Серозний менінгіт у дітей – симптоми, лікування, профілактика

Серозний менінгіт – це стрімке ураження оболонок головного мозку, яке характеризується серозним запальним процесом, збудником якого можуть виступати віруси, бактерії або гриби. Причому в 80% клінічних випадків винуватцями запалення вважаються віруси. До цього серйозного захворювання в основному схильні діти дошкільного віку 3-6 років, також дещо рідше симптоми серозного менінгіту проявляються у школярів, вкрай рідко менінгіт вірусного походження реєструється у дорослих.

Як і менінгіт іншої етіології, для серозного менінгіту характерні симптоми загальних менінгеальних ознак і таких, як нудота, сильний головний біль, багаторазове блювання. Відмітними особливостями вірусного походження серозного менінгіту є дуже різкий початок захворювання, свідомість порушується при цьому незначно, протікає такий менінгіт недовго і має сприятливий результат.

По клінічній картині стану хворого, за результатами ПЛР дослідження і даними аналізу цереброспінальної рідини встановлюється діагноз – серозний менінгіт. Лікування пацієнтів з таким видом менінгіту заснований на симптоматичній і противірусній терапії – знеболюючі, жарознижуючі, противірусні препарати. Якщо етіологія менінгіту не з’ясована, а у дитини погіршується стан, призначають та й антибіотики широкого спектра дії, щоб впливати на всіх потенційних збудників інфекції.

Серозний менінгіт – причини виникнення

Серозний менінгіт - причини виникненняНайчастіше гострий серозний менінгіт викликається ентеровірусами – вірусами ЕСНО, Коксакі вірусами, рідше причиною серозного менінгіту може бути збудник інфекційного мононуклеозу – вірус Епштейн-Бара, вірус епідемічного паротиту, цитомегаловірусу, аренавірусів, герпетичної інфекції, аденовірусів. Також серозний менінгіт може бути ускладненням таких захворювань, як кір (див. симптоми кору у дітей), туберкульоз, сифіліс або розвинутися на тлі ВІЛ-інфекції.

Коли менінгіт виникає на тлі бактеріальної флори, він має гнійний характер, а при проникненні вірусу в мозкові оболонки, виникає серозний запальний процес. Останнім часом почастішали спалахи вірусного серозного менінгіту серед дітей, викликаного різними ентеровірусами, тому ми розглянемо вірусні серозні менінгіти, симптоми та лікування у дітей, шляхи передачі цього захворювання.

При серозному запаленні головного мозку відбувається утворення серозного випоту, який просочує і потовщує його оболонки, викликаючи набряк головного мозку. При цьому порушується відтік цереброспінальної рідини, набряк мозку провокує підвищення внутрішньочерепного тиску. На відміну від бактеріального гнійного менінгіту, серозна форма запалення не призводить до масивної ексудації нейтрофілів і клітини мозку не відмирають, ось чому вірусний серозний менінгіт вважається менш небезпечним, у нього сприятливий прогноз, немає серйозних ускладнень.

Шляхи зараження та інкубаційний період серозного менінгіту

Інкубаційний період, як правило, при вірусному серозному менінгіті становить 2-4 дні. В залежності від виду збудника, шляхи зараження серозним менінгітом наступні:

Повітряно-крапельний шлях передачі

Повітряно-крапельним шляхом серозний менінгіт передається, коли збудник локалізується в слизовій дихальних шляхів. При кашлі, чханні, інфекційні агенти, перебуваючи в повітряному середовищі у формі аерозолю, потрапляють в організм здорової людини із зараженим повітрям.

Контактний шлях

При цьому збудник локалізується на слизовій очей, в порожнині рота, на шкірі, на поверхні ран, і потрапляючи з цих ділянок тіла на різні предмети, осідають на них. Здорова людина при контакті або з шкірою хворого, або з інфікованими предметами при сприйнятливості до збудника, може заразитися. Тому брудні руки і немиті фрукти, овочі та недотримання особистої гігієни є факторами ризику по виникненню серозного менінгіту.

Водний шлях зараження

Серозний менінгіт останнім часом часто викликає спалахи епідемій саме в літній час. Встановлено, що ентеровіруси, що викликають деякі види серозного менінгіту, передаються через воду, тому в купальний сезон реєструються сезонні спалахи менінгіту у дітей, які купаються у водоймищах, заражених ентеровірусами (див. симптоми ентеровірусної інфекції).

Пік захворюваності серозним менінгітом припадає на літній час, йому схильна імунно незахищена частина населення – дошкільнята та діти молодшого шкільного віку, а також люди з імунодефіцитним станом або ослабленими після інших важких хвороб. Причому, небезпеку для оточуючих представляють не тільки хвора людина, але і носії вірусу, що викликає менінгіт.

Симптоми вірусного серозного менінгіту у дітей і дорослих

Після інкубаційного періоду серозний менінгіт проявляється яскравими симптомами – вираженим менінгеальним синдромом з 1 або 2 дню хвороби:

 • Лихоманка – обов’язкова ознака серозного менінгіту, температура тіла підвищується до 40 С, потім через 3-4 дні може знизитися, і через деякий час знову піднятися, відбуваються як би дві хвилі високої температури. Але при легкому перебігу менінгіту це буває не завжди.
 • Болісний головний біль супроводжує хворого постійно, він починається з скронь, посилюється при русі очей, різкого шуму і яскравого світла. Такий головний біль важко піддається зниженню болезаспокійливими та жарознижувальними засобами для дітей.
 • У дітей можуть з’являтися судоми кінцівок, наростає загальна дратівливість, діти стають примхливими, плаксивими.
 • Характерний стан загальної слабкості, нездужання та інтоксикаційного синдрому, при якому з’являються болі в м’язах і суглобах.
 • Нудота, повторна блювота, відсутність апетиту, біль у животі та діарея також є симптомами серозного менінгіту у дітей.
 • Часто у дітей крім менінгеальних симптомів проявляються симптоми ГРВІ – біль у горлі, нежить, кашель.
 • Підвищується чутливість шкіри, очей, слуху з хворобливим сприйняттям різких звуків, яскравого світла, шуму, дотиків. Хворому набагато легше стає в затемненому тихому приміщенні. При цьому дитина в ліжку лежить на боці, коліна притиснуті до живота, голова закинута назад, руки притиснуті до грудей.
 • У грудних дітей відбувається вибухання і напруження тім’ячка, з’являється симптом Лесажа або симптом підвішування – при піднятті дитини вгору, тримаючи під пахвами, дитина підтягує ноги до живота і згинає їх.
 • При вірусному серозному менінгіті бувають легкі порушення свідомості, такі як оглушення або сонливість.
 • При огляді дитини з серозним менінгітом, симптоми виражаються в надмірній напрузі групи м’язів шиї, їх ригідність, тобто не здатність підведення підборіддя до грудей. Також існують кілька менінгеальних симптомів, таких як:
  • Симптом Керніга – неможливість розгинання зігнутою під прямим кутом ноги.
  • Симптом Брудзинського: нижній – якщо розігнути одну зігнуту ногу, це призводить до рефлекторного згинання другої ноги, верхній – якщо згинається голова, мимоволі згинаються ноги.
 • Вірусний серозний менінгіт відносно швидко проходить, вже до 3-5 дня температура відновлюється, тільки в рідкісних випадках буває друга хвиля лихоманки. Тривалість серозного менінгіту у дітей зазвичай становить 1-2 тижні, в середньому 10 днів.
 • Якщо виникають важкі розлади свідомості – кома або сопор, слід провести повторне обстеження і переглянути діагноз.

Всі ці симптоми серозного менінгіту можуть бути виражені різною мірою, меншою чи більшою, у дуже рідких випадках ці ознаки можуть поєднуватися з генералізованим ураженням інших органів. Слід знати, що симптоми серозного менінгіту дуже схожі на менінгеальну форму кліщового енцефаліту, який також має сезонний характер виникнення і реєструється в літній час, вражає як дорослих, так і дітей.

Лікування серозного менінгіту у дітей

При будь-якому підозрі на менінгіт, слід негайно викликати «Швидку допомогу» і госпіталізувати дитину. Оскільки збудником серозного менінгіту найчастіше є віруси, то в цих ситуаціях застосування антибіотиків недоцільно. Однак, у ряді випадків їх призначають, при нез’ясованих діагнозах.

При лікуванні серозних менінгітів у дітей при вірусному походженні захворювання призначають противірусні препарати – інтерферон, арпетол. При менінгіті, спричиненому вірусом Епштейн-Барра або герпесу, призначають Ацикловір.

Неспецифічну і специфічну противірусну терапію потребують пацієнти з ослабленим імунітетом, а також грудні діти, при цьому показано внутрішньовенне введення імуноглобуліну.

Дегідратація – найважливіше значення має для зниження внутрішньочерепного тиску, тому призначають діуретики – Лазикс, Фуросемід.

У важких випадках показано внутрішньовенне введення ізотонічних сольових розчинів для зниження інтоксикації – Гемодез, Рінгер, розчин глюкози, альбуміни.

Для полегшення головного болю, для зниження внутрішньочерепного тиску проводять терапевтичні люмбальні пункції.

При температурі більше 38C застосовують жарознижуючі засоби – парацетамол, ібупрофен.

Антигістамінні препарати входять до складу комплексного лікування серозних менінгітів у дітей, оскільки вони допомагають знімати жар і зменшують ознаки менінгіального синдрому – це Цетрин, Зодак, Супрастин, Тавегіл (див. всі ліки від алергії)

При судомах у дітей призначають седуксен або домоседан.

Хворим показаний спокій, рекомендований постільний режим, оптимальніше всього для них – перебування в затемненому приміщенні.

Антибіотики широкого спектра дії призначають, якщо є дані про бактеріальної причини розвитку менінгіту.

Також до складу комплексного лікування серозного менінгіту входить вітамінотерапія, особливо необхідний вітамін С, кокарбоксилаза, В2, В6.

Як допоміжна терапія показана оксигенотерапія – лікування киснем.

При своєчасному адекватному лікуванні серозні менінгіти у дітей, на відміну від гнійних, є доброякісними, не тривалі і рідко викликають ускладнення.

Профілактика серозного менінгіту у дітей

 • У період спалахів серозного менінгіту не бажано підліткам і маленьким дітям купатися у відкритих водоймах.
 • Слід завжди пити тільки спеціально очищену або кип’ячену воду, особливо в літній час.
 • Дотримуватися правил особистої гігієни, ретельно мити руки з миючими засобами, після туалету і безпосередньо перед прийомом їжі. Мити фрукти і овочі перед вживанням, по можливості обдавати окропом ягоди і фрукти.
 • Привчати дітей змалку вести здоровий спосіб життя, забезпечити збалансоване харчування, привчати до занять спортом, займатися загартовуванням. Стежити і не дозволяти дитині тривалий час проводити перед телевізором і комп’ютером, це збільшує зорове навантаження, підвищуючи стресовий стан організму, що природно знижує імунітет. У дитини повинен бути повноцінний міцний сон не менше 10 годин на день, особливо цінний годинний денний сон не тільки для малюків, а й для підлітків теж.
 • Як один з видів профілактики серозного менінгіту – варто уважно ставитися до будь-якого вірусного захворювання дитини, грипу, ГРВІ, вітряній віспі, кору, свинки і пр. Максимально скоротити контакт з кліщами і гризунами, оскільки вони вважаються рознощиками вірусів.

Незважаючи на 5 денну лихоманку, сильні головні болі, прогноз при серозних менінгітах найчастіше сприятливий, і більшість дітей швидко одужує.