Що можна і не можна після аборту: реабілітація, виділення, статеве життя, болі, відновлення циклу

Аборти, на жаль, досить поширена процедура в нашій країні. Але часто жінки, які готуються до аборту, не зовсім чітко уявляють собі процес відновлення і реабілітації після процедури.

Безпосередньо після медикаментозного чи іншого типу аборту жінці доведеться на деякий час змінити звичний спосіб життя, а для якнайшвидшого відновлення фізичного здоров’я і профілактики безпліддя буде необхідно чітко дотримуватися рекомендацій лікарів.

Виділення після аборту

Виділення після аборту часто не надто рясні і в них спостерігається невелика кількість згустків крові. Однак, тривалість і інтенсивність виділень безпосередньо залежить від методу і терміну перерваної вагітності:

 • Після вакуумного аборту виділень часто зовсім мало, оскільки дану процедуру проводять на початковій стадії вагітності, а слизова матки травмується мінімально;
 • Якщо був проведений хірургічний аборт на терміні 10-12 тижнів, виділення будуть більш тривалими і рясними.

Кровотеча, а точніше кров’яні виділення мажущего характеру після аборту тривають приблизно сім днів, але іноді вони зберігаються до десяти діб. Якщо кров’яні виділення тривають довше, потрібно обов’язково звернутися до лікаря. Однак, по закінченню двотижневого строку після проведення процедури необхідна обов’язкова консультація гінеколога, який пропальпирует матку для виключення плацентарного поліпа і субінволюції, а в разі підозр призначити проведення УЗД органів малого тазу.

Якщо з’явилося сильне кровотеча або почали виділятися згустки, незалежно від часу, що пройшов після процедури, потрібно відразу ж проконсультуватися з лікарем, оскільки кровотеча може свідчити про наявність залишків плодового яйця або гематометра, які видаляються повторним вишкрібанням.

Відновлення менструального циклу

Будь-який аборт являє собою величезний стрес для організму, а після нього порушується менструальний цикл. В період гестації підвищується навантаження на організм, гіпоталамус постійно збуджений, а гіпофіз припиняє вироблення гонадотропінів в потрібних пропорціях.

Тому, після аборту виникає підвищене вироблення гормонів, які провокують збільшення яєчників і синтез естрогенів. Коли вагітність завершується природним шляхом, всі зміни швидко приходять у норму, але після аборту місячні порушуються, і можуть супроводжуватися певними патологіями:Що можна і не можна після аборту реабілітація, виділення, статеве життя, болю, відновлення циклу_4787

 • Міома матки;
 • Лютеїнова недостатність другого циклу;
 • Синдром (хвороба Іценко-Кушинга);
 • Вторинний полікістоз яєчників;
 • Гіперпластичні процеси в ендометрії.

Відновити менструальний цикл і впоратися з патологіями швидко не вдасться. У більшості випадків на це потрібно декілька місяців, а у деяких пацієнток – і кілька років.

Визначити, коли відновиться менструальний цикл після аборту складно, оскільки цей процес залежить від безлічі супутніх факторів:

 • Перебігу відновного періоду після операції;
 • Віку пацієнтки;
 • Терміну вагітності, на якому був зроблений аборт;
 • Наявність хронічних захворювань;
 • Методу переривання вагітності.

У здорових і молодих жінок місячні відновлюються приблизно через місяць після аборту (для розрахунку дати місячних першим днем циклу слід вважати день проведення аборту).

Проте, важливо враховувати, що аборт провокує не тільки збій у менструальному циклі, але і змінює характер виділень. У деяких випадках місячні можуть супроводжуватися лише невеликими мажущими виділеннями, що говорить про неповне відновлення ендометрію після штучного переривання вагітності.

Якщо місячні супроводжуються незначними виділеннями більш тривалий час, потрібно обов’язково звернутися до лікаря за додатковою консультацією і обстеженням. Викликати зменшення кров’янистих виділень під час місячних можуть викликати два фактори:

 • Збій у виробленні гормонів яєчниками, гіпоталамусом і гіпофізом. Найчастіше подібна патологія виникає після медикаментозного аборту, коли переривання вагітності проводять за допомогою препаратів з великими дозами антипрогестинов. Для того, щоб уникнути порушення циклу, пацієнтці слід приймати додаткові гормональні препарати для підтримуючої терапії.
 • Другий причиною мізерних місячних після аборту може служити пошкодження ендометрія матки (наприклад, під час дуже сильного вискоблювання, яке супроводжується пошкодженням глибинних шарів слизової матки) або її шийки. Якщо була травмована внутрішня поверхня матки, в даному органі утворюються спайки в малому тазу, які не тільки зменшують розміри органу, але і скорочують площу ендометрія, який і відторгається під час менструації.

Крім мізерних місячних, штучне переривання вагітності може викликати безпліддя і аменорею, що вимагає гістероскопічного лікування. Однак, і занадто інтенсивні місячні після аборту вважаються приводом для занепокоєння. Занадто тривалі місячні, які супроводжуються значною втратою крові, можуть свідчити:

 • Про аденомиозе (ендометріоз амтки);
 • Про розвиток гіперплазії ендометрію.

Також слід пам’ятати, що після аборту менструальний цикл може відновитися практично відразу, але овуляція не буде ще кілька місяців. Якщо вихід яйцеклітини не відбувається довше трьох місяців, але цей процес не супроводжується порушеннями циклу, необхідно провести додаткову діагностику.

Стан матки після проведення аборту

Саме матка найбільше страждає під час проведення аборту. Чим більше термін вагітності, тим сильніше будуть пошкодження. Особливо сильне травмування викликає інструментальне вискоблювання.

Відразу ж після проведення аборту матка скорочується, і повертається до своїм нормальним або майже нормальним) розмірами. Однак, в місці кріплення плодового яйця утворюється велика ранова поверхня, для загоєння якої і відновлення ендометрію потрібен час.

У здорових пацієнток цей процес займає приблизно місяць, і вже до початку наступних місячних матка набуває свої колишні розміри і обростає ендометрієм, готовим до відторгнення. Однак, під час обов’язкового огляду через 10-14 днів може бути виявлена збільшена, болюча або матка розм’якшена. Якщо до цього симптому приєднується наявність темно-червоних виділень з неприємним запахом, є всі підстави припустити запалення матки.

Спровокувати ендометрит можуть безліч факторів:

 • Неякісно проведений аборт, під час якого в матці залишається частина плідного яйця;
 • Активація прихованої інфекції;
 • Занесення інфекції під час проведення процедури або після неї;
 • Формування гематометри.

Саме тому всім жінкам, які пройшли через штучне переривання вагітності, необхідно пройти обстеження гінеколога після процедури, а також зробити УЗД органів малого тазу.

Болісні відчуття після аборту

Якщо переривання вагітності не супроводжувалося ускладненнями, пацієнтка може відчувати легку біль або дискомфорт у нижній частині живота приблизно тиждень. Якщо ж болі після аборту дуже сильні, і заважають нормальному способу життя, необхідно відразу ж звернутися до лікаря. Залежно від характеру болю можна судити про можливі патологіях:

 • Різкі і переймоподібні болі говорять про те, що в матці залишилися плацентарної тканини або ембріона, що провокує розвиток гематометри;
 • Постійні ниючі болі і висока температура свідчать про запальний процес, які могли спровокувати приховані статеві інфекції;
 • Підвищення температури до субфебрильних цифр в день операції та протягом кількох днів після неї вважається нормальною реакцією організму на хірургічне втручання;
 • Проте, якщо температура вище 37,5 градусів зберігається довше двох діб, пацієнтці потрібно обов’язково звернутися до лікаря.

Для профілактики запалення пацієнткам з поганими результатами аналізу крові, сечі і мазка з піхви, необхідно почати прийом протизапальних препаратів та антибіотиків. Тривалість курсу становить не більше семи днів, але якщо запалення було діагностовано, курс антибактеріальних препаратів продовжують, а дозування збільшують.

Крім того, в якості засобу профілактики пацієнткам рекомендують уникати протягів, берегтися від застуди, щоденно приймати душ і тепло одягатися. Особливо важливу роль в послеабортной відновно періоді відіграє дотримання правил особистої гігієни:

 • Зовнішні статеві органи треба промивати водою не менше двох разів на добу;
 • Необхідно своєчасно міняти нижню білизну і прокладки, оскільки виділення з матки, які залишаються на білизну або засобах гігієни служать відмінні місцем для розмноження патогенної мікрофлори.
 • Жінкам категорично забороняється вживати алкоголь після аборту, особливо, якщо лікар призначив курс антибіотиків. По-перше, під впливом спирту антибактеріальні препарати розчиняються і не несуть ніякої користі для організму. А по-друге, алкоголь перешкоджає скороченню м’язів матки, що може спровокувати кровотечу.

Подальша вагітність

Багатьох жінок цікавить, чи можна завагітніти після аборту. Це можливо, причому навіть до відновлення менструального циклу. Коли вагітність переривають, організм починає швидко перебудовуватися, щоб повернутися до свого звичайного ритму. Яєчники починають готуватися до нової менструації, виробляючи естрогени і прогестерон, що і провокує овуляцію.

Таким чином, чергова овуляція у жінок після аборту відбувається протягом двох-трьох тижнів, а оскільки життєздатність сперматозоїдів зберігається протягом тижня, то і настання вагітності відразу ж після аборту цілком ймовірно. Однак, рекомендується все ж утриматися від нової вагітності після аборту.

Вважається, що цей строк складає шість місяців, але краще, якщо подальша вагітність наступить не раніше, ніж через рік і лише після проведення необхідних обстежень та діагностичних процедур.

За цей час організм жінки встигне повністю відновитися, а ймовірність прояву можливих патологій знизиться (внутрішньоутробна затримка розвитку, неправильне прикріплення плодового яйця, гормональний дисбаланс).

Крім того, важливо враховувати, що після аборту досить складно діагностувати вагітність за допомогою звичайних тестів. Залежно від терміну перерваної вагітності, тест буде показувати позитивний результат протягом 4-6 тижнів. Суть цього процесу полягає в тому, що ХГЛ руйнується не відразу. Єдиним точним методом дізнатися, що вагітність не настала знову – регулярно робити тести. Якщо друга смужка поступово світлішає, є всі підстави вважати, що вагітності немає.

Щоб точно діагностувати відсутність вагітності, проводять УЗД або здають кілька аналізів крові на ХГЛ. Якщо рівень вмісту гормону знижується поступово, значить, тест на вагітність дав хибнопозитивний результат.

Відновлення статевого життя

Оскільки аборт досить травматична процедура для організму жінки, від статевих стосунків доведеться утриматися мінімум три тижні (у разі міні-аборту або фармакологічного переривання вагітності).

Матці потрібно відновний період, щоб прийти в норму. Якщо було проведено класичний або інструментальний аборт, заборона на секс триває не менше чотирьох тижнів (до закінчення настала після аборту менструації). Для цього є ряд вагомих причин:

 • Секс після аборту може викликати сильну біль;
 • Статеві стосунки можуть спровокувати занесення інфекції і розвиток запального процесу;
 • Секс також зменшує рухову активність і скорочення матки, що також призводить до запалення.

Використання контрацепції

Підібрати якісні засоби контрацепції необхідно ще до проведення аборту. Найбільш оптимальним вважається використання гормональних контрацептивів (таблеток), які не тільки запобігають небажану вагітність, але і ліквідують наслідки гормонального збою і служать для профілактики ендокринних порушень. Крім того, протизаплідні таблетки значно скорочують ризик розвитку запалення завдяки таким механізмам:

 • Зменшується кількість виділеної крові, яка і може служити середовищем для розвитку патогенної мікрофлори;
 • Знижується активність маткових скорочень, що дозволяє запобігти перехід хвороботворних мікроорганізмів і запального процесу з матки в труби;
 • Ущільнюється шийкова слиз, яка служить надійною перешкодою проти проникнення хвороботворних мікроорганізмів і сперматозоїдів в порожнину матки;
 • Таблетки допомагають скоротити розширення цервікального каналу, що також є своєрідним захистом від інфекції.

Найбільш дієвими вважаються таблетки з невеликим вмістом гормонів (не більше 35 мкг), оскільки естрогени, що входять до складу таких препаратів підвищують згортання крові. Такими препаратами є Рігевідон, Мерсилон, Регулон.

Приймати таблетки слід чітко за схемою, враховуючи, що день проведення аборту прирівнюється до дня початку менструального циклу.

Поширені питання

 • Можна використовувати тампони після аборту?

В якості засобів особистої гігієни слід використовувати прокладки, оскільки кров, ввібрана тампонами, залишається у піхві, і стає сприятливим середовищем для розвитку хвороботворних мікроорганізмів.

 • Коли можна приймати ванну після аборту?

Лікарі не рекомендують приймати ванну приблизно місяць після аборту, оскільки це може спровокувати маткова кровотеча та розвиток ендометриту.

 • чи Можна займатися спортом після аборту?

Якщо штучне переривання вагітності не супроводжувалося ускладненнями, а жінка нормально себе почуває, відновлювати заняття спортом можна вже через кілька тижнів. Але повноцінні навантаження слід відкласти приблизно на місяць.

 • Коли можна відвідувати басейн?

Купання в будь-яких відкритих водоймах, в тому числі і в басейні, доведеться відкласти до моменту завершення менструації. Це відноситься і до відвідування парилок. Недотримання цих правил може спровокувати інфекцію або сильна маткова кровотеча.

 • Чому виникає біль у груди на третій день після аборту?

Якщо після аборту болить груди, то швидше за все вагітність була перервана на пізньому терміні, коли молочні залози вже почали готуватися до лактації. Хворобливі відчуття пояснюються тим, що раптове переривання вагітності не спричинило за собою зворотних змін в організмі, і для відновлення гормонального балансу потрібен час.

 • Потрібна дієта після аборту?

В цілому, проведення аборту не вимагає дотримання якихось особливих правил в їжі. Виняток становлять лише процедури, проведені під загальним наркозом або у разі алергічної реакції організму на анестетик. У цьому випадку пацієнтці може знадобитися дотримання гіпоалергенної дієти.

 • Можна їхати на море через тиждень після аборту?

Подорож доведеться відкласти з кількох причин. По-перше, різка зміна клімату може несприятливо позначитися на відновленні організму. А по-друге, купання в морі може призвести до інфікування.

Cтаттю про те, що можна і не можна після аборту також можна прочитати російською мовою: «Что можно и нельзя после аборта: реабилитация, выделения, половая жизнь, боли, восстановление цикла».