Норма холестерину у жінок та чоловіків

З грецької мови слово «холестерин» перекладається як тверда жовч. Отже, холестерин – це жироподібний компонент, з якого формуються атеросклеротичні бляшки, а вони, в свою чергу, є причиною атеросклерозу. Відноситься холестерин до ліпідів і бере участь у важливих процесах в організмі людини на клітинному рівні, тому входить до складу мембран. За допомогою холестерину можуть вироблятися такі гормони, як:

 • естроген;
 • тестостерон;
 • кортизол.

Організм людини здатний отримувати лише 20% цієї речовини з продуктів, таких як м’ясо, риба, масло. Частина холестерину виробляється безпосередньо печінкою. Відзначимо, що в чистому вигляді бляшок компонентів в організмі практично немає. Чому?

Найчастіше речовина в організмі присутній у складі ліпопротеїдних сполук. І тут варто відзначити ще один момент. Такі сполуки можуть бути з низькою щільністю – в такому разі їх називають поганими ЛПНЩ. Якщо ж сполуки з високою щільністю, то називають добрими ЛПВЩ.

Якої категорії людей необхідно обов’язково контролювати рівень холестерину

Звичайно, якщо людина повністю здоровий і при цьому він не відчуває ніяких ознак захворювання, ніхто не думає про те, щоб здавати різноманітні аналізи або ж проходити обстеження у лікаря. Але будь-який сучасний чоловік повинен регулярно здавати аналізи в цілях профілактики (див. причини високого холестерину в крові).

Особливо це актуально, якщо в анамнезі є гіпертонія або тенденція до підвищення артеріального тиску. При такому діагнозі у людей обов’язково будуть присутні проблеми, безпосередньо пов’язані з серцево-судинною системою. Тому необхідно, щоб людина вчасно здавав аналізи і обов’язково контролював рівень холестерину. Звичайно ж, не тільки з гіпертонічною хворобою потрібно обов’язково контролювати рівень холестерину. Є ще категорії людей, які повинні своєчасно проходити обстеження і контролювати рівень холестерину в крові:

 • палять;
 • чоловіки старше 40 років і літні люди;
 • за наявності серцевої недостатності;
 • при хворобах серця;
 • в період менопаузи;
 • люди, які ведуть пасивний спосіб життя;

Як дізнатися рівень холестерину і як правильно його здавати

Дізнатися діапазон нормального показника холестерину в крові людини дуже просто. В умовах будь лабораторії необхідно здати аналіз крові на біохімію.

Якщо ви вирішили здавати аналіз в поліклініці, то медичний персонал з ліктьової вени візьме 5 мл крові. Після чого в умовах лабораторії будуть проведені всі необхідні дослідження.

Перед аналізом, за 12 години до обстеження, не можна їсти, а також необхідно захистити себе від різноманітних фізичних навантажень.

Зараз існує більш швидкий спосіб визначити рівень холестерину. В аптеці можна купити недорогі тест-смужки, за допомогою яких досить просто дізнатися рівень холестерину. Зазначимо, що організм не може «повідомити» заздалегідь, що підвищений холестерин і забиті судини. Тому помітити це можна лише якщо почали виникати болі в серці, або ж сталося щось більш серйозне, наприклад, інфаркт.

Звідси зробимо висновок. Необхідно самостійно проводити профілактичне обстеження або відвідувати лікаря. Адже це потрібно для того, щоб уникнути серйозних ускладнень в результаті прогресування атеросклерозу. Останні дослідження показали, що 75% лабораторій звичайних поліклінік можуть давати похибки в результатах аналізу. Тому здавати біохімічний аналіз слід в спеціалізованих лабораторіях для достовірного результату

Думки з приводу холестерину різні. Деякі стверджують, що холестерин шкідливий для організму, а деякі кажуть, що корисний. Тому, щоб відповісти, чи потрібен він нам чи ні, варто розібратися в його типах. Загалом, холестерин необхідний організму, адже він регулює багато життєво важливі процеси. Але він буває трьох типів – загальний, поганий (ЛПНЩ) і добрий (ЛПВЩ)

Що таке поганий холестерин?

Отже, холестерин, який осідає зсередини на стінках судин, тим самим утворюючи бляшки, називають поганим. Зазвичай його щільність знаходиться на низькому рівні, тому він почне з’єднуватися з апопротеинами. У результаті такого з’єднання в організмі людини утворюються жиро-білкові комплекси, які називаються ЛПНЩ.

Тому, якщо цей рівень підвищений, то це дуже небезпечно для організму людини. Зазначимо, що в умовах лабораторії показники норми холестерину вимірюються в ммоль/л або мг/дл. З їжі в організм надходить приблизно 20-30% поганого холестерину, решта виробляється організмом.

Норма холестерину у жінок та чоловіківЩо таке добрий холестерин?

Задача доброго холестерину – зібрати всі атеросклеротичні бляшки і безпосередньо вивести їх в печінку, для того щоб їх можна було швидко ліквідувати. Запаси доброго холестерину можна поповнити продуктами, так як таким способом в організм людини потрапляють лише поганий холестерин. Тому можна підбити певні підсумки, що добрий холестерин може вироблятися лише організмом людини.

Норма холестерину у жінок – трохи відрізняється від чоловічої, і цей показник вищий. Ймовірно, це може бути пов’язано з тим, що чоловіча стать веде більш активний спосіб життя. Але і жінки можуть при необхідності підвищити рівень холестерину. Для цього необхідно включати в свій режим дня помірні фізичні навантаження.

Зазначимо, що при активному навантаженні на організм починає витрачатися поганий холестерин. Тому, якщо захотілося з’їсти холестеринвмісні продукти, то після їжі потрібно певний час активного фізичного навантаження. Таким чином, організму буде надано допомогу у виведенні шкідливого холестерину

Як підвищити концентрацію доброго холестерину в крові

Щоб збільшити концентрацію корисного холестерину, можна пити спиртні напої. Але, природно, в розумній дозі – у добу можна випивати не більше 70 грам, наприклад, сухого вина. Альтернативою алкоголю може стати спорт, оскільки активна людина виробляє достатню концентрацію доброго холестерину.

Основні норми рівня холестерину. Види показників холестерину в крові людини

Норма поганого холестерину

 • Якщо аналіз здає повністю здорова людина, то нормою поганого холестерину вважається цифра менше 4 ммоль/л, що дорівнює 160 мг/дл. Але якщо показник підвищений, то необхідно дотримуватися сувору дієту і приймати ліки, призначені лікарем (див. чи варто пити таблетки від холестерину).
 • Якщо у людини в анамнезі немає серцевих хвороб, але при цьому є більш двох факторів ризику виникнення захворювань, в такому випадку показник холестерину повинен бути нижче 3.3 мммоль/л (130 мг/дл).
 • Якщо людина страждає від ішемічних захворювань, стенокардії, інсульту, то показник повинен бути строго менше 2.5 ммоль/л (100 мг/дл).
Норма доброго холестерину у чоловіків і жінок

В нормі показники доброго холестерину – від 1 ммоль/літр 39 мг/дл). Якщо у людини був інсульт або інфаркт, то нормальний показник – 1-1,5 ммоль/л (40-60 мг/дл).

Загальний холестерин – сума поганого і доброго

Якщо людина повністю здоровий, в такому випадку норма не повинна бути вище 5,2 ммоль/л або ж 200 мг/дл. Тому, якщо в аналізі є незначні підвищення, то це розглядається як патологічний процес в організмі.

Розшифровка аналізу

Для того щоб дізнатися, чи нормальна показник холестерину в крові, необхідно зробити біохімічний аналіз. В результаті дослідження лаборант виявить три показника:

 • Перший показник – загальний холестерин.
 • Другий показник – ЛПВЩ.
 • Третій показник – ЛПНЩ.

Варто зазначити, що для кожного показника результат буде різним. Крім цього, лікарі почали помічати, що цифра змінює свої показники в залежності від віку і статі людини. Норму холестерину в крові точно визначити не можна. Вироблені тільки рекомендації, в яких вказаний діапазон меншого і більшого значення. Тому, якщо у абсолютно здорової людини холестерин не входить в межі норми, то слід перевіритися у лікаря.

Cтаттю про норму холестерину у жінок та чоловіків також можна прочитати російською мовою: «Норма холестерина у женщин и мужчин».