить на завершальний етап.

Але, все ж необхідно сказати, що залишається відкритим питання, чи передається гепатит оральним шляхом. Довести або спростувати це дослідники поки зовсім однозначно не можуть.

Вертикальний шлях зараження

Як передається гепатит САбсолютно точно встановлено, що вірус гепатиту «С» не може проникати через плацентарну оболонку, тому протягом вагітності плід залишається в безпеці. Небезпека зараження виникає лише при проходженні дитиною родових шляхів, і то вона мізерно мала. Зазвичай у жінок, які мають в анамнезі гепатит С діти народжуються здоровими.

У нашій країні зовсім не практикується ведення протоколів обліку лікувальних заходів у матерів і новонароджених, так само, як немає чітко розробленої схеми лікування. В Європі та Америці перевірка дітей, народжених від інфікованих матерів, проводиться раз на півтора року. У нас же такі перевірки не проводяться взагалі або дані не фіксуються статистикою. Можна сказати, що абсолютно невідомо, чи буде піднято це питання в найближчому майбутньому.

З цієї ж причини залишається нез’ясованим питання про передачу вірусу через молоко матері. На даний момент педіатри радять утримуватися від годування дитини груддю лише якщо з’являються кровоточиві тріщини на сосках і грудей. Знаючи те, що улюблена середовище проживання гепатиту С – це кров, матусі повинні розцінювати будь-яку рану на своєму тілі як загрозу зараження для дитини.

Передача вірусу повітряно-крапельним і контактно-побутовим шляхами

Ні контактно-побутовий, ні повітряно-крапельний шлях зараження для вірусу гепатиту С не розглядаються. Тобто ні під час розмови, ні при кашлі, ні при чханні, заразитися неможливо. Так само відсутній ризик зараження через загальні побутові предмети або речі.

Інфікування може статися лише, коли хворий залишив на поверхні речі краплю крові, а у кого-то яка проживає разом або гостя виявилася ранка, яку ця кров потрапила. Але це настільки складний і рідкісний шлях зараження, що його дієвість можна не враховувати. Тому на питання, чи передається гепатит С через рукостискання або загальну посуд, лікарі з впевненістю відповідають, що немає.

Носійство вірусу не повинно бути причиною відчуженості або ізоляції людини. Серйозного ризику для оточуючих він не представляє. Родичам і близьким, які проживають разом, необхідно просто дотримуватися елементарних правил обережності. Хоча за законом юнаки, інфіковані гепатитом С, в армію не призиваються.

Залежність захворювання гепатититом від вирусоносительства

Ще одне нагальне питання часто задають лікарям можна чи не захворіти гепатитом, якщо є тільки носійство. Таких випадків медицині поки невідомо.

 • У вкрай рідкісних випадках, коли у людини сильна імунна система, повністю здорова печінка і немає ніяких хронічних захворювань, гепатит С протікає в досить легкій формі і закінчується одужанням. Медична статистика відводить на це 20% від усіх хворих.
 • В переважній більшості, більше 70%, гепатит переходить в хронічну форму ще до того, як його діагностують у людини. Це змушує лікарів з особливою увагою ставитися до всіх носіїв вірусу і регулярно змушувати їх проходити обстеження. Відбувається так тому, що гепатит С передається непомітно для людини, так і активізується зовсім не відчутно для хворого. А ризик спалаху активності хвороби переслідує протягом усього життя.
 • Всього лише в 10% носійство триває роками, без зовнішньої або внутрішньої симптоматики. Перевірка стану печінки при цьому залишається задовільною. Але спокушатися не варто, злоблива захворювання розвивається в прихованій формі і зрештою дасть про себе знати.

Можливість повторного зараження гепатитом С

Зараження і захворювання на гепатит С може повторюватися скільки завгодно, так як організм не виробляє імунної відповіді проти цього вірусу. При цьому необхідно враховувати той факт, що навіть якщо було пройдено адекватне лікування, і аналіз на гепатит показав негативний результат, при повторному інфікуванні небезпеку для людини не зменшується, а залишається на колишньому рівні.

Групи ризику

Високий рівень ризику

На перше місце за небезпеки захворювання ставляться такі категорії людей:

 • наркомани, які користуються ін’єкційними наркотиками;
 • люди, що перенесли переливання крові або порожнинну операцію до початку 90-х років минулого століття;
 • медперсонал інфекційних лікарень та відділень, хірурги, операційні сестри;
 • інфіковані та хворі на Снід.
Середній рівень ризику зараження

Більше за інших мають можливість заразитися і захворіти гепатитом С:

 • особи, які мають в анамнезі хронічні захворювання печінки;
 • люди з хворими нирками, що проходять гемодіаліз;
 • діти, народжені від інфікованих матерів.
Низький рівень ризику
 • медперсонал неінфекційних лікувальних закладів;
 • співробітники СЕС;
 • особи з безладним статевим життям і постійною зміною партнерів, які не користуються бар’єрними контрацептивами;
 • статеві партнери інфікованої людини.

Обов’язковість профілактичних перевірок на носійство

Регулярно здавати кров на гепатит необхідно:

 • Всім категоріям групи ризику. Причому перевірка має бути не рідше 1 рази в рік.
 • Медпрацівникам не рідше 1 разу в півроку, а також після кожного випадку отримання травми або проколу, попаданні бризок крові пацієнта в очі або на шкіру при наявності ран і подряпин.
 • Після випадкового статевого акту без використання презерватива.
 • ВІЛ-інфіковані хворі.

Враховуючи, що гепатит С шляхи зараження вибирає пов’язані з кров’ю, в першу чергу вірус з’являється в цьому середовищі людського організму. Максимально достовірні результати на присутність антитіл до вірусу в сироватці крові дає метод дослідження по ІФА.

Але навіть і це дослідження не є остаточним підтвердженням діагнозу. Аналіз крові ІФА може достовірно підтвердити факт зараження, але не може точно вказати прогресує захворювання. Крім цього, часто відомі випадки хибнопозитивних або хибнонегативних результатів. Тому при наявності будь-яких підозр варто пройти ретельне обстеження.

Правила поведінки при наявності хворого в сім’ї

Якщо у кого-небудь в сім’ї виявлений гепатит С, не варто впадати в паніку. При дотриманні елементарних правил особистої гігієни зараження інших родичів виключено. Незважаючи на свою живучість у відкритому середовищі, вірус досить вразливий. Наприклад, він не терпить хлорвмісних миючих засобів та антисептиків. Досить регулярно протирати поверхні з такими розчинами:

 • Хлоргексидин,
 • Доместос,
 • Хлорокс (Білизна).

Крім цього, вірус гине якщо прати білизну при температурі води 60 °С протягом півгодини. А якщо речі кип’ятити, то він не проживе і 2-х хвилин. Носія вірусу варто пам’ятати про свій стан, і намагатися не забруднити кров’ю при пораненні навколишні предмети, а негайно обробити рану і закрити її пов’язкою або пластиром.

Крім цього, для хворого краще виділити індивідуальні бритвені і манікюрні приналежності, а предмети особистої гігієни (зубна щітка, паста і мило) зберігати в ізольованому місці.

Cтаття про путі передачі гепатиту С також доступна російською мовою: «Как передается гепатит С».