Лікування і наслідки інсульту лівого і правого боку

Що таке інсульт? Статистичні дані свідчать, що щорічно інсульт у всьому світі вражає майже шість мільйонів людей. Тому хвороба вважають не тільки медичною, але і соціальною проблемою. У цій статті ми розглянемо, що таке інсульт лівого і правого боку, чим відрізняється лівобічний інсульт від правостороннього, розкриємо основні симптоми інсульту і розповімо, як надати першу допомогу якщо це вже сталося, адже більшість людей, що перенесли інсульт правої або лівої сторони часто стають інвалідами.

Різке ураження головного мозку через закупорку або крововилив називається – інсульт. Для правильного лікування інсульту, розробили відповідну класифікацію, поділивши його на ішемічний інсульт, коли закупорка судин відбувається за рахунок їх защемлення, і геморагічний інсульт, коли при розриві судини відбувається крововилив у мозок. Розвиток цих типів інсультів проходить з різними патологіями, які і формують загальну симптоматику. Часто така клінічна картина проходить у людей з гіпертонічною хворобою, при церебральному атеросклерозі (див. симптоми і лікування атеросклерозу судин мозку), а також у людей з серцевими захворюваннями.

Загальні симптоми інсультів

Лікування і наслідки інсульту лівого і правого бокуДо вегетативні порушень відносять:

 • Прискорений ритм серця
 • Сухість у роті
 • Відчуття жару
 • Підвищення потовиділення

До загальномозкових порушень відносяться:

 • Сильний головний біль з нудотою і блювотою
 • Запаморочення
 • Шум у вухах
 • Раптова безпричинна головний біль, а також головний біль коливаннях артеріального тиску. До інтенсивного головного болю може призвести стрес, а також перевтома після серйозних фізичних навантажень.
 • Всілякі порушення зору (від невеликого зниження його гостроти до повної сліпоти)
 • Можливо часткове порушення свідомості або його різка втрата, також може порушитися орієнтація в просторі і часі. При цьому всілякі поведінкові зміни.

Вогнищеві порушення

Симптоми інсульту безпосередньо залежать від локалізації крововиливу. Найчастіше, ознаки проявляються свисанием однієї руки або ноги, онімінням, слабкістю однієї з кінцівок, на одній із сторін частини тіла. Крім кінцівок, також уражаються лицьові м’язи і нерви.

При ураженні лівої півкулі, паралізована права сторона тіла, а виник інсульт лівого півкулі мозку, уражується права.

Виникає питання, чому так відбувається? Безумовно, мозок людини – самий складний і важливий орган, він має дві півкулі, у яких різні функції. Робота мозку створена так, що імпульси, що передаються правим півкулею мозку, що контролюють роботу лівої половини тулуба і навпаки. Порушення чутливості тіла при інсульті залежить від того, яка частина мозку була пошкоджена ішемічною атакою, простіше кажучи у якій півкулі і стався крововилив у мозок.

Ліва півкуля контролює мову і логіку людини, а також пам’ять на числа, імена, здатність до математики, мовні здібності, здатність читати, писати, а також контроль мови.

Права півкуля відповідає за сприйняття навколишнього світу, емоції, почуття та творчі здібності, тобто обробка слів відбувається в образах.

Наслідки інсульту правої сторони

Самі легкі, яскраві і впізнавані симптоми інсульту (мовленнєві відхилення) при крововиливі з правого боку відсутні. Винятком можуть стати тільки лівші. Багато експертів, проводячи дослідження установки швидкості діагнозу при визначенні впливу ураженої області мозку, прийшли до висновку, що коли уражається права сторона постановка діагнозу ускладнюється, так як хворобу вдається виявити набагато пізніше, ніж при ураженні лівої сторони мозку, адже в такому випадку клінічна картина яскравіше, тобто присутній виражене порушення мовлення. Набагато швидше отримують своєчасне медичне лікування пацієнти, які мають ураження лівої півкулі. Найчастіше в перші три години після прояву ознак інсульту надання першої екстреної медичної допомоги буває упущено, так як більша кількість мозкових клітин відмирає і їх вже не вдається відновити.

При правій стороні інсульту спостерігаються такі наслідки:

 • Людина не може пригадати чим займався.
 • Пацієнти важко оцінюють розмір, відстань, не можуть орієнтуватися в просторі, вони можуть погано чути і бачити, такі хворі не можуть самі правильно одягнутися і взутися.
 • У таких людей спостерігається депресія, вони психічно пасивні.
 • При ураженні правої сторони мозку паралізована ліва частина обличчя і тіла.

Невідкладна допомогу до приїзду швидкої включає:

 1. Обов’язково викликати бригаду швидкої допомоги, чітко пояснити медикам, що сталося з людиною. Від того, наскільки чітко ви розповісте симптоматику, залежить, якогось доктора до вас вишлють. А пацієнтам з інсультом головного мозку потрібна допомога невролога.
 2. Можна підкласти ковдру або одяг під голову пацієнта, для того щоб підняти голову потерпілого на тридцять градусів відносно рівня тіла.
 3. За можливості заміряємо тиск і записуємо результат.
 4. Забезпечити надходження повітря: послабити ремінь або одяг. Якщо є позиви на блювоту або настала блювання, хворого потрібно покласти на бік, і допомогти йому очистити і прополоскати рот.

Незалежно від того, в якій півкулі мозку стався інсульт, важливу роль відіграє швидкість надання першої медичної допомоги. Саме це буде грати ключову роль в подальшому одужання і реабілітації пацієнта. Ознаки інсульту важливо розпізнати якомога раніше, для того щоб надати адекватну долікарську допомогу потерпілому, а також своєчасну медичну допомогу в спеціалізованому медичному закладі.

Як проходить лікування інсульту лівої і правої сторони

Оскільки інсульт лівої і правої сторони може призвести до серйозних наслідків, до лікування потрібно розпочати негайно. Іноді потерпілі від геморагічного інсульту потребують хірургічного втручання. Найчастіше операцію проводять негайно лікарі-нейрохірурги. Ішемічний інсульт також вимагає негайної операції для якнайшвидшого відновлення кровопостачання та ліквідації тромбів і склеротичних бляшок.

При незначному порушенні кровопостачання, коли загинула лише незначна частина клітин головного мозку, у пацієнта може настати майже повне одужання.

При геморагічному інсульті застосовують:

 • Раніше часто використовували Вікасол, Хлорид кальцію, Фібриноген, Амінокапронову кислоту, Дицинон. Але зараз їх майже не застосовують для лікування інсульту через відсутність доказової бази їх ефективності.
 • Засоби, що понижують кров’яний тиск, інгібітори АПФ, а при гіпертензії використовують блокатори кальцієвих каналів.
 • За необхідності поповнення об’єму циркулюючої крові і при гіпотензії застосовують декстрани.

У лікуванні ішемічного інсульту використовують:

 • Якщо артеріальний тиск підвищений (більше 180/105), застосовують гіпотензивний засіб інгібітори АПФ (Каптоприл та Еналаприл), або Нікардипін, який є блокатором кальцієвих каналів.
 • Не пізніше трьох годин від початку інсульту використовують тромболітики.
 • Дезагреганти, до них відносяться – ацетилсаліцилова кислота (Аспилат, Тромбо АСС, Аспірин кардіо). Якщо у потерпілого непереносимість до таких препаратів, то їх замінюють на Тиклопідин, Дипиридомол, Клопідогрель.
 • Трентал, Курантил, Вінпоцетин, Пентоксифілін використовують як вазоактивні препарати.
 • Низькомолекулярні декстрани (Реополіглюкін та Реомакродекс).
 • Непрямі антикоагулянти призначають тільки після чотирнадцятого і двадцять першого дня після початку ішемічного інсульту (Неодикумарин, Варфарин) і прямі антикоагулянти (еноксипарин у дозі, Далтепарин, Гепарин).
 • Нейропротектори (препарати магнію, інгібітори глатамата, антиоксиданти, ноотропи) застосовують незалежно від низького рівня ефективності.

Добре себе зарекомендувала мануальна терапія і масаж в якості реабілітаційного засобу. Ефективним реабілітаційним засіб вважається фізіотерапія, лікувальна фізкультура, голковколювання, дихальна гімнастика, гірудотерапія та дієтичне харчування. Дієвим народним засобом вважається відвар і настій на основі соснових шишок.

Cтаття про лікування і наслідки інсульту лівого і правого боку також доступна російською мовою: «Лечение и последствия инсульта левой и правой стороны».