Відновлення після інсульту в реабілітаційних центрах

Інсульт – є різке порушення кровопостачання мозку, коли пошкоджуються тканини мозку, відбуваються розлади його основних функцій, що приводить до серйозної неврологічної симптоматики. Поряд з інфарктом міокарда, інсульт є однією з головних причин смерті людини. Наслідки інсульту часто дуже серйозні: повністю відновлюються лише 10% хворих. Приблизно у половини людей, що перенесли інсульт, можливий рецидив захворювання в наступні 5 років. Реабілітація після інсульту як в реабілітаційних центрах, так і вдома вкрай важлива, адже саме вона дозволяє повернути втрачені функції. Правда, у багатьох випадках реабілітація корисна лише в умовах стаціонару, адже вдома хворим часто не вистачає самодисципліни, організації і медичного обладнання.

Принципи реабілітації після інсульту

Реабілітацію прийнято поділяти на кілька етапів:

  • ранній відновний період (6 місяців),
  • пізній відновний період (6 місяців – 1 рік)
  • резидуальний період (після 1 року)

Перш за все, необхідно якомога раніше почати реабілітаційні заходи, щоб попередити виникнення вторинних ускладнень, таких як тромбофлебіти, застійна пневмонія, пролежні, контрактури і м’язова дистрофія.

Починати процедури відновлення після інсульту слід в неврологічному стаціонарі, а продовжувати – в реабілітаційному центрі або санаторії.

Відновлення після інсультуХворі та їхні близькі повинні брати активну участь у процесі відновлення функцій, а також виконувати певні «домашні завдання». Прогноз одужання залежить від ступеня порушення кровопостачання мозку, локалізації вогнища ураження, а також від якості виконання реабілітаційних заходів.

Серед найпоширеніших наслідків інсульту можна назвати порушення рухів, мовлення, розлади когнітивної та емоційної сфери.

Рухові порушення можуть проявлятися по-різному. Так чи інакше, для їх усунення потрібно застосовувати комплексну реабілітацію, причому розпочинати її слід якомога раніше. Така реабілітація відновлює чутливість, сприяє формуванню нових нейронних зв’язків у мозку і попереджає нові ускладнення. Процедури повинен проводити кваліфікований лікар, оскільки у домашніх умовах можна нашкодити хворому ще більше.

Мовні порушення усуваються протягом досить тривалого періоду часу. Мовлення відновлюється лише за допомогою щоденних наполегливих занять, а також при відповідному емоційному настрої. Важливо пам’ятати, що заняття, що проводяться нерегулярно і безсистемно, не дадуть жодного позитивного результату.

Розлади когнітивного і емоційного характеру часто зустрічаються при ішемічному інсульті, особливо якщо хворі страждають фібриляцією передсердь, цукровим діабетом та артеріальною гіпертензією. При цьому смертність у таких хворих вище більш ніж в два рази. Подібні розлади виражаються у фрустрації, депресії, печалі, агресії, страху, соціальному відчуженні, ненависті до себе і навіть суїциїдальному настрої. Дуже важливо не забувати про емоційну сферу і лікувати постінсультну депресію. Хворий повинен активно сприяти лікуванню, яке проводиться, а когнітивні розлади серйозно перешкоджають цьому, чим і пояснюється складність ситуації і високий рівень смертності.

При ураженні, наприклад, правої півкулі можлива поява дистимії, дисфорії, деперсоналізації, розлади зорової пам’яті, втрата здатності до орієнтування у просторі, втрата творчих навичок та багато іншого. Після інсульту життєво необхідно дотримуватися особливої дієти, в якій акцент зроблений на зниження споживання жирів і солі, а також дотримуватися постільного режиму.

Лікування в реабілітаційних центрах

Щоб максимально оправитися від наслідків хвороби, доцільно звернутися в реабілітаційні центри після інсульту, де буде проведений повний комплекс необхідних заходів. Найчастіше в них використовуються наступні методи:

Лікувальна фізкультура (кінезотерапія)

Вона включає в себе процедури, спрямовані на відновлення точності і послідовності рухів, навичок самообслуговування і здатності утримувати рівновагу. Поступово вправи ускладнюються, хворий починає сідати, стояти, а потім ходити.

Апарат Локомат – роботизований

Ця рухова терапія є веденим ортезом ходу, вона дозволяє автоматизувати на біговій доріжці рухову терапію, значно підвищуючи ефективність навчання ходьбі. Цей тренажер значно покращує результати лікування, надаючи індивідуальне навчання за принципом зворотного зв’язку.

Лікувальний масаж

Цей метод являє собою механічну стимуляцію поверхневих тканин тіла хворого з метою поліпшення лімфообігу, кровообігу і окислювально-відновних процесів. Масаж не повинен викликати неприємних відчуттів. Він проводиться курсами, по 10-25 процедур на кожен курс.

Фізіотерапевтичні процедури

Вібростімуляція – це особлива біомеханічна процедура, здійснювана з допомогою спеціальних приладів, що генерують вібрацію частотою 10-100 Гц. Всього хворий повинен отримати 10-15 таких процедур тривалістю в кілька хвилин. Також в реабілітаційних центрах пропонують озонотерапію, магнітотерапію, барокамеру, голковколювання, рефлексотерапію, електрофорез, фітонастої та інші процедури.

Дихальна гімнастика

Дихальні вправи дуже корисні для легких і направлені на попередження легеневих ускладнень. Вони стимулюють додаткову вентиляцію легенів, попереджають появу флебітів та тромбоемболії.

Техніка укладання

У положенні лежачи руку хворого відводять в сторону до рівня плеча. Передпліччя, кисті та пальці максимально розгинають і фіксують. Паралізовані ноги укладають таким чином, щоб запобігти згинальні контрактури: під коліно підкладається валик з марлі, а нога залишається прямою при невеликому розвороті всередину. Також періодично хворий повинен лежати і на здоровому боці.

Окрім реабілітації в центрах обов’язковою умовою успішного відновлення після інсульту є тривалі курси на дому, які слід проводити під керівництвом реабілітолога з досвідом роботи і з застосуванням різних технічних засобів. А це можливо тільки, якщо б державні реабілітаційні центри створювали виїзні бригади для надання допомоги та проведення тренувань для пацієнта вдома. Для нормального відновлення потрібні ретельні тренування в домашніх умовах. На жаль, у нашій країні поки що такого немає.

Cтаттю про відновлення після інсульту в реабілітаційних центрах також можна прочитати російською мовою: «Восстановление после инсульта в реабилитационных центрах».