Симптоми, ознаки інфаркту у жінок, перша допомога

Недостатнє надходження крові по основній судині до серцевих м’язів призводить, зрештою, до кисневого голодування клітин міокарда, і як наслідок, їх загибелі, що і є інфаркт серця. На місці загиблих клітин утворюється груба сполучна тканина, не здатна виконувати скорочувальні руху.

У більшості випадків недостатнє надходження крові до міокарда викликано проблемами аорти, утворенням склеротичних бляшок або тромбів. На тлі тривало триваючої ішемії в клітинах серцевого м’яза порушуються обмінні процеси. А після їх загибелі на стінці серця міокарді утворюється жорсткий рубець із сполучної тканини, що не дозволяє повноцінно виконувати м’язі свою функцію. Це значно погіршує загальний стан здоров’я людини.

Причини переважання інфаркту у чоловіків

Медична статистика однозначно стверджує, що інфаркт вражає чоловіків в два рази частіше, ніж жінок. Це пояснюється постійною виробленням жіночим організмом естрогену – гормону, що сприяє розширенню судин серця, що дозволяє інтенсивніше крові просуватися по них. Лише з віком, в постменопаузний період, коли кількість естрогенів різко скорочується, ризик виникнення інфаркту у жінок стає таким же, як і у чоловіків.

Всього, за даними статистики, щодня помирає від інфаркту більше 200 жінок. Достовірні знання перших ознак інфаркту можуть допомогти врятувати життя близьких людей, так як при ньому рахунок йде на хвилини. Чим раніше розпочато реанімаційні заходи, тим вище ймовірність врятувати людину.

Провокуючі фактори

У переважній більшості зареєстрованих випадків інфаркт розвивається у жінок в період менопаузи. У рідкісних випадках йому більш схильні молоді представниці прекрасної статі, які мають такі патології в анамнезі як:Симптоми, ознаки інфаркту у жінок, перша допомога

 • генетична схильність,
 • малорухливий спосіб життя,
 • хронічні або вроджені захворювання нирок,
 • багаторічна пристрасть до тютюну і алкоголю,
 • значне перевищення нормальної ваги,
 • гіпертонія,
 • підвищений холестерин – атеросклероз судин,
 • цукровий діабет,
 • див. як знизити холестерин без ліків

Причини інфаркту у жінок

Причинами цієї важкої патології є:

 • напад стенокардії, що призводить до патологічного спазму артерії серця;
 • ускладнення поле операції на судинах;
 • закупорка артерії склеротичною бляшкою або відірвався тромб.

Передвісники інфаркту

Виділяють два види передумов інфаркту, це:

 1. Віддалені, поява яких свідчить про зростаюче кисневому голодуванні клітин міокарда.
 2. Найближчі, які сигналізують про критичний стан і можливості загибелі клітин протягом декількох годин.

Правильна поведінка при появі ознак віддалених інфаркту у жінки, дає можливість зупинити патологічний процес і запобігти трагедії. Головне не пропустити сигнали організму і вчасно звернути на них увагу лікарів.

 • Нічні затримки дихання і хропіння

Хропіння за своєю природою є ускладненим диханням, зробити повноцінний вдих заважає м’яке небо, яке частково або повністю перекриває просвіт, викликаючи короткочасну зупинку дихання. Це позначається на серці недостатністю кисню, що змушує клітини міокарда голодувати, тобто у людини прогресує ішемічна хвороба серця.

Відмітною першою ознакою інфаркту, характерним тільки для жінок, є відчуття безпричинної втоми незалежно від часу доби і активності. Крім цього, можуть з’явитися такі неприємні симптоми, як: безсоння, відсутність апетиту, нудота, іноді напади блювоти.

 • Прогресуючий пародонтоз

Підвищена чутливість і кровоточивість ясен з’являється на тлі порушення периферичного кровотоку. Причиною цього є недостатня серцева діяльність. Це один з віддалених ознак наближення інфаркту.

 • Набряки нижніх кінцівок

Недостатній тиск крові в артеріях, і поганий відтік по венах призводить до затримки рідини, що виражається в набряків кінцівок.

 • Аритмія

Нерівномірне постачання крові з артерії, що постачає серцеві м’язи, а також ослаблена діяльність самих м’язів змушує серце постійно змінювати свій ритм, то прискорюючи, то уповільнюючи.

 • Локалізовані болі в області лівого плеча

Поява почуття здавлення і неприємної болю в плечі та грудної клітки з лівого боку говорить про прогресуючої стенокардії, змушує серце працювати з підвищеним навантаженням. Це найбільш поширений з віддалених симптомів інфаркту у жінок.

 • Задишка

Явним специфічною ознакою недостатньої серцевої діяльності є ускладнене дихання і напади задишки, з’являються навіть без навантаження.

 • Головні болі

Напади головного говорять про наростаючу гіпертонічної хвороби, яка часто є основною причиною гострої кисневої недостатності клітин серцевого м’яза.

 • Часті позиви до сечовипускання

Неприродне почастішання сечовипускання, особливо в нічний час, говорить про недостатню серцевої діяльності.

Відчувши хоча б кілька з перелічених перших ознак інфаркту у жінок, необхідно негайно звернутися до терапевта або кардіолога, пройти обстеження та отримати рекомендації щодо попередження інфаркту міокарда.

Симптоми інфаркту у жінок

Запідозрити у себе наближення патології можна з першим симптомів інфаркту, з’являються ще до того, як почнеться тотальна загибель клітин серцевого м’яза. В цей час ще є шанс врятувати клітини з допомогою адекватного медикаментозного лікування.

 • Больовий синдром

Зазвичай з’являється давить біль за грудиною, поширюється на ліву сторону грудної клітки, плеча та епігастрії. Жінка відчуває тяжкість, поколювання по всій довжині руки до кінчиків пальців, інколи печіння. Головним відмітним ознакою цього симптому є його періодичність. Болю повторюються із завидною регулярністю протягом декількох годин, і не купируются нітрогліцерином.

Біль за грудиною, що може супроводжуватися короткочасним болями в потилиці, нижньої щелепи або зубах, шиї або лівому лікті.

 • Задишка в спокої

Напади ускладненого подиху з’являються при самому незначному русі, аж до повороту голови.

Біль за грудиною і задишка є основними показниками кризи, що наближається. Як тільки з’єдналися ці два симптоми інфаркту міокарда, жінці необхідно негайно викликати невідкладну допомогу, так як інфаркт може статися в будь-яку хвилину.

 • Гіпотонія

Цей симптом не є типовим, і виникає у жінок як індивідуальний ознака інфаркту.

 • Гіпергідроз

Посилене потовиділення з’являється незалежно від температури довкілля. Шкіра хворого миттєво стає холодною і липкою.

 • Відчуття оніміння

У першу чергу страждає іннервація верхніх кінцівок. Починаючи з кінчиків пальців, рухаючись вгору до ліктя та передпліччя, з’являється неприємне поколювання і відсутність чутливості.

 • Нудота і запаморочення

Неприємне нудота і запаморочення з’являються незалежно від прийому їжі або виконуваної роботи, це може відбутися навіть при повному спокої.

 • Порушення координації і мови

Невпевненість і нескоординованість рухів на тлі невиразної мови більше схожою на бурмотіння, створює враження алкогольного сп’яніння. Це є самим небезпечним при інфаркті симптомом, що свідчить про повну відсутність доступу кисню до міокарда.

 • Непереборне відчуття страху, доходить до паніки, викликане страхом перед можливою смертю.

В одному з американських науково-дослідних центрів створили систему попередження про наближення інфаркту. Людині імплантується датчик, постійно контролює активність роботи серцевого м’яза. А зовнішній приймач одержує ці сигнали. Поки система проходить клінічні випробування, але є надія, що подібні апарати скоро стануть доступні багатьом людям.

Крім типових симптомів інфаркту серця, патологія може показувати себе проявами, схожими на інші хвороби, наприклад, бронхіальну астму, панкреатит або неврологічні захворювання. Тому потрібно уважно прислухатися до себе, і при появі таких атипових симптомів негайно звернутися до лікаря і обстежитися.

 • Напад бронхіальної астми.

Виражається в появі бронхоспазму, сильної задишки і ознаки набряку легень.

Характеризується болями епігастральній ділянці живота, нападами нудоти і блювоти у супроводі сильної слабкості.

 • Неврологічні захворювання

З’являються симптоми неврологічних порушень таких як: головні болі, запаморочення, спотворення зорового сприйняття, втрата свідомості, неадекватну поведінку.

Інфаркт при вагітності

Протягом вагітності постійно змінюється гормональний фон, і більшу частину строку рівень естрогенів підтримується на такому рівні, що ймовірність інфаркту мінімальна. Тим не менш практикуючі гінекологи стикалися з таким явищем. Ризик інфаркту при вагітності залишається у жінок, довго предохраняющихся пероральними контрацептивами, які негативно впливають на стан судин.

Правила першої допомоги жінкам при інфаркті

Перше і найважливіше правило – це виклик бригади невідкладної допомоги при появі перших же ознак наближення інфаркту. Важливо, щоб лікарі прибутку як можна раніше. Не варто відтягувати виклик бригади, і сподіватися, що раптом пройде само, дочекатися можна тільки смерті хворого на ваших руках.

 • Хвору покласти на диван або, в крайньому випадку, на підлогу, підняти верхню частину тулуба. Важливо пам’ятати, що залишати хворого у вертикальному положенні не можна ні в якому разі, так це створює додаткові навантаження для роботи серця, і воно може не зуміти виштовхнути кров з передсердь і шлуночків.
 • Забезпечити доступ свіжого повітря. Відкрити вікно, розстебнути одяг, послабити все стягують деталі.
 • Покласти хворий під язик таблетку нітрогліцерину, так як там близько розташовані рецептори, і діюча речовина швидше досягне мети. Через кілька хвилин дати випити аспірин. У тому випадку, якщо лікарська допомога запізнюється, прийом нітрогліцерину повторити через півгодини.
 • Що б знизити напад паніки потрібно дати будь-заспокійливе, наприклад, Валокордин, Корвалол або валеріану.
 • Болю купіруються будь знеболюючим препаратом, який є під рукою.

Хвору не можна залишати одну ні на секунду. Необхідно постійно стежити за її станом, перевіряти частоту дихання, тиск, пульс (див. як знизити тиск в домашніх умовах). При зупинці серця виконують такі дії першої допомоги при інфаркті як:

 1. Сильний удар кулаком в груди, це допоможе серцю відновити свій ритм.
 2. Одночасне проведення вентиляції легень і масаж серця: сильне вдихання повітря в рот, при затиснутому носі; чотири сильних поштовху в область серця.
 3. Повторювати в тому ж ритмі, поки не відчуєте, що серце б’ється самостійно, а хвора почала дихати.

Cтаття про ознаки інфаркту у жінок також доступна російською мовою: «Симптомы, признаки инфаркта у женщин, первая помощь».